Autor Wątek: Kolor napisu.  (Przeczytany 10726 razy)

Offline Bronq

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Kolor napisu.
« dnia: Wrzesień 25, 2007, 17:09:36 »
Witam. Ochotnicy powinni używać hełmów białych (jak wiemy różnie to bywa sam widziałem w niedziele spłonął dach naszego pięknego urzędu miasta:-( ). A wracając do tematu. To jak wygląda sytuacja z tłem napisów na mundurach? Czy obowiązuje jakiś podział (albo powinien) czy nie ma regulacji co do tego?

Pozdrawiam Paweł

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 25, 2007, 17:28:27 »
kiedys było coś takiego że były pomarańczowe napisy. w tej chwili chyba wszedzie są żółte.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 25, 2007, 17:45:12 »
Witam. Ochotnicy powinni używać hełmów białych (jak wiemy różnie to bywa sam widziałem w niedziele spłonął dach naszego pięknego urzędu miasta:-( ). A wracając do tematu. To jak wygląda sytuacja z tłem napisów na mundurach? Czy obowiązuje jakiś podział (albo powinien) czy nie ma regulacji co do tego?

Pozdrawiam Paweł

Ściągnie sobie regulamin:
http://www.zosprp.pl/node/361
i sam sprawdź jak to zostało określone.

Pozdrawiam, Sylwek

Offline Bronq

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 25, 2007, 18:04:11 »
ok wielkie dzieki. Jeszcze odbiegając od tematu. Pomarańczowe hełmy kto nosi?

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 25, 2007, 18:07:34 »
ok wielkie dzieki. Jeszcze odbiegając od tematu. Pomarańczowe hełmy kto nosi?

Pomarańczowe? A nie czasem czerwone?
Wedle przepisów dla PSP zarezerwowane są hełmy w kolorze czerwonym,
a dla OSP w kolorze białym. Spotkałem się z żółtymi i srebrnymi ale z pomarańczowymi jeszcze nigdy. Może były sprowadzane z zagranicy.

Offline Bronq

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 25, 2007, 18:16:38 »
widziałem w niedzielke właśnie w hełmach czerwonych białych i pomarańczowych typowe Pacific F7 (byćmoże robione na zamowienie dla straży zakładowej)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 25, 2007, 21:29:56 wysłana przez Bronq »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 25, 2007, 21:41:45 »
ok wielkie dzieki. Jeszcze odbiegając od tematu. Pomarańczowe hełmy kto nosi?
Pomarańczowy nosi ten kto taki ma bo kiedyś taki dostał :). Będzie nosił do czasu aż nie dostanie innego w innym kolorze.
Odbiegasz znacznie od tematu, kolory hełmów są tu: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,5768.0.html
hmmm czy to czasem nie Ty założyłeś tamten wątek? Nick jakiś taki trochę podobny :)



« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2007, 18:14:10 wysłana przez Sylwek »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 27, 2007, 11:13:36 »
Z tego co wiem, aktualnie w ofertach firm produkujących umundurowanie są tylko napisy na żółtym tle. Gdzieś czytałem, że są leiej widoczne w nocy od pomarańczowych. A poza tym w Polsce jest tak, że nikt nie pilnuje czy dana OSP ma takie czy inne ubrania. Często jestem na akcjach gdzie ochotnicy przyjeżdżają w krótkich spodenkach, sandałkach i kamizelce od koszarówki i idą tak z prądownicą gasić las.
A dowódca z PSP nic im nie mówi. Więc jeżdżą tak dalej...

Mariusz_43

  • Gość
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 07, 2007, 02:15:47 »
Z tego co wiem, aktualnie w ofertach firm produkujących umundurowanie są tylko napisy na żółtym tle. Gdzieś czytałem, że są leiej widoczne w nocy od pomarańczowych. A poza tym w Polsce jest tak, że nikt nie pilnuje czy dana OSP ma takie czy inne ubrania. Często jestem na akcjach gdzie ochotnicy przyjeżdżają w krótkich spodenkach, sandałkach i kamizelce od koszarówki i idą tak z prądownicą gasić las.
A dowódca z PSP nic im nie mówi. Więc jeżdżą tak dalej...

I to jest niestety błąd... Póki nie stanie się jakaś tragedia, wszyscy będą przekonani że to bezpieczne i nikomu nie zagraża... do czasu... przecież ubranie bojowe to absolutna podstawa i tu nie chodzi o to czy PSP czy OSP... tu chodzi o bezpieczeństwo ratowników.

« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2007, 19:24:01 wysłana przez Mariusz_43 »

Offline dh Kuba

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 404
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 07, 2007, 07:55:27 »
Z tego co wiem, aktualnie w ofertach firm produkujących umundurowanie są tylko napisy na żółtym tle. Gdzieś czytałem, że są leiej widoczne w nocy od pomarańczowych. A poza tym w Polsce jest tak, że nikt nie pilnuje czy dana OSP ma takie czy inne ubrania. Często jestem na akcjach gdzie ochotnicy przyjeżdżają w krótkich spodenkach, sandałkach i kamizelce od koszarówki i idą tak z prądownicą gasić las.
A dowódca z PSP nic im nie mówi. Więc jeżdżą tak dalej...

Ja sie jeszce z czymś takim niespotkałem lecz to jest brak odpowiedzialności ponieważ krzywda może stać sie nawet na trawach. A co do tych pomarańczowych hełmów to kiedyś gdzieś widziałem strażaka na akcji z nim.

Dop. moderatora: Nie na temat!/ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2007, 18:13:13 wysłana przez Sylwek »

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 07, 2007, 18:04:59 »
Wklejam dwie odpowiedzi na zadawane często pytania z regulaminu.

6.2. Dopuszcza się noszenie ubrania typu "moro" bądź ubrania koszarowego
podczas, akcji ratowniczych, jeżeli nie jest konieczne użycie ubrania ochronnego lub
specjalnego. O rodzaju użytej odzieży decyduje kierujący akcją po dokonaniu
rozpoznania zagrożeń w miejscu interwencji.

3. Członkowie OSP noszą na kurtkach odzieży ochronnej i specjalnej napisy
„STRAŻ” w kolorze czarnym na żółtym tle w miejscach na to wyznaczonych
i odpowiednio przygotowanych przez producenta ubrań.

pozdro

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 10, 2007, 08:04:38 »
Witam. Ochotnicy powinni używać hełmów białych (jak wiemy różnie to bywa sam widziałem w niedziele spłonął dach naszego pięknego urzędu miasta:-( ). A wracając do tematu. To jak wygląda sytuacja z tłem napisów na mundurach? Czy obowiązuje jakiś podział (albo powinien) czy nie ma regulacji co do tego?

Pozdrawiam Paweł

Dla uporządkowania wypowiedzi oraz powrotu na właściwy temat:

W chwili obecnej nie ma podziału na OSP i PSP jeżeli chodzi o napisy na ubraniach bojowych, koszarowych, sztormaikach, ubraniach KDS. Wszystkie napisy i taśmy są wykonywane w kolorze żółtym fluorescencyjnym.

Dla ciekawostki podam tylko, iż na początku były dwa rozporządzenia w tej sprawie:

Pierwsze mówiło o tym, iż PSP nosi taśmy i napisy na żółtym tle, OSP - taśmy i napisy w kolorze pomarańczowym (tj. na pomarańczowym tle).
Drugie wniosło nieznaczną zmianę: w PSP zostało tak samo, natomiast w OSP taśmy pomarańczowe zastąpiono żółtymi a napisy na tle pomarańczowym.

Po tym wszystkim doszło do (r)ewolucji wskutek czego dziś nie ma podziału i wszyscy mają jednakowe taśmy i napisy :)

PS: Ciekawe tylko po kij znowu nakombinowali tylko z tymi hełmami :)

Offline OSPwonski

  • http://strazacki-konin.pl.tl/Akcje.htm
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 160
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 21, 2007, 19:56:37 »
Mało tego, u nas zakładowa straż pożarna nosi ubrania, gdzie napis w kolorze czarnym umieszczony jest na niebieskim tle, a jeśli chodzi o te pomarańczowe hełmy, to może jakiś budowlaniec to był???

Offline PiotrekMDP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
  • Jeden za wszystkich ...
    • Ochotnicza Straż Pożarna w Kożuchowie
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 25, 2007, 21:15:38 »
ja raz widziałem że wojskowa straż pożarna miała pomarańczowe hełmy, a co do napisów to psp powinno mieć żółte tło a osp pomarańczowe ale to się niesprawdza ja jestem w osp i mam żółty napis:)




Dop. moderatora: Chełm to miasto we wschodniej Polsce. To co nosi strażak na głowie to hełm - poprawiłem./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2007, 10:12:16 wysłana przez Sylwek »

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 25, 2007, 21:19:36 »
ja raz widziałem że wojskowa straż pożarna miała pomarańczowe chełmy, a co do napisów to psp powinno mieć żółte tło a osp pomarańczowe ale to się niesprawdza ja jestem w osp i mam żółty napis:)

a nie na odwrót? nie powinno być, że OSP żółte, a PSP pomarańczowe? (przepisy, przepisami ale i tak spotykam żółte napisy w OSP/PSP ;)) Pozdro.
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

strażak79

  • Gość
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 25, 2007, 21:25:54 »
A może zamiast napisu STRAŻ zrobić PSP, OSP, WSP, ZSP na żółtym tle.

Offline PiotrekMDP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
  • Jeden za wszystkich ...
    • Ochotnicza Straż Pożarna w Kożuchowie
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 25, 2007, 21:30:41 »
wiesz co nie wszyscy ludzie wiedzą co oznaczają te skróty a straż to nawed przedszkolak wie :mellow:

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 25, 2007, 21:41:34 »
Regulamin swoje a strażacy swoje  :rolleyes: ^_^

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 25, 2007, 22:29:43 »
Regulamin swoje a strażacy swoje  :rolleyes: ^_^

strażacy nie mają raczej nic do gadania w kwestii umundurowania, to ustala konkretna Komenda (a z tym to wiemy jak czasem bywa..). No dobra, strażacy maja do gadania jeśli owego pełnego umundurowania.. nie noszą. :)

Zauważyłem, że temat kieruję się w złą stronę, miało być o kolorach, a wyszło jak zwykle..
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

strażak79

  • Gość
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 25, 2007, 22:42:43 »
Do PiotrekMDP
Jeśli ktoś widzi faceta w czerwonym hełmie na głowie i w czerwonym samochodzie to napewno nie zastanawia się czy to strażak czy ksądz. Temat był o kolorach, które i tak mają znaczenie tylko dla wtajemniczonych. A napisy PSP i OSP były by dobre przy akcji bo wtedy bylibyśmy siebie lepiej rozpoznawali. Zobacz pojazdy innych służb: żandarmeria wojskowa - ŻW, straż graniczna - SG, służba więzinna - SW.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 25, 2007, 22:45:55 »
Pytałem się chyba już w wątku o hełmach , ale powtórzę bo o to samo idzie .
A co to ma na celu i co to ma usprawnić czy zmienić ?
Bo trochę w straży jestem i do dziś nie rozumiem ? 
Za komuny nosiłem najpierw szare moro w paski , potem zielone w kropki , różne typy hełmów i nikt takich podziałów nie robił . Zresztą nie spotyka się ich w innych krajach Eu

Pozdrawiam 

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 26, 2007, 00:18:39 »
Miko moim zdaniem chodzi oto że niektórzy zawodowcy nie mówię o wszystkich, strażaków OSP uważają za totalne dno i po prostu chcą żeby w umundurowaniu był widoczny podział. Tak jak napisałeś kiedyś wszyscy wyglądali tak samo szare moro, czeskie hełmy i auta również jednakowe w OSP i PSP jelonek, cola+ żuczek ^_^ ale widocznie nadeszła nowa era strażaków PSP i tych uboższych Ochotników którzy wykonują te same zadania co zawodowcy ale ludzi którzy pracują dla społeczeństwa za darmo nie traktuje sie poważnie. Trochę sie rozpisałem  nie na temat :wacko:  pzdr dla prawdziwych
strażaków z PSP którzy traktują OSiłPów na równi z sobą :wub:

Offline PiotrekMDP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
  • Jeden za wszystkich ...
    • Ochotnicza Straż Pożarna w Kożuchowie
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 26, 2007, 08:58:07 »
zgadzam się z kolegą powyżej strażak to strażak, każdy powinien sobie pomagać bez żadnego podziały na osp i psp

Offline OSPwonski

  • http://strazacki-konin.pl.tl/Akcje.htm
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 160
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 26, 2007, 23:23:05 »
Co to za wywody, tylko się nie pobijcie o to, który strażak z PSP jest gorszy i jak traktuje strażaków z OSP, i jakiegoż to słownictwa używają, OSiłP..., nawet nie potrafię tego powtórzyć, u nas nie ma tego typu problemów, wszyscy się szanują i traktują na równi, więc może Wy faktycznie jesteście te, no jak im tam OSiłP... i tak dalej, a jeśli chodzi o kolory, to po waszych wypowiedziach widzę, że temat już się wyczerpał, przynajmniej ten sensowny. Pozdrawiam - wonski.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 27, 2007, 11:21:25 »
Dh OSPwonski , a czemu się denerwujesz . Przedmówcy mają w jakiejś część racje  i przypadki takie się zdarzają.  Złego traktowania OSP przez PSP , ale również na odwrót OSP też źle traktuje Zawodowców. Podziały kolorów wszystkiego co możliwe tylko prowokują  takie sytuacje , a tak naprawdę nic nie wnoszą do ratownictwa . O dłuższego czasu, uważam walczymy na tym forum z takimi konfliktami z dużym sukcesem bo dyskutują tu przedstawiciele wszystkich formacji PSP , OSP , ZSP i działacze ZOSP i jakoś się jeszcze nie po zabijaliśmy . Ale proszę nie obrażaj również swoich kolegów z OSP nazywając ich OSiłP  bo dołączasz do tej patologii . 

Pozdrawiam i życzę więcej spokoju  -_-

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: Kolor napisu.
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 27, 2007, 13:57:36 »
parę postów wyżej pisałem, że dyskusja w tym temacie przestaje być zgodna z założonym postem. Teraz co widzę? Miałem rację. Uważam, ze temat został wyczerpany i proszę Modów o zamknięcie wątka. Pozdrawiam.
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.