Autor Wątek: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL  (Przeczytany 15891 razy)

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« dnia: Grudzień 25, 2007, 22:46:43 »
Niedawno swietowalismy (niektorzy, co mieli nastroj ;) ) 15-lecie PSP. A jak bylo przedtem ? Chcialbym zadac kilka pytan tym, ktorzy moga podzielic sie wiedza na temat funkcjonowania Zawodowej Strazy Pozarnej w PRL i do roku 1992.

1) Kryptonimy w ukladzie xx-xx-xx - jak je rozszyfrowac ? Dwie pierwsze - np. 32 to wojewodztwo poznanskie - a dwie kolejne pary ? Nigdzie w sieci nie natknalem sie na wyjasnienia.

2) Struktura - Komendy Rejonowe, Komendy Wojewodzkie - czy KR odpowiadaly dzisiejszym KP ?

3) Koordynacja dzialan - kiedy wozy zostaly w pelni wyposazone w lacznosc radiowa ? Jak wygladala lacznosc z... wlasnie, chcialem napisac MSK - kto koordynowal wieksze akcje ?

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 26, 2007, 10:26:35 »
http://remiza.com.pl/?mod=arts&cmd=art&id=4 - tu może jeszcze coś ciekawego znajdziesz.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 26, 2007, 10:52:22 »
Od.1) województwo - rejon - wózek
Od.2) Obecne KP powstawały na bazie KR - nie wszędzie jednak dawny rejon pokrywa się z obecnym powiatem
Od.3) PA > Rejonowe SK > Wojewódzkie SK > Główne SK - pełne wyposażenie wozów w sprzęt łączności różnie w różnych województwach.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2009, 10:04:39 wysłana przez piotr998 »
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 27, 2007, 12:08:38 »
mam takie pytanko, które nasuneło mi się właśnie w tym momencie : czy zawodowa straż pożarna była pod powiatami czy była formacją państwową przed 92 rokiem.

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 27, 2007, 12:24:23 »
Cytuj
mam takie pytanko, które nasuneło mi się właśnie w tym momencie : czy zawodowa straż pożarna była pod powiatami czy była formacją państwową przed 92 rokiem.

Pod powiatami nie była, bo nie było powiatów. Państwowa też nie była, w sensie podległośći podlegała pod Urzędy Wojwódzkie, które miały pieniądze na ich utrzymanie. W Komendach Rejonowych zatrudnieni byli kierowcy z OSP, i z tamtąd otrzymywali wynagrodzenie.
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 27, 2007, 12:41:46 »
dzieki za odpowiedź.( powiaty ,rejony wszystko jedno). dziwne ztymi kierowcami. a czy ktoś mi powie jak było z emeryturą. po ilu latach nabywało sie praw emerytalnych?

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline kloss

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
  • Te sztuczki to nie ze mną, Brunner...
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 27, 2007, 12:55:42 »
mam takie pytanko, które nasuneło mi się właśnie w tym momencie : czy zawodowa straż pożarna była pod powiatami czy była formacją państwową przed 92 rokiem.
Z tego co pamiętam (ze źródeł a nie z autopsji) przed rokiem 1975 (reforma administracyjna państwa: 49 województw, w miejsce powiatów - rejony, itp.) straż pożarna podlegała Powiatowej Radzie Narodowej i zresztą nosiła nazwę Powiatowa Komenda Straży Pożarnych (PKSP). 

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 27, 2007, 13:00:27 »
dzieki za odpowiedź.( powiaty ,rejony wszystko jedno). dziwne ztymi kierowcami. a czy ktoś mi powie jak było z emeryturą. po ilu latach nabywało sie praw emerytalnych?

Wrr, nie wszystko jedno, bo powiat to administracja samorzadowa, a rejon centralna - tak jak dzisiaj wojewoda jest przedstawicielem administracji rzadowej, a powiat samorzadowej. Wyobraz sobie powiat zawiadywany odgornie :]

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 27, 2007, 13:20:08 »
Do reorganizacji w PSP (1992r.) straż pożarna była w dziale gospodarka komunalna, emerytury na zasadach cywilnych. Do 1975r. podległa pod powiaty (Kom. Pow. SP), w latach 1976 - 1992 pod urzędy wojewódzkie (Woj. Kom. SP) w terenie Zawodowe Straże Pożarne podległe komendantowi wojewódzkiemu. Dla celów administracyjnych utworzono Komendy Rejonowe, które nie były zakładami pracy > strażacy byli zatrudnieni w ZSP.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 27, 2007, 14:01:30 »
To było dawno co widać po niespójnych wypowiedziach.
Ja pamiętam, że emerytury były po 15 latach 40% i pełna emka 100%.

Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 27, 2007, 16:04:45 »
.......... W Komendach Rejonowych zatrudnieni byli kierowcy z OSP, i z tamtąd otrzymywali wynagrodzenie.


biwak skąd masz takie informacje???
Przyjmowałem się do ZSP przed reorganizacją jako kierowca i nie należałem ani nie musiałem należeć do OSP aby być kierowcą w ZSP, a pieniądze owszem przechodziły przez Urząd Wojewódzki zanim trafiły do Komendy Rejonowej.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 27, 2007, 16:09:58 »
sam998 biwakowi chodziło o to że kierowcy mechanicy z OSP podlegali pod straż zawodowa, to znaczy podpisywali z nią umowę oraz pobierali pensje, tak jak obecnie kierowcy mechanicy zatrudniani przez urzędy gminy

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 27, 2007, 16:55:16 »
To było dawno co widać po niespójnych wypowiedziach.
Ja pamiętam, że emerytury były po 15 latach 40% i pełna emka 100%.
Dodaj, że tylko dla strażaków zatrudnionych w Szkole Oficerskiej i Komendzie Głównej SP które podlegały pod MSW - reszta to niestety gospodarka komunalna i cywil.  -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 29, 2007, 10:06:17 »
Cytuj
.......... W Komendach Rejonowych zatrudnieni byli kierowcy z OSP, i z tamtąd otrzymywali wynagrodzenie.



biwak skąd masz takie informacje???
Przyjmowałem się do ZSP przed reorganizacją jako kierowca i nie należałem ani nie musiałem należeć do OSP aby być kierowcą w ZSP, a pieniądze owszem przechodziły przez Urząd Wojewódzki zanim trafiły do Komendy Rejonowej.


Cytuj
sam998 biwakowi chodziło o to że kierowcy mechanicy z OSP podlegali pod straż zawodowa, to znaczy podpisywali z nią umowę oraz pobierali pensje, tak jak obecnie kierowcy mechanicy zatrudniani przez urzędy gminy


dz madmax za rozjaśnienie umysłow
dokładnie oto mi chodziło


dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 29, 2007, 21:07:38 »
biwak dzięki twojemu obrońcy teraz i ja już wiem, o co tobie chodziło. Można myśleć o jednym a pisać o drugim, lub napisać pierwsze i ostatnie słowo zdania a reszta do domyślenia się.

Jeżeli miałeś na myśli to, co napisał kolega w wyjaśnieniu to zgadzam się z tym.


Powodzenia w Nowym 2008 Roku!

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 04, 2008, 23:57:14 »
Słyszałem, że przed 1990 rokiem w ZSP byli ludzie uprawnieni do noszenia broni... Czy to prawda? Jaki miało to cel?
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 05, 2008, 00:05:48 »
Słyszałem, że przed 1990 rokiem w ZSP byli ludzie uprawnieni do noszenia broni... Czy to prawda? Jaki miało to cel?

Pierwsze o czymś takim słyszę, a miałem wówczas spory dostęp do tajne/poufne w Kom.Rej.
W stanie wojennym głównie przychodziły różne szyfrogramy i w zależności od stopnia... mógł go odczytać dyspozytor lub tylko K-dt.
Nic takiego nigdy nie było!!!!
Kończąc szkołę w przy wprowadzeniu stanu tylko słyszałem, że określona kadra miała dostęp do broni, ale osobiście w to nie wierzę  :angry:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 05, 2008, 00:22:28 »
Pytanie może brzmieć jeszcze inaczej – czy chodzi o ZSP czy ZSP

Czyli Zawodową Straż Pożarną , czy Zakładową Straż Pożarną gdzie jako służba zabezpieczenia szczególnie ważnych zakładów mogli robić jako straż przemysłowa .

W Zawodowej Straży Pożarnej też nie słyszałem – pamiętam tylko śmieszne mapy za firankami i w sejfie koperty w stylu „akcja woda” , matematyczne wzory na sprawdzenie tożsamości radiowej  itd. itd.

Pozdrawiam MIKO 

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 05, 2008, 07:12:14 »
Niestety wtedy w niektórych województwach ( najbardziej strategicznych) pozwolenie i przydział na broń otrzymywali wybrani oficerowie i Komendanci Rejonowi. Oczywiście po szybkim przeszkoleniu. Przeważała broń krótka a w niektórych przypadkach długa.
Chodzi oczywiście o okres "stanu wojennego".
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline kloss

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
  • Te sztuczki to nie ze mną, Brunner...
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 05, 2008, 10:39:21 »
Pytanie może brzmieć jeszcze inaczej – czy chodzi o ZSP czy ZSP

Czyli Zawodową Straż Pożarną , czy Zakładową Straż Pożarną gdzie jako służba zabezpieczenia szczególnie ważnych zakładów mogli robić jako straż przemysłowa .

W Zawodowej Straży Pożarnej też nie słyszałem – pamiętam tylko śmieszne mapy za firankami i w sejfie koperty w stylu „akcja woda” , matematyczne wzory na sprawdzenie tożsamości radiowej  itd. itd.

Pozdrawiam MIKO 


Małe sprostowanie. Zakładowa straż nosiła pełną nazwę Zakładowa Zawodowa Straż Pożarna a skrót tej nazwy to ZZSP w odróżnieniu od ZOSP czyli Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Offline ratownik 112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 05, 2008, 11:03:48 »
Pamiętam ,jak narysowany na bloku schemat łączności radiowej dla mojego rejonu był schowany za wiszącą zasłoną i nie wolno było go odsłanić. Poprostu ściśle tajne , w razie kontroli z kw zwracała na to uwagę.

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 05, 2008, 12:43:31 »
Starsi koledzy opowiadali, że tak zwany oficer polityczny w komendzie miał stały dostęp do broni, trzymał ją w sejfie, a na specjalne okazje nosił przy pasie... Na pewno w stanie wojennym, ale i nie tylko...
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline flogiston

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 05, 2008, 13:16:37 »
Starsi koledzy w pewnych warunkach, mają co opowiadać ale mogą się posunąć do konfabulacji.
Nie było oficerów politycznych, bo wszyscy oficerowie byli członkami partii. Aczkolwiek niektórzy mogli się nadmiernie utożsamiać z rolą. Nadgorliwość to stare zjawisko. Występuje i dziś, będzie w przyszłości.
Na całą KW w Wwie wiem o dwóch osobach które po części oficjalnej odpraw nie zostawały na część partyjną. Nie wypowiadałem się w sprawie broni, bo niejasny był kontekst pytania - jednak broń palna to tylko część większego zjawiska. Składały się na nie posterunki zewnętrzne ( służba wartownicza), kratownice na szyby wytypowanych gaśniczych ( z działkiem), miotacze gazowe dla dowódców wozów i inne kwiatki.
Nie wszędzie to występowało.
Inne czasy, inna rzeczywistość. Inaczej widziane zadania strażaków.
Ja nie martwię się tym co było, zastanawiam się nad tym co będzie.

Pozdrawiam
Contra facta non valent argumenta.

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 05, 2008, 13:30:12 »
Dzięki Flogiston... Byłem ciekawy poprostu... -_- może u nas na Pomorzu było inaczej hehe... A co do przyszłości... to też się zastanawiam... Ale jestem optymistą
Pozdrawiam
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Historia najnowsza - kilka pytan o PRL
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 05, 2008, 18:41:35 »
zapomiałem dodać że obowiązkowo każdy oficer chorąży MUSIAŁ prenumerować przegląd pożarniczy (przynajmniej w moim województwie- żeby nie było niejasności) i zdawać z niego relacje na odprawach w KW. Ileż tam było śmiechu jak z-ca komendanta pyta chorążego " Panie chorąży co było w artykule tym zapisane? chorąży na to nie wiem i nie obchodzi mnie to. a ten CO???? Pan od jutra nie pracuje!!! i bardzo dobrze odpowiada chorąży nie będe musiał płacić za szkołe ( był rok po SCHP) :wacko:
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.