Rozwój osobisty i zawodowy > Nasze konkursy

3 Edycja Konkursu wiedzy Pożarniczej Klubu strażak.pl

<< < (2/10) > >>

tomekkula:

--- Cytat: RadziuPSP w Marzec 02, 2008, 20:18:36 ---Nie zgadzam sie z kilkoma odpowiedziami które są w kluczu ale zanim napisze do autora mam nadzieję żę tutaj podyskutujemy, a mianowicie:
Zad.9 Eksplozymetr służy przede wszystkim do pomiaru stężeń wybuchowych par i gazów w powietrzu..

--- Koniec cytatu ---
zgadzam sie z kolegą


--- Cytat: RadziuPSP w Marzec 02, 2008, 20:18:36 ---Zad.11 Tutaj akurat pewien nie jestem ( jęsli ktoś ma jakiś dokument potwierdzający to, to prosze go przestawić) ale według mnie pomocy udzielamy najpierw temu który jest najdalej od brzegu!!..

--- Koniec cytatu ---
no tak ale jeżeli masz zdarzenie masowe to tak samo osobą bez tętna i oddechu nie udziela się reanimacji tylko ratuje tych którzy mają większe szanse na przeżycie


--- Cytat: RadziuPSP w Marzec 02, 2008, 20:18:36 ---Zad.17 W pytaniu jest zawarte "W literaturze", a posiada ktoś taką literarure?????? Według mnie chodzi tu po prostu o to że przy uderzeniu leci się do przodu, a zacięcie pasa powoduje zatrzymanie naszego ciała.... ktoś ma inną koncepcję??
Zad.20 Sztab jest to organ kierujący akcją ( tak wogóle co to jest KDR?????)

--- Koniec cytatu ---
też się z kolegą zgodze, jaka literatura? w literaturze powszechnie dostępnej, tej dla OSP i tej dla psp sprzedawanej w necie nie spotkałem się z czymś takim



--- Cytat: RadziuPSP w Marzec 02, 2008, 20:18:36 ---Zad.25 Według mnie jest to 300 bar ( takie ciśnienie panuje w butlach nadciśnieniowych) jeśli ktoś ma dowód że jest to 270 to wrzućcie ale raczej nie znajdziecie takiego dowodu :wacko:

--- Koniec cytatu ---
no do 300 się napełnia ale niema bata jakieś minimalne nieszczelności są i z czasem powietrze uchodzi a przy 270 zgonie z zasadami/przepisami bhp można aparatu użyć


--- Cytat: RadziuPSP w Marzec 02, 2008, 20:18:36 ---Zad.33 Nic mi nie wiadomo o salutowaniu (jak macie dowodzik to wrzućcie)

--- Koniec cytatu ---
w podastawach służby wewnętrznej masz wszystko opisane komu strażak psp musi honory oddawać


--- Cytat: RadziuPSP w Marzec 02, 2008, 20:18:36 ---Zad.39 Zasysacz liniowy według mnie wygląda troszke ( choć niewiele inaczej) a to jest po prostu pompa głębinowa czyli inżektor!!!

--- Koniec cytatu ---
popma głębinowa a inżektor to co innego inżektor to wysysacz i tak jest zaznaczone;)


--- Cytat: RadziuPSP w Marzec 02, 2008, 20:18:36 ---Zad.40 A tu to sie wogóle uśmiałęm bo znalazłem w necie identyczne zdjęcie (http://www.centrum24h.pl/pn_poz.html) i tam jak byk jest że jest to sprzęt pneumatyczny do uszczelniania wycieków!!

--- Koniec cytatu ---
też się z kolegą zgodzę, zdjęcie mało wyraźnę ale widać tam jakby wąż wysokociśnieniowy:/

Backdraft;):
a ja mam jeszcze takie małe pytanie odnośnie pyt. 16... mianowicie o ile mi wiadomo to wg najnowszych ustaleń rady resuscytacyjnej nam (czyli strażakom) nie wolno badać tętna bo podobno sie na tym nie znamy (co uważam za kompletny bezsens), a co za tym idzie powinien sie zmienić schemat ABC, nadmienię że o tym iż nie mierzymy tętna mówili nam na kursie rat med który był organizowany w grudniu... jeśli ktoś mógłby wyjaśnić jak to wreszcie jest to byłbym wdzięczny (przynajmniej teoretycznie, bo praktycznie i tak większość zanim podejmie resuscytacje sprawdzi tętno, bo po co komuś wykonywać masaż serca jeśli wystarczy sama wentylacja)
Pozdrawiam;)

strazakbj998:
zgadzam sie z kolegą RadziuPSP odnoście pytań nr.9 i 40.

wicher:
20. chyba w ustawie o KSRG znalazłem że jest to organ doradczy KDR-a
25. ja kierowałem się tym że standardowo jest 300 bar to 10% ubytku i wychodzi 270 bar ale to też takie spekulacje
33. w tym pytaniu zaznaczyłem odpowiedź C po konsultacji z tatą także gdzieś to musi być napisane prawdopodobnie w regulaminie musztry
40. faktycznie ja też zaznaczyłem odpowiedź że jest to bandaż pneumatyczny


robn:
Odpowiem na pytania wyprodukowane przeze mnie:

Ad. 9 odnośnie eksplozymetra to troszeczkę mylicie pojęcia
- explo - jak sama nazwa wskazuje mówi o możliwościach eksplozji, wybuchu, eksplozymetr moze być poszerzony o dodatkowe czujniki do wykrywania i określania stężeń gazów lub par innych gazów - niekoniecznie palnych (przykład PHD Lite gdzie prócz określenia LEL są zamontowane czujniki, H2S, CO, O2; tak samo Solaris, podobnie MX-y). Natomiast sam eksplozymetr pokazuje nam tylko stężenia wybuchowe (najczęściej poprzez określenie wielkości poziomu względem LEL). Można byłoby poszerzyć zdanie o pełną nazwę DO OKREŚLANIA STĘŻEŃ WYBUCHOWYCH GAZÓW I PAR CIECZY PALNYCH.
Z drugiej strony spotkałem sie też z eksplozymetrami nie podającymi wprost stężenia w ppm, czy mg/m3 tylko określającymi wielkość LEL - przykład stary eksplozymetr Auer Ex Meter - N - pokazywał na wskaźniku % LEL -młodzi tego mogą nie pamietać
dlatego odpowiedź brzmiała - sygnalizacji stężeń wybuchowych. (jeszcze raz mówię że pełna nazwa powinna brzmieć DO OKREŚLANIA STĘŻEŃ WYBUCHOWYCH GAZÓW I PAR CIECZY PALNYCH.)
Na przyszłość będę się wyraźniej i bardziej dogłębnie wyjaśniał pojęcia.  :wacko: :wacko:


Ad. 11. Co do ratowania tonącego to przyjąć to jako pewnik i niedyskutować  :wacko: :wacko: dlaczego? już mówię: zakładamy sytuację: że na zbiorniku toną 3 osoby:
1 osoba - 10 m od brzegu, 2 osoba - 20 m od brzegu, 3 osoba 30 m od brzegu.
wskakujemy do wody i wyciągamy osobę którą możemy najszybciej uratować!!!! czyli 1 z brzegu. wyciągamy ją na brzeg i jeśli sytuacja na to pozwala to idziemy ratować drugą osobę. I tak dalej.....
Jakbyś się czuł jakbyś tonął a ratownik szuszem Cię minął i popłynął dalej? Ale to temat do dzialu ratownictwo wodno - nurkowe. Nie znam podstawy prawnej tego działania, wiem że tak sie robi.

Ad. 17. nie wiem jak to jest w literaturze - autor pytania niech sie ustosunkuje

Ad. 20. Należy poczytać "Organizacja krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na obszarze powiatu, województwa i kraju ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 29 grudnia 1999 r."
KDR - Kierownik Działań Ratowniczych.
sztab jest zwykle organem doradczym KDR-a powoływanym ze strażaków i specjalistów z danej dziedziny przy bardzo dużych i skomplikowanych akcjach (np sztab przy płonącym zbiorniku w rafinerii) na terenie akcji.

Ad. 25. Maksymalny ubytek ciśnienia jakie moze być w butlach na sprężone powietrze wynosi 10% ciśnienia butli, czyli:
dla butli 6 litrowej - 300 bar - max proc ubytku (10%) wynosi 30 bar - czyli w butli minimum może być 270 bar. Jeśli jest mniej, należy dobić powietrza.
dla butli 4 litrowej - 200 bar - max proc ubytku (10%) wynosi 20 bar - czyli w butli minimum może być 180 bar. Jeśli jest mniej, należy dobić powietrza.

Ad. 33 na stronie http://www.straz.gov.pl/upload/binaries/pdf/zarz_kom_gl_5.pdf  są opisane zasady musztry i ceremoniałów pożarniczych - tam wszystko pisze.

Ad. 37 To jest rozpieracz typu KOMPI - widać jak na dłoni na końcach rozpieracza płaskie "łyżki" - do rozpierania oraz ząbkowaną część wewnętrzną - do cięcia - kto miał te urządzenie w ręku ten wie jak wygląda........

Ad 39, przecież widać że to jest wysysacz. Prawa nasada jest tłoczna dla wody a lewa (większa) jest odbiorcza dla wody tłocznej i pobieranej z jakiegoś zbiornika. Jest to jeden z podtypów pompy głębinowej ale ma własną nazwę, ktora padła w pytaniu i dlatego należało podać ją: wysysacz pionowy - bo linie biegną w pionie.

Ad 40 i na tym ta rzecz polega by poszperać w necie i skonfrontować swoją wiedzę z tym testem.




Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej