Autor Wątek: Odbiór Obiektu Budowlanego  (Przeczytany 14029 razy)

Offline TmK_00

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 27, 2006, 16:57:57 »
lang Właśnie że się nie będę wstydził bo nie mam za co ! Nie jestem strażakiem ani nie mam żadnego jak to napisałeś "wykształcenia pożarniczego" ale napisałem tego posta tu w dziale dla strażaków bo gdzie go miałem napisac ?? Poprostu chce zdobyć informacje na ten temat dokładne. Dzięki za pomoc na moje pytanie Właśnie o to mi chodziło. Pozdro
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2006, 17:00:46 wysłana przez TmK_00 »
"Wystarczy odrobina tlenu , by wybuchł w śmiertelnym szale ..."

Offline pajunk

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
    • http://
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 10, 2006, 23:21:35 »
Cytuj
Hej. W artykule 56 Prawa Budowalnego jest mowa o zgłoszeniu zakończenia budowy
Art. 56. 1. Inwestor, w stosunku do którego nałożono obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, jest obowiązany zawiadomić, zgodnie z właściwością wynikającą z przepisów szczególnych, organy:

1) Inspekcji Ochrony Środowiska,

2) Państwowej Inspekcji Sanitarnej,

3) Państwowej Inspekcji Pracy,

4) Państwowej Straży Pożarnej

— o zakończeniu budowy obiektu budowlanego i zamiarze przystąpienia do jego użytkowania. Organy zajmują stanowisko w sprawie zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym.

, natomiast w art. 57 Prawa Budowlanego jest opisane co takie zgłoszenie o zakończeniu budowy powinno zawierać. Jest tam wymienione między innymi -
Art. 57. 1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:

1) oryginał dziennika budowy;

2) oświadczenie kierownika budowy:

a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,

B) o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także — w razie korzystania — ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;

3) oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania;

4) protokoły badań i sprawdzeń;

5) inwentaryzację geodezyjną powykonawczą.

To są materiały posilkowe z których część jest niezbędna podczas odbior.
Trochę zamieszałeś wojtekstr

TO SĄ DWA RÓŻNE ZAWIADOMIENIA, TE Z ART.56.1 IDZIE DO WYMIENIONYCH INSTYTUCJI, TE Z ART. 57 DO WŁAŚCIWEGO ORGANU NADZORU BUDOWLANEGO !!!! a z nim orginał dziennika budowy i pozostałe oświadczenia i protokoły.

Nie ma nigdzie, że PSP czy jakaś inna instytucja ma prawo żądać oświadczenia o zgodności..., chociaż uważam, że kopię dobrze bybyło posiadać.

Offline simon

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 21, 2006, 08:37:25 »
Witam!
Pajunk potwierdził moje rozważania na temat zapisu art. 56 i 57 Prawa Budowlanego. Też uważam że art. 57 odnosi się do Inspektora Nadzoru Budowlanego i do końca nie mamy prawa wymagać dokumentów powołujac sie na w/w zapis. Pozdrawiam! 

Offline wojtekstr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • http://www.kmpspmyslowice.madnet.pl
Odp: Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 21, 2006, 09:20:21 »
TO SĄ DWA RÓŻNE ZAWIADOMIENIA, TE Z ART.56.1 IDZIE DO WYMIENIONYCH INSTYTUCJI, TE Z ART. 57 DO WŁAŚCIWEGO ORGANU NADZORU BUDOWLANEGO !!!! a z nim orginał dziennika budowy i pozostałe oświadczenia i protokoły.

to w takim razie wyjaśnij mi gdzie jest napisane czym się różnią te zawiadomienia. W prawie Budowlanym nie ma co napisanego że do PSP, PIP it. instytucji mają być przygotowane inne zawiadomienia, w art. 57 masz zapisane co powinno być załączone do takiego zawiadomienia, w praktyce my żadamy wglądu do takich dokumentów i mamy prawo dokonać ich kopii do dokumentacji. Uważam, że nie masz racji a jeśli ją masz to udowodnij mi, gdzie są opisane te różne zawiadomienia. art 57 jest rozwinięciem art 56, w którym to mowa jest o załącznikiach do tego zawiadomienia.

Moja Stronka o mojej komendzie PSP
POZDRAWIAM
Wojtek Strażak SAM:-)

Mareks1

  • Gość
Odp: Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 21, 2006, 14:14:34 »
A co wy na to: § 6. Kontrolujący może żądać od kontrolowanego udzielenia mu ustnych lub pisemnych informacji lub wyjaśnień w sprawach objętych zakresem przeprowadzanych czynności.

Pozdro

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 29, 2006, 11:19:10 »
Panowie pragnę zwrócić uwagę, iż odbiór powinien stwierdzić czy obiekt został wykonany zgodnie z projektem. Rozumiem że tzw prace odkryte sprawdzę, ale prace zakryte - raczej nie dlatego konieczny jest wpis do protokołu, że kierownik oświadcza, że obiekt wykonał zdognie z projektem przepisami normami i sztuką.
A PINB po porstu napisz opinię, że nie mogłeś stweirdzic czy obiekt wykonano zgodnie z projektem, bo brak oświadczenia i niech on sie wozi z problemem.

Offline wojtekstr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • http://www.kmpspmyslowice.madnet.pl
Odp: Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 29, 2006, 16:41:56 »
Radca podkreślił KWINTESENCJĘ SEDNA SPRAWY!!!
Jest to zapisane w art. 23 ust. 3 pkt. 3 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, nie mniej jednak należy pamiętać, iż podczas czynności kontrolno - rozpoznawczych związanych z odbiorem budynku, strażak jest uprawniony do:
1) kontroli przestrzegania przepisów przeciwpożarowych;
2) oceny zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej rozwiązań technicznych zastosowanych w obiekcie budowlanym;
3) oceny zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym;
4) ustalania spełnienia wymogów bezpieczeństwa w zakładzie stwarzającym zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej;
5) rozpoznawania możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej;
6) rozpoznawania innych miejscowych zagrożeń;
ponadto:
10. Kontrolowany jest obowiązany umożliwić kontrolującemu przeprowadzenie czynności kontrolno-rozpoznawczych, a w tym:
1) udzielić niezbędnych informacji i wyjaśnień w sprawach objętych zakresem tych czynności oraz wyrazić zgodę na sporządzenie dokumentacji fotograficznej;
2) umożliwić dostęp do obiektów, urządzeń i innych składników majątkowych, w stosunku do których mają być przeprowadzone czynności;
3) zapewnić wgląd w dokumentację i prowadzone ewidencje objęte zakresem czynności;
4) umożliwić sporządzenie kopii niezbędnych dokumentów;
5) zapewnić warunki do pracy, w tym, w miarę możliwości, samodzielne pomieszczenie i miejsce do przechowywania dokumentów;
6) udostępnić środki łączności i inne konieczne środki techniczne, jakimi dysponuje, w zakresie niezbędnym do przeprowadzania czynności.
Reasumując, strażak sprawdza czy obiekt jest wykonany zgodnie z projektem budowlanym, bo to jest PODSTAWA, nie mniej jednak, jeśli stwierdzi niezgodności z przepisami ochrony przeciwpożarowej może wydać, oprócz stanowiska potwierdzającego wykonanie obiektu zgodnie z projektem, decyzję administracyjną nakazującą usunięcie danych nieprawidłowości w budynku, stanowiącą załącznik do stanowiska, lub ująć to w uwagach do stanowiska w przedmiotowej sprawie.
Moja Stronka o mojej komendzie PSP
POZDRAWIAM
Wojtek Strażak SAM:-)

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Odp: Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 29, 2006, 17:33:30 »
Cytuj
oprócz stanowiska potwierdzającego wykonanie obiektu zgodnie z projektem, decyzję administracyjną nakazującą usunięcie danych nieprawidłowości w budynku, stanowiącą załącznik do stanowiska

uważam, że przedmiotową decyzję można wydać dopiero po oddaniu obiektu do użytku - po uprawomocnieniu się decyzji PINB (pozwolenia na użytkowanie)

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 30, 2006, 08:48:55 »
azotox po raz koleh\jny zapytam a z czego wywodzisz takie przesłanki?
Przeciez obowiązki spoczywaja na: włascicielu obiektu nawet jeśli nie jest użytkowany. POza tym termin wykonania decyzji może przypadać na dzien po odbiorze:)

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Odp: Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 30, 2006, 15:02:31 »
Cytuj
Przeciez obowiązki spoczywaja na: włascicielu obiektu nawet jeśli nie jest użytkowany.
nie sądzisz, że inne obowiązki spoczywają na właścicielu budowy a inne na obiekcie oddanym do użytku?
Cytuj
POza tym termin wykonania decyzji może przypadać na dzien po odbiorze:)
ale, nie wydasz jej chyba na podstawie kpa :huh:

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 30, 2006, 18:32:32 »
ale, nie wydasz jej chyba na podstawie kpa :huh:

Art. 108. § 1. Decyzji, od której służy odwołanie, może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności, gdy jest to niezbędne ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego albo dla zabezpieczenia gospodarstwa narodowego przed ciężkimi stratami bądź też ze względu na inny interes społeczny lub wyjątkowo ważny interes strony. W tym ostatnim przypadku organ administracji publicznej może w drodze postanowienia zażądać od strony stosownego zabezpieczenia.

oczywiście kpa ;)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Odp: Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 30, 2006, 20:36:20 »
Tak to dobry pomysł! Można, na przykład, nakazać natychmiast:
- obudować i zamknąć drzwiami EI30 klatke schodową,
- zapewnić zabezpieczenie przed zadymieniem klatki schodowej,
- zainstalować hydranty wewnętrzne itd.
Taaak