Autor Wątek: Sygnał Syreny Strażackiej Osp  (Przeczytany 219605 razy)

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 14, 2005, 18:18:04 »
Syreny na remizach to miom zdaniem przestarzały system ogłaszania alarmu w jednostkach OSP. Mimo to wiem że jeszcze długo będzie stosowany. A zatem najwyższy czas przerzucić się na pagery.
W mojej jednostce syreny używamy tylko do alarmów (za wyj. pogrzebu i sylwestra), trzy krótkie sygnały to alarm, w innych przypadkach jeden raz długi sygnał. Też nie przesadzamy mieszkańcom z nadużywaniem syreny strażackiej. Dlatego posiadamy urządzenie które dzwoni do kierowcy. I wiemy że nawet jak on nie usłyszy to komórka tez zrobi swoje.

Offline sebol309

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 14, 2005, 18:40:35 »
Do OSPOSIE.

Ja napisałem ,że staramy sie nie nadużywać syreny i przez to niepotrzebnie nie niepokoić mieszkańców.O nich również należy pamiętać i zaskarbiać  sobie ich sympatię,to w końcu im służymy.  

Offline Pączek998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
    • http://strazak998psp@wp.pl
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 20, 2005, 18:41:28 »
U nas jest wieczny problem o system alarmowania kiedyś było o dwie syreny więcej w mieście i co najważniejsze wyły one ruwnoczesnie, lecz teraz niby po zmianie na lepsze włanczane są szeregowo przez PSK - lepsze, ale, dla kogo bo nie dla nas, ponieważ czasem kiepsko słychać jedna syrena a jak by wyły wszystkie razem to był by lepszy efekt. Walczymy o te syreny już ładne z kilknascie lat, i bez skutku, APEL do gminy Więcbork i PSP w Sępolnie Kraj. Może w końcu rozwiążemy nasz ploblem:D trzeba pamiętać ze nasze syreny są właczane rocznie ponad 130 razy. A wiec chyba warto prawda??? A jeśli pewnego dnia jednostka nie wyjedzie, ponieważ nikt nie słyszał syren??


pozdr. druch Łukasz  

Offline karmach

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 21, 2005, 10:55:03 »
Witam
 
 Unas z alarmowaniem , jest nastepujaco PSK włacza po 3 razy co kilkanaście sekund,
 i wyje do skutku az nikt sie nie zgłośi i nie wyłączy .W tym samym obiekcie mieszka były naczelnik i przeważnie sam dzwoni do PSK i sie dowiaduje co i jak , i sam wyje:) ..My tylko przybiegamy i już wiemy gdzie mamy sie udać  ....a CO do zbiórek to jest kartka z terminem szkolenia i friko , niema żadnego wycia .....POZDRAWIAM
                                 
                                                                          OSP Kożuchów :)

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 21, 2005, 13:48:03 »
W naszej OSP należącej do KSRG po awarii syreny zainwestowaliśmy w Pagery zamiast w naprawę syreny.I problem ze słyszeniem jej ze względu na warunki atmosweryczne się sam rozwiązał.W ciągu kilku lat zostały zakupione Pagery dla wszystkich jeżdżących do zdarzeń jest nas dwudziestu.Na początku dostali kierowcy i kilku strażaków resztę powiadamiało się telefonicznie w miarę potrzeby.I tak z roku na rok dzięki pieniądzom z KSRG zwiększaliśmy ich liczbę.DSP jest załączane przez dyspozytora na PSK-a może on uruchomić Pagera jako Alarm lub też wywołać konkretnego strażaka , my to nazywamy wywołanie osobiste .Możemy to samo zrobić sami z remizy.



 pozdrawiam Krzysiek

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 21, 2005, 16:06:53 »
Jeden ciągły sygnał to pozar na miejscu, trzy sygnały to zdarzenie poza terenem miejscowosci, dwa krótkie to zbiórka. W przypadku pogrzebu kilka dłuzszych sygnałów. Tak jest u mnie.

Offline brydziu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 102
    • http://www.strazak.com
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 21, 2005, 22:02:43 »
Przeciez syrena jest po to, zeby skompletowac ilosc strazaków jadacych do akcji. I powinna sluzyc tylko po to. Ktos tu pisał, że są sygnaly na zbiórke, są do pożaru zamiejscowego i są do pożaru na terenie jednostki. Ale przeciez kiedy słyszysz syrene to biegniesz! Nie czekasz i liczysz ile jest sygnałów tylko biegniesz. Nie do przyjecia jest sytuacja kiedy strazak liczy czy sygnały są na zbiórke czy do akcji!!! Przeciez kiedy zycie lub mienie ludzkie jest zagrozone to waznna jest kazda sekunda! Czasem 3 sygnały nie wystarcza. Np późno w nocy trudno dobudzic ludzi! Sygnał syreny powinien byc utozsamiany z tym, ze cos sie dzieje, i strazak spieszy sie aby pomóc a nie na jakies zbiórki czy ćwiczenia od tego jest telefon!!!


Pozdro
www.strazak.com
http://blog.strazak.com
www.ratownik.net
gg:1963560 email:brygada@strazak.com

Offline gasmen1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 22, 2005, 23:07:16 »
Witam w mojej jednostce OSP Połczyn Zdrój jest podobnie jak w większości jednostkach. Alarm to 3 sygnały.


Pozdrawiam

Offline aspirant

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 09, 2005, 19:28:25 »
U nas 3 razy oznacza alarm, 2 razy-zbiórka

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 09, 2005, 20:15:37 »
u mnie syrena "wyje" az zbierze sie komplet tzn 6-ciu ratownikow

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 11, 2005, 12:35:39 »
W mojej jednostce jest podobnnie, 3 razy informuje o akcji ratowniczo-gaśniczej, 2 sygnały zbiórka. Zazwyczaj druhowie o zbiórkach są informowani telefonicznie, ale w szczególnych przypadkach informuje o tym syrena
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2005, 18:45:34 wysłana przez tomer123 »

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 12, 2005, 11:44:26 »
Podzielam Twoje zdanie brydziu, u nas jak wyje syrena to znaczy dla każdego naszego strażaka że jeśli może to ma brać dupę w troki i zasówać do remizy bo coś się dzieje.I nikt nie liczy sygnałów, nie ma dwuch wariantów "że to może ćwiczenia".Jeżeli jest alarm OC to cału podział bojowy jest powiadamiany sms-em lu telefonicznie.Oczywiście każdy naczelnik dowodzi według siebie bo ma takie prawo ale sytuacja w mojej OSP wygląda tak jak przedstawiłem.Pozdrawiam sie ma!
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 13, 2005, 11:06:42 »
Syrena jak każda baba kiedyś się zbuntuje i nie zawyje. Więc większego znaczenia nie ma ile razy i jak długo ma to robić. Niech wam gmina kupi tel. komy  albo pagery i PSK nie będzie miało problemu z alarmowaniem.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 15, 2005, 19:41:54 »
JA robie inspekcje dla OSP, denerwuje mnie, że każda gmina ma inne ustalenia co do alarmowania syrena.
Rozmawialem z Zarzadem Powiatowym OSP i Koemendantem Powiatowym PSP, doszlismy do wniosku, że 3 sygnaly dla alarmu nie maja sensu.
Juz piesze dlaczego: jezeli wlaczam syrene, to chce aby kazdy ochotnik niezwolocznie zjawil sie w remize, a nie zacząl liczyc ilosc sygnalow ( czy 2 czy 3).
Jezeli strazak slyszac syrene, czeka na 3 sygnal - to nie jest niepotrzebna strata czasu????!!!
Wniosek : alarm to powinien byc sygnal ciagly, a zbiorka modulowana.

Co sadzicie o tym?

Offline brydziu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 102
    • http://www.strazak.com
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #39 dnia: Maj 16, 2005, 11:00:37 »
Cytuj
alarm to powinien byc sygnal ciagly, a zbiorka modulowana

No tak, tyle że:

Ciągłego sygnału nie zawsze się rozpozna już tłumacze dlaczego.

Ciągły hałas, czy to samochodu, czy innego urządzenia, inaczej pobudza słuch. Jeżeli jesteś w domu, masz zamkniete okna do remizy masz  póltorej kilometra, to ciągłego sygnału nie usłyszysz, albo usłyszysz, ale nie zwrucisz uwagi na to, że wyje. Jeżeli natomiast syrena zwalnia i sie rozpedza, to to usłyszysz, bo w otoczeniu cos sie zmienia.

W moim przypadku jest tak, kiedy np siedze w domu wieczorem, ogladam telewizje, lub robie cos innego to w pewnym momencie w otoczeniu cos zaczyna mi nie pasowac, podchodze do okna i slysze wycie syreny.
Ale to tylko dlatego ze syrena sie rozpedza i zwalnia.
Dlatego własnie wyje sie pare razy.

Mam nadzieje, że wszyscy mnie zrozumieli, bo trochę zamieszałem w mojej wypowiedzi. :)

Pozdrawiam.
www.strazak.com
http://blog.strazak.com
www.ratownik.net
gg:1963560 email:brygada@strazak.com

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 16, 2005, 21:10:37 »
A teraz poważniej. Nie uważam, że musi to być sygnał jednakowy w gminie, powiecie, czy województwie, albo w kraju. Sygnał jest dla miejscowego OSP i jak go sobie ustalą to trzeba uszanować. W końcu to oni na niego reagują. Znam przypadki, że do akcji jest inny, na ćwiczenia inny, a na browara jeszcze inny. Chłopaki z OSP potrafią zmieniać go co jakiś czas, aby żonki się nie połapały się kiedy idą na piwo. Pozdrawiam i życzę jak najmniej stresujących syren.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 16, 2005, 21:47:55 »
W mojej OSP sygnał syreny oznacza jedno!! Jak najszybciej zjawić się w remizie!! Masz 2 do 2,5 minuty, aby jechać pierwszym wozem, do 4 aby wsiąść na drugi! Nie ma czegoś jak zbiórki na syrene.. czasem ćwiczenia są ogłaszane syreną, ale przede wszystkim służy ona do alarmowania o akcji.. równocześnie z syrena odzywają się Pagery więc problemu z powiadomnieniem nie ma.. i podzielam zdanie Brydzia, iż najlepszym sygnałem syreny jest sygnał modluwany.. najbradziej rozpoznawalny dźwięk.. ;)  chyba jeden z najbardziej przeraźliwych, ale ja nie narzekam :lol:  ;)  

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 16, 2005, 22:14:10 »
macie racje, nie pomyslalem o tym

dzieki...

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 20, 2005, 15:20:09 »
SYRENA TYLKO ALARMOWO !!!! 3 X 30

WYJĄTKIEM BYŁA ŚMIERĆ PAPERZA .


POZDRO !!

Offline ktos998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 20, 2005, 21:25:06 »
I tu sie rownież zgodze z osposie.
Jak wyje syrena to i nadają pagery i sygnał daje modulowany do momentu jak pierwszy ktory zjawi sie w remizie nie wyłączy syreny.Potem zgłasza sie przez stacje do PSK dostaje namiary i jak mapełen stan to jazda do akcji

                            Pozdrawiam

Offline zibi.gpr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
    • http://www.strazgpr.mix
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 14, 2005, 12:33:20 »
Cytuj
Cytuj
chlopie syrena unas jest tylko i wyłącznie do akcji gdyby w mojej jednostce wyli na zbiurke to napewno kogoś buy ukamieniowali!!!!! mamy około 200-250 wyjazdów rocznie jak i nik nie czeka i liczy czy wyje raz czy 3 razy :D  pozatym posiadamy pagery w systemieDSP nara pozdro! :rolleyes:
Witam,
macie bardzo dużo wyjazdów, wydaje mi się że są JRG PSP w mniejszych miastach które mają porównywalną albo nawet mniejszą ilość wyjazdów.
Według mnie przy takiej ilości zdarzeń koniecznie powinien być stały dyżur conajmniej jednego zastępu. Dopiero drugi zastęp i ewetualnie kolejne powinny być zbierane na syrenę albo selektywnie. Domyślam się że przy takiej ilości zdarzeń dysponujecie kilkoma wozami, macie dużo ludzi i profesjonalny sprzęt. Przy tak dużej ilości zdarzań nie powinno się dopuszczac do opóźniania wyjazdu ze wzdlędu na to że strażacy muszą przybiec do remizy i się przebierać - chodzi przecież o bezpieczeństwo.

Pozdrawiam, Sylwek
Jelcz GCBA 6/32 Mercedes GBA 2,5/16 Mercedes SRT  Iveco SRTeh  30  ratowników czynnych z badaniami lekarskimi(wszyscy posiadamy pagery) i kursem Pierwszej Pomocy Medycznej (+ pięciu ratowników na czterech łapach pieski z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej :) / www.strazgpr.mix.pl / sprzętu trochę jest co do dyspozytora jest taka osoba bo mamy tel 998 i ktoś go musi odbierać  co do sekcji niema lecz zawsze pierwszy samochód wyjeżdza na 2 syrenę (około 8 osób mieszka bardzo blisko remizy)  heheeh więcej na stronce zapraszam
ps. aa co do przebierania niema nato czasu przebieramy si w samochodach w czasie jazdy
a co do takiej PSP jest nawet kolo nas heheheh i czesto temu sa niejasne sytuacje hihhiih :lol:  
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2005, 12:35:19 wysłana przez zibi.gpr »

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 01, 2005, 10:00:22 »
S Y R E N A = A L A R M tyle w tym temacie zbiórki sami umawiamy na godzine i przychodzimy jedyne wycia nie na alarm to jak sie strazak żenił czy był jakiegoś pogrzeb(krótko) i długo wyliśmy jak Papież umarł i był jego pogrzeb a takto syrena to alarm i koniec a nie zabawka

POZDRAWIAM WSZYSTKICH!!!
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline Herflik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #47 dnia: Wrzesień 07, 2005, 16:53:08 »
U mnie jak i u wiekszosci 3 X 30 sekund i tylko na alarm, nie wazne czy to pompowanie zalanej piwnicy, wypadek, pozar w naszej miejscowosci lub innej czy cokolwiek innego ( mam tu na mysli  miejscowe zagrozenia oczywiscie).  Jezeli umiera jakis nasz kolega druh wtedy tez sie wyje, ale tylko jeden dluuuuuugi sygnal, gdy wyprowadza sie kondukt pogrzebowy z domu i gdy cialo jest skladane do grobu. Na zbiorki i cwiczenia jest godzina 9:00 w kazda sobote. Zalezy co mamy do zrobienia - raz jest dzien gospodarczy a raz cwiczymy ze sprzetem.

I taka moja uwaga na koniec. Nie tylko dla mnie, ale na pewno dla innych takze ryk syreny jest jak zastrzyk w tylek. Zawsze, gdy pedze na alarm o malo co w pory nie narobie z emocji, a gdybym mial jescze liczyc przy tym  poszczegolne sygnaly to na pewno by sie to stalo :P:P
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2005, 17:00:34 wysłana przez Herflik »
Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.

Offline YODA

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 07, 2005, 20:29:11 »
umnie dzwoni 3razy ,pierwszy 30sek drugi 15sek i trzeci 30sek .

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Sygnał Syreny Strażackiej Osp
« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 07, 2005, 21:35:23 »
3 razy po 30 sekund + pagery w systemie DSP-50. Syrena wyje tylko na alarm. Wyjątkiem są pogrzeby strażaków. Na zbiórki przychodzimy o umówionej porze.
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron