Autor Wątek: Ekwiwalent  (Przeczytany 3561 razy)

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Ekwiwalent
« dnia: Grudzień 12, 2004, 11:22:22 »
mam pytanie. Czy tajne sa informacje na temat ile w danym roku przykladowy strazak dostal pieniedzy z tytulu wyjazdu do pozaru? Czy UM lub zarzad OSP moze takie cos ujawnic?

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Ekwiwalent
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 12, 2004, 11:54:31 »
obowiazuje ustawa o ochronie danych osobowych.nie wolno ujawniac takich danych
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Ekwiwalent
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 12, 2004, 12:14:20 »
Ale tu nie chodzi o ujawnianie danych osobowych, tylko o ujawnienie ile pieniędzy podatnika zostało wydanych na ekwiwalent dla strażaków. A to podatnicy mają prawo widzieć...

Witek

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Ekwiwalent
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 19, 2004, 22:22:14 »
zgadzam sie z tobą witku ale nie do końca - otóż nie można ujawnić ile kolega x zarobił a ile y- można podac ale cały koszt poniesiony na osp

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Ekwiwalent
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 20, 2004, 19:23:06 »
Polityka finansowa gmin jest jawna, i moim zdaniem, dość łatwo otrzymać informację ile wydaje się na ekwiwalent w poszczególnych OSP. Każda gmina powinna też posiadać zarządzenie lub uchwałę na temat stawek ekwiwalentu. Indywidualnych danych rzeczywiście nie powinno się ujawniać i nie widzę jakiegoś szczególnego powodu do takiego śledztwa. W naszym przypadku jest to 10 zł za 1 godzinę akcji ratowniczej i 4,50 za 1 godzinę szkolenia pożarniczego. Oczywiście ekwiwalent należy się wyłącznie za akcje i szkolenia organizowane przez PSP.  Wiem z własnego terenu, że jest bardzo duży rozrzut stawek ekwiwalentu, u nas za akcje poszczególne gminy płacą od 4,50 do 13,0 zł. Maksymalnie zarobiłem 250 zł za miesiąc którejś wiosny z dużą ilością wyjazdów do traw i lasów. Mój normalny dochód to 20 - 80 zł miesięcznie.  Moim skromnym zdaniem stawka ta powinna być jednolita w całym kraju aby nie dzielić naszego środowiska i nie powodować niepotrzebnej zazdrości. Mam nadzieję na wywołanie szerszej dyskusji na ten temat.  

Offline dat

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
    • http://www.protest.strazak.com
Ekwiwalent
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 20, 2004, 20:16:45 »
u nas w gminie nie ma ekwiwalentu zadnego - jakos z tym zyjemy wiem wiem ze ustawa mowi ze musi byc ale tak jakos nigdy nie bylo heh z tym ze u nas do tej pory zadna jednostka nie byla w KSRG wiec moze z tego wynika ten fakt

pozdr
Dat
 
Zagłosuj w sondażu na temat zmian naszej ustawy emerytalnej w cywilnym serwisie:  www.nasz-parlament.pl/sondaz?id=1

dat | NIE ZMIENIA SIĘ ZASAD W TRAKCIE GRY !! | www.protest.strazak.com

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Ekwiwalent
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 20, 2004, 20:36:36 »
u nas tez nie ma.walcze z tym,ale co przesdtawiam opinie radcy prawnego oni maja swoja i nie placa:)
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Ekwiwalent
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 20, 2004, 20:41:24 »
Oczywiście zgadzam się co do nieujawniania wypłat konkretnym osobom, ale cała reszta powinna byc jawna, jak np. ilość pieniędzy łącznie wypłacana strażakom w roku.
A czy można ujawnić ile dany strażak godzin spędzil w akcjach?
U mnie w gminie też nie ma ekwiwalentu (przynajmniej ja nie dostaję). Tylko raz, przy okazji Wielkiej Powidzi w 97 gmina zapłaciła strażkaom (a suma była nie mała, bo akcja trwała nieprzerwanie przez 5 tygodni).
Szczerze mówiąc jakoś osobiście nie tęsknię za tymi wypłatami...

Witek
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2004, 20:47:31 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Zenek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
    • http://www.osprybna.republika.pl
Ekwiwalent
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 21, 2004, 15:47:00 »
W mojej gminie jest to 5 zł za godzinę akcji. Moja jednostka jako jedyna w gminie na walnym zebraniu podjęła uchwale o przekazaniu ekwiwalentu na rzecz jednostki. Cala kasa idzie na sprzęt mundury itp. Wszyscy są zadowoleni, bo taki zastrzyk kasy zawsze się przydaje jednostce. W końcu jesteśmy ochotnikami

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Ekwiwalent
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 21, 2004, 20:36:31 »
Pozdrawiam serdecznie Szanownych Ochotników! Z tego co się orientuję u Nas w powiecie w poszczególnych gminach, albo wogóle nie ma żadnego ekwiwalentu /czyt.pieniążków/ za udział u akcji, albo jest on symboliczny, a nieraz przekazywany na rzecz jednostki. Decydują o tym głównie włodarze gminy, a z tym jest co roku jest bardzo różnie. Z uszanowaniem! :rolleyes:  
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Ekwiwalent
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 21, 2004, 21:27:46 »
Powiem tak u nas kasa jest w wysokośći jak w ustawie 1/175 średniej krajwoej za godzine czyli ok. 10 zł, ale panowie powiedzmy sobie prawdę kto przychodzi do OSP dla pieniędzy bo ja chyba nieznam takiego. Jak to u nas mówią wystarczy na wystarczy na wypranie munduru i "browarek" po akcji (jak nietrzeba nieraz dołożyć). A jeśli chodzi o ujawnianie ile kto zaroił to może być, a moim zadaniem powinno wyglądać to miniejwięcej tak. Tylu i tylu z danej jednostki otrzymało X zł a Y godzin. I u nas to nie jest tajne kto chce to może to sprawdzić.

Offline zartsbystra

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Ekwiwalent
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 22, 2004, 00:51:39 »
Witam. U nas w gminie też nie ma ekwiwalentu i jakoś nikt nie nażeka. całe pieniądze z gminy (a zdaje sie są to stosunkowo duże pieniądze) idą na straż i straże na tym dobrze wychodzą (w gmine na 3 jednostki 3 w krajowym systemie, 9 samochodów, duże i w dobrym stanie strażnice, dość dobre wyposarzenie). A dla członków straż organizuje wycieczki, zabawy itp. bezpłatnie lub za symboliczną opłatą. I uważam że to jest dobre, bo strażacy i tak nie działają dla kasy.
Co do ujawniania ekwiwlentów, to moje zdanie jest takie, że powinno być ujawniane ile pieniędzy idzie na straż (zresztą to ustawowy obowiązek Gmin) ale kto ile dostaje to już nie koniecznie (w naszym kraju zeznania majątkowe składaja tyklko politycy).
Pozdrawiam  

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Ekwiwalent
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 22, 2004, 15:27:24 »
jeśłi chodzi o kasę to w moim powiecie zależy to od wójtów-część nie dostaje wogóle, a część wartość taką jak podał michał- z tym że mało która bierze kasę dla poszczególnych strażaków-całość przeznaczają na działalność osp

Offline raf(firemans team kz II)

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Siła drzemie w dżemie
Ekwiwalent
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 04, 2005, 08:42:13 »
witam.bardzo mi się podoba jak firemany z naszego forum piszą ,że ekwiwalenty otrzymywane za pożar lub inne zdarzenie są przekazywane przez nich na rzecz osp.:)w naszej gminie stawka wynosi ok. 8 zł za godzinę.zdarzały się sytuacje ,że było dosyć szerokie grono artystów ,którzy jeździli do pożarów tylko dla pieniędzy i nie ukrywam,że takie zachowanie bardzo mi się nie podoba a wręcz jest nie do przyjęcia.sama nazwa naszej organizacji"OCHOTNICZA straz pozarna' mówi za siebie,i bardzo  szanuję jednostki,w których  pieniadze za wyjazd są przekazywane na cele pożarnictwa ochotniczego.u nas obecnie doszło do likwidacji
takich zapalenców i nastała reakcja odwrotna -grono osób które jezdzi do akcji z czystej przjemnośći , kupuje za WŁASNE PIENIĄDZE SPRZĘT DO JEDNOSTKI!!!,może to wydaje się smieszne ale my to robimy niestety z szacunku i z miłości do osp. nam jak i każdej jednostce osp w naszym kraju brakuje wielu rzeczy ,sprzętu  a od gminy niestety szrpać już nie mamy siły,postanowilismy że wezmiemy się w inny sposób(własny hajs,sponsorzy itp.).moze ta wypowiedz nie jest na temat , ale po przeczytaniu niektórych wypowiedzi zaczęła mi się micha cieszyć  ,że mimo tak cięzkich czasów ,mamy  w Polsce ( i na forum :) )ochotników w prawdziwym znaczeniu tego słowa :).
pozdro   raf
..Czytałem będąc młodym chłopakiem, jak Wojtek został Strażakiem...

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Ekwiwalent
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 12, 2005, 22:34:02 »
w naszej jednostce nie odbieramy pieniędzy za akcje. takowe jednak są, płyną z budżetu gminy. Kase jednak całą przekazujemy na sprzęt. Pozdrawiam!