Pożarnictwo > Ratownictwo chemiczne

Neutralizacja

(1/9) > >>

robert28:
Witam
Przyszedł mi do głowy pomysł aby założyć osobny dział dotyczący środków oraz sposobów przeprowadzania neutralizacji substancji niebezpiecznej na miejscu akcji. Wiem że podobne zagadnienia były poruszane w dziale Niebezpieczna Chemia , ja jednak chciałbym aby skondensować wszystkie informacje dot. powyższego zagadnienia w tym poście , tak aby można było sobie zajrzeć i zobaczyć czym , w jaki sposób i co najważniejsze jaką substancję można zneutralizować.
Pozdrawiam -_-

robn:
na początku trzeba sobie powiedzieć jakie mamy neutralizatory w komendach, do czego one mogą służyć, obliczanie dawki neutralizatora do konkretnej akcji lub tez inne sposoby oznaczania neutralności substancji..... dziś nie mam ochoty już o tym pisać, ale w standardzie w każdej JRG jest na pewno wapno i jakiś kwas. Ciekawi mnie jakie inne jeszcze są w JRG neutralizatory....... pozdr .

robert28:
W dziale Niebezpieczna Chemia pisałem już co posiadamy na wozie , oprócz tego co wymienił robn posiadamy jeszcze sodę. Faktycznie ważne jest określenie dawki neutralizatora do konkretnej akcji. Ciekawi mnie jak to wygląda na innych jednostkach bo u nas oprócz określenia ilości neutralizatora potrzebnego do przeprowadzenia neutralizacji całości substancji , staramy się przeprowadzać powyższe działanie dzieląc na mniejsze części. Wszystko zależy od wielu czynników występujących na miejscu ,między innymi ( i uważam że  jest to najważniejsza informacja ) z czym mamy do czynienia i w jakiej ilości.

Kamil:
To może zaczne od neutralizacji rtęci.
Neutralizacja polega na posypaniu rtęci siarką, powstaje wtedy nieszkodliwy siarczek rtęci. Można także posypac ją pyłem cynkowym powstaje wtedy amalgamat cynku.

robn:
oki, wszystko pięknie i ładnie z neutralizacją rtęci za pomocą siarki, tylko co dalej?
czy:
1. z płaskich powierzchni zbieramy za pomocą szufelki i zmiotki?
2. z płaskich powierzchni zbieramy za pomocą urządzeń podciśnieniowych?
3. co z drobinami które gdzieś tam sobie wniknęły w szczeliny?
4. komu to przekazujemy?

pozdr.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej