Pożarnictwo > Sprzęt

Awarie Aparatów Powietrznych

(1/2) > >>

Witold:
Cześć!

Chciałbym rozpocząć dyskusję o aparatach powietrznych, a konkretniej o ich awariach. Nie muszę pisać, czym może się skończyć awaria aparatu podczas pracy w strefie zadymionej. Aparaty są oczywiście coraz lepsze i bardziej niezawodne, ale nie ma takiego urządzenia technicznego, które nie mogło by się popsuć.
Myślę więc, że z pożytkiem dla każdego będzie podzielenie się przypadkami awarii. Jeśli więc miałeś (miałaś) osobiście do czynienia z taką awarią – opisz ją, z możliwie wszystkimi szczegółami.

A póki co, polecam moją ostatnią wypocinę (czytaj: artykuł) na temat czynności jakie powinien wykonać strażak który jednak znajdzie się w sytuacji awarii aparatu powietrznego (podczas pracy w strefie zadymienia). Przeczytałem ciekawy artykuł na ten temat w Fire Engineering, i stwierdziłem, że warto by temat ten poruszyć w języku polskim (stąd mój artykuł – łącznie ze zdjęciami, na stronie ponadto klip video oraz galeria zdjęć na ten temat :) ).

Adres: www.grupaszybkiegoreagowania.prv.pl

Nie ma tam oczywiście żadnych „kosmicznych technologii”, ani „cudownych rad na każdą okazję”. Ale wydaje mi się, że Kapitan John Riker ze Straży Pożarnej Newark (USA), który opublikował ten artykuł w Fire Engineering, podał czynności, które w takiej sytuacji są najbardziej sensowne i dają największe prawdopodobieństwo przeżycia w takiej sytuacji. Czekam na opinie... :)

Pozdrawiam

Witek

Seba:
Przy prawidłowym przeglądzie i serwisie nic nie może się popsuć! to w końcu sprzęt ratowniczy -czytaj wykonany w innej (lepszej) technologii!, a w praktyce to wysłaliśmy ostatnio dość dużą (15 szt) aparatów do przeglądu (firmy nie podam) i 5 wróciło z pieczątką i .. nawet nie tkniętych! Skandal ale co zrobić Teraz Polska! Najczęściej w aparatach siada regulacja i uszczelki nawala gwizdek albo pojazwiają się nieszczelności (często wysłużony aparat nie trzyma ciśnienia). Technicznie przy obsłudze kilka razy zdarzyło mi się (wam pewnie też) że nie można odkręcić butli. proponuje przytrzymać plecak i butle wykręcić z całym zaworem a potem zawór w imadło i odkręcić butlę idzie sprawnie. (Tylko proszę niech nikt nie napisze spuść ciśnienie :) )  

alex:
W zasadzie nic takiego nie powinno się przydarzyć podczas używania aparatu, jednak zdarza się, że zamarzają zawory w aparatach (mowa o nadciśnieniowych) co często nazywane jest awarią, a przyczyną jest nieprawidłowe podłączenie do maski lub złe założenie maski i nadmierny przepływ powietrza przez reduktor.

marmor:
Witam.
Do Witolda. To co napisałeś o możliwości awarii aparatu i jak ma reagować strażak w momencie zagrożenia to muszę stwierdzić że te procedury są wykładane w szkołach pożarniczych i to od co najmniej 10 lat.  Do tego w szkołach uczą dodatkowo jak należy robić, by wyjść z dużym prawdopodobieństwem cało. Zasada jest bardzo prosta.
-powiadomić kolegów o zagrożeniu
-pomyśleć czy nie jesteś w stanie sobie samemu najpierw pomóc. Zależy od wyobraźni i doświadczenia np. padł reduktor i brak powietrza na wydechu lub wdechu nie dasz rady opuścić strefę. masz jeszcze powietrze w butli może by tak odkręcić reduktor, zaciągnąć na łeb górę nomeksu i się dotleniać pod nomeksem odkręcając co jakiś czas zawór główny. Zawsze jest to jakaś szansa. Jest wiele sposobów na samoratowanie trudno jest przewidzieć na ile wyobraźnia zadziała nic nie robić to gorzej niż źle zadziałać taka jest domena jaką chcą nam wpoić wykładowcy i starsi koledzy. Najważniejsze to nie oczekiwać na pomoc gdy jest jeszcze możliwość samoratowania. Przepraszam że tak się mądrosią okrywam ale chcę podyskutować może coś innego usłyszę i się też czegoś nauczę. Może ktoś otworzy kącik dyskusyjny na tego typu pogawędki myślę że wszyscy mają jakieś tam doświadczenie różnie to w życiu bywa i się podzielą z innymi.  

Krzysztof:
Czy do butli powietrznej 6 litrow 300 atm mozna wpompowac czysty tlen? Chodzi mi czy materialy zastosowane w w/w butli spelniaja wymagi dla czystego tlenu (produkcja AUER). Czołem

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej