Autor Wątek: I Po Co Nam Te Odszkodowania?  (Przeczytany 2305 razy)

Offline diamentj

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
I Po Co Nam Te Odszkodowania?
« dnia: Czerwiec 30, 2004, 10:41:19 »
Wprowadzając w Ustawie o ochronie p.poż. zapis o wypłacaniu odszkodowań strażakom ochotnikom za uszczerbek na zdrowiu, ktoś zrobił nam Ochotnikom lwią przysługę. Po pierwsze ważne badania lekarskie, wiek w przedziale od 18 do 45 lat, ukończone szkolenie szeregowych OSP to wymogi do ubezpieczenia imiennie określonej tylko grupy operacyjno-technicznej w danej jednostce OSP, a nie wszystkich strażaków zwłaszcza tych po 45 latach z dużym doświaczeniem.
Po drugie tylko ubezpieczeni strażacy mogą jeżdzić do akcji, nie Ci co przylecą na alarm. Po trzecie znam takie przypadki, że tylko wyznaczone OSP mogą wyjeżdżać poza teren własnej miejscowości, bo gminy nie stać na ubezpieczenie wszystkich OSP z gminy.
I po co nam te odszkodowania? Chyba po to aby skłócić między sobą strażaków i rozwalić OSP.
Co myślicie na ten temat i jak ta sprawa wygląda w Waszych jednostkach

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
I Po Co Nam Te Odszkodowania?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 30, 2004, 18:27:10 »
Badania lekarskie - rozumiem.
Kurs szeregowych też.
Wiek od 18 (rozumiem) do 45 - i tu zgłupiałem. Skad te 45. Co raz to słyszę o tej górnej granicy wiekowej różnie. Jak narazie jest to najmłodsza górna granica. Wg regulaminu Jednostki Operacyjno-Technicznej górna granica wynosi 55lat. Podobno ma pojawić się w ustawie o ochronbie ppoż też górna granica wieku strażaka ochotnika i ma ona wynosić 60.

Skąd masz te dane?

Rozumiem, że niekażdy członek OSP może jeżdzić do zdarzeń - musi spełniać wymogi o których mówiłeś (badania, szkolenia, do tego jeszcze dochodzi szkolenie BHP prowadzone przez uprawnioną osobę).

Jeżeli chodzi o wyjazd po za teren to wiem tylko że jednostki OSP które nie należą do KSRG nie mogą wyjeżdżać po za teren własnej gminy, a jeżeli wyjadą z dyspozycji PSP to wójt (burmistrz) ma prawo od PSP ubiegać się o zwrot wszelkich kosztów związanych z tym wyjazdem. Podobnie jest z jednostkami OSP które nalężą do KSRG tylko z tą różnicą że nie mogą wyjechać poza teren powiatu.
Ale co to ma wspólnego z odszkodowaniami?

eddie

  • Gość
I Po Co Nam Te Odszkodowania?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 04, 2004, 00:01:42 »
Jeśli chodzi o wiek to po prostu w warunkach przyjęcia jednostki do KSRG jest zapisane że jednostka musi posiadać co najmniej 20 członków czynnych w wieku 18-45 lat. Nie oznacza to jednak że osoby starsze nie mogą uczestniczyć w akcjach ratowniczych, tutaj poprostu decyduje lekarz czy dana osoba jest zdolna czy nie.

Młodzik

  • Gość
I Po Co Nam Te Odszkodowania?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 04, 2004, 09:48:27 »
moglbys dokladniej wskazac ten warunek>? bo go znalezc niepotrafie..

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
I Po Co Nam Te Odszkodowania?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 05, 2004, 07:59:47 »
Cytuj
Rozumiem, że niekażdy członek OSP może jeżdzić do zdarzeń - musi spełniać wymogi o których mówiłeś (badania, szkolenia, do tego jeszcze dochodzi szkolenie BHP prowadzone przez uprawnioną osobę).
Niestety, oprócz tego każdy musi być ubezpieczony - imiennie, a na to gmin nie stać. Z mojej jednostki tylko 8 osób zostało ubezpieczonych, a to oznacza, że nikogo więcej nie mogę zabrać. Co za tym idzie - reszta mówi, że p... taką straż, jeśli nie mogą wyjeżdżać do zdarzeń i niedługo będziemy mieli ośmio osobową OSP. Lwia przysługa - jestem tego samego zdania .

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
I Po Co Nam Te Odszkodowania?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 05, 2004, 09:25:21 »
Ja byłbym ostrożniejszy z twierdzeniem, że to lwia przysługa.
Nie może być tak, że Ty jeździsz do pożarów i jesteś nieubezpieczony. Wszystko bedzie fajnie dopóki nic Ci się nie stanie. A wyobraź sobie sytuację, gdy ulegniesz wypadkowi i nie dostaniesz złamanego gosza z odszkodowania. Pół biedy, gdy nie będzie to poważny wypadek, ale jak przez następny rok nie będziesz w stanie pracował, albo co gorsza doznasz trwaego kalectwa, to co wtedy? Co powie Twoja żona?

Inna sprawa, że gmina powinna Ci ubezpieczyć i basta. Nie można by jakoś wymusić tego na gmnie? Jeśli tylko ośmiu strażaków jest ubezpieczonych, a na dodatek jeszcze większośc z nich pracuje zawodowo, to trzeba gminę postraszyć, że jak wyjedziesz do akcji z małą obsadą i coś Ci się stanie, to od razu wtyoczysz gminie sprawę  w sądzie. Sam nie wiem czy to coś da, ale zawsze można gmine postraszyć.

A tak na marginesie. Czy ktoś wie jaki jest roczny koszt ubezpieczenia strażaka OSP?

Witek

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
I Po Co Nam Te Odszkodowania?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 10, 2004, 11:23:20 »
Nie rozumiem przecież jest wiele firm ubezpieczeniowych ? jeżeli ja płace 40 zł miesięcznie (JRG) to ile zapłaci ochotnik? myślę że można wynegocjować korzystne warunki ubezpieczenia grupowego dla jednostki OSP przecież nie musi to być ogólnopolskie a nawet gminne wystarczy że zbieże się grupa 10 -15 ludzi i firma podejmie negocjacje. A przykra prawda jest taka jak pisze Witold o konieczności ubezpieczenia i stanowi to naturalna selekcję OSP jeżeli gminy nie stać na opłacenie składki ubezpieczeniowej to jaką ochronę p-poż mogą zapewnić?  

Offline ŁYSY

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
I Po Co Nam Te Odszkodowania?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 19, 2004, 23:34:35 »
UBEZPIECZENIE TO BARDZO WAŻNA RZECZ A ŻE GMINY CHCĄ OSZCZĘDZAC TO NIEWESOLO.NEZGADZAM SIĘ JEDNAK Z  STWIERDZENIEM, ŻE STANOWI TO NATURALNĄ SELEKCJĘ .GDYŻ DO OBOWIĄZKU GMINY NALEŻY ZAPEWNIENIE OCHRONY PRZECIW POŻAROWEJ NA TERENIE GMINY WIĘC I TAK MUSZĄ NAS UBEZPIECZYC  .A CO DO ROZWIĄZYWANIA STRAŻY TO NIE GMINA JE ZAŁOŻYŁA TYLKO LUDZIE I TO ONI MOGĄ SIĘ ROZWIĄZAC A NIE GMINA

Offline Zenek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
    • http://www.osprybna.republika.pl
I Po Co Nam Te Odszkodowania?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 22, 2004, 10:43:33 »
Jako strazacy ochotnicy musimy byc ubezpieczeni bo jest to zbyt niebezpieczne. A co do zamykania OSP przez gminy to nie ma takiej mozliwosci, przynajmniej nie moze bezposrednio zrobic tego nikt z urzedu gminy gdyz OSP to stowarzyszenia. Jedyne co moze rozwiazac taka organizacje to walne zebranie