Autor Wątek: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki  (Przeczytany 21605 razy)

Offline MAGIK8311

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Bogu na chwałe,ludziom na pożytek...
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 02, 2008, 12:11:02 »
Jaka jest interpretacja "domu" lub "lokalu mieszkalnego" wg ustawy o PSP?
Kiedy budynek jest domem a kiedy nie?
Kiedy strażak (nie pobierający pomocy mieszkaniowej) traci prawo do równoważnika za brak lokalu?

Cztery przykłady:
1) strażak buduje dom, aktualnie jest stan surowy zamknięty.
2) strażak buduje dom, dom wykończony ale bez odbioru
3) strażak nabywa dom-ruinę (kiedyś odebraną) i wykonuje remont kapitalny.
4) strażak nabywa dom-ruinę (kiedyś odebraną) i wykonuje przebudowę.

Czy dwaj strażacy posiadający domy w stanie surowym mogą być inaczej traktowani, jeśli dom jednego z nich był kiedykolwiek odebrany i zamieszkały?
Czy można nazwać lokalem mieszkalnym surowe mury pokryte dachem tylko dlatego, że kiedyś były zamieszkałe (nie przez strażaka)?

Kiedy budynek jest domem a kiedy nie?

 Zgodnie z tymi regulacjami pod pojęciem obiektu budowlanego zwanego domem należy rozumieć;

budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, czyli taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród oraz posiada fundamenty i dach,
budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, czyli obiekt budowlany nie będący budynkiem ani obiektem małej architektury,
obiekt małej architektury, czyli niewielkie obiekty, a w szczególności kultu religijnego, architektury ogrodowej (posągi, wodotryski) oraz użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku (śmietniki, huśtawki, piaskownice).
Powyższe definicje wymagają rozwinięcia w zakresie znaczenia pojęcia "urządzenia budowlane związane z obiektem budowlanym", przez co należy rozumieć urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym oczyszczania i gromadzenia ścieków, przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki."domem nie jest w tedy gdy nie spełnia tych norm Prawa budowlanego

nie pobierasz pomocy mieszkaniowej

-gdy nie jest mianowany na stałe
-gdy nie posiada tych dokumentów
1) zaświadczenie o członkostwie w spółdzielni mieszkaniowej albo
2) odpis księgi wieczystej oraz umowę kupna lokalu albo domu jednorodzinnego sporządzoną w formie aktu notarialnego lub umowę przedwstępną kupna lokalu albo domu jednorodzinnego, albo
3) umowę kupna spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo
4) w przypadku budowy domu jednorodzinnego - aktualny odpis księgi wieczystej potwierdzający własność gruntu (prawo wieczystego użytkowania) oraz pozwolenie właściwego organu na budowę domu.

-podlega zwrotowi gdy
wysokość pomocy finansowej podlegającej zwrotowi ustala się jako iloczyn liczby norm zaludnienia określonej w decyzji o przyznaniu pomocy finansowej i stawki pieniężnej tej pomocy obowiązującej w dniu powstania obowiązku jej zwrotu.
                                                       POZDRAWIAM


« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2008, 12:16:12 wysłana przez MAGIK8311 »

Offline kowal15

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 02, 2008, 20:38:49 »
§ 6. Równoważnika za brak lokalu mieszkalnego nie przyznaje się strażakowi, jeżeli:
  1)   utracił lub zrzekł się prawa do zajmowanego dotychczas lokalu mieszkalnego lub domu,
  2)   otrzymał pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu ze środków budżetu państwa,
  3)   małżonek strażaka otrzymał pomoc, o której mowa w pkt 2,
  4)   małżonek strażaka pobiera równoważnik za brak lokalu mieszkalnego,
  5)   bezzasadnie odmówił przyjęcia lokalu mieszkalnego odpowiadającego przysługującym mu normom zaludnienia, z pełnym wyposażeniem.



równoważnika za brak lokalu nie pobieram bo skorzystałem z pomocy finansowej na budowę domu, i bylo wszystko ok, czas dojazdu (mieścilem się w 2 godz.) a teraz się zmieniło mieszkam tam gdzie mieszkalem ale czas dojazdu się mi wydłużył poprostu z mojej miejscowości wycofano pociągi.

to zgodnie z tym rozporządzeniem mi sie nie należy, ale skoro zostal przekroczony czas dojazdu ??? to może.

Offline fortis

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 01, 2008, 15:17:41 »
Ja mam pytanie troche inne. Czy jeżeli moja żona odziedziczyła po zmarłym ojcu 1/5 domu, to nadal mi sie należy rownoważnik za brak lokalu?

Offline strazakJRG

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 19, 2008, 11:16:52 »
Czy mając umowę najmu lokalu mieszkalnego. Czyli będąc najemcą nie właścicielem. Przysługuje mi równoważnik za brak lokalu?

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 19, 2008, 11:56:30 »
równoważnika za brak lokalu nie pobieram bo skorzystałem z pomocy finansowej na budowę domu, i bylo wszystko ok, czas dojazdu (mieścilem się w 2 godz.) a teraz się zmieniło mieszkam tam gdzie mieszkalem ale czas dojazdu się mi wydłużył poprostu z mojej miejscowości wycofano pociągi.
to zgodnie z tym rozporządzeniem mi sie nie należy, ale skoro zostal przekroczony czas dojazdu ??? to może.
Przepis mówi:
§ 6. Równoważnika za brak lokalu mieszkalnego nie przyznaje się strażakowi, jeżeli:
....
  2)   otrzymał pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu ze środków budżetu państwa,
....

A nie
§ 6. Równoważnika za brak lokalu mieszkalnego nie przyznaje się strażakowi, jeżeli:
....
  2)   otrzymał pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu ze środków budżetu państwa W MIEJSCU PEŁNIENIA SŁUŻBY,
....

Czyli należy wnioskować , że jeżeli raz otrzymałeś pomoc to bez względu na to czy zmienia ci się czas dojazdu czy zmieniasz jednostkę to drugi raz kasy nie dostaniesz. Zresztą po części jest to logiczne bo chatę na którą otrzymałeś pomoc finansową możesz sprzedać (razem z tą otrzymaną "pomocą") a w nowym miejscu kupić nowe mieszkanie (dom) na które też byś chciał dostać "pomoc". Takie rzeczy to tylko w ERZE.... :)

Ja mam pytanie troche inne. Czy jeżeli moja żona odziedziczyła po zmarłym ojcu 1/5 domu, to nadal mi sie należy rownoważnik za brak lokalu?

Moim zdaniem należałoby wyjść od definicji normy zaludnienia czyli 7 do 10 m2 na osobę powierzchni mieszkalnej (czyli pokojów). Jeżeli 1/5 powierzchni mieszkalnej odziedziczonego (ustawowo) domu zapewnia Wam przysługujące normy zaludnienia (zakładam że macie 4 - dwoje dorosłych plus dwoje dzieci bez norm dodatkowych - czyli 28m2) to nie należy ci się równoważnik za brak lokalu.


Czy mając umowę najmu lokalu mieszkalnego. Czyli będąc najemcą nie właścicielem. Przysługuje mi równoważnik za brak lokalu?
niestety (dla Ciebie) nie przysługuje Ci.
Umowa najmu lokalu (decyzja administracyjna) jest tytułem prawnym do lokalu mieszkalnego. Zerknij w przepis kilka postów poniżej.



Chociaż  jest duża szansa, że są jakieś orzeczenia SN lub NSA lub TK które tę logikę burzą. Trzeba by było żeby @lang zerknął na mój tok rozumowania - to on jest tutaj "naszym" specem od prawa... :)
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2008, 11:58:48 wysłana przez mario68 »

Offline strazakJRG

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 19, 2008, 12:36:49 »
mario68- dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jeden dylemat. Jeśli owa umowa najmu jes na żonę, a z żoną mam rozdzielność majątkową.(intercyze). To też mi nie przysługuje za brak lokalu? Myślę że się należy. Tak???

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 19, 2008, 13:17:46 »
Intercyza wcale nie powoduje, że prowadzicie z żoną oddzielne gospodarstwa domowe, prawda?
A to jest właśnie pewnym wyznacznikiem do świadczeń w PSP.
Pamiętaj też że jest to broń obosieczna. Dopłatę do wypoczynku, ryczałt 1000km też się dostaje za ilość osób w rodzinie - tam żony nie wykazujesz? :)

Offline emmil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 11, 2008, 16:49:19 »
 :huh:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2010, 19:36:00 wysłana przez emmil »

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 11, 2008, 17:52:31 »
Napiszę tak:
z danych które podałeś niewiele wynika. Na potrzeby ustalenia prawa do równoważnika posługiwać się należy pojęciem powierzchni mieszkalnej. Wg przepisów strażakowi należy się od 7 do 10 m2 powierzchni mieszkalnej na normę zaludnienia (w Twoim przypadku jest to 3 normy).

Dane które zaczerpnąłeś z deklaracji podatku od nieruchomości dają nam tylko pojęcie o powierzchni użytkowej domu: Jest to 126 m2. Z czego 16,6 % jest Twoim udziałem - czyli jest to 20,9 m2 POWIERZCHNI UŻYTKOWEJ. A więc powierzchnia mieszkalna (powierzchnia pokoi) jak można domniemywać będzie na pewno mniejsza - czyli z całą pewnością stwierdzić należy, że posiadany \"lokal\" nie spełnia przysługujących Ci norm zaludnienia.

Offline emmil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 12, 2008, 06:56:57 »
to skad mam wziac powieszchnie mieszkalna sam mierzyc czy powinno byc w jakis dokumetach
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2010, 20:15:09 wysłana przez emmil »

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 12, 2008, 07:16:42 »
Zgodnie z przepisami (Polskimi Normami) dotyczącymi obliczania powierzchni użytkowej pomieszczenia o wysokości 1,4m do 2,2m mają powierzchnię użytkową liczoną jako 50% powierzchni podłogi - stąd wychodzi 126m2 = 84m2 plus 50%*84m2.

Powierzchnia użytkowa powinna być określona w dokumentacji technicznej budynku a jeżeli nie jest, to teoretycznie powinieneś ją sobie w jakiś sposób określić (pomierzyć samemu, zlecić inżynierowi lub architektowi z uprawnieniami itp itd) - w końcu te dane potrzebne są właśnie do składania deklaracji podatku od nieruchomości.

Offline emmil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 12, 2008, 08:56:56 »
Oj te moje mieszkanie w kamienicy nic tylko wypalić
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2017, 12:13:08 wysłana przez emmil »

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 12, 2008, 12:18:03 »
art 78 ustawy o PSP "Strażakowi mianowanemu na stałe przysługuje równoważnik pieniężny, zwany
dalej „równoważnikiem za brak lokalu mieszkalnego”, jeżeli on sam lub członkowie
jego rodziny, o których mowa w art. 75, nie posiadają w miejscu pełnienia
służby albo w miejscowości pobliskiej lokalu mieszkalnego lub domu na
podstawie przysługującego im tytułu prawnego
oraz nie zachodzi przypadek
określony w art. 82 ust. 5."

Cały czas zastanawia mnie termin przysługujący tytuł prawny czy jest to termin tożsamy z przysługującym tytułem prawnym do procentowej wielkości udziału w lokalu mieszkalnym?

Tytułem prawnym może być niemalże wszystko np. umowa pomiędzy mną a hotelem wynajmującym mi pokój z łazienkom i kuchnią jest tytułem prawnym. Mimo to tytuł prawny to też fakt, że daną rzeczą do której posiadam tytuł prawny mogę rozporządzać posiadając ten tytuł swobodnie np.: sprzedać lokal.

Może naiwne pytanie ale pytanie skąd wynika, że w przypadku posiadania części praw do lokalu mieszkalnego (spadek 1/3 domu) w PSP tracę uprawnienie do równoważnika za brak lokalu mieszkalnego?? Przyznany tytuł prawny w ramach spadku nie jest tytułem dającym mi możliwość swobodnego rozporządzania mieniem - nie można go sprzedać bez zgody udziałowca posiadającego 2/3 własności.


Offline emmil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 13, 2008, 18:38:38 »
tylko jakie dokumety przedstawic 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2010, 19:27:22 wysłana przez emmil »

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 13, 2008, 19:16:12 »
tu masz rozporządzenie w/s przydziału i zwalniania lokali mieszkalnych:
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20052412035

a o 7 do10 m2 mówi art 76   ustawy o PSP
http://www.zzsflorian.pl/files/File/prawo/ustawy/ustawa_o_psp.pdf

Offline emmil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 13, 2008, 22:31:27 »
w poniedzialek zaczyam sluzbe zobaczymy co na to moj komedant :huh: ale podejrzewam ze powie "tu chodzi o przydzial mieszkania a nie o wyplate rownowaznika"

Offline michal_kasia

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 21, 2009, 10:10:57 »
Chciałem się zapytać czy należy mi się pożyczka bezzwrotna na wykup mieszkania na własność nadmieniam że, nie pobieram równoważnika za brak mieszkania (bo nie należy mi się)lecz tylko otrzymuję równoważnik na remonty.
 
Jestem głównym najemcą (nie jest to moja własność)tego lokalu w bloku mieszkalny na podstawie aktu najmu i teraz chciałbym je wykupić na własność.
 
Czy należy mi się taka pożyczka bezzwrotna?
 
Proszę o odp.
 
Michal_Kasia
 
Pozdrawiam!!!

Offline Jacek09s

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 12, 2010, 15:19:13 »
§ 6. Równoważnika za brak lokalu mieszkalnego nie przyznaje się strażakowi, jeżeli:
  1)   utracił lub zrzekł się prawa do zajmowanego dotychczas lokalu mieszkalnego lub domu,

Może mi ktoś pomóc? Bo nie wiem co robić.

Sprawa jest taka, że w tym roku dostałem się do CS PSP w Częstochowie i zapewne za 2 lata będę Strażakiem w PSP.

Obecnie jest na mnie przepisane całe mieszkanie, które odpisała mi babcia. Czy jeżeli teraz zrzekłbym się prawa do tego mieszkania - tj. przepisałbym go na mojego ojca, to czy mógłbym w przyszłości bez żadnych problemów pobierać mieszkaniówkę?


Bardzo proszę o pomoc pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2010, 15:29:13 wysłana przez Jacek09s »

Offline tolek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 12, 2010, 16:54:42 »
        Witam, masz mieszkanie więc po co kombinujesz z jego przepisywaniem dla kilku złotych więcej. Ten dodatek jest dla osób, którzy nie mają własnego lokum, jak wszyscy będą tak robić to co wtedy. Wiem, że są osoby, które pobierają nie słusznie różne dodatki ale to nie znaczy, że trzeba ciągnąć ile się da i na maxa.
Jak dostałeś się do szkoły to jako aspirant nie będziesz zarabiał mało więc na życie i inne uciechy napewno wystarczy.
Takie jest moje zdanie zrobisz jak uważasz, bez obrazy POZDRAWIAM. 

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 13, 2010, 07:41:00 »
Powiem ci tak bo sam byłem w podobnej sytuacji ii zreszta konczyłem ta sama szkołe która ty zaczołes...
I uważam ze dla 150 złotych nie opłaca ci sie notiariusza robic nawet bo to kosztuje dosc sporo potem znowu notariusz zeby wróciło na ciebie... Podchodzac do tego stricte materialnie moze ci sie to nie opłacic. Bo jak sie dowiedza w kwatermistrzostwie ze masz mieszkanie moga ci wcisnac lokal mieszkalny bedacy w dyspozycji komendy a na kawalera wystarczy klitka 20m2 i co wtedy...
Notariusz kosztował... Bedzie kosztowac a ty utracisz równoważnik bo zrzekniesz sie zapewne lokalu proponowanego Ci.
No i pozostaje aspekt moralny....
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 13, 2010, 10:18:43 »
Chciałem się zapytać czy należy mi się pożyczka bezzwrotna na wykup mieszkania na własność nadmieniam że, nie pobieram równoważnika za brak mieszkania (bo nie należy mi się)lecz tylko otrzymuję równoważnik na remonty.
 
Jestem głównym najemcą (nie jest to moja własność)tego lokalu w bloku mieszkalny na podstawie aktu najmu i teraz chciałbym je wykupić na własność.
 
Czy należy mi się taka pożyczka bezzwrotna?
 
Proszę o odp.
 
Michal_Kasia
 
Pozdrawiam!!!
Ale nie posiadasz na własnosc lokalu mieszalnego???
Mowa to u jakimkolwiek udziale w domu/mieszkaniu???
BO jesli nie posiadasz to wnioskuj o pomoc bo uwarzam ze decyzja powinna byc pozytywnie załatwiona
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Jacek09s

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #46 dnia: Lipiec 14, 2010, 13:28:45 »
Mam odpisane to mieszkanie na siebie. Chciałbym go odpisać na ojca i się w ogóle go pozbyć. Nie chce tam mieszkać i tak dalej. Trafiło ono w moje ręce zupełnie przypadkiem, nawet bez mojego podpisu.

Aspekt moralny - uważam, że Państwo doi z nas ile się da i jak tylko się da, więc nie widzę powodu, żebym nie dostawał 150zl miesięcznie tym bardziej, że nikomu przez to nie ubędzie.

Ponawiam więc drodzy koledzy pytanie. Czy jesli teraz odpisze to mieszkania to będę mógł pobierać mieszkaniówkę?

Proszę o konkretną odpowiedź.
Pozdrawiam

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #47 dnia: Lipiec 14, 2010, 14:35:57 »
Bedzie ci sie nalezec....
ALe zrobisz bład albo wielbład... Ale jak ktos madry powiedział ze trzeba sie uczyc na błedach!!
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Jacek09s

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #48 dnia: Lipiec 14, 2010, 15:37:46 »
Błędem była moja zgoda na przepisanie mi tego mieszkania  :wall:

Dzięki za odpowiedź

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Definicja domu - do znawców tematu mieszkanówki
« Odpowiedź #49 dnia: Lipiec 14, 2010, 16:03:41 »
Skoro tak uwazasz...
Ale pamietaj ze dodatek za brak lokalu łatwo stracic i wtedy jestes bez równowaznika i mieszkania
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.