Autor Wątek: służba w OSP  (Przeczytany 11002 razy)

Offline Kochaś998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 13, 2011, 08:17:05 »
Witam,

Mam prawie 30 na "karku". Mieszkam w dzielnicy, w której mieści się OSP. Parę dni temu dostałem propozycję od Naczelnika, aby przystąpić do miejscowej OSP jako członek czynny. Zastanawiałem się nad tym i doszedłem do wniosku, że chcę spróbować swoich sił jako strażak OSP.

Teoretycznie nie mam żadnych przeciwwskazań do tego, aby móc ubiegać się o członkostwo w OSP poza lękiem wysokości i dawnymi problemami związanymi z nadciśnieniem tętniczym, które od jakiegoś czasu ustały. Ogólnie rzecz biorąc miałem raz sytuację w życiu, w której "urwał" mi się film. Nie było to spowodowane piciem alkoholu, a tym, że urosłem w ciągu roku 18 cm. Mam nadzieję, że jeśli posiadam lęk wysokości oraz ustabilizowane ciśnienie tętnicze to nie będę miał problemu z pozytywnym przejściem badań lekarskich. Jeszcze dodam, że około 10 la temu miałem uraz stawu kolanowego (lekkie skręcenie stawu kolanowego) w prawym kolanie. Jednak skończyło się na strachu, ponieważ nie miałem operowanego kolana, ale prawie mało brakowało, abym sobie porządnie skręcił staw kolanowy.

Wobec tego mam parę pytań:

1. Od urodzenia mieszkam w Jeleniej Górze i czy skierowanie na badania dostanę do Szpitala MSWiA w Jeleniej Górze, czy do innego Szpitala na terenie województwa dolnośląskiego?

2. Czy kategoria D, odroczenie od służby wojskowej spowodowane urazem stawu kolanowego, lęk wysokości oraz dawne problemy z nadciśnieniem tętniczym przekreślają moje szanse na to, abym mógł ubiegać się o służbę w OSP?

Proszę o odpowiedź na moje powyższe pytania i nakierowanie mnie na to, co mnie czeka przed tym jak uda mi się rozpocząć służbę w OSP.

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 13, 2011, 09:50:02 »
Kochaś998
Na badania do OSP idziesz do przychodni lekarskiej i tam ci robią podstawowe badania...
Odnośnie drugiego pytania, przy badaniach nie sprawdzają Ci jaką kategorie masz wbitą w książeczkę.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2011, 10:00:37 wysłana przez Petro »

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 17, 2011, 08:48:51 »
@Kochaś998 To co opisujesz raczej nie dyskwalifikuje Cię z możliwości bycia członkiem OSP. Z badaniami do OSP raczej niewielu ma problemy, co ma czasami gorsze skutki, na przykład to że jeden ochotnik oznajmił mi że nie będzie ze mną przenosił motopompy, ponieważ bolą go plecy...
Odnośnie lęku wysokości to może być większy problem. Jeżeli masz lekki lęk, z którym jesteś w stanie walczyć to możesz spróbować. Radził bym Ci to sprawdzić, bo w straży tak to bywa że możesz podczas pierwszego zdarzenia pojechać do pożaru, gdzie dowodzący akcją każe wejść Ci do podnośnika i z niego podawać wodę. Obyś nie zawiódł przez to siebie i innych. Wiedz też o tym że w straży korzystanie z wszelakich drabin jest na porządku dziennym.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 17, 2011, 09:41:18 »
@Kochaś998
- na badania idziesz do lekarza medycyny pracy z którym ma podpisaną umowę Urząd Miasta kierujący Cię na badania,
- nikt nie będzie od Ciebie wymagał legitymowania się książeczką wojskową,
- istnieje określenie "zdolny do służby z ograniczeniami" np. pracy na wysokości, pomijam fakt czy sprawą tą będzie zainteresowany lekarz i to tylko na podstawie wywiadu. Ten problem powinieneś uzgodnić z Naczelnikiem OSP, w mojej jednostce kandydat przechodzi test sprawności fizycznej m.in. z drabiną.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 17, 2011, 21:18:30 »
W większości jednostek przyjmą cię, teraz jednostki odczuwają niski przyrost naturalny. U nas nie było żadnych testów, no i nie trzeba było wchodzić po drabinie, może i dobrze, wtedy myślałem że mam lęk wysokości i na pewno bał bym się wejść.

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 23, 2011, 13:19:54 »
piszecie, że KAt. w ks. Wojskowej nie jest brana pod uwagę, a jeżeli jetem członkiem OSP, z kat "D", oraz mam orzeczony stopień niepełnosprawności ze względu na padaczkę to czy mogę robic badania, czy odpuscic...???

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 23, 2011, 13:26:04 »
Zrozum, że komisja wojskowa nie ma nic do gadania. Dostajesz skierowanie z gminy na badania dla OSP. Idziesz do lekarzy i to oni orzekają Twoją zdolność do służby OSP. Inna rzecz jest taka, że przy padaczce możesz neurologa nie przejść, ale spróbować warto. To nic nie kosztuje.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 23, 2011, 14:54:28 »
tak tylko obligatoryjnie powiedz o tym doktorowi bo narobisz niezłego syfu naczelnikowi, d-cy sekcji i sobie jeżeli dostaniesz napadu epilepsji podczas zdarzenia.


Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 23, 2011, 15:42:22 »
... mam orzeczony stopień niepełnosprawności ze względu na padaczkę to czy mogę robic badania, czy odpuscic...???
Zdecydowanie odpuść dla bezpieczeństwa własnego i innych strażaków.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: służba w OSP
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 23, 2011, 19:27:04 »
... mam orzeczony stopień niepełnosprawności ze względu na padaczkę to czy mogę robic badania, czy odpuscic...???
Zdecydowanie odpuść dla bezpieczeństwa własnego i innych strażaków.
JAk byłem na komisji lek. dot. niezdolności, to  z ciekawości zapytałem właśnie o to czy mogę do akcji jeżdzic, to lekarz powiedział że raczej tak,a neurolog który mnie "prowadzi", powiedział że,on moze to nawet podpisac.
EDIT:
Zarząd OSP mnie chyba olewa, bo jeżeli ja marnuję swój prywatny czas ,na to żeby pomóc przy sprzątaniu terenu przy OSP, pomocy w pracach koserwacyjnych(malowanie sprzętu, mycie samochodów, garażu itp, jeżeli ja chcę zrobic badania i kurs, to jestem zbywany że nie potrzeba, a jak trzeba wyjechac, do zdarzenia, to niema kto...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2011, 17:48:10 wysłana przez michał559[S] »