Autor Wątek: Priorytety działania MSWiA - Narada w MSWiA  (Przeczytany 11511 razy)

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Priorytety działania MSWiA - Narada w MSWiA
« dnia: Grudzień 12, 2007, 16:37:03 »
http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/2/5230/
Decentralizację i nadanie większych uprawnień samorządom - zapowiedział w środę na konferencji prasowej szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Wymienił najważniejsze sprawy, jakimi zajmie się jego resort. Zaczął od decentralizacji - hasła PO z kampanii wyborczej. W ogólnym zarysie plan jest taki: kompetencje wojewodów mają być ograniczone do reprezentowania rządu w terenie, samorządom nie będą narzucane wytyczne władz centralnych, mają też mieć więcej kompetencji w zarządzaniu funduszami unijnymi. Na 19 grudnia szef MSWiA zapowiedział spotkanie z przedstawicielami samorządów na temat paktu między stroną rządową a samorządową i zasad współpracy. - Zobowiązaliśmy się, że władza będzie bardziej otwarta i bliższa obywatelowi. Stąd zamiar przywrócenia rangi władzy samorządowej. Poza tym chcemy współdecydowania z samorządami – tłumaczył Schetyna.

Czy Waszym zdanie te zapowiedzi Pana Ministra należałoby traktować jako od dawna zapowiadane przejście pod samorządy naszej formacji. Oczywiście z tego co napisane jasno nie wynika. Ale jakieś podwaliny już są robione. Coś mi się wydaje że milowymi krokami się do tego zbliżamy.

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Priorytety działania MSWiA - Narada w MSWiA
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 12, 2007, 16:43:49 »
http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/2/5230/
Decentralizację i nadanie większych uprawnień samorządom - zapowiedział w środę na konferencji prasowej szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Wymienił najważniejsze sprawy, jakimi zajmie się jego resort. Zaczął od decentralizacji - hasła PO z kampanii wyborczej. W ogólnym zarysie plan jest taki: kompetencje wojewodów mają być ograniczone do reprezentowania rządu w terenie, samorządom nie będą narzucane wytyczne władz centralnych, mają też mieć więcej kompetencji w zarządzaniu funduszami unijnymi. Na 19 grudnia szef MSWiA zapowiedział spotkanie z przedstawicielami samorządów na temat paktu między stroną rządową a samorządową i zasad współpracy. - Zobowiązaliśmy się, że władza będzie bardziej otwarta i bliższa obywatelowi. Stąd zamiar przywrócenia rangi władzy samorządowej. Poza tym chcemy współdecydowania z samorządami – tłumaczył Schetyna.

Czy Waszym zdanie te zapowiedzi Pana Ministra należałoby traktować jako od dawna zapowiadane przejście pod samorządy naszej formacji. Oczywiście z tego co napisane jasno nie wynika. Ale jakieś podwaliny już są robione. Coś mi się wydaje że milowymi krokami się do tego zbliżamy.

I tak zrobią co będą chcieli ....

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Priorytety działania MSWiA - Narada w MSWiA
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 12, 2007, 21:04:24 »
http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/2/5230/
Decentralizację i nadanie większych uprawnień samorządom - zapowiedział w środę na konferencji prasowej szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Wymienił najważniejsze sprawy, jakimi zajmie się jego resort. Zaczął od decentralizacji - hasła PO z kampanii wyborczej. W ogólnym zarysie plan jest taki: kompetencje wojewodów mają być ograniczone do reprezentowania rządu w terenie, samorządom nie będą narzucane wytyczne władz centralnych, mają też mieć więcej kompetencji w zarządzaniu funduszami unijnymi. Na 19 grudnia szef MSWiA zapowiedział spotkanie z przedstawicielami samorządów na temat paktu między stroną rządową a samorządową i zasad współpracy. - Zobowiązaliśmy się, że władza będzie bardziej otwarta i bliższa obywatelowi. Stąd zamiar przywrócenia rangi władzy samorządowej. Poza tym chcemy współdecydowania z samorządami – tłumaczył Schetyna.

Czy Waszym zdanie te zapowiedzi Pana Ministra należałoby traktować jako od dawna zapowiadane przejście pod samorządy naszej formacji. Oczywiście z tego co napisane jasno nie wynika. Ale jakieś podwaliny już są robione. Coś mi się wydaje że milowymi krokami się do tego zbliżamy.
jakoś nie wydaje mi się -_- . jestem dobrej myśli
ale z drugiej strony to znikneły by nadgodziny :wacko:

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

straz98

  • Gość
Odp: Priorytety działania MSWiA - Narada w MSWiA
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 12, 2007, 21:08:04 »
Ludziska nie siejcie niepotrzebnie fermentu. Będziemy się martwić jak coś będzie się dziać, a na razie jest to wróżenie z fusów bez realnych podstaw.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Priorytety działania MSWiA - Narada w MSWiA
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 12, 2007, 21:31:30 »
no właśnie co niektórzy, sieją propagandę. nie mają żadnych podstaw do tego , a wprowadzają zamęt. nie wydaje mi się że przez piętnaście lat budowali system , aby go teraz rozpieprzyć -_-. szczerze mówiąc to w latach 91-92 to własnie liberałowie tworzyli naszą formację.(jeśli mnie pamięć nie zawodzi) -_-.

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline masiun

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Priorytety działania MSWiA - Narada w MSWiA
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 13, 2007, 08:54:40 »
do emerytury mi daleko(dopiero 7 lat służby),ale teraz to bardziej istotne dla mnie jest aby mi lepiej płacili a to czy coś "zmienią" to mniej istotne

Offline wolansky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Priorytety działania MSWiA - Narada w MSWiA
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 13, 2007, 12:10:15 »
Podejrzewam, że samorządy nie podejdą z entuzjazmem do pomysłu przyjęcia na swoje barki PSP z jednego prostego powodu - KASY. Samorządy już dostały szkoły i "ogromne pieniądze na ich funkcjonowanie. A poza tym to kto przy zdrowych zmysłach pozbędzie się PSP w dobie tylu zagrożeń i zbliżających się euro 2012 (na spotkaniu na Ukraninie temat zabezpieczenia pożarowego i innego też był poruszany). Problem w tym, jeżeli by już doszło do naszego przejścia, że jeden samorząd zainwestował by w bezpieczeństwo a inny na nim chciałby zaoszczędzić.
Zapowiedzi PO ograniczają się na razie do przekazania samorządom większego wpływu na to co dzieje się na ich terenie. I dobrze.
Pozdr.

Offline amper

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Priorytety działania MSWiA - Narada w MSWiA
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 13, 2007, 14:12:21 »
Witam

Cytuj
Podejrzewam, że samorządy nie podejdą z entuzjazmem do pomysłu przyjęcia na swoje barki PSP z jednego prostego powodu - KASY. Samorządy już dostały szkoły i "ogromne pieniądze na ich funkcjonowanie
i tu się mylisz. od 10 lat jestem radym i wiem ile kasy dostają samorządy na oświate. z subwencji nauczyciele spokojnie sobie mogą żyć.

Cytuj
Problem w tym, jeżeli by już doszło do naszego przejścia, że jeden samorząd zainwestował by w bezpieczeństwo a inny na nim chciałby zaoszczędzić.
Tu masz racje. jeden samorząd "dołoży" do funkcjonowania straży, a inny nie, lecz jeżeli subwencja na straż bedzie spływać tak jak na oświate ( vide karta nauczyciela) to pensje będziemy mieli wszyscy podobne, za wyjątkiem dodtaków oczywiście :)


Cytuj
do emerytury mi daleko(dopiero 7 lat służby),ale teraz to bardziej istotne dla mnie jest aby mi lepiej płacili a to czy coś "zmienią" to mniej istotne
błędny tok myślenia, jeżeli dziś wprowadzą, że strażak ma pracować do 60 roku życie ( co kiedyś chciała wprowadzić Unia Wolności, a więc jak by nie patrzeć poprzednicy PO!!) to każdy kto ma więcej niż 15 lat służby zwieje na emeryture i do akcji jeżdzić będą stażyści ( niczego im nie ujmując ) :)

Cytuj
no właśnie co niektórzy, sieją propagandę. nie mają żadnych podstaw do tego , a wprowadzają zamęt. nie wydaje mi się że przez piętnaście lat budowali system , aby go teraz rozpieprzyć . szczerze mówiąc to w latach 91-92 to własnie liberałowie tworzyli naszą formację.(jeśli mnie pamięć nie zawodzi) .


Podstawą ideologii każdego liberała jest oddanie jak największego wpływu na państwo w ręce jak tych którzy tego chcą, czyli inaczej mówiąc liberałowie głoszą zasad Każdy martwi się tylko o siebie.
Przekazanie nas samorządą to jest właśnie libaralizm.

pozdrawaim.

PS.
Jestem za obecnym systemem.

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Priorytety działania MSWiA - Narada w MSWiA
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 14, 2007, 14:09:07 »
Decentralizację i nadanie większych uprawnień samorządom - zapowiedział w środę na konferencji prasowej szef MSWiA Grzegorz Schetyna.

Wcale mnie to nie bawi , nie lubię Grzesia wydaje mi sie taki nieobliczalny - Większa władza chyba nie znaczy przejścia PSP pod Powiaty

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline Z.Z...o

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
KP PSP JRG mają przejść pod samorządy ???
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 10, 2008, 22:09:54 »
Mam informację że trwają prace nad projektem ustaw, że KP PSP, JRG przejdą pod powiaty?? Informacje bardzo prawdopodobne z dobrego źródła !
Czy ktoś coś o tym wie??

Offline hapek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
  • what's wrong with your brain?
Odp: Priorytety działania MSWiA - Narada w MSWiA
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 10, 2008, 22:28:15 »
CZE.
Też słyszałem podobną informację aczkolwiek mam nadzieję, że jest mylna bo wydaje mi się iż trafimy pod samorządy to będzie kiepsko a szczególnie biedne powiaty tylko przyszłość będzie w bogatych powiatach i dużych miastach ale za będziemy mogli już wtedy strajkować nie tylko poprzez oflagowanie.
Pozdrawiam
..."ważne są zasady, czym głupsze tym lepsze"...

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: KP PSP JRG mają przejść pod samorządy ???
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 10, 2008, 23:12:44 »
Mam informację że trwają prace nad projektem ustaw, że KP PSP, JRG przejdą pod powiaty?? Informacje bardzo prawdopodobne z dobrego źródła !
Czy ktoś coś o tym wie??

a co to za źródło? ludzie dajcie już z tym spokój

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline strazakSam

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Odp: Priorytety działania MSWiA - Narada w MSWiA
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 10, 2008, 23:34:34 »
Nawet jesli jakieś prace trwają...to niby co...mam się upić? zapłakać?przeprowadzić natychmiastową ewakuację? dac na mszę ? Dajcie sobie na luz.... Takich nowinek to już było trochę....a jak się uprą żeby nas wsadzić pod samorządy albo zrobią nam emeryturę koło 60siatki to myslicie że ludzie wystąpią w naszej obronie? albo przejmą się naszymi protestami? Śmiem twierdzić że 3/4 obywateli im przyklaśnie i jeszcze dostaną za to punkty w rankingach.....lepiej sie nie dołowac przedwcześnie:)
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2008, 00:35:46 wysłana przez strazakSam »

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Priorytety działania MSWiA - Narada w MSWiA
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 10, 2008, 23:39:38 »
Jak już gdybamy co będzie , to po gdybajmy jeszcze trochę. Może nie będzie wcale tak źle pod samorządami. A może w końcu ktoś zrobi tu porządek i upadną takie zbędne molochy jak KG i KW. W innych krajach unii straż podlega władzom lokalnym i jakoś istnieją . Przeglądając fotki nie widziałem aby gasili wiadrami. Wszystko zależy na jakich zasadach ma to wszystko funkcjonować i myślę że wszystko włącznie z finansowaniem jest wcześniej do ustalenia. A co jeżeli będzie lepiej ? -_-

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Priorytety działania MSWiA - Narada w MSWiA
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 11, 2008, 01:49:08 »
W innych krajach unii straż podlega władzom lokalnym i jakoś istnieją . Przeglądając fotki nie widziałem aby gasili wiadrami.może w końcu ktoś zrobi tu porządek i upadną takie zbędne molochy jak KG i KW.

Ale nie zawsze jest różowo. Nawet w Londynie czy Berlinie są spore braki, jeśli chodzi o ilość obsadzonych wozów (cały czas trwają przetasowania i przenoszenie zastępów z miejsca na miejsce). W wielu miastach i regionach w Unii (i Szwajcarii, żeby nie było nieścisłości) strażacy borykają się z relatywnie starym sprzętem. Np. jeszcze parę miesięcy temu na całą Genewę był jeden 30-letni giecek, a wiek średnich wahał się od prawie 20 do 10 lat.

może w końcu ktoś zrobi tu porządek i upadną takie zbędne molochy jak KG i KW.

Ja obawiam się, że wszystko się może posypać. Np. KM PSP Szczecin w zeszłym roku zaczęła szukać dodatkowych środków na utrzymanie sprzętu specjalistycznego, m.in. dźwigu, który de facto obsługuje całe województwo - z 'niepotrzebnych' KW lub KG. Miasto Szczecin na pewno nie byłoby skore finansować dalej takiej imprezy, gdyby ni z tego, ni z owego straż przeszłaby pod ich kontrolę i 'cycek'. Sytuację ratowałyby tylko jakieś centralne dotacje. Mogłyby się jednak pojawić gigantyczne problemy w postaci takich ciekawostek jak zwrot kosztów akcji chemika z MSP X na terenie chronionym przez MSP Y. Być może warto by było pomyśleć nad podpięciem PSP pod województwa. Ale na poziomie powiatu - zdecydowane NIE. W wielu miejscowościach poszłaby za tym natychmiast likwidacja JRG i ustanowienie OSP, a przez to obniżenie poziomu bezpieczeństwa.

Wszystko zależy na jakich zasadach ma to wszystko funkcjonować i myślę że wszystko włącznie z finansowaniem jest wcześniej do ustalenia.

Zgadzam się za to z panem, który w jednym z ostatnich PP postawił dość kontrowersyjną tezę, jakoby Polska z PSP i KSRG wyprzedziła Europę. Jest w tym wiele prawdy. W Niemczech stanowiące podstawę systemu OSP coraz częściej zderzają się boleśnie z problemem braku ludzi. Temat powraca u nich jak bumerang. Wystarczy przejrzeć Feuerwehr-Magazin - zawsze coś o tym wspomną (artykuły poświęcone np. kampaniom rekrutacyjnym, doraźnym próbom załagodzenia problemu w różnych jednostkach, czy choćby użycia CAFS/Cobry jako rekompensaty braku ludzi (!)). W Anglii po 11 września stwierdzono, że żadna komunalna straż pożarna (zwykle zorganizowana na poziomie jednego lub 2 hrabstw) nie jest przygotowana na atak terrorystyczny, a nawet większych rozmiarów klęskę żywiołową - ani sprzętowo, ani jeśli chodzi o potencjał ludzki. Zaczęto rozwijać system 'mobilnego miasta ratunkowego': rząd dostarcza samochody i sprzęt, który przechowują i konserwują jednostki lokalne, zapewniając również ich obsadę w razie potrzeby (taka namiastka COO i grup ratownictwa specjalistycznego w takie formie, jaką znamy w PL). Odpowiedzią na te problemy mogłoby być właśnie powołanie służby o zasięgu krajowym, ze strategicznie rozmieszczonym sprzętem specjalistycznym i wyszkoloną, profesjonalną obsługą, niosącą pomoc na poziomie lokalnym i regionalnym na co dzień i gotową do mobilizacji w wypadku większego kataklizmu. Nie brzmi to czasem znajomo? Po co zatem komplikować sprawę i ciąć spójną całość na kawałki, skoro i tak trzeba będzie je jakoś pozszywać? Sztuka dla sztuki nie jest rozwiązaniem. Z systemowego punktu widzenia PSP+KSRG to dziś chyba najbardziej korzystna opcja.

Ale to oczywiście wszystko tylko systemowo. Płace, nadgodziny, nagrody, czas pracy - to osobne problemy...
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2008, 01:56:43 wysłana przez b07 »

Offline dezerter112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
Odp: Priorytety działania MSWiA - Narada w MSWiA
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 11, 2008, 10:00:27 »
bart73:
Cytuj
no właśnie co niektórzy, sieją propagandę. nie mają żadnych podstaw do tego , a wprowadzają zamęt.
Oj mają mają. W przedwyborczym programie PO dość ostro optowała za przeniesieniem co niektórych instytucji pod władzę samorządów.

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Priorytety działania MSWiA - Narada w MSWiA
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 11, 2008, 12:10:40 »
Ja tylko gdybałem , zresztą jak połowa tutaj piszących. Wszyscy chcemy jak najlepiej dla straży a więc dla nas samych. Myślę sobie że ta forma funkcjonowania która jest obecnie, była by lepsza gdyby przeprowadzono odpowiednią reformę związaną między innymi z redukcją  wielu zbędnych etatów na szczeblach kierowniczych. Jednak w europie straż nie ma się aż tak źle. Pewnie że wszyscy narzekają zarówno my jak i oni .
 Wystarczy popatrzeć zarówno na fotki dotyczące straży z innych krajów jak również na sprzęt który tam jest wycofywany i sprowadzany do nas. Niestety ale po względem sprzętowym to nam wiele brakuje. Przecież wszelkie nowinki sprzętowe które do nas wchodzą to na zachodzie dawno już są standardem więc o czymś to świadczy.  Samorządy i odpowiednie przepisy wymagające od lokalnych władz odpowiedniego i na odpowiednim poziomie finansowania straży pożarnej mogą spowodować że poprawi się ilość i jakość sprzętu będącego na wyposażeniu.  Wszystko zależy od tego czy w tym temacie będą ściśle określone "reguły gry" czy tradycyjnie wolna ręka i brak władzy. W mojej okolicy to właśnie OSP stanowi główną siłę w zabezpieczeniu powiatu. PSP przy takim stanie etatowym i sprzętowym jest nie zdolne do podjęcia działań przy większych zdarzeniach lub kilku jednocześnie.I to jest dobre ?  Wieczny problem z nadgodzinami, braki etatowe i wiele innych problemów które są wałkowane odkąd istnieje PSP czyli od 15-tu lat.
Zarówno PSP jak i forma podlegania pod samorządy posiadają wiele istonych wad które wywołują ogólny niepokój.
Prawdą jest  to że co zrobią na górze to my i tak nie mamy na to wpływu. Dlatego uważam że niezależnie od tego co będzie ,należy myśleć pozytywnie ponieważ teraz też nie jest różowo. 

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Priorytety działania MSWiA - Narada w MSWiA
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 11, 2008, 23:49:55 »
bart73:
Cytuj
no właśnie co niektórzy, sieją propagandę. nie mają żadnych podstaw do tego , a wprowadzają zamęt.
Oj mają mają. W przedwyborczym programie PO dość ostro optowała za przeniesieniem co niektórych instytucji pod władzę samorządów.
właśnie nie których instytucji. i nie padło słowo PSP czy Policja

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Narada w KG PSP
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 14, 2008, 11:58:47 »

Offline Tom 28

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Priorytety działania MSWiA - Narada w MSWiA
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 14, 2008, 20:32:40 »
błędny tok myślenia, jeżeli dziś wprowadzą, że strażak ma pracować do 60 roku życie ( co kiedyś chciała wprowadzić Unia Wolności, a więc jak by nie patrzeć poprzednicy PO!!) to każdy kto ma więcej niż 15 lat służby zwieje na emeryture i do akcji jeżdzić będą stażyści ( niczego im nie ujmując )

odp.
 ^_^ ^_^ ^_^ hehehehe ale pierdoły popychasz  Ci co mają 15 lat odejdą a Ci strażacy stażyści
też ich nie bedzie bo odejdą bo każdy z nich bedzie wolał pracować za porządną kase niż być popychadłem w star-wie i mieć "wiele szefów'  a do akcji bedzie jeżdził KTO .........a to dobre POZDRAWIAM POMYSŁODAWCÓW  pewny gwóźdz do trumny.

Offline waldek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: Priorytety działania MSWiA - Narada w MSWiA
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 14, 2008, 21:41:55 »
Kasa jest u Starosty, 01 w uzgodnieniu ze Starostą. To co jeszcze trzeba. ^_^
POZDRAWIAM