Autor Wątek: Dodatkowe zarobkowanie strażaków  (Przeczytany 8376 razy)

Offline stepol1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Dodatkowe zarobkowanie strażaków
« dnia: Listopad 13, 2007, 11:19:27 »
We wrześniu tego roku został uchwalony przepis zabraniający strażakom dodatkowej pracy zarobkowej (szczególnie w sferze ochrony ppoż.), ich małżonkom itd. Co sądzicie o tym i jakie są możliwości dorobienia do skromnej pensji strażackiej. Duża część strażaków podziału bojowego prowadziła punkty naprawy gaśnic - co teraz?

straz98

  • Gość
Odp: Nowe przepisy antykorupcyjne w PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 13, 2007, 11:29:27 »
stepol1 czytaj dokładnie, te przepisy niczego nie zabraniają, oprócz działań na szkodę służby. Wprowadzają kilka obowiązków i tyle. Reszta zależy od przełożonego uprawnionego do mianowania a tym samym udzielania zgody na dodatkowe zarobkowanie.

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Odp: Nowe przepisy antykorupcyjne w PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 13, 2007, 18:46:33 »
stepol1 czytaj dokładnie, te przepisy niczego nie zabraniają, oprócz działań na szkodę służby. Wprowadzają kilka obowiązków i tyle. Reszta zależy od przełożonego uprawnionego do mianowania a tym samym udzielania zgody na dodatkowe zarobkowanie.

Dokładnie i tylko w sferze firm, których działalonośc podlega czynnościom PSP z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
Plus oswiadczenia majątkowe na dzien 31 stycznia oraz rejestrację wszystkich zgód centralnie.
W prawie polskim obowiazuje ustawa o swobodzie gospodarczej i nie można stosowac zakazow dla wszystkich. Owszem jest okreslona grupa stanowisk w administracji publicznej itp. gdzie z natury zajmowanego stanowiska  stoi sie w kolizji z prawem.

PRZECIEŻ MAMY PODWYŻKI PO 900 PLN I DODTAKI MOTYWACYJE 30 % ....to po co dorabiać ?
[/color]
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2007, 20:39:03 wysłana przez delete »
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline Feuerwehr

  • miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie....
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • .Ty mi o panie siłę daj, bym życie ludzkie ocalił.
    • http://www.sapsp.pl
dodatkowa praca na pół etatu,...czy tak możemy??,
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2007, 22:22:13 »
tak jak w temacie mam pytanie:, czy takie coś jest dozwolone??, czy komendant musi mi wyrazić zgodę na dodatkowa pracę na pół etatu, czy z reguły zezwala na coś takiego..??
pozdrawiam
"Odwaga może doprowadzić do śmierci, jednak ona jest obowiązkowa"

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: dodatkowa praca na pół etatu,...czy tak możemy??,
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 26, 2007, 22:35:58 »
o ile mi się przypomina to w raporcie jest prosba o możliwość podjęcia dodatkowej pracy zarobkowej. Nie ma tam mowy o etatach, ich wielkości ani też ilości godzin przepracowanych. Jest za to punkt ze nie będzie kolidować z pracą w straży. Ale proszę to potwierdzić bo dawno pisałem taki wniosek,,,, pozdr, 
EGO = 1 / wiedza

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Odp: dodatkowa praca na pół etatu,...czy tak możemy??,
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 26, 2007, 22:37:38 »
tak jak w temacie mam pytanie:, czy takie coś jest dozwolone??, czy komendant musi mi wyrazić zgodę na dodatkowa pracę na pół etatu, czy z reguły zezwala na coś takiego..??
pozdrawiam

komendant zawsze może, to po pierwsze. a zasady są w znowelizowanej ustawie o PSP.
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: dodatkowa praca na pół etatu,...czy tak możemy??,
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 26, 2007, 22:52:19 »
tak jak w temacie mam pytanie:, czy takie coś jest dozwolone??, czy komendant musi mi wyrazić zgodę na dodatkowa pracę na pół etatu, czy z reguły zezwala na coś takiego..??
pozdrawiam

komendant zawsze może, to po pierwsze. a zasady są w znowelizowanej ustawie o PSP.
oj! w nowej to i żony się czepiaja!!

PS.
z tymi żonami to żartowałem... ale nie zmienia to faktu (oświadczenia majatkowe)
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2007, 20:54:45 wysłana przez MisiaczekM »
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline Feuerwehr

  • miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie....
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • .Ty mi o panie siłę daj, bym życie ludzkie ocalił.
    • http://www.sapsp.pl
Odp: dodatkowa praca na pół etatu,...czy tak możemy??,
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 26, 2007, 23:23:34 »
dzięki za odpowiedzi, będę musiał dokładnie przestudiować ustawę o PSP,
pozdrowienia

jest gdzieś dostępna ta znowelizowana ustawa o PSP, bo szukałem w starej wersji czegoś na ten temat i niczego nie mogę znaleźć - może pamięta ktoś jak powinien wyglądać taki raport o pozwolenie na wykonywanie dodatkowej pracy zarobkowej
pozdrawiam...
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2007, 11:48:12 wysłana przez Butel »
"Odwaga może doprowadzić do śmierci, jednak ona jest obowiązkowa"

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: dodatkowa praca na pół etatu,...czy tak możemy??,
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 27, 2007, 20:48:29 »
dzięki za odpowiedzi, będę musiał dokładnie przestudiować ustawę o PSP,
pozdrowienia

jest gdzieś dostępna ta znowelizowana ustawa o PSP, bo szukałem w starej wersji czegoś na ten temat i niczego nie mogę znaleźć - może pamięta ktoś jak powinien wyglądać taki raport o pozwolenie na wykonywanie dodatkowej pracy zarobkowej
pozdrawiam...
cholerka... ciężko znaleźć... ale mam... http://www.abc.com.pl/serwis/du/2007/1291.htm

Raport dostaniesz od swojego kadrowca...
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2007, 20:55:41 wysłana przez MisiaczekM »
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline felix

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Firmy o profilu ppoż prowadzone przez strażaków
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 28, 2007, 14:56:46 »

Czy to prawda ze jest jakiś projekt nowego rozporządzenia  zakazujący  strażakom zawodowym prowadzenia firm w zakresie ppoż (legalizacja gaśnic itp) ??? Coraz głośniej się o tym mówi ,a konkretnego projektu rozporządzenia na ten temat nie moge znależć.

Offline felix

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Firmy o profilu ppoż prowadzone przez strażaków
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 28, 2007, 20:50:58 »
widze ze jakas zmowa milczenia panuje, bo przeciez sporo jest takich strazakow ktorzy maja firmy tego typu.  W takim razie jak mamy zlikwidowac  firmy to czas napisac pismo do KG  o zwrot poniesionych kosztów na wyposazenie firmy  :wacko:

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 611
Odp: Firmy o profilu ppoż prowadzone przez strażaków
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 28, 2007, 21:42:07 »
Koledze chodzi chyba o nowelizację ustawy o PSP

http://www.straz.gov.pl/upload/binaries/pdf/dzu1291.pdf

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Firmy o profilu ppoż prowadzone przez strażaków
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 29, 2007, 07:09:55 »
widze ze jakas zmowa milczenia panuje, bo przeciez sporo jest takich strazakow ktorzy maja firmy tego typu.  W takim razie jak mamy zlikwidowac  firmy to czas napisac pismo do KG  o zwrot poniesionych kosztów na wyposazenie firmy  :wacko:

... ale masz problem przepisz firmę na żonę, babcię, ciotkę ...

Offline Bart2376

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Nowe przepisy antykorupcyjne w PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 29, 2007, 16:44:47 »
Przepisy są durne i moim zdaniem szkodliwe. Po pierwsze stawiają każdego strażaka w pozycji potencjalnego złodzieja i łapownika - po co wprowadzać takie ograniczenia? czy teraz było źle??? Po drugie zawarto w zapisach tzw. klazulę generalną tzn. mozna pracować dodatkowo, o ile nie szkodzi to tzw. "dobru służby". Niestety zapomniano dodać co to jest "dobro służby". Więc teraz będzie to ocena tylko i wyłącznie według widzimisię przełożonych, a to jest niebezpieczne i niezgodne z konstytucją. Po trzecie znając ochronę danych osobowych w PSP, nie ma żadnej gwarancji że te oświadczenia nie wyciekną na zewnątrz, a to jest już groźne

Offline sly

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • W stanie spoczynku
Odp: dodatkowa praca na pół etatu,...czy tak możemy??,
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 29, 2007, 18:52:23 »
2005-07-11
USTAWA
o Państwowej Straży Pożarnej
Art. 57a.
Strażak może podejmować dodatkowe zajęcia zarobkowe poza służbą za zgodą przełożonego
uprawnionego do mianowania lub powołania.


I to tyle.                                                                                       pozdrawiam

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Dodatkowe zarobkowanie strażaków
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 29, 2007, 22:50:48 »
Panowie nie martwcie sie na zapas. Większa część kadry dydaktycznej SGSP ma działalność gospodarczą lub dorabia na boku. Bynajmniej nie uprawą ziemniaków. Tak już jest, że jak sie coś umie to wykorzystuje się to na maksa...

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Odp: Nowe przepisy antykorupcyjne w PSP
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 30, 2007, 00:19:20 »
Przepisy są durne i moim zdaniem szkodliwe. Po pierwsze stawiają każdego strażaka w pozycji potencjalnego złodzieja i łapownika - po co wprowadzać takie ograniczenia? czy teraz było źle??? Po drugie zawarto w zapisach tzw. klazulę generalną tzn. mozna pracować dodatkowo, o ile nie szkodzi to tzw. "dobru służby". Niestety zapomniano dodać co to jest "dobro służby". Więc teraz będzie to ocena tylko i wyłącznie według widzimisię przełożonych, a to jest niebezpieczne i niezgodne z konstytucją. Po trzecie znając ochronę danych osobowych w PSP, nie ma żadnej gwarancji że te oświadczenia nie wyciekną na zewnątrz, a to jest już groźne

klauzula o niejawności oświadczeń majątkowych jest zawarta w samej ustawie- tylko oświadczenia komendantów są jawne, pozostałe za zgodą składającego.
W przeciwnym przypadku możesz dochodzić swych praw jako naruszenie dóbr osobistych (przynajmniej teoreyucznie...wiadomio jak jest).
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2007, 09:25:01 wysłana przez delete »
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline Bart2376

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Dodatkowe zarobkowanie strażaków
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 30, 2007, 16:37:38 »
Zgadza się jawność czy tez niejawność oświadczeń majatkowych jest kwestią dyskusyjną. Ale proszę o konkretną definicję co jest dobrem służby.....

Offline Sync

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: Dodatkowe zarobkowanie strażaków
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 09, 2008, 09:44:34 »
I tu kolega ma racje. Co jest dobrem słuzby? Rzecz nie definiowalna, a co za tym idzie dajaca mozliwośc dowolnej interpretacji. Dalej powiem swobody oceny i ograniczania naszych praw. niech ktoś będzie upierdliwy (nasz przełożony) i raportu o zgodę ci nie podpisze. Weź udawadniaj swoją rację i moralna postawę. Jak? Kiedy szef ma zawsze racje , a gddy nie to wiecie, patrz punkt 1. Życzę nam rozsadku imądrych szefów.