Autor Wątek: Nowe mundury ?  (Przeczytany 66950 razy)

Offline how

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #50 dnia: Kwiecień 11, 2008, 14:26:50 »
wczoraj na TVN24 w materiale dotyczącym awaryjnego lądowania samolotu na Okęciu dało się zauważyć, że chłopaki z lotniskowej SP mają jakieś czerwono podobne ubrania specjalne. czy ktoś wie co to za wynalazki ?
get up, stand up

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 11, 2008, 14:49:09 »
wczoraj na TVN24 w materiale dotyczącym awaryjnego lądowania samolotu na Okęciu dało się zauważyć, że chłopaki z lotniskowej SP mają jakieś czerwono podobne ubrania specjalne. czy ktoś wie co to za wynalazki ?

A kto powiedzial, ze nomex ma byc granatowy lub czarny ? W GB strazacy bywaja na zolto, w USA na bezowo... kupili gdzies - to maja :) Moze Holandia ? :)

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 11, 2008, 14:53:49 »
wczoraj na TVN24 w materiale dotyczącym awaryjnego lądowania samolotu na Okęciu dało się zauważyć, że chłopaki z lotniskowej SP mają jakieś czerwono podobne ubrania specjalne. czy ktoś wie co to za wynalazki ?

To nie są ubrania specjalne ! To ubrania koszarowe w dodatku wykonane z Beaveru :P

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 11, 2008, 21:49:40 »
Powiem krótko na te nowe ubrania koszarowe , przeżyłem wszystkie  typy ubrań w PSP od mora do tego co nam dzisiaj każą nosić , ale muszę powiedzieć że najbardziej wygodnym , najlepiej sie pracowało (oczywiście  może tylko Mi ) nie krępowało mi ruchów podczas prac ,nie było mi tak gorąco latem , zimą nic mi sie nie rozpinało -było było M O R O . To co dzisiaj w tym śmigam to powinni to założyć latem do traw oficerki z kwatermistrzostwa i pobiegać z  ogniem po polanie albo po lesie , żenada kto to testował . Ech szkoda słów 

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline sobek7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 15, 2008, 18:06:07 »
taki by się przydał:):)
miłość to nie żaden cud, bo miłować kazał bóg, skoro taka wola nieba to strażaków kochać trzeba :)):)):))

Offline sEB-q

  • JRG
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 20, 2008, 22:45:37 »
koszarowki te ktore sa nie sa najlepsze ale najgorsze tez nie , szybko niestety sie wycieraja, ale nie mozna ich przydatnosci oceniac jako ubrania ochronnego podczas pozaru, przeciez do tego nei sluzą wiec ... jak dla mnie tematu niema , jedynie co mozemy propagowac to zeby byly jak najwygodniejsze i przy konkretnym "hajcu" nie utrudnialy nam pracy.

mysle ze wieksze pole do popisu jest jednak przy "nomexach" bo te mamy beznadziejne, nie ma gdzie dac radia zeby mozna bylo z niego wygodnie kozystac, dziady rozpinaja sie od dołu i po wejsciu do mieszkania  po SD lub nasadce wygladamy jak baletnica z  rozpietą spódnicą, i o tyle to nei jest smieszne ze przez to odsłania nasze cialo na poparzenia, zamki sie zacinają i te wichajstry od suwaka sie blokują, a jak sam nie kupisz sobie zatrzasnika to nie ma gdzie wpiac czujnika badz zaczepic rekawic bo to co jest fabrycznie to jakis smiech na sali , a zgubic czujnik to nie maly wydatek. ale to tak na marginesie.
Wielkie przyjaźnie zawiązują się w pogoni za jakimś ideałem, w obronie jakiejś sprawy, w trudach poszukiwań...

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 22, 2008, 20:16:25 »
Z tego co wiem, to przy Komendzie Głownej prace zakończył już zespoł pracujący nad określeniem nowego wzoru ubrania koszarowego i dowódczo - sztabowego - podobne będzie zamiast tych dwóch jeden typ dla wszystkich no i materiał ma być dużo lepszy od dotychczasowych!!!Obuwie koszarowe ma być wycofane, dojdą polary. Jedną wielką niewiadomą jest natomiast to kiedy zmiany zostaną wprowadzone nowym rozporządzeniem mundurowym...Pozdrawiam

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 23, 2008, 00:24:50 »
koszarowki te ktore sa nie sa najlepsze ale najgorsze tez nie , szybko niestety sie wycieraja, ale nie mozna ich przydatnosci oceniac jako ubrania ochronnego podczas pozaru, przeciez do tego nei sluzą wiec ... jak dla mnie tematu niema , jedynie co mozemy propagowac to zeby byly jak najwygodniejsze i przy konkretnym "hajcu" nie utrudnialy nam pracy.

Właśnie w tym problem, że koszarówka nie nadaje się pod nomex, po akcji musisz ją prać, bo zapach pozostaje. Traci kolor lub wyciera się na szwach. Średnio wymaga wymiany raz na rok. Buty koszarowe podobnie. To nawet nie kwestia wzoru (chociaż nie wiem dlaczego są dwa), tylko jakości materiału. To są koszty, których nikt nie liczy, tylko Boos się denerwuje I karze łaty naszywać. Moim zdaniem wzór powinien być jeden, ze szczególnym naciskiem na jakość, a buty koszarowe całkiem wycofane.

Z ubraniem bojowym masz rację.

To co pisze Ogn.Fox to prawda, wielu z nas chodziło w wojskowym, jakościowo były o niebo lepsze.

Pozdrawiam
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 23, 2008, 07:17:38 »
Z tego co wiem, to przy Komendzie Głownej prace zakończył już zespoł pracujący nad określeniem nowego wzoru ubrania koszarowego i dowódczo - sztabowego - podobne będzie zamiast tych dwóch jeden typ dla wszystkich no i materiał ma być dużo lepszy od dotychczasowych!!!Obuwie koszarowe ma być wycofane, dojdą polary. Jedną wielką niewiadomą jest natomiast to kiedy zmiany zostaną wprowadzone nowym rozporządzeniem mundurowym...Pozdrawiam

Kolego janosik z moich przeciwków wiem, że rewelacji nie będzie zwłaszcza materiałowej.... wzór będzie oszczędny tj ekonomiczny, łatwopalny ;P

strazak1982

  • Gość
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 23, 2008, 08:02:11 »
 :milcz:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2015, 16:02:53 wysłana przez strazak1982 »

Offline Strażak Oko

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #60 dnia: Kwiecień 25, 2008, 19:46:37 »
Szanowny kolego nie szata czyni człowieka.
Jednak KDSZ i Ubranie dla podziału bojowego ma być teraz zmienione i ma być dla podziału i biura jednakowe.
Dochodzą też inne dodatki np. polar.
Działa w tym celu komisja przy KG PSP.
We wcześniejszych postach było o tym pisane przez innych kolegów
pozdrawiam OKO.

Dzięki za zapytanie o zdrówko, - podleczyłem się trochę
Wrócę na pewno.
Musze bowiem nadrobić zaległości,
i nie stawiaj mi kolego minusów
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2008, 11:02:35 wysłana przez Butel »

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #61 dnia: Kwiecień 28, 2008, 10:58:27 »
Witam!
Jest dla mnie pewnym fenomenem naszej formacji występowanie różnych krojow odzieży, a mianowicie "koszarówki " i "Kds"-wzór zastrzeżony dla kadry dowódczo sztabowej i pracowników "biurowych". Żołnierz w armi w ubiorze polowym różni sie od swojego dowódcy nie wzorem odzieży tylko dystynkcjami i jakoś nie myli generała z kumplem z sasiedniej transzei.
Czy KDS-y czynia z kogoś lepszego i mądrzejszego d-cę??????????

Nie wiem czy wygląd lub to co się nosi ma wpływ na mądrość czlowieka... pewnie niektórym tak się wydaje....

Offline strażak r-20

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #62 dnia: Maj 21, 2008, 10:51:00 »
Witam Kolegów
Przeczytałem cały wątek na temat nowych mundurów i uważam,że dyskusja idzie w złym kierunku.Każdy strażak powinien mieć ubranie dostosowane do  swoich warunków pracy - dotyczy to ubrania specjalnego, koszarowego i "KDS".Ubranie wszystkich strażaków w takie same mundury to już przerabialiśmy. Służba dowódcy jednostki i ratownika jest zupełnie inna, niema możliwości aby jeden wzór ubrania był dostosowany do obu stanowisk.Następna sprawa to czy jeden wzór ubrania specjalnego nadaje się zarówno do prowadzenia działań w pomieszczeniach zamkniętych (np.pożary mieszkań) i przestrzeniach otwartych (np.pożary lasów czy traw)?Kolejna sprawa to czy jeden wzór hełmu strażackiego  nadaje się zarówno do działań gaśniczych i np.działań ratowniczych podczas wypadków drogowych? Raczej chyba nie! Proponuje rozwinąć ten temat. Moim zdaniem dyskusja powinna prowadzić do poleprzenia warunków służby wszystkich strażaków(również "KDS"-ów,) może nasi zwierzchnicy kiedyś odwiedzą to forum i zobaczą czego  od nich oczekujemy. :rolleyes:

Offline Bania

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #63 dnia: Maj 21, 2008, 14:01:15 »
Proszę porównać mundury żołnierzy Wojska Polskiego a strażaków PSP-( niebo a ziemia) nasi Komendanci pilnują stołków a nie myslą o strażakach-  ubranie koszarowe szczególnie bluza to jest koszmar-  Polar bardzo dobry pomysł!!!! oby jak najszybciej

Offline emmil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #64 dnia: Maj 21, 2008, 20:54:15 »
tez cos doloze od siebie
-buty koszarowe to najgorsza rzecz w naszym ubraniu niewygodne ,szybko sie rozlatują , ochydnie noga w nich sie parzy.Naprawde szkoda pieniedzy panstwa na taki szmelc
-koszarowka nadaje sie do paru poprawek glopata jest moim zdaniem kołnierz ktory po akcji czy noszeniu ups i tak jest pogiety, nogawice w spodniach nie powinny sie zwerzac bo wygladamy jak mamlasy,ale zeby dobrze sie wkladalo do buta gumka niech zostaje zmiana materialu tan jest bardzo slaby.Koszarowka powinna buc strojem bardziej podobnym do sportowego
-ups ten z suboru nie nadaje sie do pracy strazaka, rzednej wymiany cieplnej(chodzi mi oczywiscie o chlodzenie)kremowa podpinka ktora sie sypie,krepoje ruchy i najwaznieszja rzecz ze jakis glupol wymyslil ten zamek ktory sie rozpina od dolu pytam po  co :huh: wogole wykonanie zostawia duzo do zyczenia kiezenie  dziorawe po 2mies.
   Dwa miesiace używam ubrania czeskiej firmy wyprodukowane w frydek- mistek polskie sie do niego nie umywa,wykonanie estetyczycznie szczegolnie od srodka nie krepuje ruchow dobra rzecz wewnatrz kieszeni zatrzasniki do krorych mozna podpiac rozne rzeczy co komu pasuje jeden zamek (normalny zamek w przeciwienstwie do polskiego wymyslu)i od gory prosty mechanizm ktory przeciwdziala rozpinaniu ,malo tego dziala
    Na zakonczeniu napisze choc chwale sobie te czeskie ubranko nie moge go porownac z niemieckimi,angielskimiczy amerykanskimi ups poniewaz nigdy takich nie nosilem,ale jest to najlepsze ubranie jakie nosilem dotychczas w strazy i dlaczego polacy nie moga produkowac dobrej jakosci ubran z ktorych kasa zostawala by w kraju :huh:

Offline strażak r-20

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #65 dnia: Maj 23, 2008, 09:27:25 »
Uważam,że w naszym kraju można produkować nawet lepsze UPS niż w czeskie. Problemem są nieszczęsne zamówienia publiczne. Wymogi dla ubrań specjalnych dla strażaków określone są w  rozporządzeniu. Producenci ubrań - oczywiście tych spełniających wymogi i dopuszczonych przez CNBOP stają do przetargu i wygrywa zawsze najtańszy.Niestety dobre rzeczy kosztują i dlatego musimy nosić "wyroby niepełnowartościowe".Jedynym sposobem na zmianę aktualnego stanu rzeczy mogą być stale podnoszone wymagania  dla ubrań strażackich określane w drodze rozporządzenia.Technologie materiałowe wciąż się rozwijają a nasi zwierzchnicy powinni nam zapewnienić możliwie największy poziom bezpieczeństwa poprzez  dopuszczanie do stosowania wyrobów wykonanych tylko w najnowszej technologii.

Offline Bania

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #66 dnia: Maj 23, 2008, 11:50:47 »
    Powtarzam, żołnierze mogą mieć nowoczesne mundury, a my nie? . Obecne nowe UPS to zwykłe waciaki dobre na zimę bo ciepłe. W PSP nie o to chodzi, ubranie strażaka ma go chronić i  ułatwiać wykonywanie zadań  a nie krepować jego ruchy, powiem więcej Ubranie Ochronne Specjalne producent Brzeziny -szczególnie spodnie utrudniają poruszanie się a nawet są niebezpieczne np. podczas przeskakiwania przez przeszkody, wchodzenie po drabinie itp.
     Czas aby ktoś się wreszcie opamiętał i wyposażył strażaków w nowoczesne ubrania. ps. przetargi????

Offline Waldi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
    • http://
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #67 dnia: Maj 23, 2008, 12:49:17 »
No jestem ciekaw co wymyśliła komisja KG za ubrania.
Co do ubrań koszarowych spójrzmy na zachód; tam nosi się proste lekkie spodnie (np. granatowe z odblaskami Niemcy) i do tego jakas bluza lub cos podobnego. Buty koszarowe to buty niskie lub podobne do taktycznych, z miękką podeszwą, zapinane na zamek lub sznurowane.
Miałem okazje w realiach niemieckich służyć na podziale w Berlinine i przyznam że roziwazanie ubran koszarowych jakie posiadają jest naprawdę jak dla mnie świetne.
Naprawdę należałoby pójśc w tym kierunku ubran koszarowych.
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.

Offline strażak r-20

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #68 dnia: Maj 23, 2008, 15:15:41 »
Żołnierze mają dobre mundury, bo muszą one spełniać normy Natowskie. Nasze ubrania też mogą być dobre, trzeba tylko zwiększyć wymogi zawarte w rozporządzeniach.W grę wchodzą jednak duże pieniądze, polityka i lobby.
W USA mają dobre ubrania wykorzystujące najnowsze technologie, ponieważ system prawny pozwala (w przypadku powstania wypadku) na pozwanie pracodawcy za to, że nie zapewnił strażakowi możliwie najlepszej ochrony dostępnej na rynku.
Niestety u nas tak niema. Więcej - komendanci nie mogą kupić dobrych ubrań nawet jak mają pieniądze, ponieważ wzór naszego ubrania jest ściśle określony w rozporządzeniu. np. Ubranie o dobrych parametrach nie będzie czarne lub granatowe. Naturalny kolor nomexu jest taki jak ubrania strażaków w USA. Każda próba barwienia obniża parametry materiału. Czy strażak musi być do cholery czarny, dlaczego? Bo się mniej brudzi! Niech postoi sobie w słońcu np. przy wypadku czy innej mz-tce pomysłodawca tego zapisu. Może dostanie udaru i zrozumie, co nam zrobił.


Offline Waldi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
    • http://
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #69 dnia: Maj 24, 2008, 10:55:37 »
Ubranie o dobrych parametrach nie będzie czarne lub granatowe. Naturalny kolor nomexu jest taki jak ubrania strażaków w USA. Każda próba barwienia obniża parametry materiału
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Co do powyższych zdań jakie napisał kolega strażak r-20

Jest nie prawdą że dobre ubranie strażackie nie jest czarne lub granatowe. Może być czarne, granatowe, zielone, żółte lub piaskowe. Jeżeli jest zrobione z któregoś światowego włókna lub materiału używanego w szyciu ubrań dla strażaków (NOMEX, KERMEL, CONNEX, PBI, XFIRE, CARBON), może być w różnych kolorach, ponieważ proces farbowania odbywa się w trakcie tworzenia samego włókna, przez co włókno jest z natury w danym kolorze a nie farbowane jak to ma miejsce w zwykłych materiałach. Żadne takie barwienie nie obniża parametrów materiału; nie ma nawet wpływu na jego parametry.

Co do NOMEXu; naturalny/ z założenia kolor NOMEXu był owszem taki piaskowy jak mają w USA, ale teraz NOMEX nie jest już tylko tego koloru. Mamy szeroką gamę kolorów jeżeli chodzi o to włókno. Jedynie KEVLAR, PBI, PBO pozostały przy kolorze piaskowym tłumacząc się procesem wytworzenia tych włókien. A które posiadają lepsze parametry niż inne włókna.
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.

Offline strażak r-20

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #70 dnia: Maj 24, 2008, 13:20:59 »
Kolega Waldi ma świeższe informacje od moich, ale to tylko potwierdza fakt, że technologie materiałowe wciąż się rozwijają a my chodzimy w superczarnej tandecie. Pora na zmiany proponuję zacząć od zmiany koloru ubrań specjalnych.

Offline Waldi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
    • http://
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #71 dnia: Maj 24, 2008, 19:38:12 »
Widzę że kolega strażak r-20 uparł się na kolory ubrań bojowych. Nic nie da zmiana koloru ubrań, należy  sie wgłębić w materiały i krój ubrania a nie kolor.
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.

Offline strażak r-20

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #72 dnia: Maj 24, 2008, 20:25:44 »
Widzę, że kolega nie czytał moich poprzednich wpisów. Technologia materiałowa najważniejsza ale czarny kolor ubrania – dlaczego? Niech kolega poda powód, oprócz tego ,że się nie brudzi. Jasny kolor to same plusy-widać uszkodzenia materiału zwłaszcza termiczne, nie nagrzewają się na słońcu, dla poszkodowanych ratownik jest lepiej widoczny. Do tego dodać dobry krój i wykonanie i mamy dobre ubranie. Co do kroju to proponuje skrócić kurtkę a wydłużyć spodnie (typu ogrodniczki) nie było by problemu z rozpinaniem zamka i można by było w spodnie wszyć szelki asekuracyjne

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #73 dnia: Maj 24, 2008, 20:38:55 »
Płynie do mnie właśnie pocztą komplet w kolorze piaskowym z czarnymi łatami - obadam, sfotografuję, podzielę się spostrzeżeniami. W warunkach bojowych raczej sam nie przetestuję (chociaż kto wie?), ale zawsze będzie egzemplarz do obejrzenia z bliska.

Offline strażak r-20

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Nowe mundury ?
« Odpowiedź #74 dnia: Maj 24, 2008, 22:11:57 »
Niestety tylko do obejrzenia. Upłynie wiele wody w Wiśle zanim nasi decydenci pozwolą nam założyć inny kolor niż czarny.