Autor Wątek: Trochę Kultury  (Przeczytany 16516 razy)

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 01, 2007, 16:12:30 »
może jak kobieta do nas przemówiła to bardziej podziałało  ^_^
pozdrawiam

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 02, 2007, 08:00:06 »
Ktoś przytaczał tutaj Stephena Kinga. Jego powieści są naprawdę super.

Kilka tygodni temu skończyłem dość długi cykl składający się z 7 tomów pt. "Mroczna Wieża"
Jest to powieść dość nietypowa mozna rzec z gatunku western science fiction. Opowiada o mrocznym rewolwerowcu o imieniu Roland oraz o grupie jego przyjaciół powolanych przez niego do walki z siłami ciemności, które starają się zniszczyć ostanie promienie podrzymujące ziemię. Ich zadanie jest strasznie trudne. Ich ścieżki prowadzą przez lasy, pustynie i miejsca gdzie zło pozostawiło swoje najgorsze ślady w postaci wampirów, zjaw, mechanicznych stworów oraz inteligentnych robotów. Bohater stacza swoje ostatnie starcie po to aby w końcu... zresztą sami poczytajcie.

Polecam !


Offline flogiston

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 02, 2007, 12:08:27 »
W wakacje znalazłem czas, by po raz nie wiem który wrócić do Josepha Hellera " Paragraf 22"
Polecam, książka ponadczasowa. Dla strażaków powinna być lekturą obowiązkową.
Może komuś pomoże zrozumieć " Kto rządzi PSP ".

Pozdrawiam
Contra facta non valent argumenta.

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 02, 2007, 17:56:19 »
Obejrzałam ostatnimi czasy film "Katyń". Produkcja jest świetna. Powaliła mnie na kolana, obsada i gra aktorów rewelacyjna aczkolwiek nie to do mnie przemówiło. Cała historia - ot co - nie jest historią. Chodziło o ukazanie tego, kto jest winien zbrodni katyńskiej oraz krwi tylu niewinnych ludzi, inteligencji polskiej - oficerów, ale naprawdę pokazane są ludzkie uczucia oraz okoliczności w jakich rozgrywała się tragedia osób, które chciały żyć, ale za miano godnej egzystencji musiały wejść w hańbiące układy. Nie dość że ciążyła na nich opinia ludzka to także własne sumienie. Film głęboki i poruszający, a najbardziej wymowny jest koniec, ale nie zdradzam dla tych, którzy nie widzieli.

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline Komandos

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
  • Impossible is nothing...
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 02, 2007, 21:17:19 »
Ja również widziałem film, i przyznaje że końcówke filmu oglada się z "opadniętą szczęką", nie wiem jak było w innych kinach ale jak ja byłem to ludzie jeszcze długo po zakonczeniu filmu nie wstawali z miejsc. Podobnie jak Agusiaczek nie będe zdradzał dlaczego, polecam obejżeć osobiście.
     Ogień żyje, je, oddycha, nienawidzi.........

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 02, 2007, 21:21:32 »
Dokładnie tak... bezwzględna cisza, ani szmeru nie słychać, podnieść się nikt nie ważył. Nawet po wstaniu z miejsc milczenie, dopiero rozmowy po jakimś czasie po wyjściu na zewnątrz. Przeżycie naprawdę niepowtarzalne i polecam...

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline el Fuego

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 03, 2007, 08:33:45 »
A nie mówiłem  -_-

Offline wons

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
  • wrrrr...
    • http://www.osp-polczyn.nazwa.pl
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 03, 2007, 15:52:28 »
Co do książki o II WŚ polecam - Sven Hassel.

Tak coś właśnie podejrzewałem, że Twój nick jest zazbytnio związany z Obergefraiterem z Bożej łaski... ^_^

 Popieram przedmówce - z literatury o II ww zdecydowanie polecam Svena Hassela. Autor został przydzelony do karnej kompanii Wehrmachtu i przeżył tam piekło. Walczył praktycznie na każdym odcinku frontu od 1939 do 1945 roku. 8 razy ranny (jeżeli dobrze pamiętam). Wraz ze swiomi kompanami postanowili, że ten, który przeżyje wojne, opisze ich los, aby ukazać, że życie żołnierza kompanii karnej znaczyło tyle, co kawałek mięsa armatniego. Tak powstała jego pierwsza książka. Po jej sukcesie (poza Niemcami - bo pisał bez upiększeń i "zabijał" mit honorowego niemieckego żołnierza) postanowił napisać kolejne. Fajnie się je czyta, ale należy wziąć poprawkę na fantazję autora i nie brać wszystkiego dosłownie.
 Koleny autor, piszący książki o II ww oraz kryminały, którego polecam, to H.H. Kirst. Ciężko się przyzwyczaić do jego sposobu pisania, ale ksiżąki naprawdę warto, jeżeli nie kupić, to pożyczyć i przeczytać. Słynna trylogia 08/15, która po pewnym czasie rozrosła się do pięcioksiągu, czy takie tytuły jak "Fabryka Oficerów", "Nazywaliśmy go Galgenstrick", "Niesamowity sługa boży"... jest ich dużo i jak ktoś się przyzwyczai do stylu autora - napewno polubi jego książki.

 Z bardziej poważnych książek - "Mistrz i Małgorzata" Michała  Bułhakowa - książka do której od czasu LO, gdy przeczytałem ją jako lekturę - powracałem już 16 razy. Naprawdę warto ją przeczytać.
 Kolejny autor - Umberto Eco i choćby słynna ksążka "Imię róży". Chyba ne muszę jej reklamować.

 Długo mógłbym wymieniać autorów, ale chyba nie o to chodzi, więc kończę. Napisałem chyba wystarczająco dużo.
Pozdrawiam serdecznie.
Grzesiek

edit...
W wakacje znalazłem czas, by po raz nie wiem który wrócić do Josepha Hellera " Paragraf 22"

JAk mogłem zapomnieć o tej książce ? Jest tak zamieszana, że też czasem do niej wracam i czytam. Należy zareklamować też jej 2 część. Chlera, nie pamiętam tytułu :/
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2007, 16:02:13 wysłana przez wons »
Zapraszam na oficjalną stronę OSP Połczyn-Zdrój
Forum poszukiwaczy Historii... Historia, Przygoda,Pasja...

Offline flogiston

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 03, 2007, 16:22:41 »
Catch23 (Paragraf 23) Ale po polsku tego nie widziałem, był jeszcze dopisek do Paragraf 22
( Closing Time), ale też nie spotkałem. Na czytanie w oryginale jestem za cienki.

Pozdrawiam
Contra facta non valent argumenta.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 04, 2007, 18:39:30 »
Catch23 (Paragraf 23) Ale po polsku tego nie widziałem, był jeszcze dopisek do Paragraf 22
( Closing Time), ale też nie spotkałem. Na czytanie w oryginale jestem za cienki.

Pozdrawiam

A ja mam na półce :) Świat Książki wydał w 1995...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline flogiston

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 04, 2007, 20:00:11 »
Widzicie go, trafił się kumaty i będzie człowieka drzaźnił.
Ale ja tu coś zaraz w zbliżonych klimatach znajdę...

Za to ja mam Rolanda Topora "Cztery róże dla Lucienne"

a?
Contra facta non valent argumenta.

barwa

  • Gość
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 04, 2007, 21:57:42 »
A ja mam na półce :) Świat Książki wydał w 1995...

Chwalipięta!!
Może byś chociaż napisał dwa słowa o tym co tam przeczytałeś.
No chyba, że dopiero masz zamiar. ^_^

Widzicie go, trafił się kumaty i będzie człowieka drzaźnił.
Ale ja tu coś zaraz w zbliżonych klimatach znajdę...

Za to ja mam Rolanda Topora "Cztery róże dla Lucienne"

a?

A tego nie znam. przybliż.


Widzę, że kolegom podpasowal temat. Baaaaardzo mnie to cieszy. Nie myślałam, że tak dużo czytacie. Myślałam, że prędzej coś o filmach będzie, a tu masz ci babo placek, takie miłe zaskoczenie.

Pozdrowienia dla wszystkich citaczy. :wub:

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 04, 2007, 22:25:28 »
Właśnie czytam "Życie na Missisipi" Marka Twain'a (w sumie to jego biografia). Czytał ktoś?

Przytoczę fragment:

Na przestrzeni stu siedemdziesięciu lat Dolna Missisipi skróciła bieg o dwieście czterdzieści dwie mile. Przeciętna roczna była zresztą nieznaczna: jedna i jedna trzecia mili. A więc każdy zrównoważony człowiek, jeśli nie jest ślepy i ma zdrowe zmysły, może wywnioskować, że w dawnym neolitowym okresie sylurskim, od którego w przyszłym listopadzie upływa właśnie milion lat, Dolna Missisipi miała z górą milion trzysta tysięcy mil długości i sterczała z Zatoki Meksykańskiej jak wędka. Na tej samej podstawie każdy może również wywnioskować, że za siedemset czterdzieści dwa lata od obecnej chwili Dolna Missisipi będzie miała tylko jedną i trzy czwarte mili długości, a Cairo i Nowy Orlean połączą się ulicami i będą zgodnie wlokły swój żywot pod jednym burmistrzem i wspólną radą miejską. W nauce jest istotnie coś fascynującego. Z błahego stwierdzenia faktu można wysunąć mnóstwo tak wspaniałych uogólnień".

:)

Poza tym to Lem, którego mam już pół metra na półce. Oprócz takich klasyków jak Opowieści o Pilocie Pirxie, lubię te w stylu Niezwyciężonego. Jest tu jakiś lemolog? To jeszcze jeden cytat (już mniej śmieszny, ale jakże prawdziwy (dla ludzi po 30-ce (ja też wkrótce :) )).

"Starzejemy się bowiem jak dzieci, to znaczy odmawiając zgody na to, na co zgoda nasza jest z góry niepotrzebna, bo zawsze tak jest, gdzie nie ma miejsca na spór ani walkę - podszytą nadto załganiem. Smuga cienia to jeszcze nie memento mori, ale miejsce pod niejednym względem gorsze, bo już widać z niego, że nie ma nietkniętych szans. To znaczy: teraźniejsze nie jest już żadną zapowiedzią, poczekalnią, wstępem, trampoliną wielkich nadziei, bo niepostrzeżenie odwróciła się sytuacja. Rzekomy trening był nieodwołalną rzeczywistością; wstęp - treścią właściwą; nadzieje -mrzonkami; nie obowiązujące zaś, prowizoryczne, tymczasowe i byle jakie - jedyną zawartością życia. Nic z tego, co się nie spełniło, już na pewno się nie spełni; i trzeba się z tym pogodzić milcząc, bez strachu, a jeśli się da - i bez rozpaczy.”


to z ,,Ananke" z ,,Opowiadań o Pilocie Pirxie ".

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline flogiston

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 04, 2007, 22:41:00 »
Cytuj
A tego nie znam. przybliż.
Przykro mi, tego się nie przybliża - to trzeba przeczytać.
Prędzej bym się podjął skanowania, niż przybliżenia.
Możesz opisywać Ludluma, Tolkiena, Łysiaka, Sapkowskiego i rzesze innych,
ale jest grupa autorów/książek które naiwnością jest opisywać.
Przykład na pewno Ci znany: Mały Książe.
Pozdrawiam

PS
Jak można pisać o Lemie, nie przywołując Cyberiady?
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2007, 22:47:09 wysłana przez flogiston »
Contra facta non valent argumenta.

Offline wons

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
  • wrrrr...
    • http://www.osp-polczyn.nazwa.pl
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 05, 2007, 22:22:31 »
 Oba "Paragrafy" - czyli "paragraf 22" i jego kopntynuacja są napisane w taki sposób, ze każdy rozdział pisze o czym innym, choć w całości tworzą opowiadanie o tym samym, każdy się wiąze.

 Przypomniałem sobie tytuł kolejnej książki, którą mam w swoim księgozbiorze - "Dobry omen". Naprawde dobra książka - można się przy niej uśmiac do łez i to wielokrotnie.
 Diabeł z Aniołem próbują powstrzymać antychrysta, który juz się narodziła. wszystko przebiega zgodnie z planem, do czssu, gdy odkrywają, ze osoba, która była wychowywana jako antychryst jest wzykłaym dzieckiem, gdzie jest więc prawdziwy antychryst ?  Naprawdę fajna książka.
Zapraszam na oficjalną stronę OSP Połczyn-Zdrój
Forum poszukiwaczy Historii... Historia, Przygoda,Pasja...

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 06, 2007, 10:45:32 »
A czytał ktoś z Was może "Proroctwo Oriona na rok 2012" ? Ja nie czytałem ale krótką recenzję przedstawił mi kolega... ponoć w 2012 nastąpi odwrócenie biegunów i wtedy nastąpi straszna seria tzresień ziemi, powodzie wywołane falami tsunami, itp.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 06, 2007, 12:05:26 »
A czytał ktoś z Was może "Proroctwo Oriona na rok 2012" ? Ja nie czytałem ale krótką recenzję przedstawił mi kolega... ponoć w 2012 nastąpi odwrócenie biegunów i wtedy nastąpi straszna seria tzresień ziemi, powodzie wywołane falami tsunami, itp.

Hehe...to chyba na tej samej zasadzie, co z dawnym neolitowym okresem sylurskim od którego w przyszłym listopadzie upływa właśnie milion lat..:)

Może by zacząć planować działania straży z tym związane...błahahahaha

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 06, 2007, 12:34:32 »
taaaa a w skutek tych trzęsień ziemi cudowne stadiony piłkarskie Manchesteru doznają przerzutu, wylądują w Krakowie i będzie cudowne Euro.... ^_^  ^_^  ^_^

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

barwa

  • Gość
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 10, 2007, 22:55:34 »
Oj coś mi sie zdaje, że wszyscy siedzą w domach przed telewizorami oglądając tylko wiadomości, albo przed kompem czytając strazak.pl

NIC?

Nic ciekawego się nie działo?
Nic nie widzieliście?
Na niczym ciekawym nie byliście???

EEEEEEE
Nie wierzę!!!

gacKI

  • Gość
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 16, 2007, 09:01:56 »
ha, dość ciekawie się zapowiadająca powieść
Z Pamiętnika Młodego Funkcjonariusza

http://amico.mojeforum.net/viewtopic.php?t=55

traktująca o nie tak znowu odległych latach

pierwsze odcinki interesujące
zobaczymy dalej...

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 16, 2007, 18:55:46 »
NIC?

Nic ciekawego się nie działo?

wesele mojej koleżanki może być...? hep... (przepraszam) -_-   ?

Kiedy mam wolną chwilę siadam przed kompem. Internet, gry, itp. Więc o kinie raczej nic nie powiem. Czekam aż film wyjdzie  na DVD i oglądam w domu. Książki czytałem kiedy nie miałem dzieci. Teraz jedyne co czytam to dzieciom na dobranoc.
A z drugiej strony kino traktuje jako odpoczynek po pracy. Rozluźnienie się, więc jak film jest zbyt "głęboki" to nie oglądam do końca. Wolę obejrzeć sobie po raz dziesiąty z rzędu "Kompanie braci", "Królestwo niebieskie", czy choćby "Gladiatora" mimo, że te dwa ostatnie tytuły były "zjedzone" przez krytyków.
No sorki widocznie jakiś "chłopek" ze mnie...

Offline lechu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
  • 1940 i i na chodzie...
    • tym pomykam rocznik 1940 stare ale jare..
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 17, 2007, 19:26:34 »
a prócz kultury może coś o działkach lub motoryzacji czym kto jeżdzi własne naprawy usprawnienia foto mile widziane poprostu hobbi.......

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 17, 2007, 19:34:22 »
a prócz kultury może coś o działkach lub motoryzacji czym kto jeżdzi własne naprawy usprawnienia foto mile widziane poprostu hobbi.......

czym kto jeździ? Założyłem taki wątek:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,7350.0.html
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

fantasmagoria

  • Gość
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 21, 2007, 18:46:22 »
Muzyka, zapewne każdy z nas preferuje inną, swoje klimaty. Ja lubię poważną, a szczególnie tę podczas bezpośredniego kontaktu na sali koncertowej. Już niedługo, w grudniu, będzie grał niesamowity pianista, Piotr Andreszewski.... jak on gra  :wub: gwarantuję niezapomniane wrażenia ...

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Trochę Kultury
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 04, 2008, 09:42:03 »
Cytuj
A czytał ktoś z Was może "Proroctwo Oriona na rok 2012" ?
jasne... a amerykanie tradycyjnie nakręcili już o tym film:

na ekranach kin już od 21.lutego -_-
dodatkowo mogę Ci podać link do strony o podobnej tematyce:
PROJEKT CHEOPS

  a dla miłośników tego typu zagadnień oraz zjawisk nie koniecznie wyjaśnionych oraz para(nie)normalnych polecam lekturę
na stronie: NAUTILIUS
Swojskie klimaty bo dużo przypadków dotyczy zjawisk w naszym kraju.
Miłośnicy tej dziedziny znajdą dużo ciekawostek natomiast sceptycy mnóstwo rozrywki... :D
Życzę miłej lektury.....

 ***********************************************************************
A teraz z innej beczki:
Widzieliście napewno film fahrenheit 911

Polecam do obloockania jeszcze cuś takiego jak :
11 Wrzesnia Niewygodne Fakty
Jest to długi film ale podzielony na youtube na 9 części.....

Oraz:Justice for 9-11!
Oczywiscie z lenistwa daję tylko pierwsze części resztę można sobie poszukać..... :)





« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2008, 11:00:22 wysłana przez Geddeon »