Autor Wątek: Butle Z Gazem W Garażu  (Przeczytany 5284 razy)

Offline cekja

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Butle Z Gazem W Garażu
« dnia: Czerwiec 06, 2004, 21:37:11 »
Witam.
Proszę o informacje na następujące pytania:
1. Ile butli z gazem propan-butan można przechowywać w garażu?
2. W jakich miejscach mogą i powinny stać samochody dostawcze, rozwożące
    propan-butan, w oczekiwaniu na zlecenie dostawy od klienta? Czy mogą to być
    parkingi ogólnodostępne w mieście, czy ich właściwa baza?
2. Jaka jest częstotliwość badania gaśnic proszkowych.
    Z góry dziękuję za odp. A może link do przepisu czy ustawy regulującej te problemy.

tom500

  • Gość
Butle Z Gazem W Garażu
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 19, 2004, 14:01:00 »
Moje zdanie na powyższe tematy:

1. par. 9 ust. 2 rozp. MSWiA - "butle z gazami palnymi należy przechowywać w pomieszczeniach przeznaczonych wyłącznie do tego celu".  Garaż jest przeznaczony do przetrzymywania pojazdów i nie może być wykorzystany na magazyn gazu. To taka generalna zasada. Jednak nie ma przeszkód, by zmienić prawnie sposób użytkowania na magazyn gazu (oczywiście jeżeli taki obiekt spełnia konkretne wymagania stawiane magazynom gazów i obiektom zagrozonym wybuchem). Szerzej w przepisach dot. baz paliw.

1a. Jeżeli garaż jest strefą pożarową obejmującą budynek tymczasowy to dopuszcza się UŻYTKOWANIE nie więcej niż 2 butli 11 kg.
1b. W mieszkaniu, warsztacie lub lokalu użytkowym nie można INSTALOWAĆ więcej niż 2 butli 11 kg.

Z powyższych zapisów wynika, że dopuszcza się instalowanie i użytkowanie nie więcej niż 2 butli 11 kg. Proszę zwrócić uwagę na słowa "użytkowanie" i "instalowanie". Tłumaczyć chyba nie trzeba. Jeżeli chodzi o przechowywanie to jest jedyna możliwość: tylko w pomieszczeniach do tego przeznaczonych. Koniec, kropka.

ad. 2 - co do gaśnic nie rzadziej niż określa to PN i zalecenia producenta. Również terminy wyznaczone przez konserwatorów, jednak nie dłuższe niż te wskazane przez PN i produc.

ad.3 Parking ogólnodostępny może być wykorzystywany do chwilowego zatrzymania w celu realizacji dostawy. Jednak uważam, że stałe oczekiwanie jest niedopuszczalne. (nie ma jak zmierzyć tego). Do dłuższego postoju służą parkingi ADR ze specjalnie wyznaczonymi stanowiskami. (Są parkingi ADR dla pojazdów sprawnych technicznie i zamknięte, strzeżone dla pojazdów niesprawnych). Ja osobiście stoję za tym, ąby dostawy były wykonywane z bazy postojowej dostawcy gazu. To tak na logicznie myślenie.

To tak na szybkiego. Napisałem jak ja to rozumiem. Czekam na opinie i stanowiska innych.

Pozdrawiam z Augustowa. Tomek