Autor Wątek: Równoważnik Pieniężny Za Brak Lokalu  (Przeczytany 26617 razy)

Offline strazak29

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: brak lokalu / dojazd / = czy NIC
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 23, 2011, 00:20:54 »
wlasnei kolego ryflak nie wiem czym sie kierujesz swoimi wywodami ale jestes w bledzie jezeli chcesz sie spierac, jasne, lecz jak kolega lang pisze WSA inaczej orzeka niz ty piszesz ;] chyba ze poprostu pracujesz w MT i tak wolis zeby bylo lepiej dla komendy wiec moze sie wiecij nie wypowiadaj na tym forum
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2011, 00:32:43 wysłana przez strazak29 »

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: brak lokalu / dojazd / = czy NIC
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 23, 2011, 09:10:36 »
Co to jest MT ? Nie pracuję i nigdy nie pracowałem w czymś takim.
Czy chcę żeby było lepiej dla Komendy? Oczywiście, chcę żeby Komenda w której pełnię służbę miała jak najlepiej (w szerokim rozumieniu tego znaczenia).
Wszystkim Twoim wywodom brak logiki, temat równoważnika za brak lokalu jest we wszystkich komendach roztańczony na wszystkie sposoby, tymczasem piszesz że nikt ni chce Ci udzielić odpowiedzi na Twoje pytania. Kogo pytasz w takim razie ? Kolegów ze zmiany - większość doskonale orientuje się w temacie. Przełożonych, kadrową ? Ci z kolei muszą Ci udzielić wiążącej odpowiedzi.
Przypuszczam że jest tak że odpowiedź nie satysfakcjonującą Ciebie traktujesz jako brak odpowiedzi. Z Twoich postów wynika że za wszelką cenę chcesz uzyskać wypłacanie równoważnika - nie patrząc na realia i obowiązujące przepisy. Prawdopodobnie kompleks typu - większość kolegów ma - więc ja też muszę za wszelką ceną.
To nie jest temat na forum - jest tyle elementów decydujących o przyznaniu równoważnika że tu na pewno nikt Ci jednoznacznie nie odpowie.Podpowiedziałem Ci najlepszą ( i chyba jedyną drogę). Prośbę do Komendanta o wydanie decyzji, jeśli negatywna - to tryb odwoławczy do KW i jak będziesz miał jeszcze zapał i chęć to dalej.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.381
Odp: brak lokalu / dojazd / = czy NIC
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 23, 2011, 09:13:59 »
Nie rozumiesz ale ryflak ma racje bo jesli któryms ze srodków komunikacji publicznej masz poniżej tych dwóch godzin to jest podstawa uznania ze masz lokal w miejscowosci pobliskiej. Ponieważ kazdy jest w stanie jechac do jednostki nawet 4h na papierze bo ma dwie przesiadki w TLK. Uważajcie jak chcecie ale juz raz strazak u nas zwracał za 3 lata równowaznik wiec radze uwazac z dowolnym interpretowaniem(odwoływał sie ale uznano ze 40 minut PKS jest podstawa do nie pobierania).
Ja pracuje w MT :P MT- Wydział Kwatermistrzowski
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2011, 09:21:56 wysłana przez Eqinox_mł_asp »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: brak lokalu / dojazd / = czy NIC
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 23, 2011, 13:26:50 »
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F923C7D1D8
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F8FCC376E4
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/76598A1AE5

poczytajcie i postarajcie się zrozumieć o co chodzi, a nie opierajcie się tylko na tym, co usłyszeliście od strony służbowej; trzeba mieć na względzie, że gdy kołderka jest wąska, to każdy ciągnie w swoją stronę...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: brak lokalu / dojazd / = czy NIC
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 23, 2011, 16:46:06 »
Przecież dokładnie to samo piszę. Decyzja i odwołanie. Powinien to zrobić już dawno bez udziału tego forum.My nie wiemy czy przytoczone przez kolegę fakty są prawdziwe. Są odpowiednie organa do roztrzygnięcia takich spraw.

Offline strazak29

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: brak lokalu / dojazd / = czy NIC
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 25, 2011, 00:37:56 »
zapraszam  do lektury , orzeczenie sądu więc chyba jest o co walczyć

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/B550ADB2F3

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.381
Odp: brak lokalu / dojazd / = czy NIC
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 28, 2011, 12:29:18 »
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F923C7D1D8
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F8FCC376E4
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/76598A1AE5

poczytajcie i postarajcie się zrozumieć o co chodzi, a nie opierajcie się tylko na tym, co usłyszeliście od strony służbowej; trzeba mieć na względzie, że gdy kołderka jest wąska, to każdy ciągnie w swoją stronę...
Kolego Lang postaram sie znaleść i zeskanowac orzeczenie Sądu  z 2006 r. po którym 2 strażacy zwracali pieniadzę wiec nie każda sytuacje mozna tak samo traktowac zwróc uwage ze w orzeczeniach jest mowa o roznych godzinach dojazdu a w przypadku strazaków PB i biurowych nie ma czegos takiego godziny dojazdów sa stałe, jest mowa o kilku dworcach itp itd. Wiec nie można traktowac kazdej sprawy tak samo. Dla uzupełnienia dodam ze w sprawie chodziło o 2 minuty.
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2011, 12:41:44 wysłana przez Eqinox_mł_asp »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: brak lokalu / dojazd / = czy NIC
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 28, 2011, 21:33:39 »
trzeba podejść zdroworozsądkowo do tematu, poznać fakty i dopiero wtedy podjąc próbę rozstrzygnięcia; nie ma co generalizować, gdyż w zgodzie z kpa można kazdą naciaganą decyzję przepchać i nawet WSA sie nie przyczepi (w NSA trochę trudniej przepchać knota, o ile będzie sensownie zaskarżony)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline maniek1086

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Równoważnik Pieniężny Za Brak Lokalu
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 24, 2011, 18:41:34 »
gdyby moja działalność gospodarcza zakupiła lokal mieszkalny a nie ja osobiście to czy przysługiwałoby mi prawo do lokalu, lub też równoważnika??

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Równoważnik Pieniężny Za Brak Lokalu
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 24, 2011, 20:21:34 »
Twoja działalność stanowi oddzielny byt (posiada osobowość prawną), czy też wykonujesz ją osobiście jako osoba fizyczna? Jeśli chcesz tak kombinować, to musisz założyć spółkę prawa handlowego.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline arek255

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: brak lokalu / dojazd / = czy NIC
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 05, 2011, 13:26:28 »
 :stop: witam serdecznie:) mam pytanko rbl tzn czas dojazdu przekracza mi 2 h w dwie strony ale zlikwidowali połączenie PKS z mojej miejscowości do miejscowości skąd odjeżdża pociąg, jeździ tylko MPK tzw czerwony ale u mnie w komendzie z tego tytułu zabrali mi rbl bo według nich MPK się nie klasyfikuje do przewoźników państwowych. Mogli tak zrobić? dzięki z góry za odpowiedz

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: brak lokalu / dojazd / = czy NIC
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 05, 2011, 21:27:38 »
to MPK dowozi Cię szybciej niż PKS (poniżej 1h w jedną stronę), czy coś pokręciłeś?
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: brak lokalu / dojazd / = czy NIC
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 06, 2011, 11:51:49 »
chodzi chyba o zapis, że do czasu dojazdu nie wlicza sie przejazdu w ramach miejscowości (jest jakiś taki zapis) muszę posprawdzac ale nie mam teraz czasu.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Równoważnik Pieniężny Za Brak Lokalu
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 06, 2011, 12:00:55 »
Ale pamiętaj o wszytkich aspektach podatkowych - Twoich i spółki. Ty masz nieodpłatne świadczenie (przychód), spółka ma koszty, ale nie uzyskania przychodu...
Pamietaj ze żeby prowadzic działaność gospodarczą w mieszkaniu trzeba co do zasady miec zgodę wspólnoty, spółdzielni itd.

Offline ktsu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Równoważnik Pieniężny Za Brak Lokalu
« Odpowiedź #39 dnia: Maj 11, 2011, 15:29:11 »
Witam temat dotyczy mnie bezpośrednio - pełnię służbę na stanowisku kwatermistrza :-\. Widzę u kolegów parę wątpliwości i jak czas pozwoli mogę sie do nich ustosunkować. Ogólnie rzecz biorąc w PSP nagina się prawo kosztem strażaków, aby spowodować oszczędności w budżecie jednostki. Nota bene jesteśmy jedyną służbą mundurową, która sama sobie wprowadza ograniczanie świadczeń :gwiazdki:. Spowodowane jest to tym, że komendanci są jak medadżerowie firm i zarządzają autentycznie, i to autentyczną kasą, niemal jak przedsiębiorcy. Dla porównania komendant policji czy też straży granicznej nie ma "własnych" środków i stąd nie ma interesu ograniczania świadczeń podwładnym, skada tylko zapotrzebowania do jednostki nadrzędnej. Jutro postaram się wyjaśnić status lokalu mieszkalnego w budynku służbowym - sprawa dla zrozumienia, wymaga podniesienia podstawowego prawa jakie przysługuje strażakowi - czyli lokalu mieszkalnego.


Kurcze, dopiero teraz zwróciłem uwagę, że pierwsze posty tematu są niemal z zeszłej epoki i bazują na nieaktualnych przepisach. Stąd nie będę się rozpisywał, gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, proszę opisywać swoje sytuacje, może będę mógł pomóc. W "mojej" jednostce temat został gruntownie przerobiony i równoważnik za brak lokalu należy się uprawnionemu strażakowi jak "psu buda", a wszelkiego typu sposoby obejścia tego prawa mogą źle się skończyć dla budżetu jednostki, kiedy przyjdzie czas na wyrównanie zaległości za niesłusznie niewypłacany, a jednak przysługujący ekwiwalent.


Jako, że otrzymałem zapytanie w formie prywatnej wiadomości, a opisana sytuacja zdarza się dosyć często przedstawiam ją na forum:

Cytuj
Brałem "ekwiwalent za brak lokalu mieszkalnego" przez ..... lat - rok temu moja żona dostała w spadku po ojcu 1/4 lokalu mieszkalnego - po jakimś czasie zgłosiłem to do osoby zajmującej się tymi sprawami w KP i dowiedziałem się że muszę oddać "niesłusznie pobrany ekwiwalent..." - czy to prawa? że posiadając 1/4 wszystkiego czyli pokoju, łazienki, i tak dalej przestaje mi przysługiwać w/w świadczenie.

Oczywiście w każdej sprawie ważne są dokumenty określające wysokość spadku.
Zgodnie z art. 74 ustawy o PSP strażakowi w służbie stałej przysługuje lokal mieszkalny, o odpowiedniej powierzchni mieszkalnej, określonej w rozp. MSWiA. Specjalnie podkreśliłem słowa: lokal mieszkalny. Aby spełnić to prawo, Państwo, czyli PSP w stosunku do strażaków musi zapewnić wszystkim strażakom w służbie stałej w Polsce, lokale mieszkalne, chyba że strażak nie spełnia warunków do otrzymania takiego lokalu. Jeśli nie ma możliwości zapewnienia lokalu mieszkalnego, chociażby ze względu problemów finansowych państwa, stworzono katalog ekwiwalentów (czyli zamienników podstawowego prawa do lokalu mieszkalnego), czyli: równoważnik za brak lokalu i pomoc finansowa na uzyskanie lokalu. Sam teraz sobie odpowiedz, czy mając prawo do 1/4 lokalu mieszkalnego, a nawet 3/4, a nawet 99% powierzchni takiego lokalu - masz spełnione prawo do lokalu mieszkalnego (całego lokalu mieszkalnego, w 100% jego powierzchni)? - NIE! Dlatego w opisanej sytuacji (oczywiście swoją opinię opieram nie zapoznawszy się szczegółowo z Twoją sprawą), należy Ci się wymieniony równoważnik, bo posiadając prawo do 1/4 części spadku nie masz zaspokojonego podstawowego prawa: prawa do lokalu mieszkalnego. Mało tego, gdybyś chciał wykupić od pozostałych udziałowców pozostałe prawa (notabene dopiero wtedy będziesz miał cały lokal mieszkalny do dyspozycji - będziesz miał spełnione prawo z art. 74 ustawy), jesteś uprawniony do otrzymania pomocy mieszkaniowej! Uprawnienie do pomocy mieszkaniowej zawiera się niemal w tych samych kryteriach, w których należy się równowaznik za brak lokalu mieszkalnego.

Kolejny list, proszę nie piosać na PW, pisząc na stronie, także inni mogą skorzystać z tych informacji, mało tego można też podjąć polemikę z moim zdaniem, które porzecież może nie wpełni być zgodne z unormowaniami "mieszkaniówki".
Cytuję pytanie:
Cytuj
Czy mając mieszkanie o powierzchni 48m2 (27 m2 mieszkalnych) przysługuje mi równoważenik za brak lokalu, posiadam pięcio osobową rodzinę....

Art. 78 ustawy o PSP mówi wyraźnie kiedy przysługuje równoważnika za brak lokalu i tu mamy następujący zapis: równoważnik pieniężny za bark lokalu przysługuje wówczas jeżeli strażak lub członkowie jego rodziny nie posiadają w miejscu pełnienia służby albo w miejscowości pobliskiej lokalu mieszkalnego lub domu na podstawie przysługującego im tytułu prawnego.
W zapisie tym nie ma mowy o tym czy lokal spełnia jakiekolwiek warunki, po prostu strażak ma nie posiadać lokalu mieszkalnego. W opisanym przypadku równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego nie przysługuje - strażak ma spełnione podstawowe prawo, prawo do lokalu mieszkalnego. Ale lokal ten nie spełnia kryterium przysługującej powierzchni mieszkalnej, w tym wypadku strażakowi przysługuje lokal mieszkalny o powierzchni od 35 do 50m2, a posiada lokal o 27m2. W tym przypadku w świetle art. 81 wymienionej ustawy strażakowi przysługuje pomoc mieszkaniowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego bądź domu o przysługującej mu powierzchni mieszkalnej.
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2011, 11:20:03 wysłana przez Butel »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Równoważnik Pieniężny Za Brak Lokalu
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 16, 2011, 18:21:23 »
kolega ktsu w obu przywołanych casusach się myli;

w pierwszym popełnił kardynalny błąd zakładając, że posiadanie udziału w lokalu mieszkalnym (domu jednorodzinnym lub mieszkaniu) nie oznacza w rozumieniu ustawy pragmatycznej posiadaniu lokalu mieszkalnego niezależnie od tego, czy ten udział jest równy lub większy przysługującej normie powierzchniowej, gdy faktycznie należy właśnie skorelować posiadaną część z z ilością przysługujących norm; jeszcze ciekawiej sprawy się komplikują przy udziałach w domach pensjonatowych (hotele, ośrodki wypoczynkowe itp.) i budynkach wielorodzinnych (np. kamienice czynszowe), gdyż wtedy zasadniczo strażak nie ma prawa ani do lokalu mieszkalnego, ani też do RZBL; podsumowując, stanowisko kolegi jest słuszne, o ile posiadany udział jest mniejszy od powierzchni wynikającej z ilości przysługujących norm;  szerzej patrz uchwala składu siedmiu sędziów NSA  I OPS 7/09;

w drugim casusie kolega całkowicie pominął wykładnię systemową i celowościową dominującą w orzecznictwie sądów administracyjnych dotyczącym spraw mieszkaniowych; zgodnie z w zasadzie utrwaloną już linią orzeczniczą oceniając uprawnienie do RZBL w przypadku posiadania przez strażaka lokalu mieszkalnego (a dokładniej posiadania tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego) należy ustalić, czy posiadany lokal spełnia wymagania metrażowe; jeżeli lokal jest mniejszy to RZBL przysługuje; jest taki prosty sposób na ustalenie prawa do RZBL - przysługuje on jeżeli strażakowi można przydzielić lokal mieszkalny decyzją administracyjną, chyba, że strażak zajmuje kwaterę tymczasową;
jeżeli chodzi o zwiększenie ilości przysługujących norm na wskutek powiększenia rodziny lub objęcia stanowiska uprawniającego do dodatkowych norm w sytuacj posiadania już lokalu mieszkalnego spełniającego dotychczas wymagania metrażowe zasadnicze znaczenie ma okoliczność, czy lokal ten jest zajmowany na podstawie przydziału z zasobów będących w dyspozycji MSWiA oraz czy strażak korzystał z pomocy mieszkaniowej; w pierwszym przypadku jeżeli strażakowi przydzielono lokal mieszkalny na dzień wydania decyzji odpowiadający powierzchnią przysługującemu metrażowi wynikającemu z ilości przysługujących norm to RZBL nie będzie przysługiwał w przypadku zwiększenia ilości przysługujących norm;  analogicznie jest z przyznaniem pomocy mieszkaniowej (z marginalnymi wyjątkami dotyczącymi przeważnie strażaków powoływanych i przenoszonych z urzędu) - patrz uchwała składu siedmiu sędziów NSA  I OPS 3/08;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

sambul

  • Gość
Odp: Równoważnik Pieniężny Za Brak Lokalu
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 27, 2012, 11:04:55 »
mam pytanie: w czasie pełnienia służby przygotowawczej posiadałem mieszkanie..od pół roku mieszkam u rodziców a od miesiąca jestem strażakiem mianowanym na stałe, czy w tym przypadku należy mi się Równoważnik Pieniężny Za Brak Lokalu ??

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.381
Odp: Równoważnik Pieniężny Za Brak Lokalu
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 28, 2012, 17:29:46 »
Proponuje Ustawa o PSP art. 78 ust. 2
Tam wszystko jest ładnie opisane
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2012, 17:53:45 wysłana przez lang »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Równoważnik Pieniężny Za Brak Lokalu
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 21, 2012, 09:49:30 »
Może się komuś przyda:

Cytuj
Opinia prawna w sprawie prawa funkcjonariusza Straży Granicznej w służbie stałej do otrzymania równoważnika za brak lokalu w przypadku, gdy jest właścicielem/współwłaścicielem (lub jego małżonek) lokalu mieszkalnego zakupionego przed wstąpieniem do służby w służbie przygotowawczej lub w służbie stałej, a który to lokal nie spełnia norm zaludnienia określonych

http://www.nszzfsg.org/nszz-fsg/pliki-do-pobrania/opinie-prawne/579-omegaopiniaprawnalokalemieszkalne/download

Offline sapoznan123

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Równoważnik Pieniężny Za Brak Lokalu
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 22, 2012, 09:31:29 »
jeśli przez 4 lata pobieram równoważnik za brak lokalu i później dostanę darowiznę (stary dom do remontu) to po tych 4 latach mogę ubiegać się o dofinansowanie na remont ?

z góry dzięki za pomoc

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.381
Odp: Równoważnik Pieniężny Za Brak Lokalu
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 23, 2012, 15:08:01 »
Nie mozesz w 99% przypadków
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.