Autor Wątek: Wzrok  (Przeczytany 443074 razy)

Offline PotwiedzoneInfo

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #400 dnia: Styczeń 26, 2014, 12:05:43 »
Jak umiesz przeczytac 3 rzad od dolu na tablicy to przejdziesz badania
Przeraża start cię? Nie zobaczysz mety.

Strażak90

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #401 dnia: Styczeń 27, 2014, 17:59:32 »
Sam posiadam wadę wzroku, lecz nie wielką -0.5 na lewe oko, astygmatyzm. Okulistka przepisała mi okulary, które nosze 2 lata i widzę poprawę  :mellow: . Kiedyś udało mi się dostać na kontrole do okulisty, który po krótkiej rozmowie okazał się lekarzem MSW  :mellow: , więc zapytałem się czy moja wada przekreśla plany związane z pracą w PSP... odpowiedział, że jest to na tyle mała wada, że nie widzi żadnego problemu i wykonał mi kilka badań m.in. czytanie tablicy, na której przeczytałem wszystkie linijki, więc jestem teraz spokojny  :straz:

Offline DjDhan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #402 dnia: Styczeń 27, 2014, 18:14:26 »
dziwne troche że wzrok Ci sie poprawia. Minusy sie z regóły pogłębiają. Sam zaczynałem z wadą -0,5 a rok później miałem juz -1,5. ><

Offline mrdrążek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 260
  • SAPSP Poznań
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #403 dnia: Luty 01, 2014, 13:16:54 »
witam
moja wada wzroku -0,75 P i -1,25L noszę soczewki kontaktowe, wada od roku juz sie nie zwiększa.
na korekcje laserową jestem za młody (18/19 lat)
osoby które maja pojęcie- SA PSP odpada kategorycznie czy próbować?
dzięki z góry za konkretne odpowiedzi... ;/
fiza, chemia, drążek, bieg i bieg :D

Offline firemanklwz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #404 dnia: Luty 02, 2014, 18:57:44 »
Z tego co wiem mrdrążek maksymalna wada to 0,5, inaczej możesz mieć problem z tablicą i czytaniem ostatnich rzędów. Podobno kilka osob probowało swoich szans poprzez ortokorekcje, sam sie nad soczewkami ortokorekcyjnymi zastanawiam ponieważ ma -2 na obu oczach. I tu pojawia sie pytanie czy ktoś z was był na komisji lekarskiej podczas kuracji ortosoczewkami ?  :straz:

Offline Brylant321

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #405 dnia: Luty 02, 2014, 21:50:51 »
 W pierwszej kolejności poczytaj o ortokorekcji a być może odpowiesz na pytanie  :wacko:

Offline firemanklwz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #406 dnia: Luty 03, 2014, 10:08:26 »
Owszem wiem dosyć dużo o tej metodzie, lecz nie wiem czy podczas badania profesjonalnego ktore zostaje przeprowadzone u okulisty na komisji czy widac ze np. soczewka oka ma zmieniona wklęsłość krótkotrwale ?

Offline Mateo1993

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #407 dnia: Luty 03, 2014, 10:14:15 »
Bardzo polecam ortokorekcję ^_^,więcej priv
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2014, 11:00:41 wysłana przez Mateo1993 »

Offline firemanklwz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #408 dnia: Luty 03, 2014, 10:24:01 »
Czemu tylko do 0,5, wszedzie reklamowane są ortosoczewki co najmniej do -4,0. ?
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2014, 11:38:56 wysłana przez firemanklwz »

Offline mrdrążek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 260
  • SAPSP Poznań
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #409 dnia: Luty 03, 2014, 23:19:18 »
w sumie nie widzę problemu, strazak w soczewkach kontaktowych, jesli wada jest na tyle mała ze widzisz co jest przed toba nawet jak soczewki ci cudem wypadną z oczu..
no ale jesli są jakies ustawy czy tam zarzadzenia to może byc lipa ;((
fiza, chemia, drążek, bieg i bieg :D

Offline REEN

  • Byle do straży...
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 960
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #410 dnia: Luty 03, 2014, 23:48:40 »
Wystarczy sobie zdać pytanie "czy bez problemu czytam ostatni i przedostatni rząd?", potwierdzenie oznacza brak problemu (choć w sumie zostaje widzenie przestrzenne). Ludzie okulistę przechodzą z dobrze dobranymi ortosoczewkami, nie ma z tym problemu.

Offline Rysiu

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 316
  • Be your own hero
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #411 dnia: Luty 14, 2014, 09:22:22 »
Jest tam badanie  na widzenie przestrzenne? Jak ono wyglada?

Offline kalim

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #412 dnia: Luty 20, 2014, 21:32:33 »
Witam, miał ktoś z problem z niedowidzeniem na jedno oko ?
W czasie korekcji laserowej ( miałem po ok 1D na lewym i 1D na prawym) wyszło że mam ok 15% nie dowidzenia na lewym oku. Prawym czytam wszystkie rzędy lewym 2-3 od dołu.  Zastanawiam się jak bedzie to wyglądało na badaniach,

pozdrawiam :)

Offline mroczny_sho

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #413 dnia: Marzec 02, 2014, 01:28:27 »
Witajcie.

Jak chyba większość piszących w tym wątku wiążę swoją przyszłość z pracą w PSP, niestety gdyby "coś" nie wyszło, to byłoby zbyt pięknie. Niedawno odbyłem wizytę u okulisty, ostrość wzroku mam w porządku, ale poległem na teście widzenia stereoskopowego tudzież przestrzennego bądź obuocznego - z obrazków nic do mnie nie wychodziło.

I tutaj moje pytanie. Lekarz kazał przysłaniać lepsze oko tak aby zmusić to gorsze do pracy, w tym roku kończę 17 lat i nie ukrywam, że wątpię aby w tym wieku udało mi się uzyskać widzenie przestrzenne, ale próbuję. Czy istnieje jakaś szansa na pomyślne przejście komisji z taką wadą czy po prostu sobie odpuścić (albo liczyć na farta  :fiuu: )? Z góry dzięki za odpowiedź.

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #414 dnia: Marzec 14, 2014, 11:49:19 »
Temat widzę wałkowany dość intensywnie. Na wiele pytań nie znajdziecie tutaj odpowiedzi, ponieważ nie siedzą tutaj lekarze z komisji. W jednej klinice robią badania bardziej skrupulatnie, w drugiej mniej. Ja nie miałem przy naborze z ulicy nic poza czytaniem z tablicy, bliska i testu na kolory. Sam miałem wadę po -3 plus astygmatyzm. Przeszedłem laserową korekcję i jest to chyba jedyny sposób na poradzenie sobie z problemem niedowidzenia w przypadku Straży.
Wszelkie soczewki nie wchodzą w grę z powodu warunków na jakie będziecie narażeni. Bardzo silne zadymienia, pot lejący się strumieniami do oczu, wysuszające powietrze w ODO.
Jeżeli chodzi o laserową korekcję to żaden szanujący się lekarz nie wykona jej przed 21 rokiem życia, wada do tego czasu może się rozwijać. Radziłbym również wykonać zabieg co najmniej rok przed planowanym naborem ponieważ przez 3 miesiące od operacji należy unikać wysiłku fizycznego.

Offline matrixartur

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 150
  • SA PSP Kraków
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #415 dnia: Marzec 14, 2014, 15:44:39 »
A jak wygląda sprawa ORTOSOCZEWEK w przypadku małej wady? Mówię teoretycznie o takiej że nie przeczytamy wymaganego 3 rzędu ale nie przeszkadza nam to w normalnym życiu. Sprawdzą się one przed komisją?

Offline mrdrążek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 260
  • SAPSP Poznań
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #416 dnia: Marzec 14, 2014, 19:59:00 »
Słuchajcie ja mam wadę wzroku lekką, nie narzekam. na codzień noszę soczewki kontaktowe, ale będąc na WKU jak się wytężyłęm to przeczytałem dolny rząd z tablicy!
A drugi od konca to juz wgl w miare dobrze widziałem.
Ale teraz pytanie, czy jeśłi ktoś przeczyta poprawnie z tablicy to są jakieś dalsze badania które i tak wykażą wadę? jak myślicie
fiza, chemia, drążek, bieg i bieg :D

Offline matrixartur

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 150
  • SA PSP Kraków
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #417 dnia: Marzec 18, 2014, 21:50:25 »
A czym się przejmujesz jak przeczytałeś z tablicy to nie masz problemu. Ja mam natomiast pytanie czy każdy dostaje szanse operacji laserowej i kto tą decyzję podejmuje; okulista czy komisja ogólna? Np gdy jest wada 0,6 to można zrobić operację? Bo znowu na stronce przeczytałem że wady poniżej 0.75 tylko ze wzgl zawodowych się koryguje.

Offline pucion17

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #418 dnia: Marzec 18, 2014, 22:07:20 »
Dobre pytanie. Jak to wygląda podczas badań? Lekarz sam sugeruje korekcje? Daje czas na poprawę i wystawia nowy termin badań?

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #419 dnia: Marzec 18, 2014, 22:32:03 »
A to nie działa przypadkiem na zasadzie odwołania (30 dni)?
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline matrixartur

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 150
  • SA PSP Kraków
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #420 dnia: Marzec 19, 2014, 06:32:10 »
Jeśli ktoś zna odpowiedź w tym temacie proszę się wypowiedzieć  -_-

Offline strożok

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #421 dnia: Marzec 26, 2014, 00:52:00 »
A jak wygląda sprawa ORTOSOCZEWEK w przypadku małej wady? Mówię teoretycznie o takiej że nie przeczytamy wymaganego 3 rzędu ale nie przeszkadza nam to w normalnym życiu. Sprawdzą się one przed komisją?
Ja własnie mam taką sytuację, mała wada(-0,75) i nie czytałem wszystkich rządków. Ortosoczewki świetnie się sprawdzają, widzę wszystkie rządki. Na komisji jeszcze nie byłem, ale mam nadzieję że lekarz nie będzie w stanie się zorientować że noszę orto.

Offline strożok

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #422 dnia: Marzec 26, 2014, 00:59:26 »
Jeżeli ktoś nosi soczewki miękkie to bez porównania ortosoczewki są lepsze. Ja 3 miesiące temu przerzuciłem się właśnie na te soczewki i w ogóle nie żałuję, wręcz jestem zachwycony :) Koszt jest porównywalny z noszeniem zwykłych soczewek w tym samym odstępie czasu a na pewno to tańsza opcja niż laser. Moim zdaniem orto jest skierowane do osób które mają małą wadę i nie chcą lasera lub po prostu fundusze im na to nie pozwalają.

Możesz napisać ile kosztowały Ciebie te soczewki, jaką miałeś wade oraz jak długo czekałeś na efekty?
Sory że tak późno ale nie wchodziłen na forum. Za soczewki zapłaciłem 1900zł, wadę mam -0,75. Soczewki dopasowane miałem tego samego dnia i efekty były już na drugi dzień. Po paru nocach po zdjęciu soczewek widziałem już idealnie. 
Mam kupony zniżkowe na badanie kwalifikacyjne do orto i lasera w Nowym wzroku w Warszawie, gdzie kupowałem orto, szczerze polecam, więcej na priv.
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2014, 01:04:06 wysłana przez strożok »

Offline Joker 24

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #423 dnia: Kwiecień 10, 2014, 20:28:23 »
witam wszystkich:) mam taki pytanie odnosnie wzroku. czy jezeli nie rozpoznaje cyferek w tej tablicy na daltonizm to czy automatycznie moge zostac skreslony na komisji lekarskiej?? bylem u okulistki i normalnie rozpoznaje kolory tylko w tej jebanej ksiazce kompletnie nic nie widze:) to jest jakis stopien daltonizmu ale calkowity nie bo normalnie kolory rozpoznaje i jestem w kropce... :wall:

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #424 dnia: Kwiecień 11, 2014, 08:32:16 »
witam wszystkich:) mam taki pytanie odnosnie wzroku. czy jezeli nie rozpoznaje cyferek w tej tablicy na daltonizm to czy automatycznie moge zostac skreslony na komisji lekarskiej?? bylem u okulistki i normalnie rozpoznaje kolory tylko w tej jebanej ksiazce kompletnie nic nie widze:) to jest jakis stopien daltonizmu ale calkowity nie bo normalnie kolory rozpoznaje i jestem w kropce... :wall:

Dział IV - Narząd wzroku
§ 14
5
Nieznaczne upośledzenie rozróżniania barw
Z - do pracy na stanowiskach ratowników (dotyczy osób bezpośrednio wykonujących zadania ratownicze)
Z - do pracy na stanowiskach specjalistów (dotyczy osób organizujących i nadzorujących działania ratownicze)
Z - w trakcie trwania pracy na stanowiskach ratowników (dotyczy osób bezpośrednio wykonujących zadania ratownicze)
Z - w trakcie trwania pracy na stanowiskach specjalistów (dotyczy osób organizujących i nadzorujących działania ratownicze)
6
Znaczne upośledzenie rozróżniania barw
N - do pracy na stanowiskach ratowników (dotyczy osób bezpośrednio wykonujących zadania ratownicze)
N - do pracy na stanowiskach specjalistów (dotyczy osób organizujących i nadzorujących działania ratownicze)
N/Z - w trakcie trwania pracy na stanowiskach ratowników (dotyczy osób bezpośrednio wykonujących zadania ratownicze)
N/Z - w trakcie trwania pracy na stanowiskach specjalistów (dotyczy osób organizujących i nadzorujących działania ratownicze)

Straszna rzecz poszukać paragrafu w "jbanm" Rozporządzaniu MSWiA :wall:
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.