Autor Wątek: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP  (Przeczytany 1512010 razy)

Thomas_snc

  • Gość
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #300 dnia: Czerwiec 14, 2010, 13:54:58 »
Konkretnie Gustav mi napisałeś!  Dzięki wielkie :)

Offline Majk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #301 dnia: Czerwiec 14, 2010, 14:53:49 »
Zadanie 1 2007r. i 21 2008r. To jest to samo zadanie lecz są 2 odpowiedzi.

Podczas manewru zakrętu wykonanego przez ciągnik gąsienicowy obydwie gąsienice muszą posiadać równa:

A. Szybkość liniową
B. Szybkość Kątową
C. Częstotliwość
D. Wartość Okresu
w 2007 jest odp. Szybkość Kątowa czyli B a w 2008 odp A

Koledzy pojęcie równe a różne to jest taka mała zasadnicza różnica...
Mi tu pasują wszystkie odpowiedzi,
Jeżeli zmieniłaby się szybkość kątowa, to liniowa też(zależność v=w*r), z częstotliwością i okresem podobnie(f=1/T).
 :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki:

Offline Gustav

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #302 dnia: Czerwiec 14, 2010, 20:15:36 »
Ja mam problem z zadaniem chemia rok 2009 zadanie nr. 25. proszę o wytłumaczenie a nie samą odpowiedź. Z góry dziękuję :) Niby było podobne i niby nie takie trudne a nie wiem do końca jaka ma być odpowiedź  :wall:

Offline Pietras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #303 dnia: Czerwiec 14, 2010, 20:23:22 »
Ja mam problem z zadaniem chemia rok 2009 zadanie nr. 25. proszę o wytłumaczenie a nie samą odpowiedź. Z góry dziękuję :) Niby było podobne i niby nie takie trudne a nie wiem do końca jaka ma być odpowiedź  :wall:

Ja również proszę o umieszczenie rozwiązania na to zadanie....

Offline Majk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #304 dnia: Czerwiec 14, 2010, 20:53:58 »
Ja bym w tym 25 chemia 2009 obstawiał I i IV, na wikipedii jest napisane że warunkiem aktywności optycznej jest istnienie dwóch nienakładalnych enancjomerów(odbić lustrzanych, jak rękawiczki do pary) i o ile odbicie lustrzane II i III związku jest identyczne (mają po dwa H, jedno OH, jedno HO i dwa COOH) to I i IV nie(po jednej "stronie lustra" związek zawiera dwa H, dwa OH, dwa COOH, a po drugiej dwa H, dwa HO i dwa COOH) i o ile te OH i HO to różne "składniki", to odbicia się nie nakładają. Takie moje kombinowanie bardzo nie pewne  :)

Offline Gustav

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #305 dnia: Czerwiec 14, 2010, 21:04:31 »
Ja bym w tym 25 chemia 2009 obstawiał I i IV, na wikipedii jest napisane że warunkiem aktywności optycznej jest istnienie dwóch nienakładalnych enancjomerów(odbić lustrzanych, jak rękawiczki do pary) i o ile odbicie lustrzane II i III związku jest identyczne (mają po dwa H, jedno OH, jedno HO i dwa COOH) to I i IV nie(po jednej "stronie lustra" związek zawiera dwa H, dwa OH, dwa COOH, a po drugiej dwa H, dwa HO i dwa COOH) i o ile te OH i HO to różne "składniki", to odbicia się nie nakładają. Takie moje kombinowanie bardzo nie pewne  :)

O tym samym pomyślałem lecz nie byłem tego pewien, również czytałem na wiki o tym odbiciu lustrzanym, a zadanie to powtórzyło się w roku 2008 (zd. 17) Tylko w pytaniu było "Enancjomerami są.." czyli jak wiki podaje "Odbiciami lustrzanymi są..." A w 2009 roku pytanie było "czynności optycznej nie wykazują..." Czyli tak jakby "odbiciem lustrzanym nie są..." I w takim wypadku również obstawiałbym odpowiedź B czyli I i IV  -_-
Dzięki Majk !

Offline martinezQ

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #306 dnia: Czerwiec 14, 2010, 21:20:27 »
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_winowy

tutaj wszystko jasno wytłumaczone :) 

Offline Majk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #307 dnia: Czerwiec 15, 2010, 00:24:50 »
O tym samym pomyślałem lecz nie byłem tego pewien, również czytałem na wiki o tym odbiciu lustrzanym, a zadanie to powtórzyło się w roku 2008 (zd. 17) Tylko w pytaniu było "Enancjomerami są.." czyli jak wiki podaje "Odbiciami lustrzanymi są..." A w 2009 roku pytanie było "czynności optycznej nie wykazują..." Czyli tak jakby "odbiciem lustrzanym nie są..." I w takim wypadku również obstawiałbym odpowiedź B czyli I i IV  -_-
Dzięki Majk !
Właśnie tego "nie" nie powinno tam być, jest na odwrót, "czynności optyczne nie wykazują" to tak jak "odbiciem lustrzanym są", źle rozkminiłem, ale przypadkowo odpowiedziałem wbrew swojej rozkminie dlatego odp dobrą dałem :)

Thomas_snc

  • Gość
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #308 dnia: Czerwiec 15, 2010, 09:21:47 »
Zadanie 1 2007r. i 21 2008r. To jest to samo zadanie lecz są 2 odpowiedzi.

Podczas manewru zakrętu wykonanego przez ciągnik gąsienicowy obydwie gąsienice muszą posiadać równa:

A. Szybkość liniową
B. Szybkość Kątową
C. Częstotliwość
D. Wartość Okresu
w 2007 jest odp. Szybkość Kątowa czyli B a w 2008 odp A

Koledzy pojęcie równe a różne to jest taka mała zasadnicza różnica...
Mi tu pasują wszystkie odpowiedzi,
Jeżeli zmieniłaby się szybkość kątowa, to liniowa też(zależność v=w*r), z częstotliwością i okresem podobnie(f=1/T).
 :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki:
To jaka jest poprawna odpowiedz bo każdy wypisał sobie po jdenej i wsyszło że tylko częstotliwość nie wchodzi w gre...

Zadanie 4 2008
W jakiej odleglosci x od soczewki skupiajacej o ogniskowej f=5 nalezy umiescic przedmiot aby otrzymac obraz rzeczywstny 5-krotnie powiekszony?
Pomozcie mi jeszcze raz z tylko innym zadaniem
1/f=1/x+1/y
1/5=1/x+1/5y
Co dalej?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2010, 09:35:34 wysłana przez Butel »

Offline BaKs

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #309 dnia: Czerwiec 15, 2010, 09:32:19 »
Musisz skorzystać ze wzoru na powiększenie p=|y|/x. Jak go odpowiednio przekształcisz to wstaw go do wzoru 1/f = 1/x + 1/y i policz. Zasadę liczenia na tym wzorze poznałeś parę postów wyżej bo ktoś już ci takie zadanie rozwiązał.

Offline Jacek09s

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #310 dnia: Czerwiec 15, 2010, 09:52:33 »
P=Y/X (Powiększenie=odległość obrazu od soczewki/ odległość przedmiotu od soczewki

Wyliczasz sobie z tego y
y=px

i teraz px podstawiasz sobie do tego głównego równania zamiast wartości y i liczysz!
Nie wiem czy umiesz sprowadzać do wspólnego mianownika bo w tym zadaniu to się przyda  :P Z resztą sam zobaczysz jak sam zaczniesz sobie liczyć :wacko:

Offline Pietras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #311 dnia: Czerwiec 15, 2010, 10:26:51 »

Offline maldini

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #312 dnia: Czerwiec 15, 2010, 10:48:50 »
Ma ktoś może odpowiedzi testu z 2009roku?

Thomas_snc

  • Gość
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #313 dnia: Czerwiec 15, 2010, 10:54:28 »
Doslownie jak bym widzial siebie jak zaczolem na tym forum sie wypowiadac:) Jest kilka postow/stron wczesniej po przegladaj strony a napewno znajdziesz... :)

Offline maldini

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #314 dnia: Czerwiec 15, 2010, 11:19:23 »
No spoko, ale np nie ma tam wszystkich odpowiedzi  -_-

Thomas_snc

  • Gość
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #315 dnia: Czerwiec 15, 2010, 11:56:06 »
Zadanie 4 2008
W jakiej odleglosci x od soczewki skupiajacej o ogniskowej f=5 nalezy umiescic przedmiot aby otrzymac obraz rzeczywstny 5-krotnie powiekszony?
Pomozcie mi jeszcze raz z tylko innym zadaniem
y=px
1/f=1/x+1/px
1/x=1/5-1/5*5
1/x=1/5-1/25
1/x=10/50-2/50
1/x=8/50

Chyba coś nie tak :/

Pomóżcie w tym zadaniu nie daje rady nie wiem od czego mam zacząć :/
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2010, 12:12:29 wysłana przez Thomas_snc »

Offline Jacek09s

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #316 dnia: Czerwiec 15, 2010, 12:07:07 »
Zadanie 4 2008
W jakiej odleglosci x od soczewki skupiajacej o ogniskowej f=5 nalezy umiescic przedmiot aby otrzymac obraz rzeczywstny 5-krotnie powiekszony?
Pomozcie mi jeszcze raz z tylko innym zadaniem
1/f=1/x+1/y
1/5=1/x+1/5y
Co dalej?

Pomóżcie w tym zadaniu nie daje rady nie wiem od czego mam zacząć :/

Przecież Ci napisałem kilka postów wyżej !! Kolego ogarnij się !!
Zaczynam odnosić wrażenie, że nigdy matematyki w szkole nie miałeś i że sobie z nas chyba żarty robisz ! Zamiast siedzieć na forum idź na solidne korepetycje - chociaż już jest chyba za późno na takie rzeczy

edit: Ehh no dobra, znaj moją anielską cierpliwość :D

Masz w zadaniu powiedziane, że powiększenie wynosi 5.

Wzór na powiększenie to P=y/x (o tym było wcześniej)

Mamy równanie: 1/f=1/x+1/y

mamy dwie niewiadome, za y podstawiamy px (bo po przekształceniu wzoru na powiększenie wychodzi nam jasno, że y=px

teraz mamy tak: 1/f=1/x+1/px
możemy podstawić do tego równania wszystkie nasze dane:  za f dajemy 5, oraz za P dajemy 5 (takie są dane w zadaniu)
1/5=1/x +1/5x (sprowadzamy do wspólnego mianownika - niech ktoś Ci to wytłumaczy jeżeli tego nie potrafisz)
1/5=5x/5x2(ta dwójka po xsie oznacza, że podniesiona do potęgi drugiej. Taka mała dwójeczka u góry powinna być) +x/5x2(do kwadratu)
Dodajemy teraz te dwa wyrażenia, bo mamy już wspólne mianownik 5x2
1/5=6x/5x2
wychodzi nam z tego, że:
5x2=30x (dzielimy dwie strony równiania przez x)
5x=30(dzielimy przez 5)
x=6.

Mam nadzieje, że zrozumiałeś.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2010, 13:35:47 wysłana przez Jacek09s »

Offline klakierek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #317 dnia: Czerwiec 15, 2010, 12:15:07 »
p- powiekszenie p=y/x   p=5 czyli 5=y/x szukane jest x , czyli y uzależniasz od x , to będzie y = 5 x podstawiasz  do równania soczewki 1/5= 1/5x + 1/x i wyliczasz x. Mi wyszło 6 :p(chyba dobrze :p). Przy takich zadaniach trzeba uważać i czytać dokładnie jaka jest soczewka czy zwierciadło bo od tego zależy postać tego równania czy będą + czy -, w tym zadaniu jest normalnie.

PS. ja tez skorzystam z pomocy kolegów :) chodzi o zadanie 3 chemia 2000 mi się wydaje że poprawna odpowiedzią jest odpowiedź c - prawo stałości składu Prousta , a w odpowiedziach jest b , jak panowie zaznaczyliście?

Offline Jacek09s

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #318 dnia: Czerwiec 15, 2010, 12:50:09 »
To jest prawo stosunków wielokrotnych Daltona :) Odpowiedz B

Mógłbyś napisać o co dokładnie Ci chodzi z tymi soczewkami/zwierciadłami?

Offline Gustav

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #319 dnia: Czerwiec 15, 2010, 13:56:32 »
To jest prawo stosunków wielokrotnych Daltona :) Odpowiedz B

Mógłbyś napisać o co dokładnie Ci chodzi z tymi soczewkami/zwierciadłami?

klakierek, ma rację. Poprawna odpowiedź w zd. 3 2000r. to odp C czyli Prawo stałości składu J. Prousta. - taką odpowiedź podała mi bez namysłu moja pani z chemi z LO, a gwarantuje, że mózg ma niebiańsko mądry!  :wacko:

Offline Pietras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #320 dnia: Czerwiec 15, 2010, 14:03:10 »
Niech już się zaczną testy bo jeden drugiemu zaczyna mieszać... :gwiazdki:
Jeżeli chodzi o zadanie 3 z 2000 roku to w odpowiedziach jest podane że odpowiedz B jest odpowiedzią poprawna, więc sam już nie wiem... :gwiazdki:

P.s: Testy przeglądałem setki razy i z moich obserwacji wnioskuje że pytania takie jak to z którym teraz mamy do czynienia nie powtarzają się. Więc bez stresu :straz:

Offline Gustav

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #321 dnia: Czerwiec 15, 2010, 14:06:59 »
Odpowiedzi mogą być błędne oczym nie raz się przekonaliśmy :P
PS. Stresik już niezły jest, jeszcze tylko 2 tygodnie  :wacko: Bedzie ciężko... Wy się uczcie a ja nadal czekam na list  :P

Offline Jacek09s

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #322 dnia: Czerwiec 15, 2010, 14:10:08 »
To jest prawo stosunków wielokrotnych Daltona :) Odpowiedz B

Mógłbyś napisać o co dokładnie Ci chodzi z tymi soczewkami/zwierciadłami?

klakierek, ma rację. Poprawna odpowiedź w zd. 3 2000r. to odp C czyli Prawo stałości składu J. Prousta. - taką odpowiedź podała mi bez namysłu moja pani z chemi z LO, a gwarantuje, że mózg ma niebiańsko mądry!  :wacko:


Cytat z wikipedii: Prawo stosunków wielokrotnych – prawo chemiczne, sformułowane przez J. Daltona w 1804 r.[1]:

    Jeżeli dwa pierwiastki A i B tworzą ze sobą więcej niż jeden związek, to masy pierwiastka A przypadające na taką samą masę pierwiastka B mają się do siebie jak niewielkie liczby całkowite.


Zadanie 3 chemia 2000 brzmi:
"Jeśli dwa pierwiastki tworzą ze sobą dwa lub więcej związków chemicznych, to ich ilości wagowe pozostają do siebie w stosunku określonym przez niewielkie liczby całkowite"

No sory bardzo ale nie dam sobie wmówić, że czarne jest białe.
Gustav - Śmiem twierdzić, że wikipedia lepiej się orientuje niż Twoja szanowna Pani nauczycielka  :wacko:

Zaczyna się już wszystko mieszać. Poprawna odpowiedź to B

Offline Pietras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #323 dnia: Czerwiec 15, 2010, 14:13:38 »
Odpowiedzi mogą być błędne oczym nie raz się przekonaliśmy :P
PS. Stresik już niezły jest, jeszcze tylko 2 tygodnie  :wacko: Bedzie ciężko... Wy się uczcie a ja nadal czekam na list  :P

Zgadzam się z tobą w 100% bardzo dobrym przykładem błędu w tych odpowiedziach jest zadanie z roku 2003 chemia, zadanie 9:

9. Ile pierwiastków występuje w stanie ciekłym w warunkach normalnych?
a)0
b)2
c)7
d) 11

Jest to podstawowe pytanie, klucz wskazuje odpowiedz A jako poprawną.
Owszem była by to opowiedz poprawna gdyby w układzie okresowym nie występowały pierwiastki Br i Hg. :rofl:

Jacek09s tym pytaniem udowodniłem że występują błędy.... Jest ich mało ale się pojawiają :'(

Offline Jacek09s

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #324 dnia: Czerwiec 15, 2010, 14:21:03 »
Jacek09s tym pytaniem udowodniłem że występują błędy.... Jest ich mało ale się pojawiają :'(

Ale ja wcale nie twierdzę inaczej. Błędy w odpowiedziach są.
Nie widzę jednak sensu wprowadzania w błąd innych i dlatego nie ma co się upierać, że akurat w zadaniu 3 chemia 2000 odpowiedź także podana jest błędnie, gdyż podana jest prawidłowo