Autor Wątek: Wojskowa Straż Pożarna  (Przeczytany 19074 razy)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 25, 2012, 21:46:47 »
ziomek897... WSP ma jednak zdecydowanie więcej wspólnego z PSP niż z OSP... Więc jak czytam że nie ma różnicy w wymaganiach to się zastanawiam skąd bierzesz takie rewelacyjne informacje. Bo ja mam z drugiej ręki - jeden z moich kolegów jest strażakiem w WSP.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 13, 2013, 13:03:39 »
Cytuj
Interpelacja nr 4966 do ministra obrony narodowej
w sprawie warunków służby pracowników wojskowej straży pożarnej
Szanowny Panie Ministrze! Po odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji na moją interpelację nr 22418 w sprawie pracowników cywilnych wojskowej straży pożarnej ponownie zwrócili się do mnie pracownicy cywilni wojskowej straży pożarnej jednostki wojskowej w Złocieńcu. Uznają oni, że przedstawiona w sprawie odpowiedź jest niewystarczająca. Pan Minister wykazał się tylko ogólną wiedzą na temat warunków panujących w wojskowych strażach pożarnych, pisząc, że strażacy wojskowej ochrony przeciwpożarowej wykonują zadania przewidziane w ustawie o ochronie przeciwpożarowej, ale w dużo mniejszym stopniu niż strażacy PSP. Należy jednak zaznaczyć, że jednostka wojskowej straży pożarnej w ramach programu pomocy wzajemnej bierze udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie powiatu na wezwanie powiatowego stanowiska kierowania komendy powiatowej w Drawsku Pomorskim. Zatem niezrozumiałe jest stwierdzenie, że: na terenie zakładów pracy czy chronionych jednostek wojskowych stosunkowo rzadko występują zdarzenia o podwyższonym charakterze w przeciwieństwie do tych, z którymi muszą się zmierzyć funkcjonariusze PSP.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującym pytaniem: Czy Pan Minister zechce wystąpić z inicjatywą zrównania warunków służby pracowników wojskowej straży pożarnej i Państwowej Straży Pożarnej?

Z poważaniem
Poseł Stanisław Wziątek
Połczyn-Zdrój, dnia 16 maja 2012 r.

Cytuj
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 4966
w sprawie warunków służby pracowników wojskowej straży pożarnej
Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pana posła Stanisława Wziątka w sprawie warunków służby pracowników wojskowej straży pożarnej (SPS-023-4966/12), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących informacji.

   Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej (PSP) oraz pracownicy wojskowych straży pożarnych mają odmienny status. Pełnienie służby przez funkcjonariusza PSP ma charakter administracyjno-prawny. Cechą charakterystyczną tego stosunku służbowego jest brak swobody stron w zakresie możliwości kształtowania jego treści. Ponadto szczególny charakter służby to nie tylko przysługujące dodatkowe uprawnienia, ale również związane z nimi dodatkowe obowiązki, m.in. możliwość przeniesienia z urzędu do innej jednostki, zakaz podejmowania dodatkowego zatrudnienia bez zgody przełożonego czy też podleganie opiniowaniu służbowemu i odpowiedzialności dyscyplinarnej - wynikające z ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, ze zm.). W przypadku pracownika wojskowej straży pożarnej zatrudnienie następuje na podstawie umowy o pracę, a więc stosunku zobowiązaniowego, którego treść jest uzgadniana między stronami umowy. Należy również wskazać, iż pracownicy wojskowych straży pożarnych jako grupa pracownicza objęta postanowieniami Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Wojskowych Jednostek Organizacyjnych Sfery Budżetowej - w porównaniu do uprawnień przysługujących innym pracownikom sfery budżetowej - posiadają dodatkowe przywileje wynikające z zapisów tego układu, m.in. wyższe nagrody jubileuszowe, wyższe wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy, jak również zwiększony dodatek za wysługę lat.

   Ponadto pragnę poinformować o odmiennych wymogach kwalifikacyjnych, których spełnienie jest konieczne do pełnienia funkcji w Państwowej Straży Pożarnej czy też w wojskowej ochronie przeciwpożarowej. Różnice polegają przede wszystkim w szkoleniu - na podstawie art. 16a ust. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380, ze zm.) - pracownicy wojskowych straży pożarnych zobowiązani są do odbycia szkolenia podstawowego lub podstawowego i uzupełniającego, natomiast funkcjonariusze PSP odbywają służbę przygotowawczą trwającą trzy lata, w trakcie której nabywają teoretyczne i praktyczne umiejętności do wykonywania zawodu strażaka (w tym kurs szeregowego oraz szkolenie uzupełniające).

   W aspekcie roli pełnionej przez wojskowe straże pożarne, w ramach sprawowania ogólnej ochrony przeciwpożarowej, należy podkreślić, że głównym ich zadaniem jest prowadzenie akcji ratowniczych w komórkach i jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi obrony narodowej lub przez niego nadzorowanych. Należy również stwierdzić, że w ramach tzw. pomocy wzajemnej wojskowe straże pożarne są zobowiązane do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych PSP, ale tylko w granicach ilościowo-rodzajowych uzgodnionych między właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) PSP a szefem delegatury wojskowej ochrony przeciwpożarowej oraz dowódcą określonej jednostki wojskowej. Ponadto - zgodnie z rozporządzeniem ministra obrony narodowej z dnia 24 sierpnia 1992 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania zadań przez wojskową ochronę przeciwpożarową (Dz. U. Nr 66, poz. 334, ze zm.) - nie wszystkie wojskowe straże pożarne są zobowiązane do pomocy wzajemnej. W przypadku bowiem straży utworzonych w składnicach amunicji, materiałów wybuchowych i paliw płynnych oraz w jednostkach rakietowych są one zobowiązane do ochrony jedynie tych jednostek i nie mają do nich zastosowania przepisy zobowiązujące do udzielania pomocy wzajemnej.

   W świetle powyższego zrównywanie upewnień funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz pracowników wojskowej ochrony przeciwpożarowej wydaje się być nieuzasadnione.
Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pozostaję w przekonaniu, że uzna je Pani Marszałek za wystarczające.

Z poważaniem
Sekretarz stanu
Czesław Mroczek
Warszawa, dnia 14 czerwca 2012 r.





Cytuj
Interpelacja nr 13094 do ministra spraw wewnętrznych
w sprawie nieprawidłowości w odpowiedzi na interpelację SPS-023-4966/12 w sprawie pracowników wojskowej straży pożarnej
   Szanowny Panie Ministrze! Po odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji na moją interpelację (SPS-023-4966/12) w sprawie pracowników cywilnych wojskowej straży pożarnej ponownie zwrócili się do mnie pracownicy cywilni wojskowej straży pożarnej jednostki wojskowej w Złocieńcu. Uznają oni, że przedstawiona w sprawie odpowiedź zawiera nieprawidłowości oraz ukazuje tylko ogólną wiedzę na temat warunków panujących w wojskowych strażach pożarnych, pisząc, że:
   1) różny status strażaków nie różnicuje zadań przy prowadzonych akcjach ratowniczo-gaśniczych i związanych z tym zagrożeń,
   2) ponadzakładowy układ zbiorowy pracy pracowników wojska przywileje daje wszystkim pracownikom cywilnym MON, a nie tylko strażakom WSP,
   3) oprócz szkolenia podstawowego i uzupełniającego (na bazie programu szkolenia PSP) strażacy wojskowi zobowiązani są do posiadania kwalifikacji do obsługi innego sprzętu potrzebnego do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych oraz obowiązkowe uprawnienia do udzielania pomocy przedmedycznej jak w PSP,
   4) czym w świetle wyjaśnień pana Czesława Mroczka prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych przez WSP na terenach MON różni się od akcji prowadzonych przez PSP?
   Wskazując powyższe nieścisłości, uważam, że informacje zawarte w ww. odpowiedzi nie w pełni oddają specyfikację pracy wojskowej straży pożarnej i ukazują brak woli do rozwiązania problemu.
   W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującym pytaniem: Czy Pan Minister ponownie rozważy przedstawione problemy i zechce wystąpić z inicjatywą zrównania warunków służby pracowników wojskowej straży pożarnej i Państwowej Straży Pożarnej?
   Z poważaniem
   Poseł Stanisław Wziątek
   Połczyn-Zdrój, dnia 18 grudnia 2012 r.


Cytuj
Szanowna Pani Marszałek! W związku z przekazaniem, zgodnie z właściwością, interpelacji pana posła Stanisława Wziątka w sprawie nieprawidłowości w odpowiedzi na interpelację nr 4966 w sprawie pracowników wojskowej straży pożarnej (SPS-023-13094/13) uprzejmie proszę o przyjęcie stanowiska resortu obrony narodowej.
Na wstępie pragnę zaznaczyć, że w stosunku do pracowników wojska zatrudnionych w wojskowych strażach pożarnych stosuje się przepisy wynikające z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, ze zm.) oraz Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Wojskowych Jednostek Organizacyjnych Sfery Budżetowej. Natomiast strażacy Państwowej Straży Pożarnej podlegają zasadom wynikającym z nawiązanego stosunku służbowego powstałego w drodze mianowania na stanowisko służbowe, uregulowanego ustawą z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, ze zm.). Tym samym należy zauważyć, iż praca świadczona przez pracowników wojska wynika z nawiązanego stosunku pracy, którego istotnymi cechami są równorzędność stron oraz dobrowolność zobowiązania, zaś strażacy Państwowej Straży Pożarnej znajdują się w stosunku służby, który, jak w przypadku innych formacji mundurowych, cechuje hierarchiczna podległość służbowa, ścisłe podporządkowanie i pełna dyspozycyjność.
Jednocześnie pragnę podkreślić, że szczególnie w resorcie obrony narodowej trudno jest przyjąć, iż wykonywanie tych samych zadań przesądza o zrównaniu statusu dwóch grup zawodowych. Pracownicy wojska w resorcie obrony narodowej często wykonują takie same zadania służbowe, jak żołnierze zawodowi, co nie ma jednak wpływu na ich status prawny, jak również na przysługujące uprawnienia. Resort obrony narodowej jest bowiem specyficznym działem administracji rządowej, w którym zadania wykonywane są zarówno przez pracowników, jak i żołnierzy zawodowych. Taka sytuacja ma również miejsce w przypadku wojskowych straży pożarnych, w których zadania wykonują pracownicy oraz funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej.
 
Mając powyższe na uwadze, resort obrony narodowej podtrzymuje swoje stanowisko wyrażone w odpowiedzi z dnia 14 czerwca 2012 r. na interpelację (SPS-023-4966/12) pana posła Stanisława Wziątka w sprawie warunków służby pracowników Wojskowej Straży Pożarnej.
Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pozostaję w przekonaniu, że uzna je Pani Marszałek za wystarczające.
Z poważaniem


Offline Piecia13

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 05, 2013, 17:41:10 »
Czyli o nas walczą?

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 07, 2013, 16:42:24 »
I tak nic nie wywalcza :)

Offline OSPwonski

  • http://strazacki-konin.pl.tl/Akcje.htm
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 160
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 13, 2013, 10:48:15 »
Z tymi szkoleniami jest nawet cyrk taki, że kończąc KPP w Szkole Specjalistów Pożarnictwa w Grupie nie miało się papieru honorowanego przez PSP (brak tytułu ratownika KSRG).
Gadałem przed chwilą z kolegą z WSP w Krzesinach i powiedział mi, że u niego jest 30% cywili. W Powidzu za to nie ma chyba ani jednej osoby cywilnej. Mówił mi też, że w mniejszych jednostkach nie-lotniskowych jest czasem więcej cywili niż żołnierzy.


A  założysz się że jest ? I w czasie kiedy ten post  był pisany  też już pracował.