Autor Wątek: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP  (Przeczytany 31143 razy)

Offline dawio112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #50 dnia: Kwiecień 24, 2009, 22:16:29 »
dobra ok racje masz moj blad. Nastepnym razem pojade 50. moze zdaze zamknac garaz. Nie - zmienie miejsce zamieszkania to lepszy pomysl.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.956
    • JRG SGSP
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 24, 2009, 22:23:31 »
Zamknąć garaż...hmm...czyli jednak obsada wozu sie znajdzie i nie jesteś tam niezbędny. Co wobec tego uzasadnia stwarzanie niebezpieczeństwa? To że chcesz się przejechać na akcję?

Myślisz że dla potrąconego człowieka ma znaczenie to, czy sprawcą jest ktoś z OSP, PSP, BOR, ABW, SLD, KGB czy zwykły dres jadący Golfem3 100km/h w zabudowanym? Bo wg mnie nie bedzie mu to już zupełnie robiło różnicy.

Offline dawio112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 24, 2009, 22:27:21 »
oki przyznaj sie masz racje. chyba poprostu pora dac sobie spokoj z tym osp i po problemie.

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 24, 2009, 23:16:44 »
Nie, nie To jest bardzo duży problem - na zachodzie tą kwestie w jakiś sposób rozwiązano. Nie raz znajomi śpieszyli do remizy przekraczając prędkość - choć nie stwarzali zagrożenia na drodze. Wyższa konieczność.  Rafał.bula - to jest OSP od kuchni, byłeś kiedyś w OSP? My nie siedzimy w strażnicach 24 h na dobę, mało tego - mieszkamy w różnej odległości od strażnic, jedni biegną, inni jadą na rowerze - pewnie i tak przekraczając prędkość, a jeszcze inni dojeżdżają autem - oczywiście uważając także ina innych.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 24, 2009, 23:22:43 »
Zamknąć garaż...hmm...czyli jednak obsada wozu sie znajdzie i nie jesteś tam niezbędny. Co wobec tego uzasadnia stwarzanie niebezpieczeństwa? To że chcesz się przejechać na akcję?
A czy ma znaczenie jechać na akcję w 3, a jechać na akcję w 6?? Jak nie ma pełnej obsady to się nie czeka pół dnia, aż się ktoś kapnie, że wyje syrena, tylko się jedzie...
Choćby tylko Kamień Pomorski. Była różnica  w ilości ludzi....
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.956
    • JRG SGSP
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 24, 2009, 23:45:54 »
Więc po kolei:
-przekroczenie prędkości na drodze samo w sobie jest stworzeniem sytuacji potencjalnie niebezpiecznej, w przeciewnym wypadku nie byłoby zabronione
-tak, byłem kiedyś w OSP i wiem jak to funkcjonuje
-wyższa konieczności w tym wypadku nie ma zastosowania ponieważ nie są spełnione wszystkie konieczne elementy tj. zagrożenie (niebezpieczeństwo):
   -rzeczywiste – musi zachodzić w faktycznie obiektywnej rzeczywistości;
   -bezpośrednie – musi stwarzać natychmiastowe zagrożenie;
   -skierowane przeciwko dobru prawnie chronionemu;
   -może pochodzić od człowieka, od zwierzęcia, lub poprzez działanie sił naturalnych.
-pół dnia a 1 minuta to jest chyba różnica? W przypadku 2km odcinka drogi roznica czasu miedzy v=50km/h a v=90km/h wynosi wlasnie ok. minuty
-kto ma większe prawo do bezpieczeństwa: uzytkownicy dróg czy osoby potencjalnie zagrożone przez zdarzenie do którego się udacie?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 25, 2009, 00:22:49 »
Nie powiem, będąc akurat w aucie, w jakiejś odległości od jednostki, wiedząc co się I GDZIE dzieje, zdarzało mi się przekraczać prędkość. Ale - zagrożeniem raczej dla siebie, nie innych uczestników ruchu, aż takim psycholem nie jestem. Robiłem to na własną odpowiedzialność (może trochę z głupoty? pewnie tak.). Na szczęście z domu (a tam w 90% dorywają mnie smsy) najszybszym środkiem lokomocji jest rower (+ ścieżka rowerowa, 400m), z pracy - 2 płoty, 200m i mam remizę. Nie jest źle. Panowie, wiadomo, są to cele wyższe. Jednak - zdrowy rozsądek, przede wszystkim!!
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 25, 2009, 08:26:10 »
Ja jeśli jade samochodem i jest akcja a wiem że sie nie wyrobie do remizy poprostu na akcje jade swoim i nie ma problemu. A jazda na maxa aby zdążyć powoduje jak najbardziej potencjalne zagrożenie czy z legitymacją czy bez

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 25, 2009, 10:31:34 »
Zaskoczony jestem, iż wy jako strażacy i kierowcy nie dostrzegacie, że przekraczanie prędkości i łamanie przepisów drogowych czy nawet ich naginanie gdy jedziecie do alarmu jest usprawiedliwione.

Przeanalizujcie kilka akcji związanych z wypadkami komunikacyjnymi, do których jechaliście i zastanówcie się, w którym przypadku kierowca, który spowodował wypadek miał świadomość, że przekraczając dopuszczalną prędkość zginie lub dozna ciężkich obrażeń lub zabije kogoś lub zrobi za chwilę z niego kalekę.

Gdyby każda z ofiar miała taką świadomość, za pewne do tego by nie doszło, jestem przekonany, że wy, gdy buzuje wam we krwi adrenalina wywołana smsem czy syreną takiej świadomości też nie macie.

Mimo iż nikt nie lubi płacić mandatów, jestem jak najbardziej za karaniem nimi przez policję. Uważam, że jak się mandat należy to trzeba go z pokorą przyjąć a nie dyskutować z władzą inaczej dołączacie do grupy świętych krów obok posła Kurskiego i innych wybrańców narodu.

Wydaje mi się, że jesteście powołani do ratowania życia i zdrowia ludzkiego a nie do stwarzania zagrożenia dla życia i zdrowia, gdy jedziecie do alarmu.

Słyszałem o OSP, których członkowie w prywatnych samochodach posiadają syreny o zmiennym tonie a także lampy błyskowe koloru niebieskiego, które wykorzystują do jazdy alarmowej podczas alarmu...

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 25, 2009, 12:11:36 »
Witam

Zaskoczony jestem, iż wy jako strażacy i kierowcy nie dostrzegacie, że przekraczanie prędkości i łamanie przepisów drogowych czy nawet ich naginanie gdy jedziecie do alarmu jest usprawiedliwione.

Przeanalizujcie kilka akcji związanych z wypadkami komunikacyjnymi, do których jechaliście i zastanówcie się, w którym przypadku kierowca, który spowodował wypadek miał świadomość, że przekraczając dopuszczalną prędkość zginie lub dozna ciężkich obrażeń lub zabije kogoś lub zrobi za chwilę z niego kalekę.

Gdyby każda z ofiar miała taką świadomość, za pewne do tego by nie doszło, jestem przekonany, że wy, gdy buzuje wam we krwi adrenalina wywołana smsem czy syreną takiej świadomości też nie macie.

Mimo iż nikt nie lubi płacić mandatów, jestem jak najbardziej za karaniem nimi przez policję. Uważam, że jak się mandat należy to trzeba go z pokorą przyjąć a nie dyskutować z władzą inaczej dołączacie do grupy świętych krów obok posła Kurskiego i innych wybrańców narodu.

Wydaje mi się, że jesteście powołani do ratowania życia i zdrowia ludzkiego a nie do stwarzania zagrożenia dla życia i zdrowia, gdy jedziecie do alarmu.

Słyszałem o OSP, których członkowie w prywatnych samochodach posiadają syreny o zmiennym tonie a także lampy błyskowe koloru niebieskiego, które wykorzystują do jazdy alarmowej podczas alarmu...

Jeżeli jadę ratować czyjeś zdrowie bądź życie i wiem jak ważny jest czas dotarcia do poszkodowanego, to nie będę zwracał uwagi na to: ile przekroczyłem dozwoloną prędkość, a na to czy stwarzam niepotrzebne zagrożenie.
Przepisy są dla wszystkich: tych co umieją jeździć i tych co nie umieją, tych co mają dobre samochody i tych co mają gorsze auta...
To, że przekroczyłem prędkość nie oznacza, że moja jazda jest niebezpieczna. Nie znam człowieka, który jeździ samochodem nie przekraczając dozwolonych limitów. I jeżeli myślisz, że w związku z tym, że jadę kogoś ratować, to będę używał drogi inaczej niż wszyscy to... (odpowiedz sobie sam).
Nie jestem, nawet, nieostrożny. Nigdy jadąc na alarm nie spowodowałem, nawet, zagrożenia, a jak się poślizgnę zbiegając ze schodów bloku, spiesząc na alarm, to będę kulał.
Nie przyjął bym mandatu, a z drugiej strony nie wyobrażam sobie, żeby ktoś w moim mieście wlepił go strażakowi. Policjanci to też ludzie, czasami ratownicy, a czasami poszkodowani.

PS. Czytałem o dziennikarzach odsiadujących kary aresztu za bzdury jakie wypisywali.

Pozdrawiam

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #60 dnia: Kwiecień 25, 2009, 13:11:12 »
Przypadek z dnia wczorajszego: alarm (dostalem sms do remizy mam 2 kilometry) wsiadam w auto i lece. HALT i wyskakuje koles z radarem. Mowie ze jade na alarm. On wola potwierdzenie a ja nie mam komorki. Wola legitymacje lub cokolwiek innego a ja tez nie mam. Mandat 300zl i 6 pkt. :) Brzmi smiesznie ale wcale mi nie jest do smiechu.

Moim zdaniem te legitki powinny miec ksztalt dowodu lub prawka. tyle zwiazek moglby zalatwic.

Czy uważasz, że strażacy jak posłowie, sędziowie i prokuratorzy powinni mieć immunitet?

300zł i 6pkt. wg taryfikatora to przekroczenie prędkości o 31-40 km/h.

Czy zatem jazda przez wieś z prędkością 71-90km/h do alarmu samochodem nieuprzywilejowanym by zyskać teoretycznie 30-60 sekund jest uzasadniona, pozostawiam waszej ocenie...

Martwy ratownik, to zły ratownik.

Offline LukaszPO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
  • PSP & OSP
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #61 dnia: Kwiecień 25, 2009, 14:39:15 »
Z innej beczki. W Czestochowie jest knajpa w której za okazaniem legitymacji OSP dają 15% zniżki na jadło:]

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #62 dnia: Kwiecień 25, 2009, 18:59:54 »
Mistrzostwa Polski OSP w maratonie MTB (Nałęczów - 31 maja 2009 roku)  :
http://www.zosprp.poznan.pl/aktualnosci.php/133_mistrzostwa_polski_osp_w_maratonie_mtb.html
Warunkiem uczestnictwa jest m.in. posiadanie legitymacji.

Offline pawel_jumper

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #63 dnia: Kwiecień 27, 2009, 17:03:55 »
Dokładnie. Kto na codzień, nawet nie wtedy gdy się bardzo spieszy, jeździ zawsze zgodnie z przepisami ? Kto skrupulatnie zauważając "czterdziestkę" zdejmuje nogę z gazu ? W takim razie po co policja stoi z radarami, po co są fotoradary ? Dlaczego eLki są zawsze wyprzedzane ? Przecież one zawsze jeżdżą zgodnie z przepisami.
Nikt nie jest członkiem OSP dlatego, żeby sobie poszaleć autem gdy wyje syrena. Ale chyba większość strażaków słysząc syrenę chce jak najszybciej znaleźć się w remizie i jechać do akcji i oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku mknie jak najszybciej. Takie moje zdanie.

Pozdrawiam

Offline hwd-osp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #64 dnia: Kwiecień 20, 2010, 21:54:23 »
Przepisy są dla wszystkich, nawet tych co jada na sygnale, kierowca samochodu pożarniczego też musi je przestrzegać. Spowoduje wypadek więc mandat otrzyma, no chyba że jest śwagrem starosty czy też parobkiem u burmistrza. Więc pewni tacy nie bądzcie jak Krzyś Mila, niewiem skąd on jest..........i za bardzo nie chce wiedziec skoro u nich prawo jest nie dla wszystkich.

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #65 dnia: Kwiecień 20, 2010, 23:38:15 »
Kierowca samochodu pożarniczego musi przestrzegać przepisów ruchu drogowego natomiast może w niektórych sytuacjach odstąpić od pewnych zasad np. podczas przejazdu na czerwonym świetle. Kierowca straży to niesamowicie odpowiedzialna funkcja, trzeba mieć oczy dookoła głowy, być gotowym na jakieś gwałtowne hamowanie itp. Jadąc szybko do akcji nie jest wielką sztuką położyć taki wóz,  wystarczy jeden niepewny ruch, jakiś błąd i nieszczęście gotowe. Wszystko zależy od rozsądku, umiejętności i doświadczenia kierowcy. A otrzymanie mandatu wydaje mi sie jest błahe wobec nieszczęścia jakie można sobie, ludziom których się wiezie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego zafundować...
998 C.R.E.W.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #66 dnia: Kwiecień 21, 2010, 09:03:47 »
Słyszałem o OSP, których członkowie w prywatnych samochodach posiadają syreny o zmiennym tonie a także lampy błyskowe koloru niebieskiego, które wykorzystują do jazdy alarmowej podczas alarmu...
Czy pomysł jest dobry... chyba taki temat już był ;) Konkluzja była taka, że nie da się tego załatwić zgodnie z prawem, a i sensu też to większego nie ma - za duże pole do nadużyć - a szkoda, bo mogłoby to częściowo rozwiązać problem z łamaniem przepisów jadąc na alarm... Generalnie pomysł jazdy na gwizdkach bez zezwolenia marny, bo jak się najedzie na policję to problemy się podwajają w stosunku do zwykłego złamania przepisów ^_^

Jeżeli jadę ratować czyjeś zdrowie bądź życie i wiem jak ważny jest czas dotarcia do poszkodowanego, to nie będę zwracał uwagi na to: ile przekroczyłem dozwoloną prędkość, a na to czy stwarzam niepotrzebne zagrożenie.
Przepisy są dla wszystkich: tych co umieją jeździć i tych co nie umieją, tych co mają dobre samochody i tych co mają gorsze auta...
To, że przekroczyłem prędkość nie oznacza, że moja jazda jest niebezpieczna. Nie znam człowieka, który jeździ samochodem nie przekraczając dozwolonych limitów. I jeżeli myślisz, że w związku z tym, że jadę kogoś ratować, to będę używał drogi inaczej niż wszyscy to... (odpowiedz sobie sam).
Amen. Kto jest bez winy niechaj pierwszy rzuci kamień - bo ja nie wierzę że wszyscy którzy tępią pośpiech w drodze do remizy, nawet normalnie jeżdżąc na codzień nie łamią przepisów. Bo z drugiej strony ograniczenia też czasmi są ustawione idiotyczne :rolleyes:

Z innej beczki. W Czestochowie jest knajpa w której za okazaniem legitymacji OSP dają 15% zniżki na jadło:]
Ooo, a można wiedzieć która to? Może być na PW ^_^


Teraz jeszcze inna sytuacja w której może się przydać legitka OSP - jak jedziesz wozem strażackim normalnie bez sygnałów i w cywilu w razie zatrzymania do kontroli przez policję. W sumie to osoba prowadząca taki samochód powinna mieć zezwolenie na prowadzenie "pojazdu służbowego" wydane przez naczelnika lub prezesa - coś na wzór tego z PSP, ale od biedy legitymacja też może nam tyłek uratować :P
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #67 dnia: Kwiecień 21, 2010, 10:48:28 »
Z innej beczki. W Czestochowie jest knajpa w której za okazaniem legitymacji OSP dają 15% zniżki na jadło:]
Ja też chcę wiedzieć tym bardziej , że w sobote pielgrzymuję do tego miasta. I jeszcze pytanie czy jakowyś napitek też serwują ? :gwiazdki:  :fiuu:  :rofl:
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #68 dnia: Kwiecień 21, 2010, 12:20:58 »
Też będę tam w sobotę :)
I również chętnie dowiem się cóż to za miejsce tak honoruje strażaków :)

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 23, 2010, 14:23:19 »
W Opolu,w jednej firmie, dla ochotników straży pożarnej są zniżki na prawo jazdy...
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: po co jest legitymacja i co ona daje => legitymacja członka OSP
« Odpowiedź #70 dnia: Październik 31, 2010, 14:07:02 »
W Opolu,w jednej firmie, dla ochotników straży pożarnej są zniżki na prawo jazdy...
Zapewne masz na myśli OSK "Strażak"? Bo ja w sumie to nie wiem, ale tak przypuszczam że o ten ośrodek chodzi :P
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE