Autor Wątek: 0,5 % dodatku do emerytury  (Przeczytany 11892 razy)

Offline pb68

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
0,5 % dodatku do emerytury
« dnia: Marzec 17, 2008, 23:14:52 »
Mam pytanie w sprawie  0,5 % dodatku do emerytury za każdy rok za udział w akcjach. W mojej jednostce są dwie opinie w tej sprawie.
1) Liczy się tylko 10 lat po 0,5%.
2) Liczy się wszystkie lata w których łapiemy 0,5%.

Offline M_Walles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: 0,5 % dodatku do emerytury
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 17, 2008, 23:40:22 »
Nie znam przepisu który zabraniałby naliczenia więcej niż 5%. http://www.zzsflorian.pl/files/File/prawo/ustawy/ustawa%20o%20emeryturach%20sluzb.pdf
Art 15 ww ustawy mówi o 0,5% podstawy za każdy rok służby w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu. Nic nie ma o ograniczeniu.

Ciekawi mnie natomiast zapis art.15 pkt.5
5. Przy ustalaniu prawa do emerytury i obliczaniu jej wysokości okresy, o których
mowa w ust. 1 i 2, ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy.

Ustęp 2 dotyczy "bonusów" czyli również tego 0,5%. Czyli ktoś, kto miał 30 służb z udziałem w akcji, ale wyrobił się przed terminem np. w 9 miesięcy i odszedł wtedy, to czy dostaje 9/12 z 0,5 % w ostatnim z okresów?
"Ten kto biernie akceptuje zło, jest za nie tak samo odpowiedzialny jak ten, co je popełnia."
— Martin Luther King

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: 0,5 % dodatku do emerytury
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 18, 2008, 08:19:09 »
Tak jak kolega M_Walles napisał nie ma ustawy aby aby liczyć tylko 5 lat po 0,5%. dodam nawet że jeżeli jesteś np. nurkiem ,płetwonurkiem , sterom- motorzystą  (jednostką pływającą ) brałeś udział w służbie wywiadowczej za granicą; itp. 
2. Emeryturę podwyższa się o:
1) 2% podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej bezpośrednio w charakterze
nurków i płetwonurków oraz w zwalczaniu fizycznym terroryzmu;
2) 1% podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej bezpośrednio:
a) w składzie personelu latającego na samolotach i śmigłowcach,
b) w składzie załóg nawodnych jednostek pływających,
c) w charakterze skoczków spadochronowych i saperów,
d) w służbie wywiadowczej za granicą;
3) 0,5% podstawy za każdy rok służby pełnionej w warunkach szczególnie zagrażających
życiu i zdrowiu
 
możesz je osobno liczyć i dodać je razem i jedyny limit to chyba 75% +0,5% (chorobowego) .oczywiście wszystkie przypadki są podparte innymi przepisami o PSP takich jak -0,5 % dodatku do emerytury za każdy rok za udział w akcjach- trzeba wyjechać do akcji na miesiąc 30 wyjazdów .

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline pb68

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: 0,5 % dodatku do emerytury
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 18, 2008, 08:28:03 »
Super. Dziękuję za wyjaśnienie. Oby wszystkie wieści były tak dobre.

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: 0,5 % dodatku do emerytury
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 18, 2008, 09:32:16 »
Wątpliwości kolegi pb68 wynikają z tego ,że jakiś czas temu było wyraźnie napisane,że do emerytury dolicza się 0.5 % za wyjazdy do zdarzeń ale nie więcej niż 7 %.A czy to się zmieniło tego nie wiem.

Offline jrgpsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: 0,5 % dodatku do emerytury
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 18, 2008, 09:45:02 »
Witam.
Nie ma ograniczeń przy naliczaniu ilości procent. Z tym jednak zastrzeżeniem, że jeśli np. strażak ma wypracowane całe 75 % z lat służby to niestety nie doliczy mu się nic z wyjazdów. Więc filozofia jest taka , że za wyjazdy może mieć więcej niż 5 czy 7 % ale summa sumarum emerytura nie może być wyższa niż 75 % poborów.

Offline karolek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: 0,5 % dodatku do emerytury
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 18, 2008, 18:37:30 »
30 wyjazdów na miesiąc czy w roku?

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: 0,5 % dodatku do emerytury
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 18, 2008, 18:41:29 »
30 wyjazdów na miesiąc czy w roku?

W roku . tyle potrzebujesz aby uzyskać  05 % do emki

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: 0,5 % dodatku do emerytury
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 18, 2008, 22:08:05 »
30 wyjazdów na miesiąc czy w roku?

W roku . tyle potrzebujesz aby uzyskać  05 % do emki

Wszystko sie liczy! Nawet- koty na parapecie, śpiące ptaki... kosze na śmieci, itd. byle nie "AF"  :wacko:
No.. nie ja to wymyśliłem  ^_^
Pozdr.

Ps. Samo w sobie jn. Na "chłopski rozum" po prostu chore!
Cytuj
Drobna uwaga - 30 dni wyjazdowych a nie 30 wyjazdów w ciągu roku. Jeżeli wyjedziesz 30 razy w ciągu 10 służb to nic z tego. Trzeba załapać 30 służb z wyjazdem w ciągu roku.
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2008, 22:40:49 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline diablo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: 0,5 % dodatku do emerytury
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 18, 2008, 22:31:45 »
Witam Kolegów.
Drobna uwaga - 30 dni wyjazdowych a nie 30 wyjazdów w ciągu roku. Jeżeli wyjedziesz 30 razy w ciągu 10 służb to nic z tego. Trzeba załapać 30 służb z wyjazdem w ciągu roku.
Pozdrawiam.

Offline M_Walles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: 0,5 % dodatku do emerytury
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 18, 2008, 22:41:31 »
30 dni wyjazdowych a nie 30 wyjazdów w ciągu roku. Jeżeli wyjedziesz 30 razy w ciągu 10 służb to nic z tego. Trzeba załapać 30 służb z wyjazdem w ciągu roku.

Zasadniczo się z Tobą zgadzam. Proszę o akt prawny regulujący powyższe. Wiele (jeśli nie wszystkie) Komendy uznają, że jeśli były 2 wyjazdy podczas służby, ale w różne dni (tzn. drugi po północy) to liczy się JEDNA SŁUŻBA WYJAZDOWA. To wg mnie niesłuszna interpretacja. Dwóch strażaków obciążonych tą samą ilością wyjazdów, ale pracujących w innych systemach będzie miało inny wynik. Co jeśli będziemy skoszarowani przez kilka dni ? Jedna służba?
W takim razie jestem za systemem 12 godzinnym ...wiadomo dlaczego :-)
"Ten kto biernie akceptuje zło, jest za nie tak samo odpowiedzialny jak ten, co je popełnia."
— Martin Luther King

Offline Starszy25

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: 0,5 % dodatku do emerytury
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 20, 2008, 11:38:48 »
Zaliczanie dwóch wyjazdów na jednej służbie (jeden np. w godz. 14.00 - 17.10 i drugi po północy np. w godz. 1.15 - 3.30) sprawia problemy interpretacyjne.
Do dn. 31.05.2005 r. obowiązywał zapis paragr. 4 pkt. 3) rozp. RM z dn.24.09.2002 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur f-szy ... (Dz.U. nr 167, poz. 1373): "brał bezpośredni udział w działaniach ratowniczych, ratowniczo - gaśniczych lub bezpośrednio tymi działaniami na miejscu zdarzenia kierował, co najmniej przez 30 dni służby w ciągu roku".
Z dniem 1.06.2006 r. weszło w życie rozp. RM z dn.4.05.2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur f-szy ... (Dz.U. nr 86, poz. 734) w którym zapis podmiotowego paragrafu jest taki: "brał bezpośredni udział w działaniach ratowniczych, w tym ratowniczo - gaśniczych lub bezpośrednio tymi działaniami na miejscu zdarzenia kierował - co najmniej przez 30 dni w ciągu roku".
Tak więc w obecnie obowiązującym przepisie prawnym w stosunku do poprzedniego nie ma słowa "służby". Czy wycięcie tego słowa było zamierzone czy to może błąd drukarski? Tak czy inaczej od czerwca 2005 r. nie ma już zapisu "30 dni służby w ciągu roku" tylko "30 dni w ciągu roku". Obecnie coraz powszechniejsza staje sie opinia, że należy zaliczać dwa wyjazdy wg przedstawionego przykładu, bowiem jeden był w jednym dniu (kalendarzowym), a drugi w drugim dniu (kalendarzowym). Muszę jednakże zaznaczyć, że nie ma (nie znam) jednoznacznej opini prawnej na ten temat.

Offline M_Walles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: 0,5 % dodatku do emerytury
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 20, 2008, 13:07:15 »
Zaliczanie dwóch wyjazdów na jednej służbie (jeden np. w godz. 14.00 - 17.10 i drugi po północy np. w godz. 1.15 - 3.30) sprawia problemy interpretacyjne.
Problemy były przed zmianą. Teraz jest wyraźnie.

Tak więc w obecnie obowiązującym przepisie prawnym w stosunku do poprzedniego nie ma słowa "służby". Czy wycięcie tego słowa było zamierzone czy to może błąd drukarski? Tak czy inaczej od czerwca 2005 r. nie ma już zapisu "30 dni służby w ciągu roku" tylko "30 dni w ciągu roku".
Nawet gdyby to błąd drukarski to trudno:-) Klepnęli i już. Powoływanie się na to co było kiedyś jest złamaniem prawa. Nie po to jest przepis, żeby mówić "myśmy zrobiliśmy tak jak zawsze" :-D
"Ten kto biernie akceptuje zło, jest za nie tak samo odpowiedzialny jak ten, co je popełnia."
— Martin Luther King

Offline Maślak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: 0,5 % dodatku do emerytury
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 21, 2008, 18:59:23 »
30 wyjazdów na miesiąc czy w roku?

W roku . tyle potrzebujesz aby uzyskać  05 % do emki

Wszystko sie liczy! Nawet- koty na parapecie, śpiące ptaki... kosze na śmieci, itd. byle nie "AF"  :wacko:
No.. nie ja to wymyśliłem  ^_^
Pozdr.

Ps. Samo w sobie jn. Na "chłopski rozum" po prostu chore!
Cytuj
Drobna uwaga - 30 dni wyjazdowych a nie 30 wyjazdów w ciągu roku. Jeżeli wyjedziesz 30 razy w ciągu 10 służb to nic z tego. Trzeba załapać 30 służb z wyjazdem w ciągu roku.
Czuję tu nutę smutną że na SK tego nie ma,dlatego chore... ^_^

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: 0,5 % dodatku do emerytury
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 21, 2008, 22:43:36 »
Racja Maślak  ^_^
Był już podobny wątek:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,2020.0.html
Tam również sporo nt.
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline maciek_123

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
30 wyjazdów??
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 09, 2008, 22:29:22 »
Mam pytanie słuze juz w drugiej jednostce i zdziwiło mnie to ze w poprzedniej były liczone dni wyjazdowe (chodzi o to ze na jednej słuzbie mozliwe sa dwa wyjazdy przed 24 i po 24) a w aktualnej sa liczone służby czyli ze mimo iz pracujesz dwa dni( pierwszego 16h i drugiego 8h) jest liczony tylko jeden wyjazd. Pytanie jak powinno byc?? I proszę o link do ustawy lub rozporzadzenia (bo bez tego nic sie nie zmieni)!!


Czytaj wątek powyżej, temat był tu poruszany.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2008, 22:57:27 wysłana przez Butel »

Offline miras

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: 0,5 % dodatku do emerytury
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 10, 2008, 19:17:28 »
Ważna informacja dla strażaków pełniących służbę w straży pożarnej przed 1992r.!
Obecnie Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA  nalicza zwiększanie wymiaru emerytury o 0,5 %  podstawy wymiaru za każdy rok udokumentowanej służby pełnionej w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu za okres przed powstaniem PSP tj.przed 1.02.1992r.lecz brak jest przesłanej informacji na ten temat do kadrowców w terenie. W związku z tym chyba do większości emerytów, którym naliczono wcześniej emeryturę bez uwzględnienia dodatku 0,5% z przed 1992r. oraz strażaków będących jeszcze w służbie , ta informacja nie dotarła. Przepisy prawa w tym zakresie nie zmieniały się od roku 1992 natomiast była zmieniana dwukrotnie interpretacja ZER i do chwili obecnej  wielu emerytów jest pokrzywdzonych z powodu błędnego naliczenia tego dodatku.
W/g wyjaśnień ZER ci emeryci mogą zwracać się  o ponowne naliczenie swojej emerytury z uwzględnieniem okresu ze zwiększonym wymiarem o 0,5% z przed 1992r.
Myślę, że pokrzywdzeni emeryci powinni wystąpić z takimi wnioskami jak najszybciej aby nie okazało się, że interpretacja zmieni się ponownie na niekorzyść strażaków.
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2008, 12:49:11 wysłana przez miras »

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: 0,5 % dodatku do emerytury
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 10, 2008, 19:54:43 »
Po 15 latach bonusowych (30 wyjazdów rocznie), wychodzi nam 7,5% dodatku do emerytury.
Czyli upraszczając... Przechodząc na emkę mając za podstawę np. 3500 zł... dostając po 15 latach (bez stażu w cywilu oraz innych dodatków) 42% (15 x 2,8%) + 7,5% za wyjazdy = 49,5%
3500zł x 49,5% = 1732,5zł emerytury????
Z czego za same wyjazdy 3500złx7,5%=262,5 zł?
Wiem,że to uproszczony tok liczenia i rozumowania, ale jeśli popełniłem błędy to proszę o ich wskazanie...
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline M_Walles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: 0,5 % dodatku do emerytury
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 10, 2008, 22:09:37 »
Po 15 latach służby dostajesz 40%. Skąd wziąłeś te "15x2,8%" ? Mnożnik rośnie za każdy rok służby ponad 15lat ale o 2,6%. To oczywista oczywistość, jak mawiał klasyk ;-)
Kwota "za wyjazdy" się zgadza.
"Ten kto biernie akceptuje zło, jest za nie tak samo odpowiedzialny jak ten, co je popełnia."
— Martin Luther King