Autor Wątek: Potrzeby szkoleniowe w OSP  (Przeczytany 9061 razy)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 16, 2008, 12:46:00 »
Mam prośbę, czy możecie pisać podając nazwę województwa? A najlepiej powiatu? Będziemy mieli lepszy obraz tego co się dzieje.


Mały_Kazio

  • Gość
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 16, 2008, 13:00:50 »
U nas jest bardzo dużo chętnych na kursy, co wskazuje na wielkie zaniedbania w ostatnich latach. W zeszłym roku kurs podstawowy strażaka ratownika z naszej jednostki ukończyly 4 osoby. W tym roku kurs przeszlo 3 strażaków. Na przełomie 3-4 kwartału ma odbyć się kurs na ratownika medycznego. Ma odbyć się również kurs uzupełniający dla strażaków, którzy kończyli kurs kilka lat temu.

Podsumowując w woj. dolnośląskim (powiat legnicki) sprawa związana ze szkoleniami zmieniła się, oczywiście na dobre.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 18, 2008, 11:42:14 »
sheldon zdałem rat.tech na 4 przy oficerach z KW PSP :)
Wielkie gratulacje! :-) Cholera, nie mogę doczekać się rozpoczęcia tego kursu w moim regionie. ;-)

U nas praktycznie 95% ludzi biorących czynny udział w akcjach posiada kurs podstawowy. Jesteśmy główną jednostką w gminie, przeszkoleni zostali praktycznie wszyscy ochotnicy z terenu naszej gminy. Co do medycznego - Ponad połowa przeszła ostatnio (pomyślnie) drugą recertyfikację. Pod koniec czerwca spodziewać się możemy rozpoczęcia "nowego" kursu, wtedy stan "ratowników" wzrośnie do około 95%. Współpraca z KP PSP układa się świetnie :-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline sofcikbmx

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 20, 2008, 19:30:34 »
witam mam pytanie czy szkolenie podstawowe dla osp uprawniaja do kozystania z aparatow tlenowych , bo na tym szkoleniu byl dzial poswiecony temu watkowi byly poruszane tematy teoretyczne i praktyka rowniez byla, wiec jak ktos sie orjentuje niech odpowie z gory dziekuje

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 20, 2008, 19:45:28 »
kolego @sofcikbmx na pewno pracowałeś w aparatach tlenowych wydaje mi się że jednak były to aparaty powietrzne... nie wiem jak jest w twoim rejonie ale u mnie chłopaki na kursie podstawowym pierwszego i drugiego stopnia mieli zajęcia teoretyczne z budowy zastosowania itp. oraz zajęcia praktyczne na JRG żeby oswoić sie z aparatami natomiast możliwość działania w tych aparatach podczas akcji rat-gaś uzyskali dopiero po przejściu z wynikiem pozytywnym komory dymowej która jest częścią egzaminów. Najlepszym rozwiązaniem w twoim przypadku będzie skontaktować się z KP/KM która prowadziła ten kurs i zapytać czy możecie pracować w AODO

Mały_Kazio

  • Gość
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 21, 2008, 11:18:18 »
Po podstawowym kursie strazaka ratownika, mozesz pracowac w aparatach ODO.

Offline hadamon998

  • Strażak-ochotnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
  • od 1.2.2011 kronikarz-członek zarządu.
    • OSP Pakosław
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 09, 2010, 00:25:53 »
Może trochę odbiegnę od tematu, ale czy słyszeliście o jakże "pięknym" przepisie, który płynie do nas-ochotników z góry? Przepis podał nam na walnym zebraniu Komendant Powiatowy. Przepis w skrócie mówi o tym, że ochotnicy, którzy nie mają szkolenia uzupełniającego, czyli np.kursu strażaka-ratownika , a maja inne w 2011 tracą te uprawnienia. Czyli podam przykład. Strażak, który ma kurs na pilarza od 20 lat, ale nie ma kursu strażaka-ratownika w 2011 traci uprawnienia na piłę łańcuchowa. Jeśli jestem w błędzie to przepraszam lub jeśli ten temat został już poruszony. Jestem zdania, że Warszawa chce zlikwidować OSP, tylko zastanawiam się kto tą Polskę będzie ratował .Zawodowcy nie dadzą rady.Pozdrawiam. Durne przepisy. :kwit: :wall:

Dop. moderatora: Zwracaj uwagę na temat wątku w którym piszesz i pisz na temat. Post został przeniesiony z wątku Ekwiwalent./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2010, 08:20:33 wysłana przez Sylwek »
Ochotnicza Straż Pożarna...Dla Niej rzucam wszystko i biegnę co sił w nogach by pomóc innym w potrzebie...Dla OSP warto żyć, warto śnić, warto być...W żyłach krew zmieszana z odwagą...W głowie jedna myśl-ratować i żyć...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 09, 2010, 08:26:39 »
Coś jest na rzeczy ale to głównie komendant powiatowy powinien ruszyć głową. U nas załatwiono to w formie kursu uzupełniającego - na podstawie danych które są przechowywane w KM zaproszono wszystkich aktywnych szeregowych, dowódców, naczelników i operatorów ze "starymi" kursami na o  ile pamiętam 40 godzinne szkolenie uzupełniająca w większości zawierające treści nowego kursu szeregowych. Był to pierwszy kurs jaki się odbył w ramach nowych wytycznych szkolenia OSP. Dzięki temu ważność wszystkich naszych starych kursów została zachowana.

Proponuję poczytać to http://www.kppspswiecie.pl/pliki/pdf/szkolenie.pdf i poszukać odpowiedzi czy to co u nas wymyślili jest zgodne z nowym systemem.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 09, 2010, 12:30:29 »
Wszystko cacy.W praktyce sa jeszcze jednostki i mają ludzi nie przeszkolonych .Jeżeli nie mają przeszkolonych to Sk  nie wysyła do zdarzeń .Jak nie wysyła do zdarzeń to ludzie są niepotrzebni - nie muszą być szkoleni.
Za szkolenia kto ma płacić itd.
A szkolić i tak należy .

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 09, 2010, 12:59:24 »
U mnie druhowie którzy mieli robiony kurs szeregowych dowódców etc do 2000 roku mają czas do 2011 roku uzupełnić szkolenie o II część kursu podstawowego czyli sprzęt silnikowy komora dymowa szkolenie BHP itd. Po tym kursie komora i szkolenie BHP jest ważne przez 5 lat i po upływie tego okresu ponownie w dym i BHP.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 09, 2010, 18:58:57 »
Po tym kursie komora i szkolenie BHP jest ważne przez 5 lat i po upływie tego okresu ponownie w dym i BHP.

Pytanie. Skąd wziąłeś termin ważności 5 lat komory i szkolenia bhp?

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 09, 2010, 20:16:26 »
prosiłbym o nie wprowadzanie w błąd strażaków czytających to forum.

nigdzie nie ma napisane że kursy trzeba bedzie odnawiać po pieciu latach.

Sprawa szkoleń i ich dalszej ważności została uregulowana w "systemie szkolenia ..." i też proszę nie mieszac pojęć.

Faktycznie! Nie wiem gdzie to zapisali ale moja jednostka również otrzymała pismo że w roku 2011 utracą wazność dotychczasowe kursy. Ale dotyczy to kursu Dowódców OSP, Naczelników OSP i Operatorów sprzętu OSP. Warunkiem utrzymania dotychczasowych uprawnień jest ukończenie lub spełnianie warunków jak dla szeregowych II cześć lub (szkolenie szeregowych OSP, przeszkolenie na aparaty ODO oraz szkolenie z zakresu BHP) oraz ukończenie szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego.

Przepisy dotyczą TYLKO i WYŁĄCZNIE szkoleń typowo pożarniczych. Szkolenia na piły łańcuchowe, piły do betonu, poduszki powietrzne, urządzenia hydrauliczne, badania wysokościowe, uprawnienia płetwonurka, szklenia z zakresu kierowania ruchem, badania na owady, specjalistyczne uprawnienia do obsługi młotka i kilofa - wszystko pozostanie ważne do czasu przewidzianego w świadectwie danego szkolenia (nawet dożywotnio)
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 09, 2010, 20:24:17 »
Po tym kursie komora i szkolenie BHP jest ważne przez 5 lat i po upływie tego okresu ponownie w dym i BHP.

Pytanie. Skąd wziąłeś termin ważności 5 lat komory i szkolenia bhp?

Takie informacje uzyskałem w KP PSP nie wykluczone że są to wewnętrzne przepisy w naszym Powiecie.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 09, 2010, 22:46:35 »
Logika podpowiada aby to były szkolenia okresowe. Ale tylko logika.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 10, 2010, 08:43:02 »
a jest z płatnością za szkolenia to znaczy : kto pokrywa koszty gminy czy osp która deleguje ochotnika na szkolenie  :cooo:

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 10, 2010, 09:21:24 »
U mnie jest tak:
Koszty szkolenia, zgodnie z ustawą o ochronie ppoż, pokrywa PSP. Koszty ekwiwalentu, również zgodnie z ustawą o ochronie ppoż pokrywa gmina. Koszty dojazdu na szkolenie pokrywa sam strażak, jadąc na własny koszt własnym środkiem transportu.