Autor Wątek: Dlaczego w PSP trzeba odpracowywać święta?!!!  (Przeczytany 7338 razy)

Offline Coca-cola

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Dlaczego w PSP trzeba odpracowywać święta?!!!
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 19, 2007, 23:19:45 »

Tak wynika z ustawy, tradycji katolickiej i po prostu z logiki. To jest jedno święto i nie próbuj tutaj demagogii uprawiać.



Przyjacielu,jeżeli chodzi o nazewnictwo to właśnie potocznie się mówi że jest to drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia,a tak naprawdę jest to Święto Świętego Szczepana,pierwszego męczennika,więc zanim zabierzesz głos poedukuj się troszkę np. z religioznastwa.Pozdrawiam i Życzę Wesołych Świąt.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2007, 23:22:16 wysłana przez Coca-cola »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Dlaczego w PSP trzeba odpracowywać święta?!!!
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 19, 2007, 23:33:02 »
tiaa... a za chwilę będziemy dyskutować o wyższości Wielkanocy nad Bożym Narodzeniem:)
jak dla mnie to oba te święta są "pojedyncze", tyle tylko, że dwudniowe. Taka widać tradycja, chociaż zważcie, że nie wszędzie...

Rozp. Min. SWiA przywołane wcześniej zastąpiło poprzednie m. in. z tego powodu, że zmianie uległ sposób rozliczania dni świątecznych w KP. Niestety po kolejnej noweli KP, MSWiA nie zdążyło przygotować noweli rozporządzenia. Widocznie Panie i Panowie tam pracujący byli zbyt zajęci innymi sprawami:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Dlaczego w PSP trzeba odpracowywać święta?!!!
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 20, 2007, 10:25:24 »
Ciekawe, w mojej KP nic na ten temat nie wiedzą. Wiedzą natomiast że 11 Listopada w tym roku przypadło w niedziele więc 8 godzinnym należy się dzień wolnego?

czy to nie jest to samo? lub inaczej skoro należy się dzień wolny ( bo święto przypadał w dzień ustawowo wolny od pracy) to dlaczego nie można innego święta odpracować?

kompletna porażka

pozdro
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Dlaczego w PSP trzeba odpracowywać święta?!!!
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 20, 2007, 12:08:52 »
Przyjacielu,jeżeli chodzi o nazewnictwo to właśnie potocznie się mówi że jest to drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia,a tak naprawdę jest to Święto Świętego Szczepana,pierwszego męczennika,więc zanim zabierzesz głos poedukuj się troszkę np. z religioznastwa.Pozdrawiam i Życzę Wesołych Świąt.
Kolego najserdeczniejszy religioznawca to ty chyba kiepski jesteś.
Fakty są takie, że kościół rzymskokatolicki obchodzi 1 i 2 dzień Bożego Narodzenia. W dniu pierwszym wysławia się fakt, że Syn Boży stał się człowiekiem. W dniu drugim kosciół "wspomina męczeńską śmierć św. Szczepana" lub inaczej "drugi dzień świąt jest poświęcony św. Szczepanowi".
W kościele wschodnim zaś, o czym kolega zapewne nie wie, jest jeszcze trzeci dzień swiąt Bożego Narodzenia z tym, że 2 poświęcony jest świętej rodzinie, a trzeci właśnie Szczepanowi - i bynajmniej nie są to trzy święta tylko 1 trzydniowe.

Już odpowiadam: Zgodnie z § 16 ust 4 rozp. w sprawie czasu służby strażaków PSP Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli jednak w tygodniu obejmującym od poniedziałku do niedzieli wystąpią dwa święta w inne dni niż niedziela, obniżenie wymiaru czasu służby o 8 godzin następuje tylko z tytułu jednego z tych świąt. Czyli nasz normatyw 40-godzinny został obniżony jedynie o 8 godzin, czyli mamy 32 godz. A faktycznie pracujemy 24 godziny. Ale zmianowi też za to zapłacą, bo ich normatyw też się obniżył. Pretensje możemy mieć do poprzednich i w sumie obecnych MINISTRÓW bo ni zauważyli zmiany kodeksu pracy. Jestem ciekawy kto odpowie za brak odpracowania świąt majowych - bo to nie znika. Co ciekawe KG nie odpracowywuje świąt BN. Śmieszne nie? A dla mnie prawo jest prawem (choć czasami jest głupie) czyli dura lex sed lex
A gdzie tutaj jest napisane kolego, że trzeba odpracowywać. Wszakże ustawa o psp mówi, że "czas służby strażaka nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym" - może być więc krótszy, a co do zasady nie moze być dłuższy. Ale tak naprawdę to zapisy tego art. dotyczą raczej strażaków w systemie zmianowym, bo jeżeli przyjąć, za art. 35 ust. 6 że "Codzienny rozkład czasu służby strażaka polega na wykonywaniu zadań służbowych po 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku" - więc nie ma możliwości odpracowania w soboty, czy niedziele w innym trybie niż trybie dyżuru.
Swoją drogą to niechlujność zapisów w art. 16 rozporządzenia jest porażająca. Święto to jedno, ale dlaczego raz stosuje się pojęcie "czasu pracy o 8 godzin" by w drugim zdaniu pisać już o czasie służby 
A wracając do tematu - musimy odpracować i tyle
A dlaczego kol. tak uważa? Ja pozwalam sobie się nie zgodzić z tym stwierdzeniem:)
Popieram w całej rozciągłości roztropność i przenikliwość myślenia kolegi langa!

PS
Nie wiem na jakiej podstawie, ale w KG postanowiono nie poruszać tematu uznając jednocześnie, że nie trzeba nic odpracowywać.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich dyskutantów mając na uwadze, że św. Szczepan jest patronem służby.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2007, 12:24:00 wysłana przez ktk »

Offline Bart2376

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Dlaczego w PSP trzeba odpracowywać święta?!!!
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 28, 2007, 08:35:28 »
Jako że za mój ostatni post zostałem zjechany wyjaśnie pokrótce o co chodzi z tym czasem 40-godzinnym. Zgodnie z art. bodajże 35 ustawy o PSP czas służby strażaka nie może przekraczać 40 - h miesięcznie w okresie rozliczeniowym. W naszej formacji jest przyjęta norma 40 godzinnego tygodnia pracy. A niestety przez te święta nasza tygodniowa norma uległa obniżeniu. Przepisy prawne mają to do siebie, że nie wolno ich interpretować w oderwaniu od innych przepisów. Zgadzam się że wnioskując jedynie z w/w przepisu nie do końca musimy odpracowywać to święto, ale w świetle wielu innych przepisów jednak musimy, taka jest prawda. A pretensje to możemy mieć do ministra, a nie do kadrowców. Zresztą i tak prędzej czy później i tak wszyscy będą musieli to odpracować, a im więcej gadania o tym na publicznym forum tym prędzej się to stanie.

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Dlaczego w PSP trzeba odpracowywać święta?!!!
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 28, 2007, 16:33:14 »
Witam !
 Poszperałem trochę w necie , podzwoniłem tu i tam i szczerze mówiąc niczego konkretnego sie nie dowiedziałem.Nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi co do konieczności odpracowania jednego dnia Świąt Bożego Narodzenia, bo tylko to Święto jest problemowe.
 Znalałem natomiast uzasadnienie złożenia do TK wniosku o stwierdzenie zgodności zmiany KP wysłany przez Polska Konfederacje Pracodawców Prywatnych :
Cytuj
W praktyce w jednym tygodniu kalendarzowym dwa święta mogą wystąpić w maju (1 i 3 maja) oraz w grudniu (25 i 26 grudnia). W najbliższej przyszłości dwa dodatkowe płatne dni wolne wystąpią w latach 2006-2008 oraz w latach 2012-2014. W latach 2009 oraz 20015 pracownicy otrzymają jeden dodatkowy płatny dzień wolny.
Przepisy art. 1 pkt 1 oraz art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy zmieniają na niekorzyść sytuację prawną pracodawców i nakładają na nich nowe ciężary ekonomiczne. Pracodawcy będą zmuszeni zredukować zakres swej działalności (w skali 1-2 dni w roku), co będzie oznaczać utratę korzyści. Aby tego uniknąć pracodawcy będą zmuszeni do zatrudniania pracowników w ramach nadgodzin lub też do zatrudnienia zupełnie nowych pracowników, co oznacza dodatkowe koszty.

  A więc wynika z tego,że nawet pracodawcy zakładają,że Święta Bożego Narodzenia to dwa Święta.
  Co do konieczności ich odpracowywania to pracownicy 8 godz.którzy pracują od pon. do piątku nie mają możliwości odpracowania tego dnia w soboty lub niedziele jak zauważył kol.ktk i koło się zamyka.
  I ostatnia moja uwaga : jeżeli jest tak , jak napisał kol. ktk ,że ŚBN to jedno Świeto skutkujące zmniejszeniem normatywu tylko o 8 a nie 16 godz.,to uważam ,że jest to następny przepis łamiący zasadę równości wobec prawa.Bo możliwość jego odpracowania mają tylko niektóre zawody np.sklepowe w supermarketach,strażacy z PB ,policjanci itp.Czyli ci, którzy mogą pracować w niedziele i soboty.Pozdrawiam.

Offline waldek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: Dlaczego w PSP trzeba odpracowywać święta?!!!
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 26, 2008, 10:08:55 »
OtiULNOPOLSKIE POROZi JKilENiE   Warszawa 23,0 llfiM r   
 
ZW1ĄZKÓW   ZAWODOWYCH Wiceprzewodnicząca Wiesława Taranowska
G3rZZ~Z2/WT/S5/G8/BG
Pan
We£aw LEŚNIAKIEWCZ
Komendant titówny
Polarnej
Dot. pisma ZP.024i,'3^/u7 odnośnie prujekiit ruzpurząazenm mmmm spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych z zadowoleniem przyjmuje fakt, że projekt rozporządzenia w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej dostosowuje przepisy do dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r, dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy, która weszła w życie 2 sierpnia 2004 r.(Dz.U.UE.L,03.299.9 z dnia 1« listopada 2003 r.) oraz do regulacji obowiązujących w znowelizowanym 30 listopada 2006 r. Kodeksie pracy. OPZ7, pragnie jednak zauważyć, że od 30 listopada 2006 rvł § 16 ust4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 2005 r, w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej, mówiący łż każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin jest niezgodny z w w. przepisami,
W związku z powyższym, OPZZ wnosi o uregulowanie w przedłożonym projekcie rozporządzenia dodatkowych płatnych 3 dni wolnych od pracy, przysługujących do końca 2008 r, ( na wniosek pracownika) - jako rekompensatę za odpracowane święta ( 25,26 grudnia 2006 r.; 1,3 maja 2007 r,; 25,26 grudnia 2007 r,).
Uregulowanie to pozwoli uniknąć kosztów sądowych wynikających z uzasadnionych roszczeń pracowniczych (art.291 Kodeksu pracy - roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne)
 :wacko: :rolleyes:
POZDRAWIAM
POZDRAWIAM

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Dlaczego w PSP trzeba odpracowywać święta?!!!
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 26, 2008, 19:02:12 »
To może ta pani załatwi też 40 h dla PB?

Offline waldek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: Dlaczego w PSP trzeba odpracowywać święta?!!!
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 26, 2008, 23:35:42 »
    Może  z tego co wiem to sprawo jest w NSA :wub: :rolleyes: :wacko:
POZDRAWIAM