Pożarnictwo > Sprzęt

Wymagania dla sprzętu.

<< < (2/11) > >>

Misiek:
Dziękuję za już przekazane wypowiedzi. Mam nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej. Wszystkie na pewno dotrą do odpowiednich osób.

Pozdrawiam

miggru:
1. 4. powrót do zatrzaśników w kurtkach, bo napy i rzepy są bardziej kłopotliwe.
lepsze mocowanie na radiostacje i latarkę.
wzmocnienia na kolanach, łokciach oraz na zakończeniu nogawek.
linka (taśma) która jest wmontowana w kurtkę, która przydaje się w ewakuacji poszkodowanego strażaka mająca uchwyt w tylnej części kołnierza.
4. Usunięcie ograniczeń dotyczących oznaczenia samochodu uprzywilejowanego. Po prostu musi być widoczny.

strażak biurkowy:
1.6 Jeszcze o ubraniach specjalnych
należałoby wprowadzic wymóg aby wszystkie napy, zatrzaski, karabińczyki na drobny sprzęt i kółka były nierdzewne (tzn. aby wytrzymywały kilka prań w naszych proszkach do prania) bo często zdarzało się mi, że po kilku praniach zatrzaski tak rdzewiały, że trudno je zapiąć lub rozpiąć.
 
Też bym wolał kieszenie proste ale jak muszą być skośne to u wszystkich pod jednym określonym kątem.

Cały "świat"  idzie w szybkootwierane suwaki, więc te karabińczyki do zapięcia kurtki - raczej nie popieram   

1.9 buty
jest napisane że tylko typu C należałoby zmienić, że co najmniej C bo inaczej te z wyższą cholewką CNBOP nie dopuści.
Odnośnie butów gumowych to może wyjaśnić i zapisać jak to ma być z badaniami na przebicie pradem elektrycznym, czy co 1/2 roku, czy raz przy odbiorze.

1.5 Pasy
Może zrezygnować całkiem z tych pasów są palne a więc na ubranie specjalne nie nadają się.
Toporki nosi się na nich tylko na paradach, a zgodnie z przepisami do pracy na wysokości - tylko szelki, na razie palne ale schowane pod ubraniem specjalnym - więc bezpieczne


1.8 kominiarki
czas na zmianę i jasne kominiarki tylko dla "obserwatorów" z KG PSP, a dla nas granatowe!!  

5.3 wory ratownicze
Czy ktoś pamięta jeszcze takie wynalazki? - pozostawiłbym tylko rękawy ratownicze

6.4 topory
 Też bym chciał dostać porządnego "sagana", bo szybę wybić mogę ręką w rękawicy bez tej zabawki

BRAVEHEART:

--- Cytat: miggru w Maj 05, 2008, 21:27:35 ---1. 4. powrót do zatrzaśników w kurtkach, bo napy i rzepy są bardziej kłopotliwe.
lepsze mocowanie na radiostacje i latarkę.
wzmocnienia na kolanach, łokciach oraz na zakończeniu nogawek.
linka (taśma) która jest wmontowana w kurtkę, która przydaje się w ewakuacji poszkodowanego strażaka mająca uchwyt w tylnej części kołnierza.
4. Usunięcie ograniczeń dotyczących oznaczenia samochodu uprzywilejowanego. Po prostu musi być widoczny.

--- Koniec cytatu ---

ad 1.4 zatrzaśniki nie są dobrym rozwiązaniem...w ubiegłym roku weszła w życie nowa norma NFPA 2007 ... i rozwiązanie to zostało "wycięte"... WYSTARCZY SUWAK SZYBKOOTWIERALNY...

co do linki (pasa) ewakuacyjnego - rozwiązanie bardzo dobre ale niestety opatentowane przez firmę Lion Apparel (USA), zatem nie możemy tego przenieść na polski grunt, no chyba że producenci w Polsce odkupią za gigantyczne kwoty licencje...

KIESZENIE KATEGORYCZNIE PROSTE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

@MISIEK

Zastanawia mnie tylko jedna sprawa dotycząca wprowadzania tych zmian... Jacy fachowcy pracują nad tymi zmianami? Mam nadzieję, że nie będzie wyglądało to tak, że ewidentnie wprowadzone zmiany, będą odpowiadały wyłącznie jednemu producentowi na rynku...mam nadzieję, że sprawa nie wygląda tak, że jakiś "wybrany" producent macza w tych poprawkach palce...bo niestety znam sytuację, gdzie KG dokonywała wyboru pomiędzy produktem A i B tylko jednej firmy... mam nadzieję, że zmieni się także sprawa związana z wyborem jednostki sprawującej nadzór i kontrolę, że takiej oceny sprzętu będzie można dokonać nie tylko w CNBOP... Rozumiem, że zdaje sobie Pan sprawę, iż ograniczenie się tylko i wyłącznie do CNBOP, sprawia iż sprzęt jest droższy co nie koniecznie przekłada się na jakość (producenci muszą gdzieś odrobić koszty certyfikacji). Brak konkurencji sprawia, iż mamy do czynienia z monopolem... po drugie jak w każdej dziedzinie i tam jest potrzebna konkurencja... kolejna sprawa, że za certyfikacją firmy muszą czekać i po pół roku. Skoro CNBOP nie wyrabia się z terminami, to nalezy im pomóc...
Kolejna sprawa dotyczy wymagań stawianych przez CNBOP - czy nowy zespól bierze pod uwagę normalizację tych wymagań, tak aby były one czytelne i mierzalne dla każdego niezależnego instytutu?

Liczę na kilka odpowiedzi...

pszemek:
Ja zwracam się z prośbą o wycofanie niektórych sztucznych wymagań związanych ze sprzętem. Chodzi mi przede wszystkim o liczne ograniczenia parametrów nie związanych z jakością i użytym materiałem, a mające istotny wpływ na funkcjonalność.

Dla przykładu:
5.5 linki - niepotrzebne ograniczenia długości (wystarczy oceniać materiał i parametry użytkowe, natomiast ograniczania długości nie powinny być kompetencją CNBOP)

Wszystkie typy węży pożarniczych - uwagi jw.
Przy okazji katalog średnic węży powinien ulec poszerzeniu przynajmniej o średnice 150, i 38

Czy jest możliwe wprowadzenie jakiejś alternatywnej uproszczonej ścieżki zdobywania dopuszczenia?  Dla niektórych wyrobów dopuszczenie powinno być wydawane praktycznie od ręki na podstawie uproszczonej procedury (większość pozycji pkt.3). Ułatwione zdobycie dopuszczenia powinno sprzyjać konkurencji cenowej i rozruszać zapadnięty totalnie rynek do wprowadzania wielu innowacyjnych rozwiązań.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej