Autor Wątek: Wzrok  (Przeczytany 443944 razy)

Offline Aquarius

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 148
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #225 dnia: Luty 28, 2012, 10:05:55 »
No niekoniecznie. Ja się z taką wadą nie dostałem.

Offline dh Kuba

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 404
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #226 dnia: Luty 28, 2012, 17:00:27 »
no to musialem miec wyjatkowego pecha, bo naprawde bardzo rzadko osoby sie nie dostaja przez taka wade wrecz niemal nigdy. No no ktos niestety musi byc ten niemal i szkoda ze akurat na Ciebie padlo ale coz takie jest zycie

Offline 12349

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #227 dnia: Luty 29, 2012, 17:38:49 »
No dobra powiedzmy , że się dostanę i normalnie będę mógł brać udział w akcjach? A tak w ogóle to do jakiej wady jest dopuszczalne w straży. I skąd wiesz że mnie przyjmą.  :rolleyes:
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia

Offline kosikredki

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #228 dnia: Marzec 01, 2012, 22:35:55 »
Czesc mam pytanie, byc moze ktos ma podobny problem i pomoze mi rozwiac moje watpliwosci. Mianowicie wg. ustawy
http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-98-159-1050

mam "nieznaczne upośledzenie rozróżniania barw" czyli mam problemy z odczytaniem z tablicy Isihihary bardziej skomplikowanych kółek z obrazkami w życiu codziennym to wygląda tak, że rozróżniam i nazywam bez problemu podstawowe kolory. Podczas badań kilkukrotnych do prawa jazdy okulista "machał na to ręką" jak mu wymieniłem kolory wyrywkowych przedmiotów w gabinecie.

Idąc dalej w ustawie w tabelce, wiersz: nieznaczne upośledzenie rozróżniania barw mam wszędzie: Z czyli zdolny

ale martwi mnie za to wpis pod tabelką:
"Przez "nieznaczne upośledzenie rozróżniania barw" należy rozumieć utrudnienie rozróżniania czterech barw podstawowych, tj. pomyłki przy odczytywaniu pojedynczych tablic z zestawu Ishihary lub Stillinga bądź przedłużony czas odczytu (ponad 3 sek). Nieumiejętność rozróżniania czterech barw podstawowych należy traktować jako "znaczne upośledzenie rozróżniania barw" kwalifikujące badanych jako niezdolnych. Ocena należy do okulisty.
Kandydatów, u których stwierdza się "nieznaczne upośledzenie rozróżniania barw", należy kwalifikować jako niezdolnych."

Więc w tym momencie nie rozumiem tabelka mówi, że jestem zdolny, tekst pod tabelką nakazuje mnie sklasyfikować jako niezdolnego...  :gwiazdki:

Ktoś się z tym spotkał, jak reagują lekarze na komisji?

Offline piotrekwp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #229 dnia: Marzec 12, 2012, 18:51:16 »
Panowie byłem na badaniach i mam takie pytanie. Pani doktor napisała mi coś takiego
Prawe oko 1,0
Lewe oko 1,0
Powiedzcie mi jedno jak mam to interpretować? Czy jest zdolny czy nie jeśli chodzi o lekarza okulite?

Offline Fdjkl

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
  • Cel : CS PSP
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #230 dnia: Marzec 12, 2012, 19:07:03 »
to chodzi o to że jest to wzrok dobry, bez wad ale w sumie nie jestem pewien niech ktoś mnie poprze.
Pamiętaj, że w życiu chcąc być ciągle pierwszym, poznasz tylko jedną jego perspektywę.

Offline cymber

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
  • Cel osiągnięty
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #231 dnia: Marzec 12, 2012, 19:09:19 »
tak 1.0 jest to ostrość oka 100%
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą!

Offline Columb

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #232 dnia: Marzec 12, 2012, 20:21:54 »
Jeśli mógłby mi ktoś odpowiedzieć bardzo bym prosił.
Mam wadę
prawe  +2,5
lewe    +2,5
i stale maleję. Jestem daleko widzem.

Jednak na testach u okulisty schodzę do ostatniego przed ostatniego słupka bez problemu. Ostatnio stwierdziła że okulary wystarczą mi tylko do komputera. Prawo jazdy bez żadnych ograniczeń na ten temat wzroku, na WKU również bez żadnej parafki na ten temat. Doktor medycy pracy zalecił mi soczewki pow 3 m wysokości.

Jest się czym przejmować? Jak myślicie przeszło by to na badaniach?

Pozdrawiam

Offline piotrekwp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #233 dnia: Marzec 12, 2012, 21:50:36 »
Dzięki chłopaki za informację i pozdrawiam Wszystkich

Offline 12349

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #234 dnia: Kwiecień 16, 2012, 14:23:38 »
Niestety muszę nosić soczewki. Mam pytanie. Czy mogę dostać się do SGSP nosząc soczewki a potem pracować w JRG??? Jak przeczytam literki z tablicy to nie będą dalej badać?? Mam jakieś szanse???? Dzięki za odpowiedź.

Scaliłem wiadomość, korzystamy z opcji SZUKAJ
Poza tym pytałeś się już o to 3 razy na forum. Idź do okulisty, da Ci pełną odpowiedź
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2012, 14:36:21 wysłana przez robn »
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia

Offline Ja4o

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 175
  • Nauka to lokata
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #235 dnia: Kwiecień 16, 2012, 15:44:41 »
Z tego co słyszałem w SG trzepią mocno więc przy wadzie mogą być problemy w SA zazwyczaj tablica więc da radę przebrnąć ale sam się zastanów, chcesz pracować w zawodzie z odpowiedzialnością a to nie jest zabawa, wadę możesz zawsze próbować operować albo zostawić i kiedyś coś spieprzyć w robocie.

Offline FireMan94

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #236 dnia: Kwiecień 16, 2012, 19:02:44 »
Z soczewkami nie przejdziesz, musisz próbować bez. Nawet jak przebrniesz tablicę w soczewkach (w co wątpię, bo raczej Cię do badan w nich nie dopuszcza) to odpadniesz na komputerowym badaniu, albo w badaniu dna oka.

Offline Robson71

  • CS PSP 2012-2014
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #237 dnia: Kwiecień 16, 2012, 19:25:21 »
Chciałbym się tylko upewnić,czy w razie wykrycia wady wzroku na badaniach dają możliwość szybkiej korekcji wzroku czy definitywnie wpisują od razu,że nie zdolny?
Strażak to ma być Strażak, a nie jakaś popierdółka!

Offline 19Racoviak21

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #238 dnia: Kwiecień 16, 2012, 20:49:39 »
Z tego co piszą na forum na Zamczysku były jakieś osoby w ciemnych okularach zaraz po zabiegu korekcji wzroku, więc teoretycznie możliwe jest, że wykryją Ci wadę i będziesz mógł zrobić korekcję. Ale czy nie łatwiej będzie iśc do pierwszego lepszego okulisty (z tego co wiem nie potrzeba nawet skierowania od lekarza rodzinnego) i zbadać sobie wzrok? W razie wykrycia wady będziesz miał chociaż czas na spokojną korekcję, tylko pamiętaj, że korekcje robią zazwyczaj od 21 roku życia chyba że trafisz na lekarza, który patrzy tylko na kasę. Sam jestem po korekcji niewielkiej wady i jestem w 100% zadawolonych i spokojny o wyniki badań wzroku.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #239 dnia: Kwiecień 16, 2012, 21:10:15 »
Z soczewkami nie przejdziesz, musisz próbować bez. Nawet jak przebrniesz tablicę w soczewkach (w co wątpię, bo raczej Cię do badan w nich nie dopuszcza) to odpadniesz na komputerowym badaniu, albo w badaniu dna oka.
Lekarz okulista już w drzwiach wyłapywał osoby z soczewkami i prosił (a raczej - kazał) o ich wyciągnięcie. Tym sposobem poleciała przynajmniej jedna osoba (tzn. byłem tego świadkiem, pewnie było więcej) za moich czasów.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline kosikredki

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #240 dnia: Kwiecień 16, 2012, 21:42:17 »
a mnie ciekawi jak to jest z nieznacznym upośledzeniem widzenia barw, w rozporządzeniu jest troszke namieszane na ten temat.

Offline 19Racoviak21

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #241 dnia: Kwiecień 16, 2012, 22:23:00 »
Może po prostu idź do okulisty:) Pokaż rozporządzenie i niech się odniesie:P Proponuje prywatnie bo taki na NFZ będzie tylko obrażony, że mu głowę zawracasz:) Ideałem byłoby gdybyś dostał się do lekarza w klinice MSWiA. Tutaj na forum tylko możemy dywagować

Offline Berkel

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #242 dnia: Maj 13, 2012, 17:04:19 »
Tak jak napisali ludzie wyżej - Wszystko zależy od okulisty, na którego trafisz. Jeżeli Twoja wada wzroku nazywa się Astygmatyzm, to nie wydaję mi się, aby były jakieś przeciw wskazania dlaczego nie mógłbyś pracować jako Strażak. I z tego co wiem, to okuliście nie jest łatwo odkryć wadę taką jak "Astygmatyzm" Więc się nie chwal, że ją masz

Offline Tomasz1001

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #243 dnia: Maj 15, 2012, 15:36:42 »
kosikredki dowiedziałeś się czegos na temat tego "uposledzenia" ?

Offline kosikredki

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #244 dnia: Maj 15, 2012, 22:23:03 »
dowiem sie jak pojde na komisje ;) teraz tym sie nie przejmuje gdyz niznaczne uposledzenie jest traktowane jako Z czyli zdolny.

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #245 dnia: Czerwiec 06, 2012, 12:03:58 »
Tak jak napisali ludzie wyżej - Wszystko zależy od okulisty, na którego trafisz. Jeżeli Twoja wada wzroku nazywa się Astygmatyzm, to nie wydaję mi się, aby były jakieś przeciw wskazania dlaczego nie mógłbyś pracować jako Strażak. I z tego co wiem, to okuliście nie jest łatwo odkryć wadę taką jak "Astygmatyzm" Więc się nie chwal, że ją masz

Mylisz się kolego astygmatyzm okulista łatwo wyłapuje na badaniu komputerowym i z astygmatyzmem nie możesz być Strażakiem (tylko zawodowym)
Ja mam soczewki które w niczym przy akcji mi nie przeszkadzają i wadę dużą którą na tą chwilę nie mogą skorygować. Więc pozostaje mi tylko OSP, bo przepisy są po****** i pewnie nie prędko się zmienią.
Ktoś na początku tego tematu napisał, że osoba z jakimiś wadami nie powinna pracować na PB, a dalej stwierdził, że nie powinna nosić munduru strażaka. Życzę z takim tokiem myślenia bardzo dużo zdrowia oraz dodam, że z takimi poglądami nie powinno się nosić munduru strażaka...

Ktoś napisał również, że soczewki mogą się stopić rozmawiałem o tym z profesorem Szaflikiem i tak może się stać, ale niestety wtedy już nie ma się twarzy!

Trzeba pamiętać, że zaczynając od najmniejszych wad to
- ortokorekcja (fajna, bo nie zmienia na zawsze budowy oka, jest prosta, ale ograniczona wadą wzroku)
- laserowa korekcja (zmienia coś tam w budowie oka, czasami efekt moze być nie zadowalający, ale skuteczna i najbardziej popularna)
- wszczepy fakijne (polegają na wszczepieniu specjalnej soczewki fakijnej do oka - jest możliwość w komorę tylną oka i w komorę przednią. Co ciekawe np. prof. Szaflik robi te wszczepy do komory przedniej uznając za bezpieczniejsze, a dr Wyrzykowski w tylną uznając to za bezpieczniejsze. Koszt tej operacji to ok 13 tys. zł) Stosowana jak nie można ze względu na wadę wzroku zrobić laserem.
- jeśli tak jak ja nie możecie mieć nic powyżej (mi do wszczepu fakijnego brakło w grubości tej komory dokładnie 0,04 mm  :krzyk::wall: :angry:) to zostaje płacz i zgrzytanie zębami oraz poczucie niesprawiedliwości, nietolerancji oraz nienawiści do ustawodawcy (ktoś z kasą mógłby założyć sprawę w Trybunale Praw Człowieka ponieważ jest to dyskryminacja, bo są stanowiska w PSP na których wada wzroku w niczym nie przeszkadza np. PSK, MSK, WSK)
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline Grafii3

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #246 dnia: Czerwiec 25, 2012, 19:41:46 »
Witam mam takie pytanie, minanowicie miejąc problem z rozpoznawaniem barw (rozpoznawanie podstawowe) będą jakieś problemy na badaniach? Z życia wiem że pracuja takie osoby w PSP o podobnym problemie ale wiadomo czasy sie zmieniają i wymagania lekarskie

Offline matej1921

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #247 dnia: Czerwiec 25, 2012, 20:57:49 »
zależy na jakie cyferki trafisz i czy dasz rade to ukryć podczas badań ;) nie jesteś sam też mam to gówno ;/

Offline Haribo

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #248 dnia: Czerwiec 25, 2012, 22:37:40 »
Nie ma co ukrywać, tak czy siak kiedyś wyjdzie i poleci za to dyscyplinarka, A nikt by nie chciał czegoś takiego.

Offline matej1921

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Wzrok
« Odpowiedź #249 dnia: Czerwiec 25, 2012, 22:42:35 »
nieznaczne nierozróżnianie barw wg ustawy możemy mieć ;) a na dole jest wyjaśnienie że decyzja należy do lekarza, także jak już się dostaniesz to nie wylecisz ;)