Pożarnictwo > Taktyka działań ratowniczych

Programy Do Przeprowadzania Symulacji Pożarowych

(1/3) > >>

zeusss:
prosze o linki gdzie moge znalezsc programy do przeprowadzania symulacji pożarowych
dzieki

Witold:
Cześć,

Polecam darmowy program Fire Dynamics Simulator. Można go pobrać na stronie:
http://fire.nist.gov/fds/.
Program składa się z dwóch części: programu obliczającego (fds), oraz programu wizualizacyjnego (SmokeView).
Program jest naprawde niezły - w pakiecie jest kilka przykładów. Problemem jest oczywiście długi czas obliczeń: roomfire3 (przykładowa symulacja - pożar pokoju). Liczył mi się...60 godzin na kompie ok. 1GHz (to oczywiście zależy od komputera). Osobiście używałem kiedyś wersji 3 (obecnie jest już wersja 4) - zrobiłem moim studentom laboratorium z przedmiotu Modelowanie i Symulacja nt. modelowania pożarów (jako przykład dużych symulacji). Oczywiście w trakcie laboratorium nie ma czasu na czekanie 60 godzin, więc studenci oglądali tylko wyniki.. :P

I jeszcze jeden link:
http://www.bfrl.nist.gov/bfrlnews/pastnews/duplex.htm
- artykuł o rekonstrukcji symulacyjnej pożaru który zabił trzech strażaków...

pozdrawiam

Witek

zeusss:
wielkie dzieki witek
jak cos jeszcze bedziesz mial to podrzuc
bede wdzieczny
narazie

zeusss:
witek gratuluje
swietna stronka
pomysl z gsr jest bardzo dobry
narazie

Witold:
No cóż. Na stronie http://fire.nist.gov/ znajdziesz więcej programów do symulacji pożarów. Np. CFAST opiera się na model strefowym, tzn. objętość pomieszczenia objetego pożarem podzielona jest na strefę górną (z gorącymi gazami) i strefę dolną (czyli w zasadzie jest to połączenie dwóch modeli o paparetrach skupionych). W takim modelu okreslasz jedynie ile jest np. materiału palnego w pomieszczeniu, ale nie mówi się nic o jego rozmieszczeniu (przyjmuje się, że materiał jest równomiernie rozłożony).
Ale wszystko zależy od tego, do czego ta symulacja ma Ci posłużyć. Nie jestem ekspertem w dziedzinie modelowania pożarów, ale gereralnie powiedziałbym tak: do przewidywania np. czasu po jakim występuje rozgorzenie powinien wystarczyć model strefowy (bez porównania szybszy). Ale do bardziej złożnych problemów chyba wybrałbym model o parameterach rozłożonych w którym cała objętość dzielona jest na małe przestrzenie (najczęściej sześciany). Model taki ma możliwość definiowania rozkadu materiału w pomieszczeniu (meble itp.). FDS właśnie coś takiego robi. Ponadto, symulator ten ma też możliwość dodawania tryskaczy (określasz np. temeraturę w której tryskacz się otwiera).
A....no i można pobrać kod źródłowy FDS'a i samemu skompilować (np. z przeróbkami jak ktoś czuje się na siach - ja nie :) ).

Jeśli interesujesz się tą tematyką na powaznie (zawodowo) to polecam też książkę pt. "Enclosure Fire Dynamics" autorzy: Björn Karlsson i James G. Quintiere (CRC Press). Jesli jesteś nią zainteresowany, to proszę o PM.

pozdrowienia

Witek

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej