Pożarnictwo > Ratownictwo Medyczne

Nowa Rurka Gardłowa

(1/4) > >>

laps:
Witam wszystkich zainteresowanych sprzętem medycznym w PSP. Śpieszę poinformować o nowych rurkach gardłowych, jakie obecnie są prezentowane wszystkim ratownikom w Warszawie. Innowacja polega na jej specyficznej budowie: kształt rurki eliminuje koniecznośc obracania jej podczas zakładania poszkodowanemu, poprostu wsuwa się ją po podniebieniu. Koniec rurki jest wyłożony miękką folią i po jej włożeniu "zakotwicza" się w przełyku, blokując go, co zabezpiecza poszkodowanego przed pompowaniem powietrza do żołądka zamiast do płuc. Kilka centymetrów wyżej znajduje się komora powietrzna z miękiej folii. Po zaaplikowaniu rurki podłącza się specjalną "strzykawę" do wystającego przewodu z giętkiego igielitu i wpompowuje się tam ilość powietrza uzależnioną od rozmiaru rurki (oznaczenia ilości są czytelnie umieszczone na "strzykawce"). Komora powietrzna po napompwaniu wypełnia jamę ustną na wysokości podstawy języka chroniąc drogi oddechowe poszkodowanego np. przed zalaniem krwią oraz uszczelnia jamę tak, że powietrze nigdzie nie ucieka i wchodzi w całości do płuc. Końcówka rurki (ta wystająca z ust) dopasowana jest do podłączenia worka AMBU. Powietrze dostaje się do płuc poprzez otwór w rurce umiejscowiony nad końcem tkwiącym w przełyku, a pod komorą powietrzną. Dość proste, a pomysłowe i po oględzinach oraz próbach na fantomach w jednostce wydaje się dość praktyczne i bezpieczne, przy tym łatwe w obsłudze. Rurka LT ma 6 rozmiarów (od 0 do 5) stosowanych od noworodka do dorosłego. Rurka LTS różni się dodatkowym kanałem umożliwiającym odessanie treści żołądka i produkowana jest w trzech największych rozmiarach (od 3 do 5).
Niestety, na razie jak JRG zapragnie posiadać takie rurki, to będzie musiało sobie je kupić "własnym przemysłem", chociaż być może jest szansa, że wejdą one na wyposażenie toreb PSP-R1.
Proszę o odzew (opinię), jeśli ktoś już użytkował tego typu rurki, lub posiada je na wyposażeniu.
Pozdrawiam.

bulon:
hej

wydaje mi sie ze nie mowisz tu o nowym typie rurki ustno gardlowej tylko o combitubie. jest to uproszczona forma intubacji dotchawicznej ktora eliminuje do minimum mozliwosc popelnienia bledu gdyz jak wiadomo intubacja prosta nie jest. wlasnie dla laikow zostala ona stworzona- czyt. rat wodnych gorskich strazakow- ludzi ktorzy mimo wszystko rzadziej muszą udzielac na tyle kwalifikowanej pomocy.



koszt takiej rurki bagatela 300zeta:(




problemem jest chyba jeszcze prawodastwo polskie ale w przypadku psp wszystko powinno byc zalatwione w porzadku- skoro ucza juz aed

pozdrawiam

laps:
Nie, dwcip polega na tym, że nie jest to intubacja, a w dalszym ciągu jest to rurka ustno gardłowa.
Pozdrawiam.

bulon:
mozesz mi wysala link ze zdjeciem albo wyslac zdjecie mejlem albo poczta polska ??

bo cos neiwiem o co chodzi jednak

Gość_ratolek:
Jak mozesz to wez mi tez to przeslij! Bardzo dziekuje. Szkole strazakow ochotnikow w Lodzi. Papa

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej