Autor Wątek: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.  (Przeczytany 21172 razy)

Offline inwigilator31

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
  • nie nabiore wody w usta, bo spale sie ze wstydu
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 25, 2008, 09:34:56 »
Więc wytłumacz mi Mario jak teraz jesteśmy na systemie 24/48 to ile razy jesteś w pracy w miesiącu??? czy bez Ws przy systemie 24/72 nie bedziesz tyle samo???

Ps też pracuje na podziale i umiem liczyć

straz98

  • Gość
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 25, 2008, 09:38:14 »
INWIGILATOR no właśnie z tym liczeniem to trochę chyba nie tak coś robisz, powyżej wykazałem Ci, że ilość nadgodzin wychodzi dokładnie taka sama, dyskutować można jedynie o innych zaletach i wadach obydwu systemów.

Offline inwigilator31

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
  • nie nabiore wody w usta, bo spale sie ze wstydu
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 25, 2008, 09:46:51 »
INWIGILATOR no właśnie z tym liczeniem to trochę chyba nie tak coś robisz, powyżej wykazałem Ci, że ilość nadgodzin wychodzi dokładnie taka sama, dyskutować można jedynie o innych zaletach i wadach obydwu systemów.
Widziałem kolego twoje uzasadnienie ale wy nie bierzecie pod uwage tego, że przy systemie 24/48 nie zawsze masz 3 Ws i stąd wzrost nadgodzin. Ja wyliczałem teoretycznie, że chodzisz na wszystkie służby czyli 3 zmiany na 10, 4 zmiany na 7

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 25, 2008, 09:59:07 »
Matematyki nie oszukasz.
Konieczność zapewnienia stanów minimalnych bez względu na to czy jest to 24/48 czy 24/72 generuje taką samą ilość nadgodzin.
Po prostu - masz tyle samo godzin do "zapełnienia" i tyle samo ludzi do obsadzenia.

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 25, 2008, 10:01:20 »
co mi po teoretycznych WS-ach?
Ja chce mieć realne wolne!!!
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline inwigilator31

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
  • nie nabiore wody w usta, bo spale sie ze wstydu
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 25, 2008, 11:37:06 »
co mi po teoretycznych WS-ach?
Ja chce mieć realne wolne!!!
Właśnie kolego po co mieć teoretyczne Ws przy systemie 24/48 jak można nie mieć ich wogóle przy 24/72??? i zmniejszy się ilość nadgodzin :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2008, 11:43:26 wysłana przez inwigilator31 »

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 25, 2008, 12:13:05 »
Ja mam pytanie: czy są jakieś jednostki w Polsce które pracują jeszcze w systemie 24/72??? Jeżeli są to niech ludzie z nich powiedzą ile mają nadgodzin, my powiemy ile mamy przy systemie 24/48 i wtedy będzie wiadomo czy jest słuszne bycie w jednym czy w drugim systemie. Proste???

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 25, 2008, 12:37:19 »
Ja mam pytanie: czy są jakieś jednostki w Polsce które pracują jeszcze w systemie 24/72??? Jeżeli są to niech ludzie z nich powiedzą ile mają nadgodzin, my powiemy ile mamy przy systemie 24/48 i wtedy będzie wiadomo czy jest słuszne bycie w jednym czy w drugim systemie. Proste???


halo halo
jak to "jeszcze" pracują???
a co do wyliczeń... nie ma co porównywać systemów 3 i 4 zmianowych ! w cztero będzie nadgodzin znacznie mniej i to wątpliwości żadnej nie podlega... kwestia jest tylko jedna... skąd wziąć ludzi do stworzenia 4 zmian i utrzymania stanów minimalnych? i co zrobić z nadgodzinami które już są bo tego nie da się oddać w żadnym systemie( chyba że będzie nas na tym podziale więcej)

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 25, 2008, 12:44:35 »
Ludzi można wziąć z trzech zmian pracujących 24/48. A za dotychczasowe nadgodziny niech nam zapłacą... Raz a dobrze... I będzie w końcu spokój.
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 25, 2008, 12:46:52 »
Tu muszę Was zdziwić kolega mario68 pracuje w systemie 24/72 godz.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 25, 2008, 13:44:25 »
Oczywiście  - zarówno podział jak i SK służą w systemie 24/72.
Z tego co mi wiadomo kilka powiatów w woj. dolnośląskim "ćwiczy" ten system.
Zalety - porządek w grafiku i rozkazie, możliwe szkolenie z tymi samymi ludźmi, przewidywalność służb.
Wady -... nie widzę!

Czwartą zmianę "wykrojono" z ludzi z istniejących trzech zmian. Nie było z tym żadnego problemu.
Stany zmian w poprzednim systemie pracy - 14/14/15
Stany nowych zmian przy 24/72 - 10/11/11/11
Minimalna obsada JRG 7 strażaków (bez PSK). Zawsze może być trzech-czterech na wolnym żeby "schodzić" z godzinami.
I ktoś mi powie że nie można?!
Oczywiście w przypadku delegacji, chorobowych na pewno powstaną jakieś nadgodziny dla zastępujących nieobecnych ale dokładnie tak samo byłoby przy 24/48

Co do ilości nadgodzin nie jestem w stanie nic powiedzieć bo przecież służymy tak od 01.01.
Ale powtarzam - nie będzie ich wcale mniej ani więcej niżby było przy systemie 24/48.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 25, 2008, 14:01:51 »
Witam!
Cytuj
Właśnie kolego po co mieć teoretyczne Ws przy systemie 24/48 jak można nie mieć ich wogóle przy 24/72??? i zmniejszy się ilość nadgodzin
mario też ma rację  -_-. Ja /SK/ od ponad pół roku pełnię służbę w systemie 24/72 i możecie mi wierzyć lub nie - znikło wiele wcześniejszych problemów z zapewnieniem obsady. Dodam również, że bynajmniej u mnie nikt nie dopuści do pełnienia <Tu> służby stażysty lub świeżo "upieczonego" strażaka!  :angry:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline inwigilator31

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
  • nie nabiore wody w usta, bo spale sie ze wstydu
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 25, 2008, 14:12:38 »
Zgadzam się z Mario, ale jak sami widzicie to że przeszli na 4 zmiany nic nie daje. A dlaczego??? Ponieważ stany minimalne na 4 zmianach są wyższe w stopniu procentowym (wynoszą 64%) do stanów z 3 zmian gdzie wynosiła około 56% . i jeżeli będziemy szli tym tokiem to nawet jak pół Polski zatrudnimy na podziale to nic sie nie zmieni. I stąd wychodzi, że owszem zwiększyć ilość osób ale nie podnosić stanów minimalnych (wartość procentową brać pod uwagę) 

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 25, 2008, 14:23:31 »
Czy to bedzie system 24/48, 24/72 czy inny nadgodziny bez zwiększania etatów będą prawie takie takie same.
Zróbcie sobie prostą symulacje np. a)dla zmiany 20 osobowej (3x20=60 jrg) i b)dla czterech zmian ( 60:4=15).
a) I półrocze normatyw 1008h, 182 dni : 3 = 60,6 służb x 24=1455.9 - 1008=447.9 nadgodzin : 24=18.6 DDW na twarz x etat zmiany 20 = 373.3 Dw do odebrania dla całej zmiany.
Urlopy 14,6 służb na twarz x 20=292 służby.
Utrzymujemy stan zmiany na służbie 12 ( 60% ).
Zeby wykorzystać Dw na każdej służbie idzie na wolne 4.86 strazaka.
Zostaje 3.14 strazaka na urlop x 60=188.4 (tyle zostanie służb wykorzystanych z urlopu, pozostanie 103,6 służb urlopu co generuje nam na II połrocze rezerwe 84.8 służb na zwolnienia, inne urlopy, delegacje ( rezerwa ta w razie potrzeb może byc wykorzystana w I półroczu - mniej urlopów).
b) normatyw 1008, 15 osob stan zmiany,   45,5 służb w pólroczu
45,5x 24= 1092-1008=84:24= 3,5 dw na twarz x 15=52,5 dw calej zmiany
Urlopy 14,6 służb (26 wypoczynkowy + 18 dodat = 44:3=14,6 ) x 15 = 219 służb urlopowych.
Stan zmiany 15 a na służbie jak w pkt a) 12 ( zaleta że bedzie 80 % :)).
I tak na wolnym 1,15 strazaka x 45,5 słuzb = 52.5 dw calej zmiany wykorzystane.
Na urlopie 1,85 x 45,5= 84 wykorzystanych służb z urlopowych to daje nam 135  służb w urlopie do wykorzystania w drugim półroczu, a więc jest nawej gorzej jak w pkt a) , bo tu  rezerwy nie ma, zabraknie 51 służb do wykorzystania w II pólroczu ( różnica między a i b wynosi 135 służby rezerwy więcej na korzyść a).

Dokończenie

Proszę zwrócic uwagę na fakt, że  w systemie 24/48 i 24/72 stan ludzi na słuzbie żeby nie było przekłamania w wyliczaniu musi być taki sam.
Wg tego system 24/48 jest nawet korzystniejszy od 24/72 bo zostaje więcej rezerwy na zwolnienia, delegacje itp.
Zapytacie skąd.
Ano stąd: 24/48 stan na służbie 60%, a więc 40% jest na wolnym;
              24/72 -//----//--//-   80%, a więc tylko 20% jest wolnym.
Prościej już chyba nie można wytłumaczyć



« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2008, 01:44:15 wysłana przez cul2 »

Offline inwigilator31

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
  • nie nabiore wody w usta, bo spale sie ze wstydu
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 25, 2008, 14:37:11 »
No to kolego rozpisałeś dobrze że jest tak dużo nawiasów to już nikt sie nie połapie

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 25, 2008, 14:40:09 »
@cul2 - oczywiście że masz rację i cały czas tu piszemy że system pełnienia służby przy tylu samo ludziach na jrg i takich samych stanach minimalnych nie ma wpływu na nadgodziny co niektórzy tutaj usiłują dowieść.

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 25, 2008, 14:48:45 »
:) To są zwolenicy 40=48. Sorry. Chyba łatwiej sie juz nie da wytłumaczyć. Jak bedzie mi sie chciało to jeszcze wezme stan zmiany 10.

Offline inwigilator31

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
  • nie nabiore wody w usta, bo spale sie ze wstydu
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 25, 2008, 14:55:03 »
@cul2 - oczywiście że masz rację i cały czas tu piszemy że system pełnienia służby przy tylu samo ludziach na jrg i takich samych stanach minimalnych nie ma wpływu na nadgodziny co niektórzy tutaj usiłują dowieść.
Rozumiem, że te usiłowanie dowiedzenia odnosi się do mojej osoby, wiec postaram się wytłumaczyć to jeszcze inaczej:
a) sytuacja 24/48 - pracuje tylko 4 strażaków na zmiane w jrg wiec każdy musi przepracować po 121,6 dni = 2919,9 h odliczając 45 dni urlopu wychodzi 76,6 dni = 1838,4 co od normatywu (40 h tygodniowo) różni się o 158,4 h (nadmiar)
b) system 24/48 - pracuje tylko 3 strażaków w JRG wiec każdy musi przepracować po 91.25 dnia i idąc tą samą teorią wychodzi różnica  w ilości 570 ale już nie nadgodzin ale zapasu

wiec ilość ludzi się nie zmieniła w JRG tylko stany zostały zmniejszone o 25 % i się dało???? dało

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 25, 2008, 16:07:27 »
poddaje się - nie rozumiem o co ci chodzi :)

Oczywiście nie piszę tego w złej wierze. Albo ty źle tłumaczysz albo ja jestem tępym uczniem :)

Dlaczego zakładasz, że w pierwszym przypadku jest czterech strażaków na zmianie a w drugim trzech?
Załóż, że zawsze stan minimalny jest 4-ech (ilościowo nie procentowo!)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2008, 16:12:28 wysłana przez mario68 »

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 25, 2008, 16:21:06 »
Jest do zjedzenia 1000 ciastek i 12 jedzących.
W pierwszym przypadku są 4 krzesła przy stole. Więc podzielili sie na 3 zmiany i rotacyjne wchodzą. Za każdym razem każdy zje tylko po jednym ciastku. Ile ciastek każdy zjadł gdy ciastka się skończyły?

W drugim przypadku są tylko 3 krzesła, więc podzielili się na 4 zmiany. Czy w takim przypadku przybędzie ciastek?

:D sorki, ale nie mogłem się opanować ...
/można usunąć ten post/


Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 25, 2008, 16:24:43 »
No mario68 faktycznie nic nie rozumiesz.Chodziło poprostu o uzasadnienie tej "złotej myśli" - z pustego to tylko strażak naleje i się dało.
Cytuj
wiec ilość ludzi się nie zmieniła w JRG tylko stany zostały zmniejszone o 25 % i się dało? dało

Offline inwigilator31

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
  • nie nabiore wody w usta, bo spale sie ze wstydu
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 25, 2008, 16:31:23 »
Jest do zjedzenia 1000 ciastek i 12 jedzących.
W pierwszym przypadku są 4 krzesła przy stole. Więc podzielili sie na 3 zmiany i rotacyjne wchodzą. Za każdym razem każdy zje tylko po jednym ciastku. Ile ciastek każdy zjadł gdy ciastka się skończyły?

W drugim przypadku są tylko 3 krzesła, więc podzielili się na 4 zmiany. Czy w takim przypadku przybędzie ciastek?

:D sorki, ale nie mogłem się opanować ...
/można usunąć ten post/


U tu cię kolego zaskoczę bo powiedz czy jedzący przyśpieszyli czy jedzą je dłużej??? oczywiście w tej drugiej wersji
a dodatkowo z twojego wychodzi że jakby piło 1 l wódki trzech to napiliby się tak samo jak we czterech:)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2008, 16:33:48 wysłana przez inwigilator31 »

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 25, 2008, 16:46:12 »
Mogą jeść krócej, ale wtedy będą jeść częściej. Analogia nie jest do końca analogią w prost - zmiana ilości krzeseł to zmiana ilości ludzi na zmianie.
To może inaczej:
1000 ciasteczek, 12 jedzących.
W pierwszym przypadku są 3 stoliki po 3 krzesła
W drugim są 4 stoliki po 3 krzesła.
Więc na pewno nie przybędzie ciasteczek ani ich nie ubędzie.
Oczywiście w przełożeniu na Was system pracy, jak jeden stolik zje, to dopiero drugi zaczyna. Ale bez względu na to jak się będą dzielić i zawsze 3 będzie jadło, to na pewno nie zmieni sie ilość ciasteczek.
Jedno ciasteczko, to jedna służba jednego strażaka.

A ja po prostu nie mogę się nadziwić dyskusji, w której próbuje się udowodnić, że przy stałej ilości służb do obsadzenia i stałej ilości załogi i stałym obsadzeniu zmian, zmieni się cokolwiek tylko dlatego, że zmieniono podział na zmiany. Ilość przepracowanych godzin jest stała, więc i nadgodzin będzie tyle samo.
Ale to już są Wasze zawodowców sprawy...:)

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 25, 2008, 17:29:50 »
Witam.
Gratuluję @Mario  systemu służby. Jest tylko jedno ale, mianowicie: spadek grup zaszeregowania d-cy jednostki, jego z-cy, d-ców zmian oraz automatyczny spadek max stopni przypisanych do stanowisk. Nikt z Was o tym nie pisze, a może to jest jeden z powodów powodujących opór materii :rolleyes:

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: Normatyw czasu służby a system jej pełnienia.
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 25, 2008, 18:04:01 »
Wiecie co?
Rozpisujemy się nad systemami 24/48 i 24/72 a góra ma to w dupie. Przecież normatyw najpierw 48 godz tyg wprowadzili w drugim półroczu 2005 a od 01.01.2006 obowiązuje 40 godz tyg. ( z wyjątkiem okresu panowania W.S który mówił że 40=48)
Od tego czasu nie zrobiono nic!!!!

Nie ma uregulowań co do np wypłat za nadgodziny - DLACZEGO?!!
Nie zrobiono nic w sprawie zwiększenia etatów w jednostkach aby ludzie mogli pracować tyle ile powinni a nie tyle ile musza!!

Rozmawiam z kolegami z innych służb: Straż Graniczna, SW, Policja. Oni nie mają nadgodzin ( nie ze względu na system pracy, bo te zawsze i wszędzie się mogą zdarzyć). Nawet  lekarze teraz mają uregulowane, a powiem więcej: dostali do ręki potężną broń jaką jest Wyrażenie zgody na race w nadgodzinach.
Nie ważne w jakim systemie będziemy pracować!!!  KIEDY WRESZCIE COŚ U NAS Z TYM ZROBIA? Kiedy zapłacą za nadgodziny bo oddać już nie ma mozliwości, kiedy przyjmą ludzi do pracy żeby wróciła normalnoc?

Chyba nigdy, bo mają nas w dupie! I to boli.
Dwóch polaków, trzy zdania!