Autor Wątek: System szkolenia OSP. Nowy podręcznik?  (Przeczytany 8128 razy)

strażak79

  • Gość
Odp: System szkolenia OSP. Nowy podręcznik?
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 23, 2007, 20:06:18 »

Jeśli czegoś nie ma to bierzemy przykład z PSP.


niestety i w PSP nie jest tak różowo.
Podręczniki na KKS to już w większości historyczne wydania. (Masę parametrów sprzętu defakto już od lat nie będącego w użyciu)
Budowanie lini gaśniczej zgodnie z regulaminem jest poprostu paranoją jeśli każdy wie jakie mamy stany osobowe. Wystarczy spojrzeć na regulaminowe sprawianie drabiny D10W gdzie potrzeba 4 ludzi a tyle to jest bez mała w niektórych jednostkach na służbie.
Myślę że należało by pewne rzeczy zmodyfikować do obecnych zasobów ludzkich i szkolić zachowania w sytuacji braku SIS.
Wiele jednostek tak naprawdę przez lata wytworzyła swój sposób działania w różnych sytuacjach bo niestety nie mogli się podpierać na ogólnych procedurach, które są nieadekwatne do dzisiejszych czasów.

Offline KATARINA998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
  • "Bogu na Chwałę, Ludziom na Pożytek"
Odp: System szkolenia OSP. Nowy podręcznik?
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 15, 2008, 12:15:47 »
Witam!
Z tego co ja wiem w 2007 roku powstały nowe podręczniki.
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2008, 12:54:41 wysłana przez KATARINA998 »

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: System szkolenia OSP. Nowy podręcznik?
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 23, 2008, 22:02:56 »
Witam!
Z tego co ja wiem w 2007 roku powstały nowe podręczniki.
A część tych podręczników powstała przy współudziale tak nie lubianego na tym forum CNBOP.

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: System szkolenia OSP. Nowy podręcznik?
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 23, 2008, 23:43:57 »
moim zdaniem powinien byc dzial zatytulowany : Sytuacje wyjatkowe :
chodzi mi o to by byly opisane takie sytacje nagle ktore moga sie zdarzyc podczas akcji np ugrzezniecie w blocie ,zlapanie gumy . okrazene ogniem
a i zeby rozwiazania tych opisanych zdarzen byly wytlumaczone w sposob niekonwencjonalny tz co sie ma na aucie i co mozna zastosowac by rozwiazac dany problem jaknajszybciej
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: System szkolenia OSP. Nowy podręcznik?
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 24, 2008, 00:58:52 »
Rozwiązanie takich sytuacji to ugruntowana wiedza podstawowa i doświadczenie – jak będziemy mieli opisać i znaleźć rozwiązanie na każdą możliwą sytuacje podczas działań ratowniczo – gaśniczych to 4 tomowa encyklopedia PWN będzie broszurą w stosunku do naszego arcydzieła  -_-

Pozdrawiam MIKO

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: System szkolenia OSP. Nowy podręcznik?
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 24, 2008, 22:08:32 »
Co do encyklopedii.....
polecam do przejrzenia tą pozycję
Oglądałem ją niedawno, całkiem, całkiem wydanie.
Tylko cena......  :huh: :huh: :huh: :huh:
EGO = 1 / wiedza

Offline raftym

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: System szkolenia OSP. Nowy podręcznik?
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 25, 2008, 20:16:12 »
Witam.
Od jakiegoś czasu obserwuję różne watki na forum i przyznam, że ten najbardziej mnie zainteresował.
Jestem strażakiem ochotnikiem od kilku lat, a moja jednostka jest w K.S.R.G i należy do S3.
Jednak moim zdaniem przyznam sie że brakuje mi wiedzy teoretycznej do działania. Zastanawiałem się nad tym, czy nie poprosić znajomego, który teraz jest K.M. P.S.P. w Warszawie o spotkanie z nami. Wtedy mógłby podzielić się z nami wiedzą, doświadczeniami, a przy okazji udzielić wskazówek. Powiem więcej, moim zdaniem takie spotkania powinny odbywać się regularnie... Jednak, gdy spojrzy się na wszystko realnie, wtedy powstaje pytanie kto za to zapłaci, jak ma to wyglądać w dłuższej realizacji itp.
Wydaje mi się, że ten podręcznik nad którym się panowie zastanawiacie jest bardzo dobrym i potrzebnym pomysłem, który warto by było zrealizować.
Może jakaś osoba posiadająca kwalifikacje kształcenia w tym kierunku podjęłaby się opracowania, takiego podręcznika oraz przeprowadzenia szkoleń itd.  Jest to też okazja do napisania odpowiednich projektów i otrzymania dotacji.
Mi strażakowi-ratownikowi, jest potrzebna wiedza zarówno praktyczna, jak i przede wszystkim teoretyczna.
Koledzy, trzymam kciuki i jeżeli coś powstanie to chętnie kupię i będę polecał innym!!
Pozdrawiam!

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: System szkolenia OSP. Nowy podręcznik?
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 25, 2008, 20:30:53 »

Mi strażakowi-ratownikowi, jest potrzebna wiedza zarówno praktyczna, jak i przede wszystkim teoretyczna.


A może warto w międzyczasie zapoznać się z ofertą wydawniczą szkół alfo fundacji edura.... zapewniam że znajdziesz tam sporo teorii.

Offline raftym

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: System szkolenia OSP. Nowy podręcznik?
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 26, 2008, 15:48:27 »
Emer, dzięki za link!
Wczoraj już trochę przeglądałem i zaciekawiło mnie.
Pozdro!

Offline raftym

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: System szkolenia OSP. Nowy podręcznik?
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 26, 2008, 16:23:24 »
Koledzy może wiecie gdzie można dostać książki na temat pożarów ich rodzajów, sposobów gaszenia itp. Chodzi mi o tytuł, autora itp.
Dzięki!

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: System szkolenia OSP. Nowy podręcznik?
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 26, 2008, 19:04:56 »
Co do encyklopedii.....
polecam do przejrzenia tą pozycję
Oglądałem ją niedawno, całkiem, całkiem wydanie.
Tylko cena......  :huh: :huh: :huh: :huh:
Posiadam to wydawnictwo. Jest tam bardzo dużo materiału nie zawsze potrzebnego ochotnikom, ale jest i wiele bardzo przydatnego. Osobiście korzystam z tej publikacji dość często i chwalę ją sobie. Kto ma do niej dostęp to polecam.

Offline raftym

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: System szkolenia OSP. Nowy podręcznik?
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 26, 2008, 19:49:50 »
Kwas, dzięki za info.
Książka wydaje się niezłą cegłą. ale warto ją mieć.
Pozdro!

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: System szkolenia OSP. Nowy podręcznik?
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 26, 2008, 19:58:28 »
Piotr Bielicki "Podstawy taktyki gaszenia pożarów"
oraz pozostałe z http://www.sapsp.pl/szkola/wydbibl.html

Offline raftym

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: System szkolenia OSP. Nowy podręcznik?
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 27, 2008, 00:51:56 »
Dzięki Rafał!
Sprawdzałem, jednak można z nich korzystać tylko w bibliotece. Szkoda, że nie prowadzą sprzedaży wysyłkowej... Mieszkam 60 km od W-wy w stronę Siedlec...
Pozdro!