Autor Wątek: Regulamin jest po to żeby go łamać  (Przeczytany 392979 razy)

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #500 dnia: Lipiec 07, 2021, 09:42:47 »
Strażak stosuje środki ochrony indywidualnej adekwatnie do występujących zagrożeń.

Ćwiczenie "znajdź i dopasuj"
Jakie zagrożenia istnieją w miejscu, gdzie ci panowie się znajdują?
Jakie środki ochrony indywidualnej chronią przed tymi zagrożeniami?

 I myślisz ze Ci panowie nie wchodzili do zawalonej kamienicy i nie oceniali jak wygląda sytuacja w środku? Idąc tym tokiem myślenia to hełm tez nie jest im tam potrzebny no bo jakie zagrożenie może być skoro bezpośrednio nie działają?

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.118
  • KM PSP
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #501 dnia: Lipiec 07, 2021, 10:05:21 »
No to dlaczego ci panowie z prawej strony są w US? Przecież są w tej samej strefie zagrożenia co operacyjni. Równi i równiejsi?
A co do stosowania jednakowych środków ochrony indywidualnej, to KG z tego co pamiętam, mówil że "równość" wejdzie po wprowadzeniu nowego wzoru ubrania koszarowego/służbowego. Chociaż myślę, że w sztabie raczej w US siedzieć nie będą.
A tak z drugiej martwmy się o nasze bezpieczeństwo, a nie o to, że operacyjny jest ubrany jak jest. To tylko świadczy o nich, ale tak było, jest i chyba długo zostanie, chociaż ja znam przypadki, gdzie dowódcy JRG jeżdżą w "pełnym", a nie tak jak ci panowie ze zdjęcia i to się chwali, bo przynajmniej pocą się tak, jak ich ludzie.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2021, 10:13:03 wysłana przez simek92 »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #502 dnia: Lipiec 07, 2021, 10:22:14 »
No to dlaczego ci panowie z prawej strony są w US? Przecież są w tej samej strefie zagrożenia co operacyjni. Równi i równiejsi?
Prawdopodobnie ci po prawej tudzież po lewej za chwilę zrobią kilka kroków i wejdą w strefę innych zagrożeń. Mają się rozbierać i ubierać na zmianę?
Tych na pierwszym planie nie podejrzewam, że tam wejdą.

Żeby było jasne- nie jest moim celem obrona ludzi w KDS a tylko zdroworozsądkowe podejście do zagrożeń i śoi.
Później dziwimy się, że operator pompy na punkcie czerpania wody podczas pożaru lasu musi stać w ubraniu specjalnym. Jak widać niektórzy sami sobie gotują taki los, bo kij zawsze ma dwa końce a czasem nawet trzy.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.118
  • KM PSP
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #503 dnia: Lipiec 07, 2021, 10:34:15 »
Wejdą albo nie wejdą. Myślę, że strefa zagrożenia akurat w tym przypadku nie ogranicza się do wnętrza budynku, ale również do jego bezpośredniego otoczenia. Ale nie będę się tutaj jakoś tego specjalnie czepiał. Osobiście wolałabym, żeby przy np wypadku/kolizji po usunięciu zagrożeń, szczególnie w gorące dni nie stać w pełnym US na słońcu, podczas gdy operacyjny stoi sobie jedynie w KDS-ie albo nawet w krótkim rękawie. Ale to są tylko marzenia, bo dla większości decyzyjnych zagrożeniami są tylko te związane bezpośrednio ze zdarzeniem, a nie np to, że stojąc w nomexie strażak traci bardzo dużo wody i odwodnienie przy kolizji/wypadku itd jest dla niego dużo większym zagrożeniem niż samo zdarzenie, do którego pojechał.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 374
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #504 dnia: Lipiec 07, 2021, 14:56:27 »
A dla mnie to jest ból d*** nie o to czy grupa operacyjna jest odpowiednio zabezpieczona tylko boli w oczy, że "oni nic nie robią i sobie stoją jak panicze w KDS a my musimy w nomexach".
Tak samo jak czepianie się kierowcy przy pożarze lasu że nie ma spodni od US albo hełmu jest śmieszne i pokazuje poziom czepiającego. Sam nie jeżdżę w pełnym umundurowaniu jak książka pisze tylko dostosowuje do zagrożenia, zawsze wszystkie elementy umundurowania są ze mną na wozie ale po co usuwać plamę ropopochodną na drodze krajowej w pełnym US i po co w hełmie? Co nam może wtedy stać się w głowę? Myślę, że spodnie od US, i na to kamizelka odblaskowa oraz czapka lepiej spełnią funkcję niż gotowanie się w US.
Może cały zastęp ma być ubrany w US i hełmy podczas usuwania owadów błonkoskrzydłych gdzie "działa" dwóch a reszta stoi i się przygląda?  :rofl:
Proponuję by każdy wziął się za siebie. Tylko, że niektórzy przechodzą w skrajność i atakują tym innych. To że "u nas działamy zawsze w US" to nie pokazuje dobrego wyszkolenia itp. tylko głupotę piszącego. ŚOI dostosowuje się do adekwatnego zagrożenia.

Z doświadczeń. Kogo uratowała kurtka od nomexu przed jakimś zagrożeniem podczas przelewania ścioły podczas pożaru pożaru ścioły w lesie?  :szalony:

Tak samo jest tutaj, nie widać że są w strefie zagrożenia, a gdybanie "ale na pewno byli w środku, na pewno oceniali" to brzmi jak "a gdyby babcia miała wąsy"....


Ps. wracając do zdjęcia, przecież kombinezony GPR są niejednokrotnie z tego samego materiału co KDS :D

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.118
  • KM PSP
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #505 dnia: Lipiec 07, 2021, 15:56:42 »
Tu nie chodzi o czepianie się, tylko o to, że przy wielu zdarzeniach właśnie tacy operacyjni mają zastrzeżenia do strażaków, że np. nie mają kurtek, a jedyne co robią w danym momencie to patrzą jak policja robi pomiary. Nie mówię że wszyscy się czepiają, ale tacy jednak się zdarzają i takie dogadywanie jest irytujące i poparte jedynie betonem w głowie. Ja też nie jeżdżę w całym US np podczas upałów bo mam świadomość zagrożeń jakie czyhają na strażaków, ale znam takie osoby, które przy 30 paru stopniach jeżdżą w pełnym US i pełnej koszarowce pod spodem. Potem takie osoby zostają operacyjnymi i w naszej formacji nic się nie zmienia, bo dzieje się to na zasadzie ze skrajności w skrajność.
I nikt tu nie napisał, że operacyjny stoi jak panicz i nic nie robi. Jak jesteś w strefie bezpośrednich działań to nie ważne czy to operacyjny czy szeregowy, masz być ubrany adekwatnie do zagrożeń. Tutaj w sumie wszyscy mogliby być w koszarowkach bo są na zewnątrz opierając się na tym co napisałeś. Mój 11-ty jakoś może jeździć do zdarzeń w pełnym US, to dlaczego więc operacyjny nie może? Przecież kurtkę można zdjąć, tak samo hełm.

Offline neonerpin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #506 dnia: Lipiec 07, 2021, 16:56:53 »
"Sam nie jeżdżę w pełnym umundurowaniu jak książka pisze tylko dostosowuje do zagrożenia, zawsze wszystkie elementy umundurowania są ze mną na wozie ale po co usuwać plamę ropopochodną na drodze krajowej w pełnym US i po co w hełmie? Co nam może wtedy stać się w głowę? "

Tak mi się przypomniało jak przy takiej plamie na trasie szybkiego ruchu przeleciał mi obok głowy kawałek resora z TIRA. Wróciłem szybko po garczek. Poza tym ze względu na temp. dalsze działanie w koszarowych. KDR musi brać na klatę pewne decyzje stojące w lekkiej sprzeczności z zasadami, wytycznymi, poleceniami i inną makulaturą produkowaną na użytek kija w przypadku :"gdyby coś nie poszło tak...."


Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 875
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #507 dnia: Listopad 03, 2021, 16:42:45 »
To chyba jest najlepszy wątek.
Rzecz niepojęta. Mi się to w głowie nie mieści (może mam za małą i za krótko żyję  :cooo:).
Żeby czynny zawodowo funkcjonariusz nie wiedział jakie są zasady doboru umundurowania w trakcie spotkań z wyższymi przełożonymi? Ilu z oficerów (nie mówiaąc już o aspirantach, podoficerach i szeregowcach) pozwoli sobie na spotkanie z Komendantem Głównym w takim stroju?
https://www.gov.pl/web/kgpsp/spotkanie-komendanta-glownego-psp-ze-zbigniewem-brodka

 :wall: :wall: :wall:
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2021, 21:37:47 wysłana przez Mroovka »
Si vis pacem, para bellum

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #508 dnia: Listopad 03, 2021, 21:10:47 »
...bez łyżew.... :'(

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.256
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #509 dnia: Listopad 03, 2021, 21:44:20 »
To chyba jest najlepszy wątek.
Rzecz nie pojęta. Mi się to w głowie nie miesci (moze mam za małą i za krótko żyję  :cooo:).
Żeby czynny zawodowo funkcjonariusz nie wiedział jakie są zasady doboru umundurowania w trakcie spotkań z wyższymi przełożonymi? Ilu z oficerów (nie mówiac już o aspirantach, podoficerach i szeregowcach) pozwoli sobie na spotkanie z Komendantem Głównym w takim stroju?
https://www.gov.pl/web/kgpsp/spotkanie-komendanta-glownego-psp-ze-zbigniewem-brodka

 :wall: :wall: :wall:
Myślę że niepotrzebnie sobie zapełniasz głowę sprawą.
Po pierwsze to może 01KG chciał się spotkać prywatnie z Mistrzem i to z jego strony możemy mówić o braku odpowiedniego stroju czy obuwia, np panczenów. :wacko: :mellow:
Po drugie może na zaproszeniu od 01KG dla Mistrza było określone, że ubiór swobodny zgodny z dobrym obyczajem. Ubiór Mistrza oceniam jako stonowany bez zbytniej elegancji, zakładam że marynarka i spodnie były czyste bez plam czy nadpruć a buty dopasowane do garderoby i również czyste. -_-
Po trzecie w tytule jest że odbył spotkanie a nie rozmowę służbową.
Po czwarte zakładam, że w tej sytuacji to nie Mistrz się lansuje spotkaniem z 01KG ale jest dokładnie na odwrót i mogło być tak że Mistrz będąc w "stolycy" jako społecznik został poproszony o jeszcze jedno niezaplanowane spotkanie przy okazji.... Odpowiedział jako człowiek kulturalny, że chętnie ale nie ma munduru wyjściowego a zwłaszcza sznuru galowego i dostał odpowiedz że to nie szkodzi - ważne żeby w ogóle przyszedł.
pozdrawiam         

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 875
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #510 dnia: Listopad 04, 2021, 07:44:50 »
Jak dobrze, że nie jestem znanym sportowcem i społecznikiem, to nikt mnie nie będzie zapraszał podczas mojego pobytu w Warszawie, w najbliższym czasie. Nie będę miał dylematu, jak się ubrać  :rofl:
Si vis pacem, para bellum

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.256
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #511 dnia: Listopad 13, 2021, 20:00:38 »
Jak dobrze, że nie jestem znanym sportowcem i społecznikiem, to nikt mnie nie będzie zapraszał podczas mojego pobytu w Warszawie, w najbliższym czasie. Nie będę miał dylematu, jak się ubrać  :rofl:
Jedno spotkanie i już efekt. Może warto się spotkać z 01KG jak masz jakieś marzenie do realizacji. :mellow: -_-
 https://www.onet.pl/sport/przeglad-sportowy/zbigniew-brodka-na-podium-pucharu-swiata/20vt08r,5e4c2379
pozdrawiam

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 875
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #512 dnia: Listopad 14, 2021, 08:31:21 »
Mam takie marzenie, ale ten 01 KG tego nie załatwi  :fiuu:
A poza tym jam nie godzien dostąpienia takiego zaszczytu, jak spotkanie w KG  :rofl:
Si vis pacem, para bellum

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.132
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #513 dnia: Listopad 14, 2021, 12:31:32 »
 JA popieram sport ale
"W lipcu uzyskał oddelegowanie od komendanta głównego do obowiązków sportowych"
to z jakiego paragrafu wynika?
 :gwiazdki:


Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #514 dnia: Listopad 19, 2021, 09:07:51 »
Podejrzewam że zastosowano art.37e ustawy o PSP.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Online Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #515 dnia: Marzec 13, 2022, 23:13:29 »
 :gwiazdki:
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline Tadzik987

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #516 dnia: Marzec 14, 2022, 18:15:07 »
Że rogatywka z innej parafii? Może nikt nie zauważy  :rofl:

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.118
  • KM PSP
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #517 dnia: Marzec 14, 2022, 19:21:49 »
To co było na magazynie, to na niego założyli 😉

Offline dysfire

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #518 dnia: Marzec 15, 2022, 12:23:16 »
Rogatywka aspirancka, sznur oficerski, pagon czysty, pas, skórzane rękawiczki..........wygląda to na jakiś poczet,.....tylko trochę za bardzo korpusy pomieszane

Offline Tadzik987

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #519 dnia: Marzec 15, 2022, 16:06:47 »
Nie zgadza się tylko rogatywka, zgonie z nowym ceremoniałem pożarniczym do pocztu zawsze sznur oficerski nie ważne jaki posiadamy stopień.

Offline dysfire

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #520 dnia: Marzec 21, 2022, 10:34:24 »
Nie zgadza się tylko rogatywka, zgonie z nowym ceremoniałem pożarniczym do pocztu zawsze sznur oficerski nie ważne jaki posiadamy stopień.

Wiem, że niegdyś było to powszechnie praktykowane. Przestudiowałem dokładnie cały nowy ceremoniał i nie znalazłem zapisu, o którym wspominasz.

Offline Tadzik987

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #521 dnia: Marzec 21, 2022, 12:07:57 »
Nie zgadza się tylko rogatywka, zgonie z nowym ceremoniałem pożarniczym do pocztu zawsze sznur oficerski nie ważne jaki posiadamy stopień.

Wiem, że niegdyś było to powszechnie praktykowane. Przestudiowałem dokładnie cały nowy ceremoniał i nie znalazłem zapisu, o którym wspominasz.

W ceremoniale masz zapis o ubiorze reprezentacyjnym,  w rozporządzeniu z dnia 29 września 2021 r. masz zapis jak wygląda ubiór reprezentacyjny.

"Rys. nr 5. Strażak w ubiorze reprezentacyjnym
W skład zestawu wchodzą:
1) czapka rogatywka,
2) koszula wyjściowa,
3) krawat,
4) mundur (wraz z oznakami i sznurem galowym*) w odmianie złożonej z:
– marynarki i zwężanych spodni (a),
– marynarki i spodni bryczesów (b),
5) pas główny,
6) rękawiczki skórzane czarne,
7) buty:
– trzewiki bukatowe z gwoździami (a),
– buty oficerskie (b).
* Tu sznur galowy w wersji oficerskiej."

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 875
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #522 dnia: Marzec 21, 2022, 14:53:49 »
@Tadzik987
Zgadza się z tym, że akurat opisywany mundur reprezentacyjny w rozporządzeniu to mundur kapitana. Dziwnym by było, żeby oficer miał inny sznur niż oficerski.
Tak więc nie ma zapisu, żeby strażak w poczcie (czy to flagowym, czy sztandarowym) miał sznur oficerski, bez względu na korpus, do jakiego należy. :cooo:
Si vis pacem, para bellum

Offline dysfire

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #523 dnia: Marzec 21, 2022, 17:28:41 »
W najnowszym ceremoniale, na zdjęciu z flagą, też soi sekcyjny ze sznurem oficerskim, jednak nie ma żadnej wzmianki opisowej, co do elementów umundurowania pocztów.

Offline Tadzik987

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Regulamin jest po to żeby go łamać
« Odpowiedź #524 dnia: Marzec 22, 2022, 09:56:47 »
@Tadzik987
Zgadza się z tym, że akurat opisywany mundur reprezentacyjny w rozporządzeniu to mundur kapitana. Dziwnym by było, żeby oficer miał inny sznur niż oficerski.
Tak więc nie ma zapisu, żeby strażak w poczcie (czy to flagowym, czy sztandarowym) miał sznur oficerski, bez względu na korpus, do jakiego należy. :cooo:

Ale widzisz że w rozporządzeniu jest to określone gwiazdka, po co ktoś miałby tam robić gwiazdkę i pisać sznur oficerski jak na zdjęciu stoi oficer  :szalony: