Autor Wątek: Zamykanie Osp  (Przeczytany 2767 razy)

Offline Zenek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
    • http://www.osprybna.republika.pl
Zamykanie Osp
« dnia: Wrzesień 16, 2004, 14:38:17 »
Czy wojt  moze zamknac jednostke OSP. W mojej gminie jest  11 jednostek poszlo w swiat ze maja zamknac kilka. Kto moze to zrobic i dlaczego??

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Zamykanie Osp
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 16, 2004, 14:53:39 »
Oficjalnie nikt z gminy was nie ruszy, jesteście stowarzyszeniem, są jednak inne metody - sami będziecie zmuszeni się rozwiązać, jak was nie będzie stać na utrzymanie jednostki. W naszej gminie właśnie taki wariant się kroi. Każda jednostka otrzyma dotację - coś koło 4-7 tys, w zależności od tego ile i jakie auta, remizy itd i z tego będziemy musieli się utrzymać - paliwo, ubezpieczenia, naprawa aut, diety kierowców, legalizacje aparatów, butli, gaśnic, utrzymanie księgowej i wszystko, co wiąże się z działalnością. Już teraz szczerze mówiąc myślałem o poddaniu się, bo na razie często para (czytaj zapał ochotników) idzie w gwizdek -czyli utrzymanie się na fali i zdobycie środków na dosłownie każdy zakup - od baterii do radia po hełmy, mundury czy buty.  

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Zamykanie Osp
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 16, 2004, 17:24:02 »
Cóż, generalnie sprawa wcale nie jest taka prosta, na jaką wygląda. Nikt, oprócz walnego zgromadzenia jednostki, nie ma prawa decydować o jej istnieniu. Jest wszakże sytuacja, kiedy do tego może dojść a występuje wtedy, gdy jednostka nie wywiązuje się z zadań statutowych. Organem nadzoru nad taką jednostką jest starostwo. Zarząd Gminny OSP może powiadomić Starostę, że Ochotnicza Straż Pożarna w X nie wypełnia zadań statutowych. Nie utrzymuje odpowiedniej gotowości bojowej, są problemy ze stanem osobowym i co im tam myśl przeleje na papier . I Starosta ma prawo wysłać pismo do OSP, jako stowarzyszenia, zalecające przeprowadzenie porządków w jednostce i powiadomienie go o kolei spraw. Jeżeli OSP tego nie wykona, to Starosta ma prawo wystąpić do Sądu Rejestrowego o rozwiązanie OSP. Podając uzasadnienie Sąd podejmuje decyzję o rozwiązaniu jednostki, wyznaczając likwidatora (za którego trzeba zapłacić, a jak). Likwidator wchodzi do OSP, spisuje majątek, rozlicza, bierze do galopu Komisję Rewizyjną i po rozliczeniu wszystkiego  - kończy sprawę. Nie jest ona prosta i często nie do rozwiązania, bo chodzi tu o społeczników, ale taka jest procedura postępowania.
Teraz, jeśli Gmina z premedytacja będzie dażyła do likwidacji jednostki, poprzez "oszczędzanie" na jej utrzymaniu, to kręci bicz w zasadzie na swój zad. Po pierwsze dlatego, że Polacy znani są z tego, że jak się im przykręci, to potrafią się tak zjednoczyć, że nie jednemu szczena opadnie, po drugie, gdyby doszło do korenspondencji ze starostwem, w jasny i prosty sposób można wytlumaczyć, dlaczego doszło do takiego stanu rzeczy, no i po trzecie, nie chciałbym się znaleźć w skórze wójta, gdyby w tym czasie doszło do zdarzenia z udziałem "pieczystego" a jednostka "w likwidacji" nie byłaby w stanie podjąć interwencji (no bo na przykład wyczerpał się limit paliwa). W końcu to on odpowiada za stan zabezpieczenia ppoż w Gminie.
Jest jeszcze jedno rozwiązanie - łączenie jednostek, ale wiem z praktyki, że próby przeprowadzenia takich fuzji mogą się skończyć wręcz lokalnym powstaniem w imię obrony autonomii i niezależności stowarzyszeń. Cóż, górę biorą nadal obopólne zawiści i niechęć, oraz międzywioskowe animozje oraz uprzedzenia.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Zamykanie Osp
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 16, 2004, 21:28:27 »
pewnie nie jednemu z Was sie teraz naraze, ale uwazam,ze jak jednostka jest naprawde słaba,nie ma w niej zaangazowania, unika szkoleń itd. to szkoda ja utrzymywac... u mnie w gminie jest 10 OSP, z tego 3 powinny byc juz dawno zlikwidowan, bo sa to tylko "papierowe" jednostki.
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Zamykanie Osp
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 17, 2004, 15:22:19 »
Witam


Znam takie przypadki słabych OSP tylko jak dana jednostka nie chce działać to tym bardziej nie będzie miała "siły ani chęci" do rozwiązania się, chyba że dojdzie  do sytuacji o której pisał Firetom. Starosta podejmie odpowiednie kroki a wtedy to już będzie naprawdę problem. Następna kwestja to sprzęt i remiza , które są zazwyczaj własnością gminy i defakto gmina nimi rozporządza.  

Offline Zenek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
    • http://www.osprybna.republika.pl
Zamykanie Osp
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 20, 2004, 08:28:49 »
U mnie sprawa wyglada tak: mamy 11 jednostek w gminie wojt stwierdzil ze jest za duzo bo podobno ma zostac 5 najlepszych i wszyscy sie tak zawzieli ze w kazdej jednostce prawie 24 na dobe siedzi ktos na nasluchu zaczyna wytwazac sie niezdrowa atmosfera bo do zamkniecia nadaja sie najwyzej 3 pozostale nigdy nie mialy problemow z wyjazdami sa tylko male braki sprzetowe ktore bardzo szybko wszyscy nadrabiaja zaniedbujac stan techniczny remiz zastanawia mnie co z tego wyniknie dzieki za odp
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2004, 08:29:37 wysłana przez Zenek »