Pożarnictwo > Profilaktyka, prewencja

Przycisk Ręcznego Ostrzegacza pożarowego.

(1/1)

lukaszus:
Witam.
Mam taki dylemat co do potrzeby stosowania do ROP-a kabla PH90, niektóre firmy mają to zapisane w Aprobatach inne nie a i tak nikt tego nie przestrzega. 
Zgodnie z 187.3.Rozp. Min. Infrastruktury
"Przewody i kable wraz z zamocowaniami stosowane
w systemach zasilania i sterowania urządzeniami
służącymi ochronie przeciwpożarowej powinny zapewniać
ciągłość dostawy energii elektrycznej w warunkach
pożaru przez wymagany czas działania urządzenia
przeciwpożarowego, jednak nie mniejszy niż
90 minut."
ROP jest chyba urządzeniem sterowniczym ?
Co na to szanowni rzeczoznawcy?

straz98:
Rzeczoznawcą nie jest, ale temat nie jest mi obcy. Nie wiem w jaką aprobatę na ROP widziałeś, ja jeszcze takowej nie widziałem, chyba że może czytałeś o przycisku ręcznego sterowania np. oddymianiem a to co innego. Ja bym się trzymał zasady, że jeśli w obiekcie jest sygnalizacja pożarowe z czujkami we wszystkich przestrzeniach przez które idą przewody z ROP'ami to nie musi być PH90, natomiast jeśli przewody idą przez przestrzenie niechronione to zdecydowanie lepie jest prowadzić przy pomocy przewodów PH90 

lukaszus:
Tak to była AT do przycisku sterowania oddymianiem.
A czym sie różnię w takim razie te dwa przyciski ?

Drugie pytanie:
Czy Elementy Kontrolno Sterujące na liniach dozorowych NIE PH90, a na zwykłym YnTKSY są montowane zgodnie z tym paragrafem?
Są to jak najbardziej elementy odpowiedzialne za sterowanie urządzeniami, np. oddymianiem, kontrolą dostępu iSpotkałem sie z takim przypadkiem ze EKS był na lini dozorowej YnTKSY  a kabel od EKS do centrali oddymiania był PH90  :rolleyes: w takim razie eks dawno nie bedzie działał ale sygnał z niego bedzie mógł dalej być przekazywany :D

daw_77:
Ad1.
Przycisk do sterowania oddymianiem, jak nazwa wskazuje STERUJE. Rop jest urządzeniem służącym do alarmowania.

Ad.2
Rozwiązanie z EKS-ami na liniach dozorowych prowadzonych kablem YnTKSY jest często spotykane. Żądanie kabla PH 90 dla całej linii dozorowej dramatycznie zwiększyłoby koszty, a wątpię żeby poprawiło bezpieczeństwo.
Zwracam uwagę na 3 kwestie:

1. Sam EKS nie jest ognioodporny, więc gdzie sens zasilać go kablem ognioodpornym?

2. EKS zazwyczaj montowany jest na linii pętlowej, więc jak się pętla przepali w jednym miejscu to EKS nadal będzie zasilany. (tutaj zrozumiałe jest stosowanie PH 90 między EKS a urządzeniem sterowanym, bo to tylko 1 linia).

3. Większość sterowań odbywa się w pierwszej fazie pożaru i najczęściej są to sterowania na tzw przerwę. Sterowania te nie wymagają ciągłego dostarczania energii. Jeżeli pożar rozwinie się  i przepali kable EKSa to i tak urządzenie będzie już wysterowane.
Sytuacja komplikuje się przy sterowaniu impulsowym, polegającym na dostarczaniu energii do urządzenia sterowanego, w trakcie trwania pożaru. Stosowanie w takim przypadku EKSa, jako elementu warunkującego przepływ energii, nawet jeśli umieszczony jest na pętli z kablem PH 90, nie jest dobrym pomysłem.

lukaszus:
do Ad1.
Nie wiem czy różnica pomiędzy przyciskiem używanym w oddymianiu jest tak oczywista jak to Pan napisał.
Nie odważyłbym ograniczyć przeznaczenia SAP tylko do alarmowania. Fakt to jest jego główna funkcja ale nie jedyna. Z CSP wysterowujemy wiele istotnych czynności realizowanych po wykryciu pożaru np. główny wyłącznik prądu i urządzenia ODDYMIAJĄCE. Paradoksalnie do centrali oddymiania do siłownika jest wymagany kabel PH30 a czas jego użycia to max 60s.
Często jeśli budynek jest objęty caAłkowitą ochroną do SAP podłącza sie tylko centrale oddymiania nie instalujac zadanych dodatkowych elementow detekcji do centrali oddymianai.

do Ad3.
Tak EKS działa na zestykach NO/NC ale jest to wysterowanie z EKS-a, wysterowanie samego EKS-a z CSP następuje w trybie adresowalnym, więc relacja EKS<->CSP nie polega na istnieniu lub braku napięcia na odcinku pomiędzy tymi urządzeniami.

A co do Ad2.
Jeśli chodzi o wszystkie zagadnienia związane z ppoż to każde drastycznie podnosi koszt budowy.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej