Autor Wątek: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?  (Przeczytany 22001 razy)

Offline meli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
    • OSP OPALENICA
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 11, 2012, 10:33:14 »
ok a co w tym przypadku jeżeli dana osoba idzie na re certyfikację KPP z tamtej jednostki a cały czas była u nas? dodam, że tamta jednostka ma ok 3-5 wyjazdów rocznie... A ta osoba u nas od kilku lat już nie jeździ do akcji
www.osp-opalenica.pl <-- serdecznie zapraszam;)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 11, 2012, 11:10:38 »
A co to wam przeszkadza że idzie z tamtej jednostki na kurs? Tracicie coś na tym?

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 11, 2012, 16:39:24 »
Wręcz przeciwnie bo na tym zyskacie :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 11, 2012, 23:37:25 »
A ja odwrócę trochę pytanie.
Wiadomo, że można należeć do dwóch OSP tylko po co?
Skoro przeważnie są to jednostki z tej samej gminy a ich cele działalności są takie same. Jak pogodzić działalność w dwóch OSP. Moim zdaniem należy się zdecydować na działalność tylko w jednej OSP.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 12, 2012, 10:50:55 »
A moim zdaniem wcale nie. I to niezależnie od tego czy są z jednej gminy czy nie. Zresztą w ogóle nie wiem skąd to podejrzenie że
Cytuj
przeważnie są to jednostki z tej samej gminy
.

Trzy przykłady, wszystkie autentyczne

Przykład 1. Jednostki z tej samej gminy
W gminie jest jednostka A, będąca jednostką w KSRG oraz jednostka B, poza KSRG, oddalona kilka kilometrów. W jednostce B jest bardzo aktywny i kumaty człowiek (nota bene jej prezes, swoją drogą pewnie będzie to czytał więc pozdrawiam) który również spędza dużo czasu w miejscowości A, w tym zna się dobrze ze strażakami z tej miejscowości oraz zna i umie obsłużyć ich sprzet. Czy to nie wystarczy?
Moim zdaniem tak. Ale jeśli mało, to dodam, że jako członek jednostki A mógłby uczestniczyć w wielu szkoleniach organizowanych tylko dla jednostek z KSRG, a następnie zdobytą wiedzę i umiejętności przekazać w swojej jednostce.

Przykład 2. Jednostki z różnych gmin
Kolega jest bardzo aktywnym członkiem OSP w swojej miejscowości a ponadto funkcjonariuszem PSP. Swego czasu dużą część życia spędzał u swojej dziewczyny, w miejscowości odległej o dobre 50 km. Efektem było chociażby to, że pewnego dnia, gdy w okolicy doszło do pożaru budynku, był na miejscu jeszcze przed jednostkami straży, a ponieważ miał w bagażniku samochodu ubranie, wszedł do budynku i wyniósł ze środka nieprzytomne dziecko. Jak myślicie, nie warto mieć w OSP dodatkowych kompetentnych ludzi, nawet jeśli są na terenie miejscowości tylko kilka godzin dziennie? Ile razy zdarza się przecież że strażak mieszka w innej miejscowości niż pracuje, uczy się lub ma oblubienicę :P

Przykład 3. Mój własny.
Jestem funkcjonariuszem PSP oraz członkiem dwóch OSP (w miejscowości rodzinnej oraz tam gdzie mieszkam obecnie) i nigdy nie miałem problemu z pogodzeniem tych funkcji, wprost przeciwnie.

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 12, 2012, 19:18:53 »
Ok
Jeśli mogę się zgodzić z sytuacja gdy strażak należy do OSP odległych od siebie o kilkanaście km. To już nie mogę się zgodzić z sytuacją należenia do dwóch OSP odległych o 2 - 3 km.
Jeżeli mówisz o szkoleniach i przekazywaniu wiedzy to nie trzeba należeć do tych jednostek.
Jeżeli chodzi o jednostki odległe o kilkanaście km to wszystko jest w porządku jeżeli się cię znają, wiedzą o twoich szkoleniach itp.

Co byś zrobił w sytuacji gdy w w odległości 1 - 2 km powstaje jednostka OSP, niczego nie ma, brak kompetentnego zarządu. Strażacy z miejscowości w której powstała OSP niby chcą odejść ale niech ich macierzysta OSP zapewni im jeszcze umundurowanie, badania i jeszcze mówią aby mieli możliwość uczestniczenia w działaniach w ramach "starej OSP".
I lakoniczna odpowiedź jednego z nich " żę składki członkowskie zapłaci tu i tu"

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 12, 2012, 19:34:25 »
To o czym piszesz to jest jakaś patologia i totalnie skrajny przypadek, raczej ułamek procenta sytuacji dotyczących członkostwa w różnych OSP. Tutaj raczej trzeba sobie zadać pytanie po co istnieją 2 OSP w takiej odległości a nie to które jest w tytule wątki.

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 12, 2012, 19:47:44 »
Rzecz jest praktykowana dość często np. w Niemczech. Wiąże się ona przede wszystkim z praca: członek jednostki w A, swoim miejscu zamieszkania, pracuje w B i jest również członkiem tamtejszej jednostki. Szczególnie popularna opcja w Hamburgu, gdzie (jak w większości miast RFN) OSP jest niemal w każdej dzielnicy. Dzieki temu jest jako strażak teoretycznie dostępny prawie cala dobę, a nie tylko od 18 do 6.

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 12, 2012, 20:24:18 »
Temat był już przerabiany na forum min tu: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,17252.msg188326.html#msg188326
i tu: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,9437.msg94419.html#msg94419
i jeszcze gdzieś było ale nie mogę coś znaleźć :-)

Może scalimy ?


Scalone/ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2012, 21:31:04 wysłana przez Sylwek »

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 10, 2013, 18:52:34 »
Koledzy a mam takie pytanie skoro niby można być w dwóch jednostkach osp to czy można wyjeżdżać na akcje w jednej jednostce i w drugiej? bo słyszałem ze można tylko być czynnym ochotnikiem w jednej jednostce jeżeli chodzi o wyjazdy.  Jak coś nie tak powiedziałem to proszę poprawić
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 10, 2013, 19:33:02 »
Możesz nawet w dziesięciu, jeśli tylko spełniasz warunki do brania udziału w działaniach.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 10, 2013, 22:21:37 »
Rzecz jest praktykowana dość często np. w Niemczech. Wiąże się ona przede wszystkim z praca: członek jednostki w A, swoim miejscu zamieszkania, pracuje w B i jest również członkiem tamtejszej jednostki. Szczególnie popularna opcja w Hamburgu, gdzie (jak w większości miast RFN) OSP jest niemal w każdej dzielnicy. Dzieki temu jest jako strażak teoretycznie dostępny prawie cala dobę, a nie tylko od 18 do 6.

Teoretycznie rozwiązanie wybitne. Jednak rzeczywistość w Polsce mogła by się okazać przykra, przynajmniej biorąc pod uwagę raczej nie przychylne nastawienie pracodawców do zwalniania ludzi z pracy, nawet gdyby miało to być ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego...
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.