Autor Wątek: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP  (Przeczytany 7335 razy)

Offline sly

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • W stanie spoczynku
Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« dnia: Maj 05, 2008, 10:26:23 »
Serdecznie polecam artykuł na stronie "Solidarności"......tylko już "zgłupłem"  :huh: , bo wczoraj usłyszałem o spotkaniu P. Premiera z ministrami resortów,w celu poszukiwania oszczędności...... :angry: szukają około 8 miliardów czy coś koło tego.Więc inicjatywa w sprawie Naszych nadgodzin to chyba ,tylko utopia..... ale pomarzyć zawsze można.                                                                                         Pozdrawiam



Cytat:
   
Ma być

   Art. 87.
1. Strażacy otrzymują następujące dodatki do uposażenia:
1) dodatek za stopień;
2) dodatek służbowy;
2a) dodatek motywacyjny;
2b\ dodatek za ponadnormatywny czas służby,
3) (uchylony);
4) dodatki uzasadnione szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami
albo miejscem pełnienia służby;
5) (uchylony).


Kolejny cytat:

 § 6.a
1. dodatek za ponadnormatywny czas służby wypłacany jest strażakowi do 15. dnia miesiąca, który następuje po okresie rozliczeniowym.
2. dodatek za ponadnormatywny czas służby liczy się w godzinach przy czym czas powyżej 30 minut zaokrągla się do pełnej godziny.
3. stawkę dodatku za ponadnormatywny czas służby ustala się następująco:
1) za pierwszą i drugą godzinę ponad normatyw, w wysokości 2/170, uposażenia funkcjonariusza, za każdą z nich, dla którego oblicza się ten dodatek,
2) za trzecią i kolejne godziny ponad normatyw do sto pięćdziesiątej, w wysokości 1/170, uposażenia funkcjonariusza, za każdą z nich, dla którego oblicza się ten dodatek,
3) za sto pięćdziesiątą pierwszą i każdą kolejną godzinę ponad normatyw, 2/170 uposażenia funkcjonariusza, za każdą z nich, dla którego oblicza się ten dodatek
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2008, 10:31:25 wysłana przez sly »

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 05, 2008, 11:52:32 »
ciekawy jestem jaka jest różnica między przepracowaną 140 a 151 że jedna jest warta dwukrotnie więcej od drugiej : :huh: :huh: :huh:

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 05, 2008, 12:38:59 »
Jeżeli Sądy wydają nieprzychylne dla nas wyroki w sprawie nadgodzin to może trzeba się zastanowić nad innymi sposobami wyegzekwowania i zrekompensowania  formy zapłaty za nadgodziny.
Moim zdaniem metoda  z inicjatywą ustawodawczą KSP  daje właśnie takie rozwiązanie i należało by ją wspierać wspólnymi siłami.
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2008, 12:04:01 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline sly

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • W stanie spoczynku
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 05, 2008, 12:57:48 »
Właśnie,choć mamy pewnie Wszyscy jakieś wątpliwości odnośnie zapłaty za nadgodziny,to jeśli nie będziemy nic robić w tym względzie,to obejdziemy się smakiem.....gorzkim smakiem  :angry: .U mnie w JRG już są wydrukowane tabele i chłopaki się wpisują dając poparcie tej inicjatywie  :rolleyes: ,mam nadzieję ,że chłopaki z zarządu się nie obrażą,bo ich wyprzedziłem z tymi wydrukami  ^_^  ^_^ .Nie robiąc nic ,zgadzamy się na obecny stan !!!!!                                                                                                              Pozdrawiam

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 05, 2008, 13:06:48 »
Myślę, że propozycja rozliczania nadgodzin w ten sposób jest racjonalny.
Oby tylko to przeszło i to jak najszybciej.
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 05, 2008, 15:49:41 »
Taka propozycja podoba się również i mi (tylko pewnie zaległe setki nadgodzin pójdą w krzaki), ale dziwi mnie to, że jedne nadgodziny płacone będą prawie podwójną stawkę a inne już nie.

Offline bartas 2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 05, 2008, 20:46:21 »
hej . Mam nadzieje że ta sprawa zjednoczy całą brać strażacką. Nieważne czy lubie tamtego czy innego. To jest sprawa najważniejsza.pozdrawiam

Offline emmil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 20, 2008, 08:45:48 »
u mnie w jednostce juz kupa tabel jest wypelniona i naplywaja nastepne

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 20, 2008, 09:06:28 »
sam mam już 12 podpisów:)

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 22, 2008, 09:17:28 »
40 podpisów zebrałem   -_-  .Ludzie rożnie reagują na Zmiane ustawy o PSP .Nie którzy nie widza problemów że walczymy o swoje  ,ale są tacy którzy nie rozumieją  o co  nam chodzi , przecież macie tak dobrze. -żaden 8 godzinny (bynajmniej w mojej JRG) nie brał udziału zbiórce podpisów , nawet nie udzieli sami poparcia swoim podpisem  uważając przy tym mówiąc oby wam nie było jeszcze gorzej --  ale bynajmniej :huh: będzie sprawiedliwie   no nie

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 22, 2008, 10:48:18 »
Cytuj
-żaden 8 godzinny (bynajmniej w mojej JRG) nie brał udziału zbiórce podpisów , nawet nie udzieli sami poparcia swoim podpisem  uważając przy tym mówiąc oby wam nie było jeszcze gorzej

Widocznie niektórzy nie rozumieją ( albo nie chcą zrozumieć), że chodzi o całą PSP, nie o PB, czy tzw. Biuro. Kto zagwarantuje panom przez Ciebie, że koleje losu nie sprawią im psikusa i nie staną się raptem strażakami zmianowymi? Historia (ja również)zna przypadki komendantów trafiających na PB. Z tego co napisałeś nasuwa się wniosek - dość smutny - nowelizacja może na swojej drodze spotkać nie tylko przeszkody natury legislacyjnej, główną przeszkodą może się okazać zwykła ludzka zawiść (choć nie chciałem używać tego słowa) naszych kolegów. Pisząc kolegów mam na myśli wszystkie komendy: od KM/P do KG.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 22, 2008, 21:24:01 »

 § 6.a
1. dodatek za ponadnormatywny czas służby wypłacany jest strażakowi do 15. dnia miesiąca, który następuje po okresie rozliczeniowym.
2. dodatek za ponadnormatywny czas służby liczy się w godzinach przy czym czas powyżej 30 minut zaokrągla się do pełnej godziny.
3. stawkę dodatku za ponadnormatywny czas służby ustala się następująco:
1) za pierwszą i drugą godzinę ponad normatyw, w wysokości 2/170, uposażenia funkcjonariusza, za każdą z nich, dla którego oblicza się ten dodatek,
2) za trzecią i kolejne godziny ponad normatyw do sto pięćdziesiątej, w wysokości 1/170, uposażenia funkcjonariusza, za każdą z nich, dla którego oblicza się ten dodatek,
3) za sto pięćdziesiątą pierwszą i każdą kolejną godzinę ponad normatyw, 2/170 uposażenia funkcjonariusza, za każdą z nich, dla którego oblicza się ten dodatek


.... a co będzie normą 40 godzin na tydzień w okresie 6 miesięcy ?
czy może przedłużony czas ze względów nie wiadomych :) czyli 48 godzin na tydzień w okresie rozliczeniowym??
Nie znam projektu ale wiem, że niedookreślenia w tej formacji są zawsze interpretowane na niekorzyść strażaka.

« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2008, 18:18:59 wysłana przez fireman »

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 22, 2008, 22:21:44 »
ZZ po raz pierwszy stworzyły projekt dla strażaków.
Rozliczenie ma być na 40godzinny tydzień służby.
Czyli nic, żeby to tylko w tej formie przeszło...
Niestety dodatek za ponad normatyw, może działać tak jak każde inne dodatki - czyli dajemy jak nam się podoba albo sobie zabierzemy... Nie nasze pieniądze ale i tak nie damy... OBY NIE.

Offline trymix

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 22, 2008, 23:59:24 »
ZZ po raz pierwszy stworzyły projekt dla strażaków.
Rozliczenie ma być na 40godzinny tydzień służby.
Czyli nic, żeby to tylko w tej formie przeszło...

Tyle, że to niesety nie jest żaden projekt :( !!!
W projekcie należy wskazać źródło pokrycia skutków finansowych proponowanej zmiany. A nie znalazłem nic takiego.

To jest wciskanie kitu strażakom... a szkoda.... Bo nadgodziny muszą być rzetelnie rozliczone.

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 23, 2008, 19:50:58 »
Czy ta inicjatywa może zostać wykorzystana jako argument za 40-godzinnym tygodniem służby w sensie zmiany systemu na 4-zmianowy?
Bo z pieniędzmi zawsze jest problem, a tu można twierdzić, że sami strażacy chcą pracować właśnie 40 godzin. Czyli chcecie, to macie - 4 zmiany!
Ja nie chcę.

Padają argumenty, że nie da rady, bo trzeba by przyjąć do służby wielu wielu nowych.
Mój kadrowiec twierdzi, że nie. Otóż przy systemie 4 zmianowym (24-72) nie ma wolnych, tylko urlopy, a zatem zmiany mogą być mniejsze przy zachowaniu stanów obecnych.

To jak? Mogą nas w trąbę zrobić i pomachać później nam tymi podpisami, zmieniając system służby??????

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 24, 2008, 09:13:25 »
ja bym wolał żeby zmienili na 24/72 :P
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 24, 2008, 11:22:40 »
Padają argumenty, że nie da rady, bo trzeba by przyjąć do służby wielu wielu nowych.
Mój kadrowiec twierdzi, że nie. Otóż przy systemie 4 zmianowym (24-72) nie ma wolnych, tylko urlopy, a zatem zmiany mogą być mniejsze przy zachowaniu stanów obecnych.
Zmniejszając stany zmian można również w systemie 3-zmianowym zejść z nadgodzin, wysyłając więcej osób na wolne.  -_-
Twój kadrowiec tworzy po prostu nową matematykę  > 2 x 2 = nie 4 tylko tyle ile pan komendant sobie życzy.  ^_^ :rolleyes: ^_^
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 25, 2008, 08:53:46 »
Nie chcę rozpoczynać dyskusji na temat systemu służby.
Pytam jedynie, czy można te podpisy wykorzystać niezgodnie z celem, do którego zostaną zebrane -
np. właśnie do argumentowania za zmianą systemu służby (mówiąc, że sami strażacy przecież chcą...).

Czy ktoś może odpowiedzieć na tę wątpliwość??!

A może te podpisy, ten dodatek jest nierozerwalnie związany z systemem i należy zastanowić się, czy osoba składająca podpis godzi się na ew. zmianę systemu na inny.


Offline ADI WOLF

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 25, 2008, 10:24:22 »
Piotr 998.Zanim coś napiszesz pomyśl.Już dość dawno temu przeliczyłem to w bardzo prosty sposób.Przy założeniu że etatowy stan zmiany wynoś obecnie 20 osób to na  służbie jest obecnych 11. Spośród nieobecnych (9) co najmniej pięcioro to osoby na wolnej służbie. Przy wprowadzeniu zmiany systemu na czterozmianowy (tylko 24/72 !!!) z trzech zmian służbowych mamy 15 osób które będą obecne w związku z brakiem wolnych służb. Więc etatowy stan zmiany można zmniejszyć do 15 nie powodując zmian w faktycznym stanie zmiany na służbie (11). 4x15=60. Jest to jedynie teoretyczne wyliczenie i ,,w praniu" może się okazać nie do końca precyzyjne.Ale od czegoś trzeba zacząć. Czterozmianowy system był przez jakiś czas ,,testowany" na SK i wiadomo już że on również ,,produkuje" nadgodziny ale nie w takim wymiarze jak obecny. I to mogą być te braki kadrowe które należało by uzupełnić z zewnątrz. Moim skromnym zdaniem cały system zmianowy (mam na myśli stany,nadgodziny,rozliczenia,zestawienia,sprawozdania itd itd itd)to największa zmora kadry kierowniczej i to na każdym szczeblu dlatego dziwi mnie że nasza centrala od lat nic nie robi w tym kierunku żeby problem rozwiązać.Nie chcę rozpisywać się na temat powodów dla których tak jest bo to temat rzeka.Koniec moich wywodów.

Grześ89

  • Gość
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 25, 2008, 11:35:18 »
 ja też sie podpisałem pod tym mimo że nie jestem strażakiem

sodomawstrazy

  • Gość
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 25, 2008, 12:08:09 »
gorzej, jak ktoś zacznie dopatrywać sie uwarunkowań szkodliwych 9takie opracowania są już dostępne) w systemie pracy 24/48 czy jak chcielibyśmy 24/72 i wprowadzi system 12/24.
System mniej szkodliwy dla zdrowia, dający pewność,
1. że strażacy są bardziej wypoczęci - czyli sprawni i prężni,
2. nie będzie przeszkód do ćwiczeń nocnych tak dawno zaniechanych? gdzie nie gdzie,
3. system szkolenia będzie mógł obejmować więcej godzin - w końcu w nocy nie śpimy?
4. ulegną likwidacji sypialnie - nie będzie takiego wymogu prawnego ich utrzymywania, a co za tym idzie skromne oszczędności; na szafkach, pościeli, proszkach
5. sypialnie zamieni się w pomieszczenia szatni brudnych, których czasami brakuje i poprawi się przez to stan higieny,
6. częstszy kontakt ze sprzętem i szkolenia podniosą naszą wiedzę i tak już wyśrubowaną i wydajność,
jednym słowem same pozytywy
[/b]
coś musimy wybrać, albo zjemy ciastko, albo będziemy marzyć o jego zjedzeniu

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 25, 2008, 17:59:08 »
Akurat w mojej jednostce, a nawet w komendzie, nie ma strażaków chcących 24/72. I mamy za tym argumenty.
Ale to w tym wątku mniej ważne.

Czy ktoś głębiej przemyślał możliwe negatywne konsekwencje tej inicjatywy??
Jeśli tak i nie ma ryzyka, to proszę w imieniu swoim i kolegów o argumenty.


Offline slawgot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 25, 2008, 19:00:41 »
Tutaj są wszelkie wyjaśnienia http://www.skpnszz.org/news.php?readmore=224.
Jedyną konsekwencją negatywną moze być nie uchwalenie tychże poprawek przez sejm.
Ale żeby tak sie stało najpierw należy projekt złożyć w sejmie. Ażeby to zrobić nalezy zebrać co najmniej 100 000 podpisów poparcia dla projektu. I trzeba to zrobić jak najprędzej. End
"Nie bójcie się przyjaciół. Przyjaciele mogą was tylko zdradzić. Nie bójcie się wrogów. Wrogowie mogą was tylko zabić. Bójcie się ludzi obojętnych. Oni nie zdradzają ani nie zabijają, ale to za ich milczącą zgodą dzieje się zdrada i zabijanie."

sodomawstrazy

  • Gość
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 25, 2008, 19:43:21 »
Cytuj
Tutaj są wszelkie wyjaśnienia http://www.skpnszz.org/news.php?readmore=224.
inicjatywa jak najbardziej trafna.
mam jedno pytanie?
Wiemy jak niewielu z nas podejmuje pracę w systemie dziennym, a lepiej być dowódcą zmiany, sekcji w stopniu oficera, aspiranta i dorobić sobie dodatkową służbą (jeżeli będzie taka kiedyś możliwość), niż codziennie gonić na 8 godzin i "pić kawkę". lepiej "pić ją co 3 dzień" w towarzystwie kolegów.
Pytanie.
ilu chętnych będzie do pracy w systemie 8 godzinnym, czy będzie to tak jak teraz jest z dyżurnymi PSK.
Jeżeli nie ma na to jeszcze gotowej odpowiedzi. To inicjatywa podjęta z góry jest skazana na niepowodzenie przez osoby ją wprowadzające i te osoby  o tym to wiedzą. Albo chcą doprowadzic do sytuacji dziwnej.
Już nie ma wielu chętnych na PSK, a co się stanie jak zabraknie dobrych, doświadczonych na 8 godzin.
kto tam trafi, kto zacznie nami kręcić.
Nie czarujmy się, przecież 8 godzinni nie rozliczają tylko karty drogowe. Tam musimy mieć uczciwych porządnym ludzi, którzy pracowali najpierw z nami na podziale. A kto tam trafia.
I TAKA INICJATYWA JEST POTRZEBNA

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 25, 2008, 20:58:36 »
Witam, a czy ktoś będzie bronił kolegom 8-godzinnym brać dodatkowe godziny?? Zawsze to bezpieczniej jeździć pełną obsadą.
Chyba nie ma nigdzie zapisu, że 8-godzinni nie mogą brać służby w PB. Może w ramach możliwości dorobienia, można będzie poświęcić jedną, dwie soboty w miesiącu - oczywiście za kasę. Już widzę oblężenie chętnych.

sodomawstrazy

  • Gość
Odp: Zmiana ustawy o PSP - inicjatywa ustawodawcza KSP
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 25, 2008, 21:33:26 »
raczej chciałem zasugerować
kto będzie chciał iść do biura, kto chce iść do biura
wiedząc, że grupy aspirantów i oficerów są porównywalne
będzie to wątpliwej jakości awans?, tak jak to odczuwają koledzy z PSK,
chyba, że pojawią się komendanci którzy zaczną wyrównywać szanse i przenosić dla dobra służby na pół roku do biura z podziału, celem - "dla dobra służby' i poznania zagadnień służby kontrolnej
no bo co pozostanie innego
sami absolwenci tam nie mogą pracować - tam muszą być ludzie z doświadczeniem wyniesionym z podziału. Ilu takich macie w biurach - przecież oni przejmują kierowanie
TU JEST POTRZEBNA INICJATYWA, KTÓRA UZDROWI TEN STAN
ale może wszędzie jest inaczej