Autor Wątek: Astygmatyzm  (Przeczytany 12377 razy)

Offline mac.kow

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
    • http://
Astygmatyzm
« dnia: Wrzesień 29, 2004, 15:09:34 »
Mam takie pytanie czy astygmatyzm w 100% przekreśla szanse dostania sie do SAPSP??????
Prosze o informacje jest to dla mnie bardzo ważne!!!!!!!
ZAWSZE PRZED SIEBIĘ !!!!! :)

Offline Jimmy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Astygmatyzm
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 16, 2004, 13:19:34 »
Nie sądze. Tu wszystko zalezy od tego jak jest silny. Ja np. astygmatyzm, bo.. mam. Nie musze nosic okularów widze lepiej niż niektórzy w pełni zdrowi.

Offline mac.kow

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
    • http://
Astygmatyzm
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 17, 2004, 12:46:27 »
Dzięki za tę informację. Wiesz może jaka jest maksymalna dopuszczalna wada wzroku do SAPSP?????
ZAWSZE PRZED SIEBIĘ !!!!! :)

Offline kolocz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Astygmatyzm
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 17, 2004, 12:53:56 »
Był już kiedyś podobny temat. Zajrzyj do załącznika nr 2 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH z dnia 2 listopada 1995 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych. (Dz. U. z dnia 16 grudnia 1995 r.).
np. tutaj  

Offline Jimmy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Astygmatyzm
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 17, 2004, 16:32:45 »
Cytuj
Był już kiedyś podobny temat. Zajrzyj do załącznika nr 2 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH z dnia 2 listopada 1995 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych. (Dz. U. z dnia 16 grudnia 1995 r.).
np. tutaj
Co oznaczaja te literki N D C Z ???

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Astygmatyzm
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 21, 2004, 15:09:45 »
ja tez chcialbym wiedziec co oznaczaja litery:
Z, A, N, C, D
bardzo prosze o odpowiedz
dzieki :)  

Offline mac.kow

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
    • http://
Astygmatyzm
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 21, 2004, 18:35:51 »
Wygląda to tak dla kandydatów do słuzby w § 10 pkt. Rozporządzenia MSW z 9 lipca 1991r w sprawie własciwości i trybu powoływania komisji lekarskich podległych MSW przewidziane są dwie kategorie "Z" - zdolny do słuzby oraz "N" - niezdolny do służby. Kategorie "A", "C", i "D" określaja stopień zdolności do służby i oznaczają mniej więcej "A"- zdolny do słuzby; "C" - zdolny do służby z ograniczeniem, co oznacza, że u osoby badanej stwierdzono przewlekłe schorzenia lub ułomności fizyczne albo psychiczne, które trwale lub czasowo zmniejszają sprawność fizyczną lub psychiczną do służby, ale nie stanowią przeszkody do pełnienia służby na określonych stanowiskach oraz "D" - niezdolny do słuzby
ZAWSZE PRZED SIEBIĘ !!!!! :)

Offline Jimmy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Astygmatyzm
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 22, 2004, 15:32:43 »
Ostrość wzroku jednego oka lub obu oczu    poniżej 0,8, bez korekcji szkłami        

I to najwazniejsze :)
 

Offline Adams13

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Astygmatyzm
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 03, 2009, 16:44:38 »
Ostrość wzroku jednego oka lub obu oczu    poniżej 0,8, bez korekcji szkłami         

I to najwazniejsze :)

Witam, trochę stary wątek, ale znalazłem coś co mnie interesuje, więc zapytam, bo już się pogubiłem w tym wszystkim...słyszałem różne wersje...czy może coś się zmieniło czy jak to teraz jest...chodzi mi o to...jedno z moich marzeń to startować do SA...ale od  2óch tygodni na nosie mam okularki...(-0.5) na obydwa oczka...więc jak to w końcu jest z tą wadą wzroku...?! bo jak sobie pomyśle i pomarze, że np. bym mógł pomyślnie przejść testy fizyczne i pisemne...a np. odpadłbym na badaniach w szpitalu to...po prostu tragedia...wszystko mi się popierdzieliło przez te okulary...no ale z drugiej strony jeśli można (niby) mieć 0.8 bez korekcji szkłami to co?! po prostu np. idąc na badania iść bez okularków, w okularach czy jak?! oczywiście wiadomo, że najpierw trzeba się dostać, ale przez to wszystko straciłem wene i moje plany na przyszłość legły w gruzach... :/ już po prostu nie wiem co robić... :( być może troche tu namieszałem,ale jeśli ktoś się orientuje, albo przeszedł przez coś takiego prosiłbym odpisać tu, albo prywatną wiadomość...będę naprawde wdzięczny...i z góry dziękuję za okazaną pomoc :)

pozdrawiam serdecznie, Adams ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2009, 16:51:47 wysłana przez Adams13 »
...ratować czyjeś życie...nie patrząc na własne...

Offline metode

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: Astygmatyzm
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 03, 2009, 21:52:34 »
Idziesz i mówisz że masz wade, zrobią swoje badania, jeśli wyjdzie 0.5 to ok a jeśli na 1 to dostaniesz szansę abyś zrobił krekcję wzroku w klinice a to wiąże się z kosztami( ale żeby zostać  :straz: człowiek zrobi wszystko ). Następnie po określonym czasie wracasz na badania a wtedy już wszystko ok :mellow:
przynajmniej tak było w roku poprzednim i raczej nie powinno się zmienić

Offline NoFearMan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Cel: CSPSP
Odp: Astygmatyzm
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 04, 2009, 11:51:56 »
Sory że się wtrącam ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem, idąc na badania do okulisty on stwierdza u nas wadę wzroku no np. w minimalnym stopniu różniącą się od ideału i poprostu kieruje nas na leczenie i za jakiś czas pokazujemy się z tym okiem i on ocenia czy jesteśmy zdolni do służby czy nie?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Astygmatyzm
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 04, 2009, 11:55:43 »
No raczej niezbyt, np. startując do jednej ze szkół pożarniczych, nikt specjalnie nie odłoży początku nauki z uwagi na to, że osoba X zdecydowała się na zabieg (na który lekarz mswia skierowania nie da, podczas komisji), a czas rekonwalescencji to np. 3 miesiące.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline NoFearMan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Cel: CSPSP
Odp: Astygmatyzm
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 04, 2009, 12:17:47 »
Wielkie dzięki za odpowiedź ale i tak pytałem tylko w celu zorientowania się na jakich zasadach to działa, mam jeszcze jedno pytanie, podczas wizyty u okulisty na badaniach do SA sprawdza on zapewne wzrok na tablicy okulistycznej z literami i z tym się wiąże moje pytanie które rzędy liter należy przeczytać bo słyszałem, że w szkole dla lotników trzeba przeczytać ostatni rząd bo inaczej nie ma co mażyć o pracy pilota, a czy w straży jest taki próg? czy okulista zwraca dużą uwagę na to jeśli pomylimy się raz czy dwa?

Offline Adams13

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Astygmatyzm
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 04, 2009, 14:22:59 »
no właśnie...i czy np. jeśli się pomylimy czy coś, to kieruje na jakieś komputerowe badanie...?!

kolega startował do szkoły oficerskiej (mowa o wojsku) i go nie przepuścił okulista...wyszło, że jest niezdolny, ale postanowił się odwołać, poszedł na komputerowe badanie wyszło,że ma po 0,5, przyszedł z druczkiem i po prostu wystawili nowe zaświadczenie, że jest zdolny...czy takie coś ewentualnie wchodzi w gre?! bo przecież, po samym czytaniu z tablicy można wstępnie ocenić, jeśli ktoś ma problem, to chyba powinni to jakoś inaczej jeszcze rozstrzygać...hmmm żeby przeczytać te na samym dole, no to na pewno nie można mieć wady, ale skoro rzekomo dopuszczalne jest to 0.5 to...o ile się nie myle jest to przed ostatni, albo 3 od dołu rząd...
...ratować czyjeś życie...nie patrząc na własne...

Offline przemo571

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Astygmatyzm
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 04, 2009, 17:10:28 »
http://www.dbajooczy.prv.pl/cwiczenia.html Co myślicie o tym? Może jak ktoś ma malutką wadę i jeszcze trochę czasu uda się naprawić wzrok :huh:

Offline MIC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Astygmatyzm
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 04, 2009, 19:24:14 »
A dostał się ktoś z Was z daltonizmem? kumpel chce ze mną startować ale na badaniach u okulisty nie widział niektórych cyfr na jakiś kolorowych tablicach. Jest takie badanie przy dostawaniu się do straży? ponoć na co dzień mu to nie dokucza i tylko na tym obrazu tak było.
"BROTHERHOOD OF FIRE FIGHTERS"

Offline NoFearMan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Cel: CSPSP
Odp: Astygmatyzm
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 05, 2009, 11:24:13 »
http://www.dbajooczy.prv.pl/cwiczenia.html Co myślicie o tym? Może jak ktoś ma malutką wadę i jeszcze trochę czasu uda się naprawić wzrok :huh:
Myśle, że te ćwiczenia napewno Ci nie zaszkodzą mogą tylko pomóc i myślę, że być może wyostrzą nasz wzrok, warto spróbować jeśli ktoś ma takie problemy :mellow:

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Astygmatyzm
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 05, 2009, 11:29:24 »
Cytuj
na badaniach u okulisty nie widział niektórych cyfr na jakiś kolorowych tablicach. Jest takie badanie przy dostawaniu się do straży?
Jest. Wynik negatywny dyskwalifikuje kandydata.

Offline wicher

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Astygmatyzm
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 05, 2009, 13:06:15 »
http://manta.univ.gda.pl/~awieruck/ishihara/   przy badaniu na prawo jazdy są takie więc domyślam się że do PSP też będa te testy.

Offline NoFearMan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Cel: CSPSP
Odp: Astygmatyzm
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 05, 2009, 13:50:37 »
Zrobiłem sobie 10 razy ten test i za każdym razem 5/5  ^_^. Przy niektórych obrazkach warto poświęcić troche czasu na przeanlizowanie go dokładnie bo można łatwo sie pomylić :'(

Offline Tomcio1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 114
Odp: Astygmatyzm
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 05, 2009, 17:54:17 »
Po pierwsze - nie jest to badanie astygmatyzmu, a daltonizmu. To zupełnie inne, bardzo różniące się od siebie wady wzroku. Racją jest, że test ten jest przeprowadzany w momencie ubiegania się o pracę w Państwowej Straży Pożarnej. Mój wynik - 3/5. I tak dobrze, bo nie od dziś wiem, że daltonistą jestem... =)

Offline KATARINA998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
  • "Bogu na Chwałę, Ludziom na Pożytek"
Odp: Astygmatyzm
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 17, 2009, 13:20:53 »
Czegoś tu nie rozumiem.Piszecie o wadzie wzroku jaką jest astygmatyzm i o jej korekcji.Czy wogóle kiedykolwiek z Was pytał swojego lekarza co to za wada i jakie są szanse wyleczenia (mam na myśli laser bądź inną ingerencję chirurgiczną)?Z tego co powiedział mi mój lekarz (nie wiem może się myli,ale z jakiegoś powodu te dyplomy posiada)astygmatyzmu nie powinno się korygować laserem ponieważ tak na prawdę nigdy w 100% nie zostanie on wyleczony.Zresztą sama na niego cierpię i to już nie pierwszy lekarz,który taką operację mi odradza.Zresztą wchodziłam już na niejedno forum i ludzie również sceptycznie do tego podchodzą.Przy każdej innej wadzie owszem może operacja daję doskonałe rezultaty,ale astygmatyzm jest troszkę bardziej skomplikowany i wydaje mi się,że lekarz który namawia kogoś na operacje powinien najpierw taką osobę uświadomić o konsekwencjach jakie niesie ze sobą operacja.
Już niedługo sama będę starała się o przyjęcie do służby i wtedy dowiem się jak wygląda sprawa z nami astygmatykami ;) 

Offline Nermi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Astygmatyzm
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 31, 2021, 21:17:48 »
Widzę, że od 2009 temat nie poruszany. A więc moje pytanie: Czy astygmatyzm dyskwalifikuje z naboru do PSP z ulicy lub  do szkół SA/SGSP? Dodam, że bez gdybym nie miał astygmatyzmu to lewe oko mam na poziomie -0,75 oraz prawe -0,5. Dzięki z góry za odpowiedź. Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2021, 21:22:49 wysłana przez Nermi »

Offline Młodszystarszy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Astygmatyzm
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 31, 2021, 21:23:51 »
Jak się nie przyznasz to wątpliwe że ktoś Ci go wykryje.

Offline Pawelzegar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Astygmatyzm
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 01, 2021, 19:40:11 »
Widzę, że od 2009 temat nie poruszany. A więc moje pytanie: Czy astygmatyzm dyskwalifikuje z naboru do PSP z ulicy lub  do szkół SA/SGSP? Dodam, że bez gdybym nie miał astygmatyzmu to lewe oko mam na poziomie -0,75 oraz prawe -0,5. Dzięki z góry za odpowiedź. Pozdrawiam
Starałem się o pracę w straży z naboru z ulicy, jestem już po badaniach, dziś otrzymałem orzeczenie zdolny do służby w PSP a wada jaką stwierdziła mi okulistka to -0,75 i -1,5 oraz niewielkiego stopnia astygmatyzm oka lewego, §7 pkt 1 rubr. 7 kat. Z. i jak widać komisja nie miała żadnych "ale" i otrzymałem kategorię "Z". :)