Autor Wątek: Dysponowanie, Alarmowanie Osp  (Przeczytany 42527 razy)

Offline michal

• Stary Wyga
  • *
Dysponowanie, Alarmowanie Osp
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 15, 2005, 21:49:13 »
Miną już prawie rok jak rozpoczołem ten temat i teraz muszę się zgodzić z Ajax ponieważ moja jednostka zdobyła zaufanie PSK. Ale sami musieliśmy na to popracować  
A dobrym przykładem na to że dysponowanie jednostek "słabych" może być ostatnia akcja.  Do pożaru zadysponowano OSP z macieżystej miejscowości, moją jednostkę oraz PSP.  Po przybyciu na miejsce okazało się  że jednostka OSP nie wyjechała jak się pużniej okazało chłopaki niemieli kluczy do remizy.  

Offline bartek6

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 17, 2005, 12:45:49 »
u mnie w dużej mierze zależy od dyspozycyjności i wyszkolenia danej osp ( biore te osp spoza ksrg)

Offline Muzykant

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 17, 2005, 17:17:38 »
Chciałbym, żeby ktos odpowiedział mi, czy taka sytuacja jest możliwa.
Dwa lata temu palił się dom niedaleko mnie( ja byłem w pracy).
Sąsiedzi zadzwonili 998, mija 10 min i nic, 20 i nic. Dom sie praktycznie skopcił, dopiero ktoś wpadł na pomysł i zadzwonił do naczelnika, który poderwał alarm.
PSP tłumaczy zaistniałą sytucję w ten sposób, że nasza miejscowość leży na granicy powiatu i system zamiast przekazac sygnał do jednostki PSP, pod która my podlegamy przesłał informację do sąsiedniej jednostki PSP, a ta zrobiła alarm u siebie i wysłała wozy bojowe do fabryki słodyczy, która ma nazwę taką sama jak nasza miejscowość.
Ciekawa sprawa?!?!
Z naszej strony na przyszłość zabezpieczyliśmy się tak, że zostały rozniesione do każdego domu ulotki informujące o postepowaniu w przypadku pożaru i numery telefonów naczelnika, zastepców, prezesa, vice, i kierowców.
Coś dla aniolastróża
Nie wiem jak prowadziłeś kurs,ale ja byłem na kursie dotyczącym łączności i tam był przegość.
Kurs wyglądał tak:
Tu sie naciska i tak trzeszczy i mówi sie.
podaje sie kryptonim , no te literki na aucie i mówi sie.
itd.
Gość kompletnie nie przygotowany. Paranoja, szkoda czasu.
Jeszcze jedno.
Wydaje mi się, że popełniasz okropny błąd informując, że lepiej poczekać na profesjonalną pomoc (chodzi o pomoc przedmedyczną).
Myślę, że nie wiesz, że aktualnie na świecie dąży sie do tego aby jak najwięcej ludzi nauczyc udzielac PODSTAWOWEJ pomocy i odwazyć ich do działania.
 Kazdy strażak przeszkolony umie udzielic podstawowej pomocy.
A wszystko to po to, aby ta pomoc dotarła w ciągu ZŁOTEJ GODZINY, o której też chyba nie słyszałeś. Tak więc lepsza jest amatorska pomoc w ciągu 5 minut (odkorowanie), niż karetka z ambu i defibrylatorem po 30 min.
Przykładem niech Ci służy wypadek, który zdażył się u nas.
Chłopak poszedł przestawić pompe zanurzeniową wrzuconą do rzeki (podlewał trawe na nowym boisku sportowym) nastąpiło przebicie i padł rażony prądem do wody, gdzie zaczął sie topić ,bo stracił przytomność. Nastąpiło zatrzymanie akcji serca. Jedynie szybko podjęta przez kolegów akcja ratunkowa i natychmiast podjęta reanimacja uratowała mu życie.
O reanimacji wiedzą tyle co sie dowiedzieli na kursie prawa jazdy. Na codzień ich ulubionym zajeciem jest żłopanie piwa.
Przemyśl to .
pozdrawiam
RP
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2005, 17:20:23 wysłana przez Muzykant »

Offline PARTYKA

• Początkujący
  • *
    • http://
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 21, 2005, 14:09:12 »
NASZA jednostka nie jest w KSRG , ale sprzęt mamy całkiem nowy i nie jedna jednostka napewno by mażyła o takim sprzęcie .

Offline ogniomistrz1

• Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 24, 2005, 22:26:08 »
PARTYKA - SPRZĘT TO NIE WSZYSTKO !!

ZNAM JEDNOSTKI DOBRZE WYPOSAŻONE A WYJAZDÓW 2 DO ROKU Z CZeGO JEDEN DO ''BOCIANA , BO GNIAZDO SIĘ ROZLECIAŁO''

POZDRO!!

nie żebym się czepiał twojej wypowiedzi ale taka jest prawda.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2005, 22:27:14 wysłana przez ogniomistrz1 »

Offline pitus

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 12, 2005, 00:27:07 »
[size=8]bez osp psp nie da rady i wiele chałupek sie by skopciło na amen,sa jednostki osp ktore same jezdza do wypaków i radza sobie.Słyszałem jednak o przypadku kiedy do pozaru wezwana została psp.Chłopcy z sasiedniej wsi wskoczyli do swoich prywatnych samochodow bo chcieli popatrzec,okazało sie zaraz ze byli wezwani-a tu nie było komu jechac.
A nie mozna było by robic szkolen osp razem z psp,na placu,do 13.00?ludzie sa różni jeden kumaty drugi gorzej ale to zawssze coś.I czy jest sens tu na forum sie gryźć jak psy?
 [/size]

Offline ldebinski

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #46 dnia: Lipiec 14, 2005, 20:41:18 »
my nie mamy takiego problemu jestesmy alarmowania do wszystkiego tak samo szubko a poza tym dostajemy pochwaly od PSP moze dlatego? :P

Offline krzysiek 998

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #47 dnia: Lipiec 14, 2005, 22:14:51 »
U nas zasada jest prosta. Alarmowana jest jednostka, która znajduje
się najbliżej zdarzenia. Jeżeli jest to na terenie naszej gminy tą
Jednostką, jesteśmy my. Inne jednostki Gminne są dysponowane, gdy                 potrzebujemy pomocy. Dyspozytor jeżeli wie jakiej wielkości jest to
Zdarzenie to równocześnie puszcza od siebie autko. A do wypadku
jeżeli w ciągu 30 sek. nikt od nas nie oddzwoni lub odległość jest podobna
to jedzie PSP i OSP.No ale na zaufanie dyspozytorów trzeba popracować
i być mobilną jednostką.Dam przykład.Pali się samochód w wiosce w której jest
jedna z naszych OSP my mamy 15 km a oni 500 m i my dojeżdżamy
jako pierwsi a oni złamali klucz od kłódki i nie mogą się dostać do remizy. :ph34r:
I dlatego my mamy 100 wyjazdów a oni 10.

Alarmowanie odbywa się poprzez pagery niezawodny system.

pozdro. Krzysiek

Offline wodnik

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 23, 2005, 22:35:32 »

Glos Szczecinski

Środa, 17 sierpnia 2005

SMS do strażaka

PAP 05:59

Gmina Trzebiatów, pierwsza w Polsce, postanowiła powiadamiać swoich strażaków-ochotników o pożarze za pomocą wiadomości tekstowych sms - informuje "Głos Szczeciński".

Wiadomości wysyła na telefony komórkowe dyspozytor Państwowej Straży Pożarnej w Gryficach. Natychmiast powiadamiani są wszyscy strażacy - ochotnicy. Zakup odpowiedniego sprzętu i oprogramowania wyniósł 4000 zł, za co zapłaciła gmina.

- Od jakiegoś czasu chcieliśmy uruchomić powiadamianie strażaków za pomocą sms, ale brakowało oprogramowania. Dziś robimy to jako pierwsi w Polsce, mówi Józef Kołodyński, komendant gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Trzebiatowie. Na zmianie skorzystają mieszkańcy sąsiadujący z remizami w gminie Trzebiatów. Syreny nie będą już nikogo w nocy budziły. (PAP)

...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline osposie

• Weteran
  • *
    • http://www.7stref.pl
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 23, 2005, 23:39:08 »
..oo super!! fajnie, że są pierwsi zaraz po dziesiątkach innych jednostek wyposażnoych w takowe systemy! Śmiechowe to jest przede wszystkim, że gazeta publikuje takie treści bez upewnienia się, iż są prawdziwe.. cóż pragnienie sensacji wzięlo górę nad lojalnością podawanych treści.

Offline wodnik

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 24, 2005, 11:38:38 »
Smiechowe to jest przede wszystkim, że gazeta publikuje takie treści bez upewnienia się, iż są prawdziwe.. cóż pragnienie sensacji wzięlo górę nad lojalnością podawanych treści.
To prawda.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline ogniomistrz1

• Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 24, 2005, 12:52:28 »
ło matko pierwsi w polsce???????? a ja byłem 3 w woj wlkp w kwietniu .

4ooo tyś ,co to za sprzęt?

Offline Sylwek

• Global Moderator
  • *
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 24, 2005, 12:57:06 »
..oo super!! fajnie, że są pierwsi zaraz po dziesiątkach innych jednostek wyposażnoych w takowe systemy! Śmiechowe to jest przede wszystkim, że gazeta publikuje takie treści bez upewnienia się, iż są prawdziwe.. cóż pragnienie sensacji wzięlo górę nad lojalnością podawanych treści.
...tak sobie myślę, że może chodzi o to że u nich to dyspozytor PSP rozsyła smski, w większości przypadków do tej pory to smski wysyła terminal GSM w remizach pobudzony z DSP albo przycisku więc może, jeśłi wziąśc to pod uwagę, to może i są pierwsi...
Co do oprogramowania to gratuluję wydatku 4000 zł. Ja kupiłem SMS Pilota http://www.smspilot.com/ za 20 zł, który po podłączeniu do mojego telefonu za 60 zł (w abonamencie)  przewodem za 50 zł do komputera za 1000 zł (najnowszy to on nie jest... ale wystarcza) robi to samo. Tylko że ja nie mam dużuru więc wysyłam smski tylko że będzie zbiórka za kilka godzin albo na drugi dzień.
Jeśli chodzi o alram to zainstalowałem terminal pobudzany ze stacji DSP za ok 900 zł - może powiadomić chyba coś koło 200 strażaków.
Szacuneczek dla samorządowców za sposób wydawania publicznych pieniążków - widać ze są tam profesjonaliści co znają się na rzeczy ;).
Zastanawia mnie tylko to natychmiast - jakoś nie bardzo wiem jak to możliwe że w jednym momencie wychodzi kilkadziesiąt sms-ów ale może to jakiś ich patent?

Sylwek
« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2005, 12:58:36 wysłana przez Sylwek »

Offline osposie

• Weteran
  • *
    • http://www.7stref.pl
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 24, 2005, 17:35:32 »
w naszej jednostce taki system leży od 2 tygodni chyba.. na dniach będzie zamontowany. Nasza cantralka wyśle 20 smsów w 5s.. dokładniej flash sms tzn wiadomości nie trzeba otwierać, a od razu na ekranie widać jej treść.. tak wię kolejny rekord pada w Trzebiatowie.. kilkadziesiąt smsów na sekundę.. aha po zaopatrzeniu się w program nie trzeba wcale telefonu podłączać.. wystarczy, że komp jest w sieci i wysyła eski przez bramki..  ;) pozdrowionka

Offline gucio

• Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 07, 2005, 19:19:43 »
Jeśli chodzi o włączanie selektywnego wywołania przez PSK dla naszej jednostki to działa to dość na dobrym poziomie o ile nie brać pod uwagę ostatniej "wpadki" dyspozytora:siedze sobie w domu - słysze wyje syrena. W trakcie biegu sprinterskiego do remizy po pierwszym "wyjcu" wiem że to selektywny więc jeszcze bardziej przyspieszam wiedząc, że na remizie nie ma nikogo(a już napewno nie ma kierowcy :P )Dobiegam do remizy otwieram garaże, odpalam samochód w między czasie zlatują się pozostali druhowie, mam juz komplet dowódca zgłasza przez radio wyjazd do akcji. I ku osłupieniu moim i pozostałych strażaków dostaje informacje że mam nie wyjeżdżać!!! Po czym kazał jeszcze chwilę czekać. Po 5 min. dostaję jednak polecenie wyjazdu. "Odpalam" wóz, ruszam - jedynka, dwójka i słyszę taki komunikat: 69:41 pozostań w remizie!!!

Sory za słowa ale szlak mnie wtedy trafił :angry:  -
Jak okazało się po kilku dniach po interwencji u dowódcy PSK, na stanowisku kierowania był młody adept zaraz po "szkółce", który zadysponował wszystkie jednostki mające system selektywnego wywołania, a że moja jednostka była kilkanaście kilometrów od zdarzenia to na miejsce akcji zdąrzyły już przyjechać jednostki będące bliżej.
Sumą sumarum gość dostał trochę po tyłku i tyle.

Offline Ajax

• Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 09, 2005, 16:50:00 »
gucio i inni koledzy!
Jak już pisałem nie raz na tym forum w różnych tematach - SK to bardzo specyficzne pod wieloma względami miejsce pełnienia służby. Dlatego niedopuszczalne i niepowinno tak się nigdy zdarzyć, aby zasiedli tam ludzie "z tzw. łapanki lub innego przypadku" <_<
Niestety często różne okoliczności doprowadzają do tego, że trafiają tam na stałe lub czasowo osoby bez niezbędnego, należytego wcześniejszego doświadczenia i obycia w temacie, a osoby które je tam kierują same wykazują brak wyobraźni i to one w dużej mierze powinny ponosić odpowiedzialność za ich późniejsze poczynania i ewentualne błędy. Wyobraża sobie ktoś np: obsadzenie pojazdu bojowego kierowcą nie mającym wcześniej z nim styczności i nie znajacym nawet własnego terenu lub dowódcą bez podstawowego choćby przeszkolenia. :angry:
Obecnie sytuacje takie na SK nie należą do znowu takich rzadkości - w większości, szczególnie przy 1 osobowych obsadach. Na wyższe szczeble trafiają również nieraz ludzie "z przypadku"  ;) , ale to już późniejsze utrapienie tych na dole.
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline ratownik19

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #56 dnia: Grudzień 28, 2005, 22:56:53 »
Witam

po 1 moga wam nie ufac
musicie wykazac sie umiejętnosciami

po 2 moze chodzic o statystyke jednostki psp
a zeby była dobra to oni zawsze sa pierwsi na miejscu

U mnie jest tak ze posiadamy 4 jednostki w gminie jedna to KSRG akurat nie moja
zazwyczaj jest tak ze do danej akcji jedzie najblizej połozona jednostka niezaleznie od tego czy bedzie tam jednostka z PSP choc ostatnio to nasza jednostka częsciej wyjezdza na akcje a np. jednostka wchodzaca w skład KSRG zostaje w koszarach.....liczy sie tu przedewszystkim zaufanie. Chłopaki z PSP musza zobaczyc ze wam moga powierzyc tom odpowiedzialnosc i ze dacie sobie rade bo jezeli tego im  nie pokazecie do bedzie tak jak do tej pory!!!!

Offline ogniomistrz1

• Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 29, 2005, 20:36:27 »
zgadza się , zaufanie jest najważniejsze ale i tak ciągle jesteśmy postrzegani jako niedoszkoleni ochotnicy(dzięki wpadkom kolegów z innych jednostek osp ) i nie dziwię się dyżurnemu na sk , w końcu to on nadstawia karku jeśli zdysponuje jednostkę która nie sprosta zadaniu.

Offline prezesbogdan

• Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #58 dnia: Grudzień 29, 2005, 22:32:59 »
pewnego czasu zostało wydane zarządzenie Komendanta Głównego PSP o dysponowaniu jednostek OSP do działań. Jest tam powiedziane że dyżurny PSK ma obowiazek zadysponować do zdarzenia miejscową lub najbliżej znajdującą się jednostke OSP .W naszym powiecie jest to przestrzegane . Nawet jak jest wypadek drogowy a jednostka nie dysponuje odpowiednim sprzętem zostaje alarmowana. Wszystkie jednostki maja selektywne i w 90% jednostka OSP jest pierwsza na miejscu. Melduje wtedy o sytuacji i dyżurny wie co ma dalej robić i jakie siły zadysponować. Wszystkie jednostki w swoich zadaniach mają taki zapis " działania zabezpieczające " dziwne jest stwierdzenie że jednostka jest niedoszkolona albo dyżurny nie ma do niej zaufania . Jednostka ma wyjechać.  

Offline zeusss

• Weteran
  • *
  • Bogatemu to i byk się ocieli
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 29, 2005, 23:01:03 »
zarządzenie Komendanta Głównego PSP o dysponowaniu jednostek OSP do działań. Jest tam powiedziane że dyżurny PSK ma obowiazek zadysponować do zdarzenia miejscową lub najbliżej znajdującą się jednostke OSP

ma ktos moze dostep do tego rozporzadzenia labo wie gdzie mozna takowe znalesc ( zrodlo np. link ) ??