Autor Wątek: Wzrok  (Przeczytany 440857 razy)

Offline chmiel

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #275 dnia: Sierpień 01, 2012, 13:55:48 »
To też zależy indywidualnie od lekarza czy uzna, iż jesteś zdolny czy nie. Jak jest z soczewkami czy przy małej wadzie do -1,0 można je nosić?

Offline Haribo

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #276 dnia: Sierpień 07, 2012, 18:45:23 »
Soczewki odpadają :P Dzisiaj zaliczałem okuliste po laserowej korekcji i mówiła, że z wadą -1.0 ona by nie puściła :P za żadne skarby.

Offline chmiel

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #277 dnia: Sierpień 07, 2012, 21:51:54 »
Ciekawe z jakiego powodu soczewek nie można nosić? Jaką miałeś wadę? Czy po korekcji długo oko dochodzi do formy?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #278 dnia: Sierpień 07, 2012, 22:19:48 »
Ciekawe z jakiego powodu soczewek nie można nosić?
BO TAK!! . Poczytaj watek od poczatku!!
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline FireMan94

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #279 dnia: Sierpień 07, 2012, 22:39:35 »
@Haribo, czy po zabiegu masz oczy sprawne w 100%? Jak dawno miałeś zabieg i ile miałeś lat jak go robiłeś (jeśli można wiedzieć)?

Offline chmiel

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #280 dnia: Sierpień 07, 2012, 22:46:34 »
BO TAK!! . Poczytaj watek od poczatku!!

Jak nie masz nic sensownego do powiedzenia to się nie wypowiadaj.

Offline rupek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #281 dnia: Sierpień 07, 2012, 22:50:18 »
nie mozesz miec soczewek bo pracujesz w róznych warunkach np maskach ktore paruja itd soczewki sa niedopuszczalne wypadnie ci albo sie przemiesci i co ? powiesz sory ale w tej chwili slabo widze ?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #282 dnia: Sierpień 07, 2012, 22:50:42 »
Jak nie masz nic sensownego do powiedzenia to się nie wypowiadaj.
Wiesz jesli twoje pytania zaczynaja sie od dlaczego nie wolno to swiadcza o przeczytaniu watku bardzo znaczaco, ze go nie przeczytałes!
Z tego samego powodu ludzie jezdzacy na wózkach inwalidzkich i majacy jedna noge albo jedno oko nie zostaja strazakami!
I nie wynika to wcale z tego ze wygodnie nie wygodnie ale z przepisów prawa!!!!!!!
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2012, 23:01:34 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline chmiel

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #283 dnia: Sierpień 07, 2012, 23:13:59 »
nie mozesz miec soczewek bo pracujesz w róznych warunkach np maskach ktore paruja itd soczewki sa niedopuszczalne wypadnie ci albo sie przemiesci i co ? powiesz sory ale w tej chwili slabo widze ?

Przemieścić się to nie może ale wypaść to jak najbardziej. Dziwie się tylko, że dyskwalifikuje się osoby, które mają bardzo małą wadę wzroku - 0,80 czy - 1,00 są to minimalne wady, które co najwyżej mogą sprawiać problem w wykonywaniu zawodu snajpera ale na pewno nie strażaka.

Z tego samego powodu ludzie jezdzacy na wózkach inwalidzkich i majacy jedna noge albo jedno oko nie zostaja strazakami!
I nie wynika to wcale z tego ze wygodnie nie wygodnie ale z przepisów prawa!!!!!!!

No jak ktoś ma wadę wzroku - 1,00 to na pewno jest w takim samym stopniu niepełnosprawności jak ktoś bez nogi...

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #284 dnia: Sierpień 08, 2012, 08:27:29 »
No jak ktoś ma wadę wzroku - 1,00 to na pewno jest w takim samym stopniu niepełnosprawności jak ktoś bez nogi...
Wg. przepisów kwalfikujacych do zawodu strazaka to TAK!
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Haribo

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #285 dnia: Sierpień 08, 2012, 16:56:49 »
@Haribo, czy po zabiegu masz oczy sprawne w 100%? Jak dawno miałeś zabieg i ile miałeś lat jak go robiłeś (jeśli można wiedzieć)?

No w zeszłym miesiącu :P a dokładnie to robiłem go z tego względu, że sie do szkoły dostałem inaczej bym nie robił, bo nie miałbym potrzeby. Mam 20 lat, nastepnego dnia  na kontroli prawym okiem czytałem ostatni rząd, lewym 4 od dołu ale z trudem, tydzień po prawym okiem cała tablica bez zająknięcia, lewe tylko 1 cyfra się mi pomyliła ale oko to się akomoduje i jeszcze obraz jest gorszy niż na prawym, chociaż się poprawia :D Okulistę na obiegówce załatwiłem tydzień po operacji.
Zabieg oszałamiający, jakby nie zakraplanie oczu co godzine, to warte by było to każdych pieniedzy, chociaż teraz też jest :D

Offline DjDhan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #286 dnia: Wrzesień 11, 2012, 20:51:43 »
a jest tu może ktoś kto miał styczność ze strażakiem który zakwalifikował się do służby korzystając z ortosoczewek ?
wyczytuje tylko informacje, że ta metoda jest skuteczne, że wszystko ładnie pięknie. Ale nie wyczytałem tego od osoby która osobiście doświadczyła tego "zabiegu" bądź zna osobę z reala...

Aro

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #287 dnia: Grudzień 02, 2012, 20:48:48 »
Witam strazakow zawodowcow.
mam male pytanie jak to jest z okularami w psp i jrg .
odnosnie mam mnostwo kursow itp. ale mam jedna mala wade mam okulary.
Czy u was w jednostkach sa strazacy noszacy okulary?. jak ten przepis dziala z kim rozmawiac z komendantem jednstki?. wyrazcie swoja opinie
moje kursy;
-pletwonurek
-podst OSP
-rat techniczne OSP
-wiecej niz 3 lata OSP
-zawody
-patent na motorowki (sternik)
-ratownik WOPR
-prawko B i C
-srednie technik budownictwa
-lat 19

aro

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #288 dnia: Grudzień 02, 2012, 22:18:19 »
czytalem ze ktos sie dostal na ortosoczewkach.
planuje laser niedlugo chpodz duzo kasy chca.. 8tys/
wciaz nierozumiem czemu niemozna poprostu sluzyc w okularach specjalnych lub soczewkach to nieprzeszkadza wogole wedlug mnie.
a jak ktos pisze ze osoba z wada wzroku jest uposledzona lub niepelnosprawna to jest kompletnym balwanem.
skoro osp moze jezdzic
to czemu psp niemoze gdy ma sie specjalne okulary lub soczewki.

Badania

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #289 dnia: Grudzień 02, 2012, 23:25:50 »
Mam takie pytanie. Mam wadę wzroku i na bank nie przejdę badań, natomiast jest to wada, która nie wadzi mi w życiu więc bez potrzeby nie będę jej korygował. Czy przy naborze, jakbym się zakwalifikował,  ale na wzroku odpadnę to jest jakiś czas odwołania? bo wtedy bym poszedł na operację, czy np mogę się odwołac od decyzji i np. za miesiąc ponownie przechodzić badania czy jak się odpadnie to już koniec.

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #290 dnia: Grudzień 03, 2012, 08:46:42 »
nie mozesz miec soczewek bo pracujesz w róznych warunkach np maskach ktore paruja itd soczewki sa niedopuszczalne wypadnie ci albo sie przemiesci i co ? powiesz sory ale w tej chwili slabo widze ?

Przemieścić się to nie może ale wypaść to jak najbardziej. Dziwie się tylko, że dyskwalifikuje się osoby, które mają bardzo małą wadę wzroku - 0,80 czy - 1,00 są to minimalne wady, które co najwyżej mogą sprawiać problem w wykonywaniu zawodu snajpera ale na pewno nie strażaka.

Z tego samego powodu ludzie jezdzacy na wózkach inwalidzkich i majacy jedna noge albo jedno oko nie zostaja strazakami!
I nie wynika to wcale z tego ze wygodnie nie wygodnie ale z przepisów prawa!!!!!!!

No jak ktoś ma wadę wzroku - 1,00 to na pewno jest w takim samym stopniu niepełnosprawności jak ktoś bez nogi...

To czy soczewka ma tendencję do wypadania to trochę indywidualna sprawa anatomii człowieka (zależy czy masz oczy płytko, czy głęboko osadzone). Przekłada się to też na tendencję do "wysychania oka".
Soczewki miękkie mogą faktycznie szybciej wypaść, a jak się przesuną jest łatwiej je "ustawić". Twarde szybciej się przesuwają niż wypadają choć mi się to zdarzyło dwa razy kiedy tarłem mocno oczy, a miałem suche. Twarde są robione indywidualnie pod budowę oka więc "leżą" nieporównywalnie lepiej, choć pierwszy miesiąc była makabra żeby się oswoić i okulistka dała mi kategoryczny zakaz na akcje to później się dopytywała jak tam na akcjach hehe. Lekarz w Warszawie powiedział mi, że zna osobiście kilku strażaków którzy przeszli przez to sitko z soczewkami twardymi, ale tam wszedł jeszcze ten "inny" element... oko sitka było większe..
@chmiel mam podobne zdanie odnośnie tej wady wzroku. Póki mogą wybierać to będą grymasić.

@Epinox i @chmiel no ja mam wadę dużo większą niż -1, dla uzmysłowienia dodam, że zostałem odrzucony od laserowej korekty wzroku i wszczepów fakijnych muszę poczekać na jakąś nowość w tym zakresie, ale za żadne skarby świata nie odpuszczę... Ja naprawdę czuję się jak ten bez nogi jak patrze na te debilne przepisy gdybym miał kasę to bym pozwał Państwo Polskie za dyskryminowanie ze względu na stan zdrowia czy co tam prawnik od prawa unijnego by wymyślił. Znam dobrze realia OSP i PSP i wiem, że np. na PSK mogą nosić okulary, prawo dopuszcza sytuację, że w służbie wzrok się psuje powinny być chociaż  "uwolnione" stanowiska np. na PSK, podział SRT od wymogu "nie noszenia okularów i soczewek".

Ciekawe z jakiego powodu soczewek nie można nosić?
BO TAK!! . Poczytaj watek od poczatku!!

Bo tak mówią durne przepisy które są sprzed 10 lat i odstają od aktualnych realiów i możliwości medycznych. Kiedyś jeden z okulistów próbował mi to wytłumaczyć, że pod wpływem temperatury soczewka może stopić się na oku  :gwiazdki: , może się tak "zapylić, że uszkodzi oko. Cóż to był mało kompetentny okulista... a wytłumaczył mi to wszystko w prosty sposób prof. Szaflik (niepodważalny autorytet wśród Polskich okulistów). Soczewka się stopi jak ja się spalę... A póki jest popyt na laserowe korekty to przepisów nie zmienią! :wall: :wall: :wall:

Czy soczewki przeszkadzają ??
N I E !!!!!

Mi akurat nie kilkanaście akcji w tym roku z pracą w ODO i rewelacja!
Mam twarde soczewki kontaktowe jest to duża różnica między zwykłymi miękkimi, które są najbardziej popularne. Stosuje się je u osób z dużą wadą wzroku.
Porada dla jeżdżących do akcji w soczewkach: W drodze na akcje wpuść kropelki nawilżające i luzik, pamiętaj o mruganiu oczami.

Czy zatem jestem mniej wartościowym strażakiem niż osoby o zdrowym wzroku?
Tylko durne przepisy mogą wzbudzić we mnie poczucie niepełnosprawności.

W tamtym roku nie miałem jeszcze soczewek i na badaniach lekarskich w ramach OSP okulistka, która mnie badała najpierw grymasiła, że w okularach nie można jeździć, że nie powinna mi podpisać itd. zapytałem czy chciała by być ratowana przez strażaka z okularami jak denka od słoika, ale posaiadającego spore wyszkolenie i umiejętności, czy przez strażaka który zaczął dopiero jeździć i nie ma wszystkich szkoleń oraz doświadczenia? Podpisała z ograniczeniem do pracy na wysokości. Pani dr była na tyle miła, że poleciła mi prof. Szaflika, którego wam też serdecznie polecam. Jak się okazało owa pani okulistka jest orzecznikiem w komisji lekarskiej MSW w Łodzi. Po nowym roku pójdę do niej na kontrolna wizytę z dzieckiem (czy ono nie ma wady wzroku) to wypytam o pewne kwestie...

P.S.
Przepraszam, że się rozpisałem, alt ten temat wzbudza we mnie dużo emocji i sądzę, że mam coś do powiedzenia... :rofl:
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

aro

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #291 dnia: Grudzień 03, 2012, 22:27:35 »
jak ja cie prezes doskonale rozumiem.
zrobie sobie korekcje lub wszczepie najwieksze swinstwo :tuba: by tylko przejsc te cholerne badania :kwit: ;/
mam nadzieje ze moja praca przez lata tyle wyrzeczen itd nie pojdzie psu w dupe.  :gwiazdki:

Offline kalim

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #292 dnia: Grudzień 05, 2012, 18:03:42 »
Usuniety.
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2014, 08:05:12 wysłana przez kalim »

aro

  • Gość
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #293 dnia: Grudzień 05, 2012, 21:41:52 »
z tego co mi okulista powiedzial to najlepsza jest w katowicach pierwsi zaczeli to w polsce robic. :)
jesli amsz kase to idz i sie niewachaj jak chcesz do strazy.  ja zbieram kase i tez ide
wiaomo 8tys piechota nie chodzi.

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #294 dnia: Grudzień 06, 2012, 07:33:27 »
Polecam również klinikę OKO Laser prof. Szaflika w Warszawie ja akurat nie mogłem mieć laserowej (o czym pisałem), ale nie spotkałem się z negatywną opinią. Dodam tylko że mają chyba najnowocześniejszy sprzęt, a zresztą jakby nie można było zrobić laserem to i tak pewnie coś wymyślą.
http://www.okolaser.com.pl/

W Łodzi np. jest dr Wyrzykowski, który też się tym zajmuje, ale tu już spotkałem się z różnymi opiniami.
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline kalim

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #295 dnia: Grudzień 06, 2012, 13:52:46 »
A ktoś z was próbował może ortokorekcji ?

Offline Roid

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #296 dnia: Grudzień 08, 2012, 00:30:35 »
-0,75 w lewym i -0,5 to jaks duza wada, ze trzeba korygowac czy moge odpuscic bieganie po przychodniach? :P

Offline zima

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #297 dnia: Grudzień 08, 2012, 01:37:12 »
Jeżeli przeczytasz tablicę u okulisty to będzie dobrze, jeżeli nie, to mogą być problemy.
Wiesz jaki jest sens życia, to dobrze...

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #298 dnia: Grudzień 08, 2012, 11:37:32 »
Jeżeli przeczytasz tablicę u okulisty to będzie dobrze, jeżeli nie, to mogą być problemy.
.... drugi rząd od dołu :P

Offline Roid

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #299 dnia: Grudzień 08, 2012, 12:22:32 »
No to będzie problem :/ Na laserową korekcję się nie nadaję, a okulary nie wiem czy mi pomogą  :-\