Autor Wątek: Korupcja  (Przeczytany 3998 razy)

Offline zoddali

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 161
Korupcja
« dnia: Grudzień 27, 2007, 12:17:21 »
W Przeglądzie Pożarniczym" nr 11/2007 na stronach 32-33 jest ciekawy "anytykorupcyjny" artykuł. A ja znalazłem w Wikipedii poniższe definicje:

Cytuj
W rozumieniu art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708) korupcją jest obiecywanie, proponowanie, wręczanie, żądanie, przyjmowanie przez jakąkolwiek osobę, bezpośrednio lub pośrednio, jakiejkolwiek nienależnej korzyści majątkowej, osobistej lub innej, dla niej samej lub jakiejkolwiek innej osoby, lub przyjmowanie propozycji lub obietnicy takich korzyści w zamian za działanie lub zaniechanie działania w wykonywaniu funkcji publicznej lub w toku działalności gospodarczej.

W rozumieniu art. 2 cywilnoprawnej konwencji o korupcji sporządzonej w Strasburgu dnia 4 listopada 1999 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 244, poz. 2443) korupcją jest żądanie, proponowanie, wręczanie lub przyjmowanie, bezpośrednio lub pośrednio, łapówki lub jakiejkolwiek innej nienależnej korzyści lub jej obietnicy, które wypacza prawidłowe wykonywanie jakiegokolwiek obowiązku lub zachowanie wymagane od osoby otrzymującej łapówkę, nienależną korzyść lub jej obietnicę.

To jak wobec powyższego mają się przyśpieszone (chyba niezgodnie z Ustawą o PSP) awanse naszych Top Komendantów???

Zlikwidowałem capsa i dodalem quote
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2007, 13:42:36 wysłana przez bulon »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: KORUPCJA
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 27, 2007, 13:22:58 »
Sądzę że zgodnie z ustawą, co nie znaczy zasłużenie w odczuciu społecznym.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline blacha

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Korupcja
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 27, 2007, 14:02:34 »
Z Ustawy o PSP:

Cytuj
Art. 54.

1. Kolejny wyższy stopień może być nadany stosownie do posiadanych kwalifikacji zawodowych oraz w zależności od zajmowanego stanowiska i opinii służbowej. Nadanie tego stopnia nie może jednak nastąpić wcześniej niż po przesłużeniu w stopniu:
[...]
10) kapitana   - 4 lat;
11) starszego kapitana   - 5 lat;
12) młodszego brygadiera   - 5 lat;
13) brygadiera   - 5 lat;
14) starszego brygadiera   - 4 lat.


2. Nadanie stopnia, o którym mowa w ust. 1, następuje z okazji Dnia Strażaka; w szczególnie uzasadnionych przypadkach może jednak nastąpić w innym terminie.

czyzbym czegos nie doczytał...

Offline Matrix00

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Korupcja
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 27, 2007, 15:47:59 »
Sądząc po tytule tematu miał on dotyczyć korupcji... Czytając dalej doszedłem do wniosku, że niewiele ma z nią wspólnego. Czemu? A no dlatego, że nawiązujesz do awansów Komendantów i jak słusznie pomyślałem temat zszedł na dalszy plan, a dyskusja zamienia się w to dlaczego i czy zgodnie z prawem te awanse się odbyły. Przypominam, że istniał już bardzo podobny temat :

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,7558.0.html


Wracając do sprawy, którą poruszyłeś. Sugerujesz, że awanse komendantów to korupcja? Jestem na 100% pewny, że nie posiadasz na to najmniejszego dowodu. To trochę pomówienie jak dla mnie. Bo nie trudno założyć na forum temat w którym ma ucierpieć dobre imię jakiejś osoby. Równie dobrze mogę gdzieś napisać, że premier D.Tusk wziął 100 tys. "w łapę". Tylko po co zakładać durne tematy ? Wiem, forum to miejsce do wyrażania swojego zdania i poglądów. Ale uważam, że powinny być oparte na jakiś faktach.

Offline zoddali

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 161
Odp: Korupcja
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 27, 2007, 16:21:25 »
Cytuj
Sądząc po tytule tematu miał on dotyczyć korupcji...


W pełni racja, drogi Matrix00. Jednak dyskusja "skręca" w jakimś dziwnym kierunku, A i Ty przedstawiasz jakies niezdrowe sugestie. Proponuję więc, aby Moderator zamknął czym prędzej ten wątek. W moim zamyśle miał on dotyczyć zupełnie czegoś innego...

WSZYSTKIM SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Korupcja
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 27, 2007, 16:49:44 »
Z Ustawy o PSP:

Cytuj
Art. 54.

1. Kolejny wyższy stopień może być nadany stosownie do posiadanych kwalifikacji zawodowych oraz w zależności od zajmowanego stanowiska i opinii służbowej. Nadanie tego stopnia nie może jednak nastąpić wcześniej niż po przesłużeniu w stopniu:
[...]
10) kapitana   - 4 lat;
11) starszego kapitana   - 5 lat;
12) młodszego brygadiera   - 5 lat;
13) brygadiera   - 5 lat;
14) starszego brygadiera   - 4 lat.


2. Nadanie stopnia, o którym mowa w ust. 1, następuje z okazji Dnia Strażaka; w szczególnie uzasadnionych przypadkach może jednak nastąpić w innym terminie.

czyzbym czegos nie doczytał...

Na to wygląda
Art. 73.
   1. Strażakowi, który wzorowo wykonuje obowiązki, mogą być przyznane wyróżnienia:
1) pochwała,
2) nagroda pieniężna lub rzeczowa,
3) krótkoterminowy, płatny dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze do 10 dni rocznie,
4) przedterminowe nadanie wyższego stopnia,
5) odznaka „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”,
6) przedstawienie do orderu lub odznaczenia.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline flogiston

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: Korupcja
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 27, 2007, 17:25:05 »
Korupcja to dobitnie powiedziane, acz dla lepszych od nas specjalistów ciężkie do udowodnienia. Do tego trzeba uwzględnić, że nie wszysto o czym wiemy można podać na tym forum. Pamiętać też trzeba, że korupcja dotyczyć może nie tylko korzyści majątkowych, ale też np zachowania stanowiska, lub uzyskania wyższego.
Osobiście uważam za lepsze określenia: spolegliwość polityczna i relatywizm moralny. Są na to lepsze określenia, ale zbyt szanuję to forum, by ich tu używać.
Wspomniane awanse to dobry przykład relatywizmu moralnego,podobnie jak "List poparcia dla odchodzącej ekipy"
Dobrym przykładem spolegliwości politycznej, a niewykluczone że korupcji jest:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,2254.100.html

Dla mnie nie ulega wątpliwości, że w Policji takie numery nie przeszłyby bez echa i konsekwencji.
Ale nie jesteśmy Policją. Jesteśmy ( autocenzura).

Pozdrawiam
Contra facta non valent argumenta.

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Korupcja
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 29, 2007, 17:54:29 »

zoddali
Cytuj
To jak wobec powyższego mają się przyśpieszone (chyba niezgodnie z Ustawą o PSP) awanse naszych Top Komendantów???

kolego zoddali, nakałniam do głębszego przestudiowania etymologii  słowa korupcja.

Jeśi zaś za korupcję uznajesz to, że komendanci główni (nie pierwsi z resztą) otrzymali przedterminowe awanse w stopniach, to należałoby za złamanie prawa uznać również dziesiątki przedterminowych awansów dla strażaków w maju i w listopadzie.
Idealny przykład logiki Kalego: jak Kali ukraść krowę, to dobrze, ale jak Kalemu ukraść krowę to źle! panie kolego w tym kraju są setki strażaków, którzy dostali wczesniejsze awanse w stopniach i nie patrz na to w sposób taki, że każdy z nich to z pewnością na to zasłużył bo uratował kogoś z pożaru, lub od utonięcia (ale tacy oczywście też są). Szczególnymi osiągnięciami w służbie są różne rzeczy, nie tylko brawurowe akcje ratowniczo-gaśnicze. Pojecie to jest na tyle szerokie, że zawrzeć w nim można wiele definicji, na nasze szczęście, bo powtarzam nie tylko komendantów to dotyczy. W moim województwie, a uścislając w moejej komendzie w tym roku (łącznie w maju i listopadzie) otrzymalismy kilkanaście przedterminowych awansów w stopniach, nie tylko oficerskich, ale też aspiranckich i podoficerskich, to jest Twoim zdaniem korupcja?
nazywasz to korupcją, bo nie otrzymałes awansu, prawdopodobnie, nie otrzymałeś awansu w wyznaczonym ustawowo terminie, pomijając fakt, że jest to termin fakultatywny (a więc nie musisz dostać awansu w tym termienie, a możesz), nazywasz to wszystko korupcją bo jesteś zazdrosny, zazdrosny o 20 złotych (słownie:dwadzieścia złotych), bo pewnie nie pofatygowałeś się nawet, żeby zajrzeć do tabeli i sprawdzić ile ta dodatkowa wcześniejsza gwiazdka przyniosła wymiernych korzyści finansowych komendantom?

Życzę Ci szczęśliwego Nowego 2008 Roku, i wczesniejszego awansu, kórego jak mniemam pewnie i tak byś nie przyjął?...
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Korupcja
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 30, 2007, 10:03:46 »
Co tu się dziwić , kolesiostwo , załatwianie spraw pod stołem w Psp było jest i chyba będzie - Pracuje juz  sporo lat w PSP i widziałem (słyszałem ) dużo .Pozdrawiam..

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline Sync

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: Korupcja
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 07, 2008, 16:03:14 »
Boże normalności, normalności..............czy to głos wołającego na pustyni. Kiedy to nastapi? Czy nowa władza w KG nam daje taka gwarancje? Znowu czas pokaże. A propo korupcji - na to jest tylko jedna rada - upieprzy przy samej d.... jak ktoś sie w takie instrumenty wpisał. Niech prokuratury robia swoje.