Autor Wątek: Aspiranci  (Przeczytany 3591 razy)

Offline romano

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Aspiranci
« dnia: Czerwiec 05, 2004, 13:21:46 »
Z tego co wiem w Uni Europejskiej nie ma korpusu odpowiadającego korpusowi aspirantów ( w UE są szeregowcy, podoficerowie, oficerowie. Jak to sie ma przekładać u nas. Może degradacja lub tym podobne   :(  

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Aspiranci
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 05, 2004, 17:27:38 »
No więc czy będzie zlikwidowany korpus aspirantów to nie wiem, ale doszły mnie słuchy że gdyby do tego doszło to wszyscy aspiranci mieliby dostać stopień młodszego kapitana, bez możliwości dalszego awansu (tzn. jeżeli ktoś ma kwalifikacje oficerskie to może piąć się stopniami wyżej).

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
Aspiranci
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 06, 2004, 10:03:15 »
Panowie nie dajmy się zwariować. Bardzo wielu decydentom jest na rękę nasze wejście do UE, bo swoje głupie decyzje jak już nic innego nie mogą wymyślić usprawiedliwią, że to unia tak wymaga. Tylko powiedzcie mi dlaczego np. anglicy nadal jeżdżą i będą jeździć lewą stroną, a niemcy wprowadzają słynne zielone strzałki które nasi głupole zlikwidowali (dlaczego? bo tak jest w Unii) :D  Sądzę, że tak długo jak nie znajdzie się jakiś geniusz :P  który będzie się chciał wykazać na "polu integracji" i zgarnąć za swą jakże "twórczą" pracę grubą kasę, tak długo będą aspiranci w PSP i Policji a chorążowie w Armii i SG.
 
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Offline dudi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 180
Aspiranci
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2004, 13:34:06 »
o zniesieniu korpusu aspirantów w armi i policji głośno mowiono już od jakiś pięciu lat i nic z tego nie wyszło,więc mapewno przez następne kilka lat nic sie nie zmieni...

Offline marmor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Aspiranci
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 17, 2004, 13:02:27 »
Każdy kraj ma swoje ustalone zasady co do nazewnictwa i stopni. Wynika to z tradycji i historii, na to wszystko składa się wiele dodatkowych czynników. Nie wszystko musi być złe. "Polacy nie gęsi". Niech nasi wodzowie o tym pamiętają i przypadkiem do głowy nie przyjdzie im coś kopiować bez sensu od zachodu i USA.
 :(
 

strażol

  • Gość
Aspiranci
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 17, 2004, 14:57:17 »
Hehehehe. Czemu kolega mówi to o tradycjach i historii. Przecież od zawsze chorąży był chorążym, porucznik - porucznikiem, major - majorem itd.
I wprowadzono zmiany. Wszyscy wiemy na jakie. Nigdzie nic takiego nie funkcjonuje. Żeby było trzech kapitanów od młodszego do starszego. Więc nie mówmy o tradycjach.

Offline marmor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Aspiranci
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 18, 2004, 10:27:51 »
Strażol masz rację właśnie o tym myślałem wielkie dzięki za przypomnienie dzisiejsze nazewnictwo naszych stopni to zlepek angielsko harcerskich marzeń twórców (przez duże Tfuuuu) ustawy o PSP. Zrozum mnie wystarczyło tylko zamiast Zawodowa Straż Pożarna wstawić PSP i mielibyśmy może nie doskonałą ale dużo lepszą Ustawę od obowiązującej. Z poważaniem marmor

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
Aspiranci
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 19, 2004, 09:28:40 »
strażol i marmol
z tego co wiem to stopnie wzorowane na wojskowych (sierżant, chorąży, major itp.) zostały wprowadzone do użytku w trakcie okupacji hitlerowskiej. Dzięki temu zabiegowi społeczeństwo mogło w umundurowanych strażakach widzieć przedwojenne stopnie wojskowe - "ne wszystko jeszcze stracone, Polska walczy"itp.
Stopnie wprowadzone przez ustawę o PSP to stopnie sprzed okupacji (w dużej mierze :D ) Żeby nie było wątpliwości to sam wolałem poprzednie nazwy :rolleyes:
pozdro
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Offline Mark1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
    • http://
Aspiranci
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 20, 2004, 00:50:27 »
Witam po bardzo długiej przerwie. Pozdrawiam starych i nowych kolegów.
Ale do rzeczy faktycznie stopień aspirancki nie pochodzi z wymysłu komuny a jest odpowiednikiem używanego stopnia przed II wojną. Dla zainteresowanych podaję, iż w latach 50 do 60 w  straży pożarnej używano stopnia aspiranckiego. Absolwenci pochodzili np. z szkoły aspirantów w Poznaniu. Jestem w stanie to potwierdzić, ponieważ dysponuję świadectwem ukończenia tej szkoły z 56 roku.
 
Wystarczy czasami pomyśleć, to nic nie kosztuje.

Offline marmor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Aspiranci
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 20, 2004, 11:50:18 »
Do Pielgrzyma
Z wielkim szacunkiem wydaje mi się, że przed II wojną struktury i zadania Straży Pożarnej miały inny charakter organizacyjny niż dziś, mianowicie konieczność życiowa wymusiła utworzenie kadry zawodowej działającej na bazie zawodowych i ochotniczych straży. Zadania miały zasięg regionalny, najwyżej wojewódzki, nie ogólno krajowy. Brygada może być powołana lub rozwiązana bez udziału polityków. Zaś Wojsko Polskie miało i ma precyzyjnie określone ustawy RP, co do zadań i miejsca w społeczeństwie, powołać WP lub rozwiązać morze tylko społeczeństwo polskie, parlamentarzyści i politycy polscy. Chciałbym nadmienić, że Warszawska Zawodowa Straż Pożarna powstała za czasów Księstwa Warszawskiego. Została zorganizowana przez Wojsko Polskie na prośbę odpowiedzialnych urzędników warszawskich i ówczesnej władzy państwowej. Zaszczytny obowiązek wykonał na rozkaz swoich zwierzchników żołnierz WP płk. Robosz powołując do służby w Zawodowej Warszawskiej Straży Pożarnej oficerów, podoficerów i żołnierzy poborowych WP. Wszystkie stopnie i nazewnictwo oraz dyscyplina i regulamin były wojskowe.
Status PSP jest określony Ustawą o PSP. Pozostał regulamin wojskowy zasięg ochrony ppoż. na cały teren kraju a nawet i poza. W związku z tym Czy my jesteśmy Brygadą czy inną formacją. Moim zdaniem, jeżeli nie mamy prawa do strajku mamy ustawę, tzn. jesteśmy formacją o charakterze wojskowym i powinniśmy mieć stopnie i nazwy stopni wojskowych. Komuniści po 45 roku dobrze wiedzieli jak stworzyć Zawodową Straż Pożarną, by było zgodnie z prawem. Dziś Ustawa o PSP jest zlepkiem praw tworzących w praktyce ciągle rozbudowujący się kosztowny system biurokracji i produkujący zbędny korpus naukowców-pożarników  :rolleyes:
 

strażol

  • Gość
Aspiranci
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 20, 2004, 15:57:18 »
Od 1951 roku w Pozniu była Wojewódzka Szkoła Pożarnicza, a następnie Szkoła Oficerów Polityczno-Wychowawczych Pożarnictwa, Oficerskie Technikum Pożarnicze, Szkoła Podoficerów Pożarnictwa, Szkoła Chorążych Pożarnictwa i dopiero na koniec Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej. To jest krótak historia SA PSP Poznań. Tak więc jak widzisz aspiranci byli w niej dopiero na końcu. Po wprowadzeniu nowych uregulowań.