Autor Wątek: Ćwiczenia  (Przeczytany 2240 razy)

barwa

  • Gość
Ćwiczenia
« dnia: Luty 07, 2008, 12:17:45 »
Pytanie za sto punktów:

Czy ktoś się spotkał/uczestniczył czy w ogóle słyszał o ćwiczeniach prowadzonych np na budynkach już częściowo wyburzonych?
Ostatnio np we Wrocławiu wyburzają budynek browaru:
http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/5,35767,4904187.html?i=9

Chodzi mi o ćwiczenia, które mogą się przydać potem przy akcjach po katastrofach budowlanych. Przecież taki budynek aż się prosi o uczestnictwo służb ratunkowych na ćwiczeniach.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Ćwiczenia
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 07, 2008, 12:47:19 »
Ostatnio takie ćwiczenia były w Warszawie www.straz-warszawa.pl

barwa

  • Gość
Odp: Ćwiczenia
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 07, 2008, 13:31:52 »
No widzisz i o to mi chodzi.
Ćwiczenia prowadzone były w budynku przeznaczonym do rozbiórki.

A czy byłeś w budynku już częściowo zawalonym, częściowo zburzonym/rozebranym??

Zasadnicza różnica jest między poruszaniem się w budynku przeznaczonym do rozbiórki, a poruszaniem się w budynku częściowo rozwalonym.

Na ćwiczeniach w budynkach przeznaczonych do... prawdopodobnie (nie wiem bo nie uczestniczyłam) główny nacisk stawia się na poszukiwanie ludzi w gruzach i bardzo dobrze, ale nie zwraca się uwagi na zagrożenia jakie stawia np wisząca belka stropowa, bo takowej nie ma. Niebezpieczne elementy konstrukcji zagrażające i ratownikom i ratowanym pojawiają się dopiero w budynku już częściowo - nazwijmy to - zepsutym.
A właśnie chyba o to chodzi w ćwiczeniach o ratownictwie w katastrofach budowlanych.
Jeśli jestem w błędzie to mnie uświadomcie.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Ćwiczenia
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 07, 2008, 13:58:23 »
Zapewniam że ten budynek był już częściowo zawalony, częściowo zburzony/rozebrany

Natomiast co do ćwiczeń w takich warunkach, jakie zostały przez Ciebie wymienione
Cytuj
np wisząca belka stropowa,
to obawiam się, że niosłyby ze sobą pewne zagrożenia i zapewnienie bezpieczeństwa w takiej sytuacji byłoby trudne.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Ćwiczenia
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 07, 2008, 15:30:58 »
firewife-więc troszkę Cie uświadomie, ćwiczenia o których pisze rafał były na terenie starej fabryki gdzie były trzy budynki (zburzony,  wyburzany i do wyburzenia) tak więc możesz ttam i pochodzić po gruzach, popracwać hydrauliką, geofonem psem, kamerami, młotami, robić odwierty przebitki, stęplowania stropów... itp, miejsce idealne. Niestety takie miejsca znikają w ciągi kilku tygodni z raci przeznaczenia terenu. A co do ćwiczeń i "zepsutych" budynków, zawsze chce się stworzyć MOŻLIWIE  realne warunki, ale nikt nie będzie nastawiał karku ludzi podczas ćwiczeń i np. stęplował ledwo wiszącego kilkutonowego stropu.

Pozdrawiam

barwa

  • Gość
Odp: Ćwiczenia
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 08, 2008, 09:49:23 »
No dobrze panowie.
Pomińmy te miejsca lub sytuacje, które w sposób znaczący zagrażałyby służbom ćwiczącym.
Weźmy pod uwagę budynki częściowo uszkodzone, na których tak jak emer mówił można
Cytuj
pochodzić po gruzach, popracować hydrauliką, geofonem psem, kamerami, młotami, robić odwierty przebitki
, a które jednocześnie są w miarę bezpieczne.

Powiedzcie mi czy takie ćwiczenia przeprowadza się w ogóle i jak często? Bo myślę, że należą raczej do rzadkości.

A jeśli takie miejsca są rzadkością to czy nie lepiej byłoby (a może już gdzieś są) stworzyć odpowiednie i przeznaczone do tego miejsca, gdzie odpowiednie grupy ratownictwa mogłyby organizować ćwiczenia?

Offline sly

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • W stanie spoczynku
Odp: Ćwiczenia
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 08, 2008, 10:08:27 »
 Cześć Wszystkim.Takie ćwiczenia z udziałem Wszystkich Służb Ratowniczych ,odbywają się corocznie w woj. lubuskim na terenie byłej bazy wojskowej i przyległego miasteczka.Pozdrawiam