Autor Wątek: Zmiany Organizacyjne  (Przeczytany 24304 razy)

straz98

  • Gość
Zmiany Organizacyjne
« dnia: Czerwiec 08, 2004, 14:11:12 »
Konsultacje społeczne konsultacjami, negatywne opinie związków też są, a z tego co wypowiada Komendant Główny na łamach PP wynika, że od 01.01.2005 czeka nas mała rewolucja. Może ktoś ma jakieś konktretne informacje. Bardzo ciekawe jak ma wyglądać, w rzeczywistości, przenoszenie etatów z KW i KP do JRG, albo bardzo ciekawa rzecz to przejście Dowódców JRG na system zmianowy

Offline Juhas

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 08, 2004, 22:26:27 »
Coś mi się obiło o uszy w tym temacie ale dokładnie też bym się dowiedział o co w tym biega. Podobno część etatów z KP np: kwatermistrz czy prewencja ma być przeniesione do JRG. Osoby te zwiększą obsady na podziale i zarazem będą wykonywać to co należy np: do kwatermistrza.
Jeśli ktoś coś wie dokładnie to niech coś napisze :)

harry

  • Gość
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 11, 2004, 18:46:06 »
Nie ma przepisów wykonawczych co do tego tematu  na 01.01.2005. , ale będą na jesień i prawdopodobnie będzie to tak wyglądało jak możemy przeczytać u poprzedników. 7-a służba wolna i dodatkowych paru gości na podziale , którzy nic nie pomogą bo nie umią  :(  . Problem w dalszej perspektywie to wyrzucenie nas z resortu MSWiA , przekazanie pod miasto , oraz emerytura w wieku 60 lat z możliwością przejścia po 55 latach jeśli lekarz ci podpisze. Czy ta wizja jest prawdziwa boję się że tak ten temat ma wejść w życie 01.01.2007. :blink:  

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 12, 2004, 20:01:25 »
harry a może trochę więcej szczegółów. Skąd wiesz, że tak ma być i skąd ta data 01.01.2007?
A tak drastycznymi zmianami już nas jak sobie przypominam straszono kilkakrotnie. A przodowali w tym KG i inni decydenci mając na myśli siedźcie cicho bo macie za dobrze w porównaniu do innych.
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Offline dudi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 180
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 14, 2004, 13:28:44 »
słyszałem też o tym co nie co,ale jak narazie to jedna wielka niewiadoma...prawdo podobie KP miały by zmiejszać swoje etaty na rzecz KW.zastępca KM ma automatycznie stać się dowódcą jednastki natomiast dowódca i jego zastępca przechodzą na podział...a co z tego wyniknie tego nikt nie wie..narazie obecny zastępca KG,który to wszystko rozkręcił ucichł-moze to i dobrze bo naprwde ten Pan miał 100 różnych wspaniałych pomysłów naprawienia PSP.(nie wiem czy wiecie że były nawet propozycje wprowadzenia 8 godzinnego dnia pracy podział...)

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 14, 2004, 20:22:11 »
A czy ten Pan wiedział że 8 godzin to cztery zmiany a cztery zmiany to 4000 nowych etatów na które nie ma pieniędzy..... itd, itp.
Pomysł to jedno a realizacja to drugie.
Pomysłowych Panów jednak w KG nie brakuje. :(  

Gość_bob

  • Gość
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 17, 2004, 14:39:46 »
Sa nowe projekty przepisów na stronie Związku Florian, trochę się różnią od wcześniejszych  

Offline marmor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 18, 2004, 18:40:03 »
W mojej jednostce dość często praktykują młodzi z KG są tak zdenerwowani, że aż przykro, są to ludzie z około 5-letnim stażem w PSP. Wszyscy na zmianach im pomagamy jak możemy, są tacy zieloni w robocie, większość z nich to fajni ludzie choć sami przyznają że robota w JRG jest nie dla nich. Z 10 to może jeden wyraża chęć pozostania w JRG. Chęci to nie wszystko. Nasza Szkoła Główna uczy bardzo dobrze. Lecz ze smutkiem stwierdzam że większość z nich to naukowcy, nie pożarnicy liniowi. Tylko dlatego nie ślę k.... tym co to tworzą, ponieważ znam kilku oficerów, którzy jakby się urodzili pożarnikami i mógłbym ich obrazić. Nie wyobrażam sobie, który Komendant Miejski czy Powiatowy odważyłby się na wpakowanie na zajęte przez praktyków stanowiska kogoś zielonego. W ciągu 2-miesięcy siedziałby w więzieniu, lub wariatkowie.  

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 19, 2004, 19:06:02 »
Na stronie "S-ki" są oficjalne stanowiska związku w sprawie proponowanych zmian, dla mnie bardziej czytelne niż same projekty. Zapraszam do lektury.
Pozdro  
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Offline diamentj

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 30, 2004, 10:57:45 »
Przeglądałem opinię związkowców na temat proponowanych projektów, prawie wszystkie opiniowane negatywnie. I co to zmieni skoro Nasz Szef na łamach "PP" zapowiada ich wprowadzenie z dniem 1 stycznia 2005 r. Kto sobie dzisiaj coś robi z opini kogokolwiek, mają być zmiany - będą zmiany. Możemy protestować ile wejdzie, zamiast Ministra MSWiA nasze postulaty podpisze teraz Wicepremier, Premier lub sam Prezydent, a porozumienia jak nie były respektowane 5 lat temu , tak też i teraz nie będą respektowane. Dają nam podwyżki 30 zł i będziemy cały rok cicho siedzieć.
 

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 12, 2004, 07:51:35 »
Pewnie wszyscy wiecie kto wygra następne wybory. W programie PO dot. bezpieczeństwa jest napisane jakie zmiany chcą wprowadzić "na naszym podwórku". Po krótce: decentralizacja, podległość PSP (chyba jeszcze PSP?) pod starostów; wzmocnienie i przywileje dla OSP; chyba kasacja KW PSP i KP PSP - swoją rolę mają , z tego co czytałem, tylko JRG. Mam wątpliwości czy to wyjdzie nam na dobre, ale na pewno będzie taniej dla budzetu państwa.
pozdro

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 12, 2004, 10:51:20 »
jakis link?
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 12, 2004, 11:07:06 »

Offline RobZa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 14, 2004, 23:19:31 »
Witam!

Dziś na koniec zmiany Dowódca oświadczył po odprawie z komendantem miejskim iz od nowego roku najprawdopodobniej znika pojęcie " wolna sluzba " nie mial na ten temat bliższych informacji, gdzyż przerwaliśmy mu wezwaniem do pożaru. Macie jakieś wiadomości w tej sprawie?

cmmm

  • Gość
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 15, 2004, 07:54:43 »
no i podobno mają zlikwidować OSP, chyba te z KSRG jako pierwsze żeby było jeszcze taniej dla budżetu no a potem to juz całą straż...

Gość_gość

  • Gość
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 15, 2004, 08:20:05 »
Przestańcie siać ferment.
Zgodnie z tym, że obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy ma zostać wprowadzona 4 zmiana. Ale z tego co ja wiem każdy Komendant będzie mógł to zrobić na swoich warunkach. Takie są plany.  

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 16, 2004, 09:46:39 »
No słyszałem że zmiany się szykują, ale nie słyszałem nic dokadniejszego. Udało mi się uchwycić że ma zostać wprowadzona służba czuwania, która ma polegac na tym że siedzi się normalnie w domu pod telefonem - dzwonią to zasuwamy do strażnicy. Jeżeli to ma być prawda to nie wiem czy Panowie którzy to zaproponowali zdają sobie sprawę że duża część strażaków jest dojezdnych!

Cytuj
Dziś na koniec zmiany Dowódca oświadczył po odprawie z komendantem miejskim iz od nowego roku najprawdopodobniej znika pojęcie " wolna sluzba "
Jeżeli zmienią nam system pracy to "wolna służba" zniknie. Jak wiadomo "wolna słuzba" została wprowadzona po to aby obniżyć ilość godzin pracy, bo pracujemy za dużo!

A poza tym chciałbym się dokładniej dowiedzieć na jaki system mają nam zmienić służbę. Bo podobno system 24/48 nie ma racji bytu w UE. :(
Choć nie rozumiem dlaczego oni chcą zmieniać to jak większość strażaków chce zostać przy tym systemie! Czy w tym państwie nie liczy się głos większości?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 16, 2004, 09:47:19 wysłana przez aniolstroz »

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 16, 2004, 10:25:02 »
Cytuj
no i podobno mają zlikwidować OSP, chyba te z KSRG jako pierwsze żeby było jeszcze taniej dla budżetu no a potem to juz całą straż...
no wiekszej ploty to jeszcze nie slyszalem
 
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 17, 2004, 18:22:32 »
Jak już wcześniej (w innym poście) wspomniałem od maja przeliczane są godziny pracy strażaka na podziale bojowym. Wychodzi na to że po czterech miesiącach służby przepracowujemy ponad 190 godzin powyżej normy (europejskiej?).
Cytuj
Udało mi się uchwycić że ma zostać wprowadzona służba czuwania, która ma polegac na tym że siedzi się normalnie w domu pod telefonem - dzwonią to zasuwamy do strażnicy
Niektórzy ponad 30 km.  :D
Tego akurat nie słyszałem, ale za to słyszałem o czymś takim jak "Karta Pracy" gdzie trzeba będzie wpisywać nawet wyjścia poza JRG z dokładnym czasem.
Trzeba też ponoć notować kiedy w nocy (pora czuwania) był wyjazd i czasy akcji.
jak widać każdy ma różne informacje więc wszystko jest jeszcze w drodze, i nie wiadomo co się z tego urodzi.....
Co do wolnej służby to słyszałem, że był w KG pomysł żeby wprowadzić co 7-mą wolną, żeby właśnie obniżyć czas pracy. Gdyby zniknęła wolna służba to naturalnie zmienić by się musiał system pracy z 3 na 4 zmiany. (jak narazie nierealne)
Chyba najrozsądniej byłoby zapłacić za nadgodziny lub dać możliwość odbioru "wolnych nadpracowanych" ciekawe czy byłby ktoś chętny na "odbiór"....
Ale pieniędzy też nie ma...... i raczej aż tyle nie będzie.


 

Offline TomekP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
    • http://
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 20, 2004, 16:56:53 »
Cześć! No cóż. Nic nowego do Waszej dyskusji nie wniosę. Słyszałem o tym, że aby dostosować się do 40 godzinnego tygodnia pracy (ha ha ha) nadgodziny będą rozliczane w formie służb wolnych, ale co 4 miesiące. Zupełnie nie rozumiem co to zmienia w naszej sytuacji, bo i tak musimy tyrać i tak.
Zupełnie nie rozumiem podnoszonej kwestii: czy zapłacą za nadgodziny, czy dadzą wolne. Jeżeli ktoś z Was myśli, że pozwolą nam zarobić więcej to jest w błędzie.
Poza tym jakie nadgodziny? Jeśli dobrze pamiętam Trybunał Konstytucyjny wypowiedziałe się już w kwesti tego, czy 24 godzinna służba stanowi naruszenie przepisów Kodeksu Pracy w kwesti czasu pracy.
Debilne rozważania na ten temat doprowadzą dtylko i wyłącznie do obniżenia gotowości bojowej JRG. Jak ludzie zaczną odbierać nadgodziny, to reszta się pos...a. w nawale działań na służbie.
Jeżeli chodzi o pomysł z domowymi dyżurami to jest (moim zdaniem) do bani. To jest rozwiązanie dla Ochotników a nie dla nas. Pamiętajcie szanowni koledzy, że nie wszystkie JRG są "obsługiwane" przez tubylców. Jest duże grono strażaków ( w tym i ja), które dojeżdża i to czasami dalej niż wcześniej wspomniane 30km.
A tak na koniec, to niech mi ktoś łaskawie odpowie na następujące pytanie: dlaczego bez przerwy ktoś usiłuje mantykować przy czasie pełnienia służby. Na co wpłynie zmiana systemu pełnienia służby? Naszym zadaniem jest ochrona przeciwpożarowa (między innymi). Zmiany służby co 8, 12, 24 godziny w systemie 4 zmianowym nie poprawią nic. Wolne służby, tak na prawdę, tylko dezorganizują zmianę. Tak na prawdę potrzebne są pieniądze, którymi zapłaci się strażakom za ich ciężką pracę. Jeżeli trzeba robić 240 godzin, to czemu nie? Zapłaćcie za to -chociażby tak jak Policjantom. Jeżeli u nich za godzinę wyjdzie np. 12 złotych to u nas wychodzi trochę ponad 9PLN. Pomnóżcie jedno i drugie przez 240 godzin i zobaczycie różnicę. Dodatkowo pamiętajcie okonieczności zapewnienia Unijnego standardu 1 ratownik na 1000 mieszkańców. Policzcie to na przykładzie Waszych powiatów i trzymajcie się mocno krzeseł, żeby nie pospadać z nich ze śmiechu.
Moim zdaniem należy domagać się tylko kasy i tyle. Ratownictwo kosztuje. O tym wiedzą w wielu krajach. U nas niestety czekają na kolejny kataklizm, podczas którego strażacy wszelkiej maści wypruwać będą żyły, a wojsko i Policja spiją śmietankę. Narazie!
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2004, 17:04:40 wysłana przez TomekP »

Gość_Romano

  • Gość
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 23, 2004, 15:33:58 »
Cytuj


A poza tym chciałbym się dokładniej dowiedzieć na jaki system mają nam zmienić służbę. Bo podobno system 24/48 nie ma racji bytu w UE. :(
 
Byla u nas delegacja z Francji pracuja tk jak my 24/48

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 23, 2004, 15:51:54 »
Z najnowszych doniesień....... ;)
Obecnie bedą stosowane karty pracy zapis godzin nad normę 160 godzin/ m-c
za które pracodawca jest zobowiązany zapłacić lub oddać "wolne".....
Nie wierzę w żadne z tych rozwiązań na chwilę obecną.....
Ale godziny trzeba notować...
Trwają dyskusje w KG nad zmianą systemu pracy, jest wiele "ciekawych" pomysłów.... Ale ponoć wszystko się skłania ku utworzeniu 4 zmiany i systenie 12/24/12/48 lub 24/72 (tak jak to ma teraz Straż Graniczna) póki co to pracujemy jak pracujemy...przynajmniej do stycznia.
To tyle z oficjalnego pisma.
Ciekawostką jest fakt interpretowania tych reorganizacji przez przełożonych....
Nie wiem jak u Was ale u mnie w KW nawet na każdej jednostce d-ca przedstawił jak ON to widzi i każdy inaczej..... Ciekawe komu zależy na sianiu takiego zamętu....i całkowitej dezinformacji... <_<  Jeszcze nic nie ustalone a każdy wie jak to będzie i każdy wie inaczej.

Czy wiecie że;
Po godz. 15.00 strażak może odmówić udziału w pracach nie związanych bezpośrednio ze służbą...murowanka i inne cuda....
Pozdrawiam.

mentor

  • Gość
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 23, 2004, 17:35:21 »
"Czy wiecie, że:"
W mojej jednostce (600-700 wyjazdów) przychodzi się tylko po to żeby przespać nockę i wyegzekwoweać od d-cy 8 godz. pracy i 8 godz. snu. Połowa załogi tylko o tym myśli. Ludzie rozumiem, że nie chcecie zapieprzać po piętnastej ale bez przesady. macie 2 dni wolne...

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 23, 2004, 19:51:14 »
Cytuj
Ale ponoć wszystko się skłania ku utworzeniu 4 zmiany

PO CO TA 4 ZMIANA!!! Ja chciałbym wiedzieć skąd weźmiemy tych ludzi na tą 4 zmianę i skąd weźmiemy taką ilość pieniędzy! Czy nie prościej zostawić tak jak jest, tylko dorzucić nam po 200 złotych :) Każdy będzie zadowolony i państwo dużo oszczędzi :)

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Zmiany Organizacyjne
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 23, 2004, 23:04:27 »
a dlaczego tylko o 200 ??
pracujemy o 1/4 dłużej niż ta norma przewiduje......
a więc powinniśmy dostać ok. 400-500 zł.
 Często mam okazję rozmawiac z przedstawicielami innych służb mundurowych i są zdziwieni dlaczego nie chcemy pracować krócej....bo przecież na tak wysokie podwyżki współmierne do czasu to nie mamy co liczyć.
To tak na marginesie...

Myślę że 200 zł. sprawy by nie rozwiązało bo za jakiś czas problem by powrócił bo przy takim tempie wzrostu płac w PSP wkrótce okaże się to nie wiele.....
Co do tworzenia 4 zmiany.... to mam mieszane uczucia.
Z jednej strony byłaby to możliwośc dla awansu (d-cy zmiany) itp.
Myślę że to nie nasz problem skąd weźniemy taką ilość ludzi i pieniędzy.
Są panowie w KG co mają większy dodatek niż aspirant wypłatę, pokończyli różne szkoły to niech myślą i kombinują - za to dostają kasę (nie małą) więc niech myślą jak to zrobić. Jest jeszcze rząd powstały z posłów wybranych w demokratycznych wyborach - niech kombinuje skąd wziąźć kasę lub etaty.
w sumie gdybyśmy pracowali 24/72 myślę że byłoby to chyba niezłe rozwiązanie.
bardzo mi przykro, że myślę trochę inaczej niż koledzy którzy czasem mi mówią że oni nie chcą żadnych zmian bo "chcą pracować za darmo"... :blink: (Zawsze można działać w OSP po służbie.) Ale zawsze mają pretensje że za mało zarabiają...tak naprawdę to sami nie wiedzą o co im chodzi.
A juz nie jest dla mnie żadnym argumentem: że ktoś się przyzwyczaił i będzie mu trudno...się przestawić... Tacy powinni chyba jeżdzić zawsze na tym samym wozie żeby nie mieli trudności adaptacyjnych.
Tak czy inaczej każdy wolałby zarobić odpowiednio i ta 4 zmiana byłaby nie potrzebna nikomu. Ale to panowie rządzący zadecydują czy lepiej zapłacić czy zatrudnic nowych 4000 strażaków. Problem mają duży.

Gościu_Romano:
tak to prawda tyle pracują 24/48 ale czy tak przez cały miesiąc ????
W Niemczech ponoc w każdym landzie pracują inaczej....
do mentora:
w mojej jednostce (1700-1800 wyjazdów) po zajeciach szkoleniowych, ćwiczeniach i murarce popołudniowej, w nocy zap*****la sie czasem do rana - więc się nie dziw.