Autor Wątek: Kuźnia Raciborska  (Przeczytany 45857 razy)

Offline Mateusz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 05, 2005, 21:49:13 »
pozwulcie ze podsumuje to "TO BYŁA TRAGEDJA"
 

Offline Jimmy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 02, 2005, 20:35:25 »
Cytuj
Co do opisów akcji, wrażeń itp. mam bardzo mieszane uczucia. Kiedyś coś takiego lub podobnego tu było, ale z tego co pamiętam, chyba był  też przy okazji niezły "dym". Jeżeli będzie więcej chętnych? Choć tak szczerze - to nie lubię się za nadto rozpisywać, no i czas.  ;)
Ajax zrób wyjątek i rozpisz się. Z chęcią poczytam, bo poprostu interesuje mnie to :)

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 03, 2005, 09:22:22 »
Jimmy napisz najlepiej na priv, co Cię konkretnie interesuje? Odpowiem jak będę potrafił najlepiej.  Książki na ten temat jeszcze nie napisano i ja też puki, co nie zamierzam ;)
Pozdrawiam!
Ps. Ogólnie wiele pisze nt. we wcześniejszych różnych postach.  
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2005, 09:24:09 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 23, 2007, 13:22:56 »
 Link do kroniki filmowej z pozaru w Kuzni raCiborskiej

http://rapidshare.com/files/16192392/PKF_1992-40_Monotemat-Pozar_w_Kuzni_Raciborskiej.avi

 Znaleziony przez Strażak 19 OSP Czerwionka z R.G.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2007, 13:24:50 wysłana przez wolicki1 »

Offline Biegły

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 23, 2007, 21:35:54 »
BYłem tak kilka dni z legnicką kompanią. Spałem pod samochodem. Ludzie przywozili nam słodycze, picie i jedzenie. W nocy spałem pod wozem bojowym na trawce. Nie było gdzi sie umyć. Woda z beczki GBA. Kwatremistrzostwo lezało na łopatkach. Pożar straszny, same kikuty i szary pył. Było minęło, teraz jest o czym opowiadać :-))
Pozdrawiam strażaków, którzy gasili ten pożar.

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 25, 2007, 08:36:15 »
Gdy się paliły lasy w Kuźni Raciborskiej miałem aż 10 lat, nigdy nie zapomnę jak przez moją miejscowość jechały wozy bojowe a było ich tyle że przez kilkanaście minut nie można było przejść przez ulicę bo czerwony sznur samochodów w pewnym momęcie nie miał już początku a o końcu nie było mowy. Moja miejscowość jest oddalona od Kuźni o jakieś 28 km, nocą łuna na niebie przyprawiała mieszkańców naszego miasteczka o dreszcz, poprostu niebo było czerwone i było jakoś tak jasno. Strazacy z jednostki do której należę od 1994 roku gasili ten pożar od pierwszych godzin GBA zostawało w rejonie koncentracji a GLM-em robiono im podmiany co 24 godziny. Pamietam wspomnienia jednego z zasłużonych stażem druhów, który pracował kiedyś w straży zawodowej potem w zakładowej przykopalnianej, powiedział ty cytuję "pierwszy raz w życiu spierdalałem przed nim...., i łzy się mu w oczach kręciły". W mojej jednostce mamy fotki z tej akcji jeśli dostanę pozwolenie to je zeskanuję i spróbuję wsadzić na galerię, dzieki tym zdjeciom dowiedziałem się ze brały tam udział również czołgi, mamy równiż film w wersji VHS ale kopia jest mizerna.
Nie ma siły ponad serce ochotnika.


Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 06, 2007, 22:40:34 »
Witam!
Zastanawiałem się, czy kolejny raz nt. napisać, ale:
Cytuj
ze brały tam udział również czołgi,
Tak! Może nie pancerne jak na filmach, ale "specjalnie" przystosowane. Czy wniosły coś... Nie mnie osądzać, ale kilka razy je widziałem Tam na swojej <drodze> i totalnie usmolonych wojaków  :rolleyes:
Nieciekawie jakoś się wraca do tych wspomnień  :angry:
Pozdr.
Ps. Dym dotarł z czasem /szybko/ m.in. do miejscowości oddalonych ponad 120 km od miejsca pożaru. Ludzie nie wiedzieli rano o co chodzi - gdzie się pali  -_-
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 07, 2007, 15:42:06 »
Witam!
Zastanawiałem się, czy kolejny raz nt. napisać, ale:
Cytuj
ze brały tam udział również czołgi,
Tak! Może nie pancerne jak na filmach, ale "specjalnie" przystosowane.
Widziałem to na jakimś filmiku to nie są czołgi tylko WZT (wóz zabezpieczenia technicznego) na podwoziu czołgu T-55, ich zadaniem jest ewakuacja rannych i uszkodzonych pojazdów gąsienicowych z pola walki. Wyposażony jest też w wyciągarkę i żuraw
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 12, 2007, 15:42:15 »
Film Pożar w Kuźni Raciborskiej 1992 r

http://rapidshare.com/files/34596581/VTS_01_1.part1.rar
http://rapidshare.com/files/34604225/VTS_01_1.part2.rar
http://rapidshare.com/files/34610877/VTS_01_1.part3.rar
Nie wiem jak reszta użytkowników ale ja chciałbym zaapelować do kolegi Kielonsky'ego aby z pierwszego zamieszczonego w swoim poscie filmu wyciął ujęcia między 15 a 18 minutą klipu a dopiero potem udostępniał go publicznie. Istnieje wśród strażaków coś takiego jak szacunek dla poległych kolegów po fachu ale widać dla Ciebie on nie ma większego znaczenia. Ciekaw jestem czy umieszczałbyś te zdjęcia gdybyś znał mł. kpt. Andrzeja Kaczyna lub dh Andrzeja Malinowskiego których zwęglone zwłoki z taką zaciekłością prezentuje kamerzysta. Oni nie zasłużyli na takie traktowanie... A ich rodzina... Pomyślałeś jak może się czuć matka lub ktokolwiek z rodziny oglądając jak ciało kogoś kogo kochała stało się główną atrakcją jakiegokolwiek filmu.
Dobrze Ci radzę...przemyśl to.
A tak na marginesie to pomijając wspomnianą wyżej sprawę to jest to najlepszy film prezentujący pożar w Kuźni Raciborskiej jaki kiedykolwiek widziałem...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2007, 19:12:54 wysłana przez Sgt.Jacob »
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 26, 2007, 00:29:34 »
Dobrze Ci radzę...przemyśl to.

nikt nie bedzie niczego wycinal, film jest dostepny rowniez w p2p i jakiekolwiek proby ingerencji pachna komuna albo kaczyzmem :/ leni riefenstahl tez chca wyrzucic z youtube :]

a to, ze byly wczesne lata 90' i cos takiego jak etyka zawodowa wsrod dziennikarzy byla czyms nieznanym jak nomex wsrod strazakow, to niestety smutny znak czasow - dzisiaj nie do pomyslenia - na szczescie.

swoja droga, ja tez sie zdenerwowalem na sposob podejscia do tematu... ale co zrobic, ze dziennikarz hiena.

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 17, 2007, 23:31:38 »
Artykul prasowy - rok 1992 ze szczegolnym uwzglednieniem Kuzni z perspektywy mojej OSP, OSP w Suchym Lesie - moze nie ma tam rewelacji, ale ciekawostki na pewno :)

www.anavel.superhost.pl/pomost/hpim9436.jpg
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2007, 23:33:46 wysłana przez 085 »

Offline Uzi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 02, 2008, 13:12:31 »
Witam Wszystkich Serdecznie
Zaraz przed Kużnią byłem w Olkuszu przy Blaczhowni i tam przynajmniej była jedna konserwa smalcu 1 chleb na 1 Jelcza. W Kużni siedziałem z sekcją pierwszy tydzień i gdyby nie mieszkańcy padlibyśmy z głodu i pragnienia, tam poznałem smak ciepłej soli fizjologicznej którą z ostatnich zapasów poczęstowali nas kumple z innej jednostki, latających szyszek z prędkością pocisku i choinek płonących w mgnieniu oka. Tam nauczyłem się wozić zawsze ze sobą nizbędnik,otwieracz,ręcznik,mydło i bieliznę na zmianę. Tam nauczyłem się że strażacy zawsze mimo wszystko trzymają się razem bez względu skąd są.
Tam też w drugiej turze widziałem jak nadmiar dobrego niktórym odbija (szynki z puszek walające się po lesie)i dekowników jak najbliżej wydawki.
Po Kużni widziałem film prokuratorski z miejsca tragedii NASZYCH KOLEGÓW.
Po filmie wielu z nas zastanawiało się nad dalszą "karierą" w straży
Ale bakcyl był silniejszy.
Pozdrawiam

Offline Lukasz_Brt

  • kto nie wygrał z żywiołem,nie wie co to znaczy
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 06, 2008, 19:40:14 »
http://video.google.pl/  wpiscie ten adres po wejsciu na to strone wpiscie w wyszukiwarke   Pozar Kuznia Raciborska  jest tak osiem odcinków z tej tragedii.
PRYWATNA STRAZ POZARNA:)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 11, 2008, 11:05:37 »
Założenia taktyczne w Kuźni zakładały, że co 3 strażak może zginąć. A ocena akcji – każdą ocenia się łatwo z pozycji tych, którzy wtedy nie podejmowali decyzji.

Byłem również zimą po pożarze w domu u rodziny dh Andrzeja Malinowskiego , również na cmentarzu, oglądałem spalonego Jelcza OSP . Zawoziłem rodzinie tapczan i chyba słodycze od Ochotników z pod Poznania.

Pozdrawiam MIKO

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 02, 2008, 01:35:35 »
Byłem również zimą po pożarze w domu u rodziny dh Andrzeja Malinowskiego , również na cmentarzu, oglądałem spalonego Jelcza OSP . Zawoziłem rodzinie tapczan i chyba słodycze od Ochotników z pod Poznania.

Pozdrawiam MIKO


Jesteś pewien, że to był Jelcz.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 21, 2009, 21:59:37 »
Już niedługo kolejna rocznica.
http://www.memorial.com.pl/www/index.php?option=com_content&task=view&id=2&Itemid=3 ciekawostek parę.
Rodzina mi opowiadała, że dym było widać w Rybniku jeszcze tego samego dnia. Ja wtedy miałem 94 dni i 17 minut na karku od urodzenia, więc pamiętać nie mogę...
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Halla112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 26, 2009, 23:07:46 »
Witam !

Dziś obchodzimy 17 rocznice wielkiego pożaru w Kuźni Raciborskiej z tej okazji chciałem zaprezentować film przedstawiający tamto wydarzenie

www.youtube.com/watch?v=l8yHMX6tRxM

Życzę Miłego Oglądania Pozdrawiam !

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 26, 2010, 01:10:33 »
Już chyba mało kto pamięta.
Dziś mija 18 lat od tego wydarzenia. Ciekawe czy będzie coś w mediach.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 26, 2010, 21:08:20 »
Już chyba mało kto pamięta.
Dziś mija 18 lat od tego wydarzenia. Ciekawe czy będzie coś w mediach.
W tamtych czasach był to największy pożar w europie... Ja wtedy miałem 5 lat i nawet nie marzyłem o tym, żeby zostać strażakiem. Niestety żadne materiały w KW PSP w Opolu z tego pożaru się nie zachowały - więc tak "przy okazji" jakby ktoś miał , lub wiedział skąd można pobrać ten film w lepszej niż na YouTube jakości byłbym bardzo wdzięczny :straz:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 26, 2010, 21:20:59 »
więc tak "przy okazji" jakby ktoś miał , lub wiedział skąd można pobrać ten film w lepszej niż na YouTube jakości byłbym bardzo wdzięczny :straz:

Trzy części filmu z osiedlowej TV kablowej (prawie godzina materiału).

http://www.flamis.pl/categories/video/11/recent/page7

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwiec 15, 2011, 00:38:53 »
Ja mam takie pytanie. Dlaczego mimo oczywistego zagrożenia pożarem wierzchołkowym nigdzie nie ma wzmianki o tym, że wkroczyli pilarze? Wydaje się na logikę oczywistym, że mogłoby to uskutecznić walkę z przeskakujacym ogiem?
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline lukasjaro

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 15, 2011, 12:51:52 »
Witam mógł by ktoś udostępnić link do kronik z kuźni bo te od kolegi Kielonsky juz wygasły? Pozdrawiam

Offline ŁukaszA-ów

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 15, 2011, 13:08:17 »
Pod tym linkiem jest jakaś kronika: http://www.youtube.com/watch?v=Z8bu6jqVLtY

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Kuźnia Raciborska
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 15, 2011, 19:12:56 »
Ja mam takie pytanie. Dlaczego mimo oczywistego zagrożenia pożarem wierzchołkowym nigdzie nie ma wzmianki o tym, że wkroczyli pilarze? Wydaje się na logikę oczywistym, że mogłoby to uskutecznić walkę z przeskakujacym ogiem?

Pożar w Kuźni przenosił się po 300 m  jaki szeroki pas mieli wyciąć ? Osobiście miałem przypadek że palące się igliwie z wierzchołkowego młodnika podpaliły zboże ponad 1 km od czoła pożaru .