Autor Wątek: Oznaczenie Pojazdów Specjalnych  (Przeczytany 5017 razy)

Offline sawkowy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Oznaczenie Pojazdów Specjalnych
« dnia: Wrzesień 15, 2004, 10:27:26 »
Witam,
na niektórych średnich i dużych wozach strażackich, z przodu na kabinie, widnieje znak - pomarańczowe kółko z czarnym trójkątem. Nigdzie nie mogę znależć podstawy prawnej dotyczącej wykorzystania tego znaku. Napiszcie, co on oznacza. Jedyne, co odnalazłem to "Rozporządzenie MON i MSWiA z dnia 06.08.1999r. w sprawie warunków technicznych pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych pojazdów Sił Zbrojnych RP" (zółte kółko z czarnym trójkątem z przodu, czerwone z tyłu), ale tam jest mowa o pojazdach gąsienicowych i ciągnikach artyleryjskich, a nie o samochodach strażackich. Czyżby więc oznaczenie to miało związek z Obroną Cywilną?

Online ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Oznaczenie Pojazdów Specjalnych
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 15, 2004, 18:22:12 »
Tak. Ten symbol to międzynarodowy znak rozpoznawczy obrony cywilnej.
Ma kształt koła lub kwadratu w kolorze pomarańczowym, w który wpisany jest trójkąt równoboczny koloru niebieskiego. Jeden z kątów trójkąta jest skierowany pionowo ku górze. Rogi trójkąta nie dotykają skraju pomarańczowego tła.
A podstawę prawną stanowiło ZARZĄDZENIE SZEFA OBRONY CYWILNEJ KRAJU z dnia 22 grudnia 1994 r.w sprawie wzoru oznak w obronie cywilnej, sposobu noszenia tych oznak i umundurowania oraz norm umundurowania przysługującego osobom odbywającym służbę w obronie cywilnej. (Mon. Pol. z 1995 r. Nr 6, poz. 100).
Teraz nie wiem czy to jeszcze obowiązuje.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2004, 18:24:32 wysłana przez Zubek73 »

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
Oznaczenie Pojazdów Specjalnych
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 06, 2004, 14:12:54 »
NIe jestem pewien czy dobrze pisze ale ostatnio przy okazji oklejania nowego samochodu miałem w ręku norme o znaczeniu pojazdów gaśniczych i nie było nic o tych znaczkach

Offline sawkowy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Oznaczenie Pojazdów Specjalnych
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 06, 2004, 14:38:16 »
Czyżby więc była to pozostałość po zamierzchłych czasach? Bardzo często widzę wozy PSP oklejone w taki sposób. I nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na proste pytanie: dlaczego? (czyżbym był upierdliwy?) Może nie pytałbym, ale też "oklejamy" naszą brykę. I tyle.

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
Oznaczenie Pojazdów Specjalnych
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 06, 2004, 15:16:38 »
jeszcze raz podkreślam w obowiązującej normie oznaczeń samochodów w PSP są tylko mumery operacyjne a nie ma słowa o innych znakach czyli samo odpowiedziałeś sobie na pytanie :) z tym że pamiętaj że numery operacyjne umieszcza się w ściśle określonych miejscach  (w zależności od układu skrytek) i musi być cały nr+literka
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2004, 15:18:11 wysłana przez Seba »

Offline mjk

  • specjalista ds. zbędnych
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Semper Fi.
Oznaczenie Pojazdów Specjalnych
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 28, 2004, 01:15:23 »
To oznacza chyba poprostu ciezki pojazd specjalny.
Zubek zobacz ze na Wozach jest czarny trojkat a nie niebieski
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2004, 01:15:57 wysłana przez mjk »
biznes jest zawsze sprawą osobistą...