Służba > Gorące dyskusje strażaków

Regulamin jest po to żeby go łamać

(1/120) > >>

stepol1:
Czy może ktoś zna przepis regulujący zasady noszenia medali i innych odznaczeń na mundurach strazaków PSP. Wiem, że istnieje taki przepis dla funkcjonariuszy policji. Z tego co widziałem ostatnio na uroczystościach strażackich to aż wstyd - każdy tak jak jemu pasuje, nawet baretki nosi się razem z medalami.

Feuerwehrmann:
Jeśli masz dostęp do archiwalnych egzemplarzy Przeglądu Pożarniczego, to proponuję zajrzeć do numeru 11/2002, w którym na stronie 48 jest artykuł autorstwa K. Krężel  - "Kodeks orderowy raz jeszcze" - zasady noszenia oznak orderów i odznaczeń w PSP, odpowiedzi na najczęstsze pytania czytelników.

fireman90:
Tu masz "Regulamin umundurowania" http://www.zosprp.pl/?q=node/361  ,w załączniku nr1 (str. 10) podane są wszystkie zasady.Co prawda Regulamin dotyczy   raczej OSP ale skoro jedziemy na jednym wózku to zasady dla PSP pewnie podobne.

Borciuch:
Witam
Pozwolę sobie przytoczyć dość dość dokładnie wyjaśnienie dot. baraetek:

--- Cytuj ---Baretka odznaczenia - jest to wstążka barwy przewidzianej dla danego orderu lub odznaczenia, noszona, na co dzień na mundurze w zastępstwie odznaczenia.
Barwy wstążki są zwykle identyczne z barwami wstęgi przewidzianej dla danego odznaczenia. Długość baretki równa jest szerokości wstążki stosowanej w najniższej klasie danego orderu lub odznaczenia. Według polskich przepisów, szerokość baretki wynosi 8 mm. Baretkę nakłada się na podkładkę sukienną koloru czarnego, która powinna być o 2 mm dłuższa i szersza od baretki.
Baretki nosi się na lewej piersi w kolejności określonej przez starszeństwo odznaczeń (zobacz np. kolejność polskich odznaczeń), od prawej do lewej strony i od góry do dołu. Sposób noszenia niektórych baretek (podobnie jak niektórych odznaczeń) określają dodatkowe zasady, mające dodatkowo podkreślić ich wagę. Na przykład baretkę radzieckiego Orderu Zwycięstwa należy nosić oddzielnie, 1 cm ponad wszystkimi pozostałymi.
Wyższe klasy polskich orderów oznacza się przez umieszczenie na baretce rozetki lub rozetki z poziomym galonikiem, a wyższe klasy polskich odznaczeń – przez umieszczenie galonika pionowego w kolorze złotym lub srebrnym. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Baretka)
--- Koniec cytatu ---
Poza tym są przepisy dotyczące noszenia odznaczeń:
--- Cytuj ---http://isip.sejm.gov.pl/prawo/index.html
--- Koniec cytatu ---
Dobrym pomysłem - ma taką nadzieję - byłoby wprowadzenie (na wzór Republiki Litewskiej) pewnej zasady: wręczając odznaczenie, wręczyć również baretkę do wpięcia.
Ich odznaczenia posiadają szpilkę w kształcie liter c, gdzie końcówki są zaostrzone - i nie ma problemów z ich wpięciem.Ale marne szanse na przeforsowanie ich w Polsce. Jeśli chodzi o Kodeks Orderowy to mogę przesłać - ale jest on w wersji cz/b.
pozdrawiam

zeusss:
Witam

Wydaje mi się, że zasady noszenia wszelakich rzeczy na mundurze nie obowiązują Z-cy KG PSP Kwiatkowskiego. Otóż ów Pan nosi 2 absolwentki SGSP: jedną srebrną (inżynierską), a drugą złotą (magisterską). Po co pytam się ? Bardzo ładnie widać to na tym zdjęciu

I kolejny Pan z szeregów KG PSP, który "świetnie" zna zasady noszenia elementów umundurowania (czyli im więcej złota tym lepiej, jak choinka). Pan posiada na mundurze absolwentkę SA PSP oraz absolwentkę SGSP. Jakaś paranoja. Ten "kwiat" można zobaczyć tutaj

Także Panowie..przykład idzie z góry..

pozdrawiam

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej