Pożarnictwo > Profilaktyka, prewencja

Odbiór Obiektu Budowlanego

(1/8) > >>

simon:
Witam!
Chciałem się zapytać doświadczonych kolegów czy podczas odbioru obiektu mam prawo (a może nawet obowiązek) żadać od inwestora oświadczenia kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami. Do tej pory myślałem, że mam takie prawo. Jednak ostatnio inspektor nadzoru budowlanego powiedział mi, że to nie leży w moich kompetencjach i że to on ma prawo żądać oświadczenia. Po lekturze Prawa Budowlanego,  w którym w art 57 jest zapis jakie dokumenty inwestor powinien przedstawić, nie do końca jestem pewny komu inwestor jest zobowiązany dostarczyć te dokumenty. Czy tylko inspektorowi nadzoru budowlanego czy też każda z inspekcji wymienionych w art. 56 ma do tego prawo?.
Pozdrawiam i proszę o  Wasze opinie w tej sprawie.

azotox:
Nie tylko masz prawo, ale dodatkowo dobrze jest wziaść sobie to oswiadczenie jako załącznik do protokołu. Jest to potrzebne do ratowania swojej d... , gdy cos na obiekcie się stanie. Zauważ, że nie jesteś w stanie wszystkiego sprawdzić na budowie i w znacznej części bazujesz na przedstawionych Ci dokumentach, które niekoniecznie muszą być prawdziwe. Oświadczenie jest podsumowaniem wszytkich wykonanych prac budowlanych.
pozdro

jery:
Ba, masz prawo żądać szczątkowych oświadczeń, czyli oświadczeń poszczególnych wykonawców lub podwykonawców np. instalacji sanitarnych (hydranty wewnętrzne), elektrycznych, itp.

wojtekstr:
Hej. W artykule 56 Prawa Budowalnego jest mowa o zgłoszeniu zakończenia budowy
Art. 56. 1. Inwestor, w stosunku do którego nałożono obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, jest obowiązany zawiadomić, zgodnie z właściwością wynikającą z przepisów szczególnych, organy:

1) Inspekcji Ochrony Środowiska,

2) Państwowej Inspekcji Sanitarnej,

3) Państwowej Inspekcji Pracy,

4) Państwowej Straży Pożarnej

— o zakończeniu budowy obiektu budowlanego i zamiarze przystąpienia do jego użytkowania. Organy zajmują stanowisko w sprawie zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym.

, natomiast w art. 57 Prawa Budowlanego jest opisane co takie zgłoszenie o zakończeniu budowy powinno zawierać. Jest tam wymienione między innymi -
Art. 57. 1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:

1) oryginał dziennika budowy;

2) oświadczenie kierownika budowy:

a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,

B) o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także — w razie korzystania — ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;

3) oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania;

4) protokoły badań i sprawdzeń;

5) inwentaryzację geodezyjną powykonawczą.

To są materiały posilkowe z których część jest niezbędna podczas odbior.

retro:
Mam pytanie.
Odbiór budynku należącego do ZLIV. Kto go przeprowadza? I jakim prawem ktoś kto pracuje nad odbiorem prywatnie (strażak prewencji KM) i ma z tego tytułu pieniążki może i czy może wykorzystać do odbioru zastęp z podległej pod jego KM JRG? Proszę o odpowiedź.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej