Autor Wątek: MAN TGM 13.280  (Przeczytany 68244 razy)

Offline meli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
    • OSP OPALENICA
Odp: MAN TGM 13.280
« Odpowiedź #200 dnia: Październik 30, 2011, 20:39:09 »
ok spoko to czekam, aż znajdziesz chwile czasu zrobisz to i pochwalisz się fotkami na forum;) powodzenia :mellow:

Miko a czy mógłbyś mi wysłać zdjęcia w większej rozdzielczości te co wstawiłeś wyżej na meli330@gmail.com? z góry dzieki;)

Moderator: jeśli piszesz tylko do jednego użytkownika używaj PW (Prywatnej Wiadomości)/ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2011, 09:46:27 wysłana przez Sylwek »
www.osp-opalenica.pl <-- serdecznie zapraszam;)

Offline Marek J

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: MAN TGM 13.280
« Odpowiedź #201 dnia: Październik 31, 2011, 13:04:55 »
Witam !!!
Nie wiem czy był już taki pomysł ale mam propozycje odnośnie wszystkich przeprowadzanych przez nas modyfikacji, remontów i ulepszeń, aby każdy kto ma taką możliwość umiejętności i chęć wrzucał na forum w specjalnie utworzony do tego wątek (np: budowa wysuwanej półki) foty opisy wskazówki jak dokonał naprawy, modyfikacji w swojej jednostce + info skąd woził części wszystkie elementy jaki łączny koszt.
Nie każdy z nas ma takie umiejętności żeby coś naprawić czy ulepszyć nie znając się na mechanice i nie wiedząc od czego zacząć ale na pewno posiadając odpowiednie zdjęcia, opisy i informację gdzie co kupić i za ile da radę zrobić coś dobrego dla swojej OSP bez nabijania kasy różnym zdziercom w specjalistycznych zakładach.
Ja w najbliższym czasie będę robił wysuwaną półkę do swojej OSP i postaram się całość udokumentować i wrzucić na forum w celu powielenia w innych OSP na dzień dzisiejszy brakuje mi jeszcze rączki z przyciskiem do półki.
Sam korzystałem z takich wskazówek na forach 4x4 gdy naprawiałem wyciągarkę WARN a dokładniej dwie M8000 i M15000 po wycenie naprawy w autoryzowanym serwisie na W-wie jak dobrze pamiętam na ul: Wał Miedzeszyński 646, 03-994 Warszawa koszt naprawy miał wynieść około 6 000,00 zł gdy wzięliśmy się za to sami koszt naprawy wyniósł w sumie chyba ze sto zł (dobre piwo dla elektromechanika czy jak to się fachowo nazywa za wyczyszczenie wirnika i lakierowanie)
Oto rady na forach 4X4
Tu są moje wpisy:
http://www.forum4x4.pl/viewtopic.php?f=15&t=83872&sid=594f9c235b3747670d04e49eaeeca734sa

a o coś takiego mi chodzi:
co potrzebne jak zrobić gdzie co kupić i za ile

http://www.atvpolska.pl/forum/viewtopic.php?f=28&t=45311

czekam na odzew i pierwsze wątki ZRÓB TO SAM W OSP 

Offline strażak szogun

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: MAN TGM 13.280
« Odpowiedź #202 dnia: Listopad 11, 2011, 19:18:05 »
a wie ktos może ile kosztuje taki MAN jako samo podwozie(ni do celów strażackich).
z góry dzieki za odpowiedz

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: MAN TGM 13.280
« Odpowiedź #203 dnia: Listopad 14, 2011, 10:30:40 »
Żeby znaleźć podwozie wystarczy wejść, np na allegro, otomoto czy jakaś inną stronę, wszystko zależy czego potrzebujesz, bo o ile pewnym problemem będzie znaleźć podwozie z napędami na wszystkie osie, to naprawdę trudno dopaść kabinę brygadową, choć można i z tym sobie poradzić karosując samochód :)

http://moto.allegro.pl/listing.php/showcat?a_enum[16]=2&a_text_i[1][0]=&a_text_i[1][1]=&a_text_i[4][0]=&a_text_i[4][1]=&a_text_i[5][0]=&a_text_i[5][1]=&a_text_i[202][0]=&a_text_i[202][1]=&id=97858&listing_sel=2&listing_interval=7&postcode_enabled=0&state=0&price_from=&price_to=&change_view=Poka%C5%BC%C2%A0%3E&p=1

http://otomoto.pl/man-tga-26-440-bdf-7652-okazja-T2576894.html

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: MAN TGM 13.280
« Odpowiedź #204 dnia: Styczeń 25, 2012, 20:43:11 »
Witam
dawno nie macany temat ale nie chce zakładać nowego...
Proszę użytkowników forum o wypełnienie ankiety
http://www.ankietka.pl/ankieta/77715/ankieta-dotyczaca-sredniego-samochodu-ratowniczo-gasniczego.html

Poza tym warto kontynuować wątek tak ciekawy i twórczy jak ten.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2012, 13:13:19 wysłana przez miggru »

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: MAN TGM 13.280
« Odpowiedź #205 dnia: Styczeń 27, 2012, 13:15:10 »
Przepraszam za łamanie regulaminu.


Po dwóch dniach mam już pewien pogląd na to co szczególnie piszecie. Ostatnie otwarte pytanie nasuwa bardzo ciekawe wnioski. Dziękuje za wszystkie odpowiedzi i proszę o więcej.

http://www.ankietka.pl/ankieta/77715/ankieta-dotyczaca-sredniego-samochodu-ratowniczo-gasniczego.html (ftp://http://www.ankietka.pl/ankieta/77715/ankieta-dotyczaca-sredniego-samochodu-ratowniczo-gasniczego.html)

Pozdrawiam

Offline Mongo_Psc

  • Skarbnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: MAN TGM 13.280
« Odpowiedź #206 dnia: Maj 13, 2012, 11:53:56 »
Wątek dawno nie odświeżany. Tak się składa że kilka miesięcy temu otrzymaliśmy do naszej OSP Stolarczykowego 13.290. Widząc wcześniejsze wypowiedzi i zdjęcia śmiało mogę stwierdzić, że inne MAN-y są jakby "pana Boga za nogi złapać". To co trafiło do mojej OSP przeszło wszelkie oczekiwania co do jakości za śmieszne pieniądze. Do mankamentów nie spotykanych w poprzednich konstrukcjach:

- Zamiast ryflowanej blachy wnętrze zabudowy w całości zbudowane z gładkiej i podatnej na zarysowanie nierdzewki. Ryflowana blacha jedynie na podestach i dachu
- Brak opuszczanego podestu nad osią tylną. Aby zdjąć coś z wyższej półki trzeba stawać na palcach albo wychylać się z sąsiednich podestów
- Najtańsze koguty, których prędkość obracania się nie mają porównania nawet do kółka w którym biega chomik
- Brak mocowania na D10W i węże ssawne. Pan S. dał nam to przy odbiorze podobno w prezencie. Podobno
- Brak mocowań na AODO. za to już trzeba było dopłacić. 4 tysiące za 2 mocowania do zabudowy (takie same jak mocowania na samą butlę) i 2 mocowania kabinowe
- Brak trąby. Zakupiona za własne środki jednego z druhów.
- Ani jednej szuflady na jakiś cięższy sprzęt
- Skrzynia na dachu pozwala na schowanie 3 łopat i mioteł. Wrzucenie tam więcej wiąże się z możliwością zaklinowania i nie wyjęcia niczego. (tu Stolarczyka nie obwiniam bo takie wymiary były w SIWZ przetargu ZW ZOSP)
- Drabinka na dach na nasze oko kupiona została gdzieś w Auchanie na wyprzedaży.
- No i ten okropny GES 110

F/StrazPszczolki

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: MAN TGM 13.280
« Odpowiedź #207 dnia: Maj 13, 2012, 13:59:20 »
Co do mana stolarczyka: ja ostatnio widziałem nowego mana w zabudowie kompozytowej... lakier na takiej zabudowie to jakieś nieporozumienie, wygląda to jakby to było malowane minią i pędzlem

Offline falcon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: MAN TGM 13.280
« Odpowiedź #208 dnia: Maj 13, 2012, 14:57:01 »
Kolego Mongo_Psc

piszesz odnośnie skrzyni że takie wymiary były SIWZ.... a czy sprawdziłeś jakie założenia odnośnie Twoich zastrzeżeń, umieścił zamawiający w SIWZ ?

Offline Mongo_Psc

  • Skarbnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: MAN TGM 13.280
« Odpowiedź #209 dnia: Maj 14, 2012, 13:38:54 »
Kolego Mongo_Psc

piszesz odnośnie skrzyni że takie wymiary były SIWZ.... a czy sprawdziłeś jakie założenia odnośnie Twoich zastrzeżeń, umieścił zamawiający w SIWZ ?
A można jaśniej??
F/StrazPszczolki

Offline falcon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: MAN TGM 13.280
« Odpowiedź #210 dnia: Maj 15, 2012, 18:33:44 »
Wiesz, najwidoczniej jeżeli tak jest to auto zrobione to po prostu tak został napisany SIWZ. Może i to auto nie jest za specjalne, ale nie dziw się Panu Stolarczykowi, że nie zrobił tego czy tego jak klient tego nie wymagał a głównym kryterium przetargowym była cena...

Offline Mongo_Psc

  • Skarbnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: MAN TGM 13.280
« Odpowiedź #211 dnia: Maj 16, 2012, 19:00:43 »
Wiesz, najwidoczniej jeżeli tak jest to auto zrobione to po prostu tak został napisany SIWZ. Może i to auto nie jest za specjalne, ale nie dziw się Panu Stolarczykowi, że nie zrobił tego czy tego jak klient tego nie wymagał a głównym kryterium przetargowym była cena...
A to oczywiście wiemy. ZW ZOSP który organizował przetarg nastawił się na to żeby gminy mogły bardzo tanio kupić auta. Pominięto parę ważnych wymagań w SIWZ. No to pan S. zrobił auto o ponad 100 tys. tańsze niż analogiczne konstrukcje z innych części Polski
F/StrazPszczolki

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: MAN TGM 13.280
« Odpowiedź #212 dnia: Maj 27, 2012, 14:11:11 »
cyt.pedro
Co do mana stolarczyka: ja ostatnio widziałem nowego mana w zabudowie kompozytowej... lakier na takiej zabudowie to jakieś nieporozumienie, wygląda to jakby to było malowane minią i pędzlem

kolego "kompozyt" to nie blacha niejest on idealnie gładki i dlatego wydaje ci się że jest żle pomalowany zaletą tego jest że jak go porysujesz to niezostanie ci biała kreska tylko nadal czerwony kolor bo jest on wtopiony w kompozyt.
też posiadamy mana od pana "s" i naprawde niemożemy narzekać na niego to co było w siwz napisane jest zrobione do tego dorzucił 1 szuflade {w siwz byla 1 a dostaliśmy 2} niemamy mocowania na d10w bo niechcieliśmy w zamian zato mamy drabine nasadkową dostarczoną razem z autem,mocowanie na ssawne i inne węże również dostaliśmy.

Offline HaryPSP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: MAN TGM 13.280
« Odpowiedź #213 dnia: Luty 18, 2014, 21:57:25 »
Nie chcę zaśmiecać forum zakładając nowy wątek. Może użytkownicy mana tgm 18.340 od Stolarczyka wypowiedzą się co do awaryjności, obsługi i ergonomii zabudowy oraz auta. Moja jednostka jutro odbiera takie auto , a cenne rady się zawsze będą mile widziane.

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: MAN TGM 13.280
« Odpowiedź #214 dnia: Luty 18, 2014, 23:20:14 »
Jedno co radzę, to sprawdzić po kolei wszystkie układy. Światła sprawdzić 5 razy, sprawdzić ESP i ABS (tydzień temu odebrałem TGM 15.290 a dzisiaj byłem na naprawie gwarancyjnej) oraz sprawdzić czy nie ucieka powietrze (przypadek OSP Krzyż Wielkopolski). Ergonomia coraz wyższa, chociaż szafka z bezpiecznikami odpowiedzialnymi za zabudowę schowana jest tak, że jeśli masz więcej niż 50 kilogramów wagi to do niej nie dojdziesz :)
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.