Autor Wątek: 5 Edycja Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu straża.pl  (Przeczytany 25969 razy)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
5 Edycja Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu straża.pl
« dnia: Kwiecień 28, 2008, 10:45:31 »

Zapraszam do 5 Edycji Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl





Z przyjemnością informuję, że 29 kwietnia 2008 planujemy start 5 Edycji Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu Strażak.pl. Startujemy o godzinie 20.00.

Konkurs potrwa do 11 maja, do godz. 24.00.

W 5 edycji przewidziane są drobne upominki dla najlepszych fundowane przez firmę Scania Polska - serdecznie dziękujemy za wsparcie!


Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: 5 Edycja Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu straża.pl
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 29, 2008, 19:57:55 »
W 5 edycji do rozwiązania jest test składający sie z 31 pytań.

Za najlepsze i najszybciej nadesłane rozwiązanie (tak jak wcześniej liczy się liczba punktów i data nadesłania zgłoszenia) przewidujemy nagrody od naszego sprawdzonego fundatora - SCANII.
Rozwiązanie należy wysłać w pliku tekstowym o standardowym formacie.
 
Zaczynamy!

Plik z pytaniami i szablon odpowiedzi możecie pobrać z tego miejsca: pytania 5 edycji konkursu (spakowany zip’em, prawy klawisz myszy i zapisz jako).

Uwaga: do pytań może być więcej niż jedna odpowiedź prawidłowa - proszę uważnie przeczytać odpowiedzi i wybrać tę (tylko jedną), która najlepiej pasuje.

Pliki  - szablony odpowiedzi najlepiej edytować w zwykłym notatniku systemowych (pliki w formatach innych niż txt są kłopotliwe w sprawdzaniu ze względów technicznych).
Bardzo proszę o zmianę nazwy pliku - zmiana tylko części TwojNick na własną nazwę użytkownika znacznie ułatwia mi sprawdzanie prac.

Pliki należy odesłać jako załączniki do maila na adres: konkurs@strazak.pl.

Ze względu na nagrody liczy się wiedza ale także i szybkość nadesłania odpowiedzi. Zachęcam Was jednak do cierpliwego szukania odpowiedzi na pytania, tak, by jak najwięcej się nauczyć.

Informacje o miejscach i zdobytych punktach będą opublikowane po zakończeniu konkursu.


Życzę wszystkim powodzenia!
« Ostatnia zmiana: Maj 04, 2008, 06:49:01 wysłana przez Sylwek »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: 5 Edycja Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu straża.pl
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 12, 2008, 10:06:57 »
5 edycja konkursu została zakończona.

Odpowiedzi można pobrać z tego miejsca.

Trwa sprawdzanie nadesłanych odpowiedzi, wstępne wyniki postaram się zamieścić jutro w tym wątku.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: 5 Edycja Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu straża.pl
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 13, 2008, 09:43:54 »
Wstępne wyniki 5 edycji Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu Strażak.pl


   Miejsce      Uzytkownik      Punkty      Nadeslano   
   1      TMK         30      08-05-02 16:15   
   2      straluk         28      08-04-30 0:34   
   3      DODOWNIK      28      08-04-30 22:03   
   4      michael         28      08-05-01 20:43   
   5      Goska998      28      08-05-03 12:09   
   6      wodzo         27      08-04-29 21:11   
   7      Robson_JRG_2      24      08-04-29 21:10   
   8      strazakbj998      24      08-04-29 21:48   
   9      djkula         24      08-05-01 23:23   
   10      Emil         21      08-04-30 15:02   
   11      Kogut         19      08-04-29 20:41   
   12      Michaszs      19      08-05-04 8:53   
   13      lukaszc92      15      08-05-11 13:58   
   


Serdecznie gratuluję wszystkim Wam wiedzy i rozwiązania testu, szczególnie tym, którzy zdobyli najwięcej punktów.
 
Otwieram wątek i zapraszam do dyskusji.



Kilka informacji:

Mam problem z pytaniem nr 15 - odpowiedzi do niego podane (D i E) wydały się uczestnikom konkursu bardzo zbliżone. Jako prawidłową mam odpowiedź D. W procedurze dot. zatruć wziewnych nr 8 nie mam mowy o układaniu poszkodowanego. Pozycja półsiedząca pojawia się w procedurze nr 11 dot. obrażeń klatki piersiowej. Nie potrafię tego rozstrzygnąć, proszę by się wypowiedział MIKO, ewentualnie ktoś inny zacytował wiarygodne źródło.

Kolejna zgłaszana wątpliwość dotyczyła pytania nr 7 czyli grupa pożarów klasy F. Wg definicji
http://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%BCar
grupa ta dotyczy pożarów tłuszczy w przedsiębiorstwach gdzie jest ich duża ilość (urządzenia kulinarne), prawidłowa odpowiedź (b) została skrócona i zostało, tylko, że są to pożary tłuszczy. Pożary tłuszcz w małej ilości można zaliczyć też do grupy B. Myślę, że w tym przypadku można jednak uznać, że odpowiedź B - tłuszcze, jest to odpowiedzią najlepsza.

I na koniec bardzo przykra dla mnie informacja - pomimo uwag i korespondencji w poprzedniej edycji, w tej ponownie dwaj uczestnicy nadesłali prawie identyczne pliki z odpowiedziami (różnica polega na zmianie nicków i jednej odpowiedzi, wysyłka nastąpiła w odstępie czasu 2 minut z tego samego komputera). Ze względu, że moje maile w poprzedniej edycji nie odniosły skutku postanowiłem w tej nie podejmować korespondencji i wyjaśniania sprawy i przyznać punkty tylko za pierwsze nadesłane zgłoszenie.

Ostateczne wyniki po uwzględnieniu Waszych uwag i rozstrzygnięciu wątpliwości zostaną podane w ciągu tygodnia.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: 5 Edycja Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu straża.pl
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 13, 2008, 11:21:08 »
Hmmmmmm

W sprawie pytania 15 dla mnie sprawa prosta i oczywista „D”, ale jeszcze muszę Was do tego przekonać  -_-.

Procedury RatMed to schematyczne sposoby postępowania i potrzebna jest do nich także wiedza medyczna z kursu by się nimi posługiwać . Również nie są w stanie one określić każdego przypadku i sytuacji współistniejących: urazy itd.

Z treści pytania wynika że nasza osoba jest przytomna „skarży się” ,  niema mowy o żadnych urazach , więc duża część pozycji w tym na boku nam odpada .

Kolejna sprawa co to jest pozycja półleżąca ?  Bo nie mogę sobie tego jednoznacznie zinterpretować .

Fakt jest również  taki że naszemu poszkodowanemu najlepiej będzie się oddychać w pozycji siedzącej, będzie on sam do niej dążył, będzie to od niego wymagać mniejszego wysiłku .

Oczywiście można by rozważać w tym punkcie jeszcze wiele kwestii i problemów współistniejących i zagłębiać się w wiedzę medyczną , ale uważam że niema sensu.

A tak z ciekawostek – miałem akurat taką scenkę, kiedyś na egzaminie, strażak wyniósł mi babcie na rękach z pożaru, posadziłem ją i jakoś zdałem  -_-

Pozdrawiam MIKO

Offline lukaszc92

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: 5 Edycja Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu straża.pl
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 13, 2008, 15:54:03 »
Witam,

Wstrząs hipowolemiczny, szczerze mówiąc pierwszy raz o tym słysze. Mógłby ktoś wytłumaczyc ?

Pozdrawiam  -_-

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: 5 Edycja Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu straża.pl
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 13, 2008, 16:01:04 »
Hipo – niskie , mało
Hiper  - wysoki , dużo

Hipowolemia stan, w którym w łożysku naczyniowym znajduje się zbyt mała ilość płynu (krwi) czyli nasz poszkodowany ma np. masywny krwotok zewnętrzny lub wewnętrzny , ale nie tylko .

W przypadku Hipowolemii ( małej ilości krwi w obiegu krwionośnym) mózg otrzymuje nie wystarczającą ilość tlenu co powoduje wstrząs zwany z uwagi na przyczynę hipowolemicznym.

Tak w skrucie  -_-

Pozdrawiam MIKO
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2008, 16:12:38 wysłana przez MIKO »

Offline DODOWNIK

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
    • OSP Jordanów
Odp: 5 Edycja Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu straża.pl
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 13, 2008, 16:05:34 »
Ale mi się udało:D 3 miejsce a szczerze mówiąc to nastawiałem się na 3 ale od końca do w trzeciej edycji to bardziej się przykładałem i zająłem jedno z ostatnich miejsc:)

Nie znam dokładnej definicji ale ostatnio o tym czytałem i jak dobrze mi się wydaje jest to:
Reakcja organizmu spowodowana obniżeniem objętości krwi krążącej w ciele człowieka spowodowana obfitym krwawieniem.

O!!! MIKO to fachowo wytłumaczył:)
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2008, 16:07:05 wysłana przez DODOWNIK »
...początek a za chwilę... koniec...

Offline lukaszc92

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: 5 Edycja Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu straża.pl
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 13, 2008, 18:23:38 »
Gratuluje  :mellow: w tej edycji to ja mam ostatnie ;P ważne że czegoś więcej się dowiedziałem a w nastepnych edycjach MOŻE ostatniego nie będę miał ;P

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: 5 Edycja Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu straża.pl
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 14, 2008, 08:22:24 »
pytania z tej edycji konkursu nie były najłatwiejsze, należało sie w nich odwołać do wiedzy bardziej teoretycznej, książkowej lub wprost do rozporządzeń i ustaw. Cieszy mnie poziom wykształcenia i to ze tyle osób zdobyło dużo punktów. Zachęcam do reklamy naszego konkursu w swoich jednostkach.
przyszła edycja będzie jeszcze trudniejsza!!!  :mellow: :mellow: :mellow: pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline DODOWNIK

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
    • OSP Jordanów
Odp: 5 Edycja Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu straża.pl
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 16, 2008, 19:02:33 »
Mam pytanko. Nie wiem czy gdzieś mi to umknęło ale nie mogę znaleźć informacji o tym które miejsce otrzymuje nagrodę?
...początek a za chwilę... koniec...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: 5 Edycja Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu straża.pl
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 17, 2008, 00:02:40 »
a masz rację - przepraszam, Butel ma nagrody a ja sobie nie pozapisywałem co i za co, napiszę do niego i zapytam co ma i za które miejsce, myślę, że 1, 2 i  3 damy radę nagrodzić...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: 5 Edycja Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu straża.pl
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 19, 2008, 15:44:19 »
Miło mi zakomunikować, że do dnia dzisiejszego nie dotarły żadne protesty w związku z 5 edycja konkursu. W związku z tym podane wyniki wstępne zostają utrzymane w mocy i niniejszym stają się wynikami ostatecznymi.

W 5 edycji konkursu mamy dzięki naszemu etatowemu fundatorowi (ukłony w stronę SCANII) do rozdysponowania następujące nagrody:
1. latarka czołowa /niedostępna - wybrał TMK/
2. kubek termiczny /niedostępna - wybrał straluk/
3. czapeczka /niedostępna - wybrał DODOWNIK/
4. czapeczka /wypadło na wodza/
5. breloczek do kluczy /niedostępna - wybrał michael/
6. breloczek do kluczy/wybrała Goska998 

Nagrody są do wyboru - jako pierwszy wybiera zwycięzca, następnie zdobywca 2 miejsca itd do 6 włącznie.
Szczegóły techniczne w mailu do laureatów konkursu - proszę cierpliwie czekać na swoją kolej ;).
Dla ułatwienia wyboru można pooglądać nagrody na stronie: http://www.scania.pl/service/scania_griffin/

Serdecznie dziękuję SCANII POLSKA za ufundowanie nagród.
Serdecznie dziękuję za ułożenie pytań robn i Miko a także prezesowi klubu Butelowi (hmmm nie wiem jak poodmieniać) za sprawdzenie pytań, uwagi i organizację nagród.
I największe podziękowania dla Was drodzy uczestnicy za to, że zechcieliście się z nami bawić w konkurs - zapraszam do następnych edycji!
« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2008, 22:10:41 wysłana przez Sylwek »

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: 5 Edycja Konkursu Wiedzy Pożarniczej Klubu straża.pl
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 29, 2008, 21:07:50 »
Proszę wszystkich nagrodzonych o przesłanie na PW do mnie lub do Sylwka informacji czy otrzymaliście nagrody. Wiemy jak PP działa ;).

Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję !
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk