Autor Wątek: Czy szeregowy (str, st.str) może pełnić służbę na PSK?  (Przeczytany 85665 razy)

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: młody strażak na PSK czy na PB
« Odpowiedź #100 dnia: Styczeń 28, 2010, 14:07:55 »
Witam!
Cytuj
A jak ktos chce dla ojczyzny pracowac to niech idzie telefonuy odbierać.
Tekst po prostu - właśnie delikatnie mówiąc, co najmniej: żenujący!
Jakoś z 30 lat służby, co najmniej 9 bezpośrednio odbierałem właśnie głównie 998 i później 112 i nie czuję z tego powodu żadnej ujmy, choć może ambicje i nie tylko miałem czasami nieco wyższe.
Inna sprawa to nadal traktowanie i docenianie tej służby!!! :angry:
Pozdr.
Ps. Absolutnie (jw.) nie jestem zwolennikiem przydzielania TU młodych funkcjonariuszy - nie wspomnę już o stażystach.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: młody strażak na PSK czy na PB
« Odpowiedź #101 dnia: Styczeń 28, 2010, 18:56:56 »
Zgodnie z rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej:

Stanowisko dyspozytor KP, ukończony kurs podoficerski i 5-letni staż służby.

Cytuj
§ 3.
Do wymaganego stażu służby dla określonego stanowiska służbowego nie wlicza się okresu służby kandydackiej.

Trzeba zacząć jednak od PB.
@grzela a co powiesz gdyby na SK zasiadł strażak stażysta ? etaty w regulaminach organizacyjnych komend to etaty docelowe, w związu z tym mozliwe jest obsadzenie etatu oficerskiego - dyżurny operacyjny strażakiem, który przychodzi do służby po kursie podstawowym.
W rozporządzeniu wskazanie grupy "dyspozytor" jest maksymalną grupą do jakiej może awansować strażak o kwalifikacjach podoficerskich. Rozporządzenie to nie wyklucza obsady stażysty na SK. Inną sprawą jest obsadzanie osób przychodzących do służby z żadnym doświadczeniem na SK.

 

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: młody strażak na PSK czy na PB
« Odpowiedź #102 dnia: Styczeń 28, 2010, 20:42:54 »
Zgodnie z rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej:

Stanowisko dyspozytor KP, ukończony kurs podoficerski i 5-letni staż służby.

Cytuj
§ 3.
Do wymaganego stażu służby dla określonego stanowiska służbowego nie wlicza się okresu służby kandydackiej.

Trzeba zacząć jednak od PB.
@grzela a co powiesz gdyby na SK zasiadł strażak stażysta ? etaty w regulaminach organizacyjnych komend to etaty docelowe, w związu z tym mozliwe jest obsadzenie etatu oficerskiego - dyżurny operacyjny strażakiem, który przychodzi do służby po kursie podstawowym.
W rozporządzeniu wskazanie grupy "dyspozytor" jest maksymalną grupą do jakiej może awansować strażak o kwalifikacjach podoficerskich. Rozporządzenie to nie wyklucza obsady stażysty na SK. Inną sprawą jest obsadzanie osób przychodzących do służby z żadnym doświadczeniem na SK.


Ustawa o PSP:

Cytuj
Art. 36.
1. Mianowanie lub powołanie strażaka na określone stanowisko służbowe jest uzależnione od posiadanego wykształcenia ogólnego, kwalifikacji pożarniczych oraz stażu służby albo pracy.
9. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, stanowiska służbowe w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, maksymalne stopnie przypisane do poszczególnych stanowisk oraz dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, jakim powinni odpowiadać strażacy na określonych stanowiskach służbowych, z uwzględnieniem:
1) rodzaju stanowisk służbowych oficerskich, podoficerskich, aspiranckich i szeregowych;
2) stażu służby lub pracy wymaganego do zajmowania poszczególnych stanowisk;
3) wymaganego do zajmowania niektórych stanowisk wykształcenia ogólnego lub specjalistycznego;
4) stażu służby na określonych stanowiskach służbowych, uprawniającego do zajmowania niektórych stanowisk.

W rozporządzeniu należy ponadto uwzględnić charakter zadań wykonywanych przez strażaków na poszczególnych stanowiskach służbowych oraz potrzebę zapewnienia niezbędnego poziomu doświadczenia zawodowego i kwalifikacji strażaków.


Cytuj
§ 1. Rozporządzenie określa stanowiska służbowe w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, maksymalne stopnie przypisane do poszczególnych stanowisk oraz dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, jakim powinni odpowiadać strażacy na określonych stanowiskach służbowych, z uwzględnieniem:
1) rodzaju stanowisk służbowych oficerskich, aspiranckich, podoficerskich i szeregowych;
2) stażu służby lub pracy wymaganego do zajmowania poszczególnych stanowisk;
3) wymaganego do zajmowania niektórych stanowisk wykształcenia ogólnego lub specjalistycznego;
4) stażu służby na określonych stanowiskach służbowych, uprawniającego do zajmowania niektórych stanowisk.

Załącznik nr 3 przedstawia stanowiska służbowe w KP, maksymalne stopnie służbowe na poszczególnych stanowiskach oraz dodatkowe wymagania kwalifikacyjne dla strażaków pełniących służbę w KP PSP.

Dyspozytor jest najniższym stanowiskiem na SK w KP.
Rodzaj stanowiska służbowego - podoficerskie,
staż służby - 5 lat.

Czy strażak stażysta w tym przypadku może pełnić służbę na PSK?

Twoje stwierdzenie
Cytuj
"W rozporządzeniu wskazanie grupy "dyspozytor" jest maksymalną grupą do jakiej może awansować strażak o kwalifikacjach podoficerskich"
jest błędne.

Stanowisko służbowe - dyspozytor jest minimalną grupą na SK jaką można obsadzić podoficera z 5-letnim stażem, który może awansować do stopnia starszego ogniomistrza.


« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2010, 21:36:36 wysłana przez grzela »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: młody strażak na PSK czy na PB
« Odpowiedź #103 dnia: Styczeń 28, 2010, 22:01:32 »
Teoretycznie nie może, ale  .... skoro  "pełna obsada"  może oznaczać 3 lub 4 osoby w pojeździe który ma 6 miejsc, to czy na SK musi pełnić służbę wyłącznie ktoś kto ma stanowisko dyspozytor lub dyżurny ? Dobrze wiecie że mozna znaleźć wiele rozwiązań...
Znam przykłady gdzie słuzbę na PSK pełnią stażyści i to przez długie okresy czasu.  I co ciekawe radzą sobie całkiem dobrze, oczywiście  mowa jest o tych którzy rozumieją odpowiedzialność tej pracy i mają zdrowe podejście do takiego zajęcia.
Mimo tego jednak i ja nie należe do zwolenników takich rozwiązań, ale nie można nie zauważać że takie sytuacje bywają.
A co będzie gdy  reforma emerytalna  nie będzie po naszej myśli i zacznie jeszcze bardziej brakować aspirantów i podoficerów ?

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: młody strażak na PSK czy na PB
« Odpowiedź #104 dnia: Styczeń 28, 2010, 23:43:02 »
Pomijając przepisy... moim zdaniem dyspozytor powinien mieć staż w PB! Niestety on przyjmując zgłoszenia musi wiedzieć co będą robić wtedy zadysponowane jednostki, czym mogą zadziałać i czy w ogóle zgłoszenie powinno być przyjęte...

Offline czater

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Kurs podstawowy a służba jako Dyspozytor
« Odpowiedź #105 dnia: Lipiec 21, 2011, 21:51:18 »
Witam

Mam pytanie, czy osoba będąca tylko po kursie podstawowym może pełnić służbę jako Dyspozytor JRG ? Czy jest jakiś przepis precyzujący jakie przeszkolenie trzeba posiadać alby pełnić tę funkcję ?

Podobne wątki w temacie:

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,12009.0.html
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,12676.0.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2011, 22:36:06 wysłana przez robn »

Offline maku39

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Kto może pełnić obowiązki dyspozytora Pa na JRG ?
« Odpowiedź #106 dnia: Październik 10, 2011, 19:40:53 »
Witam mam pytanie związane z punktem alarmowym na jrg . Ostatnio stwierdzono na moim jrg , że każdy strażak który ukończył kurs podstawowy może pełnić obowiązki dyspozytora Pa. Zapytałem czym się kierowano otrzymałem odpowiedz :  że każdy szeregowiec psp posiada kwalifikacje uprawniające do wykonywania tego typu czynności. Mam pytanie czy to jest zgodne z ustawą i rozporządzeniem.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Kto może pełnić obowiązki dyspozytora Pa na JRG ?
« Odpowiedź #107 dnia: Październik 10, 2011, 21:49:36 »
Jest to zgodne z przepisami, żeby szeregowiec PSP (nawet bez kursu podstawowego) siedział na punkcie alarmowym JRG.
Co innego dyspozytor w PSK/MSK - a wiem, że co niektórzy uważają, iż dyspozytor PSK, to to samo co dyspozytor PA - tu wymagany jest staż 3 lata i przynależność do korpusu podoficerskiego.
W większości chyba jednostek na PA w JRG siedzą ludzie przed kursem podstawowym - wyjeżdżać do zdarzeń nie mogą, nie można więc ich obsadzić na samochodach. A kręcić się bez celu po koszarach to bez sensu, zwłaszcza przy tych stanach.
Si vis pacem, para bellum

Offline maku39

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Kto może pełnić obowiązki dyspozytora Pa na JRG ?
« Odpowiedź #108 dnia: Październik 10, 2011, 22:24:01 »
art.37a ustawy z dnia 24 sierpnia1991r(dz.u.z 2009r, nr.12 poz 68)o Państwowej Straży Pożarnej strażakowi można powierzyć pełnienie obowiązków służbowych zgodnie z jego kwalifikacjami na okres 6 miesiecy Rozkazem Komendanta Miejskiego .
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 marca 2009r (dz.u z dnia 2 kwietnia2009r. nr 54 poz448)stanowisko służbowe dyspozytora jest stanowiskiem podoficerskim dla którego dodatkowo wymagane jest 5 lat służby (załącznik nr3)

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Kto może pełnić obowiązki dyspozytora Pa na JRG ?
« Odpowiedź #109 dnia: Październik 10, 2011, 22:35:21 »
a czy na PA nie wypełnia się EWID'a po zdarzeniu? Tego nie uczą na KKS tylko KKP (po staremu).

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Kto może pełnić obowiązki dyspozytora Pa na JRG ?
« Odpowiedź #110 dnia: Październik 10, 2011, 23:37:59 »
informację ze zdarzenia ( meldunek) sporządza dowodzący , więc dyspozytor PA nie ma nic do tego ... 
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2011, 23:50:24 wysłana przez remfire »

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kto może pełnić obowiązki dyspozytora Pa na JRG ?
« Odpowiedź #111 dnia: Październik 10, 2011, 23:44:47 »
Dokładnie, też nie spotkałem się jeszcze z tym, żeby dyżurny PA miał pisać kwit ze zdarzenia, przy którym nie był, a zna jedynie korespondencję (jeśli dobrze się wsłuchał...).
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Czy szeregowy (str, st.str) może pełnić służbę na PSK?
« Odpowiedź #112 dnia: Październik 11, 2011, 07:45:04 »
Scalono tematy dotyczące w/w problemu.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Czy szeregowy (str, st.str) może pełnić służbę na PSK?
« Odpowiedź #113 dnia: Październik 11, 2011, 08:41:31 »
dawno nie siedziałem na PA, ale kiedyś wprowadzało się dane odnośnie SIS, prowadziło karte manipulacyjną i ręcznie trzeba było obsługiwac transmisję, gdyż funkcja auto nie działała; sporządzanie meldunków było też na porządku dziennym łącznie z częścią opisową; generalnie PA miało obsługę etatową, ale jak ktos wypadł, to była łapanka; większość podziału służbę na PA traktowała jak karę; ale nie zdziwiłbym się, gdyby okazało się, że wiele sie w tym zakresie zmieniło w stronę ograniczenia roli osoby odbierającej telefon alarmowy; stan SiS może podać d-ca zmiany, meldunki powinny być sporządzane przez KDR, cała dokumentacja i tak jest zdublowana w MSK (plany ratownicze, akcja kurierska itd.), więc w sumie ten dyspozytor nie jest tak potrzebny; pomijając, że możliwe jest wdrożenie systemu "ostatni gasi światło" i do tego zmierzają zmiany organizacyjne na poziomie JRG; w pełni zutomatyzowane strażnice, monitorowane z systemem alarmowym nie będą wymagały obecności kogokolwiek, w razie zadysponowania całego stanu osobowego; dla wielu pewnie to fantastyka, ale chciałbym zauważyć, że rozwiązania techniczne to umozliwiające dostępne są od wielu lat, a pierwszy raz z teoretycznym opracowaniem takiego systemu organizacji słuzby w JRG spotkałem się już ponad 10 lat temu - dotyczyło to bodajże woj. lubuskiego, a konkretnie ZG; czy zostało wdrożone - nie wiem, ale trzeba przyznać, że ówczesny KM niezaprzeczalnie był wizjonerem;)

a wracając do tematu - jeżeli w regulaminie organizacyjnym przewidziana jest etatowa obsada PA (dyspozytor), to jest to stanowisko podoficerskie z wymaganym min. stażem; nie jest prawidłowe obsadzanie tego stanowiska osobą po kursie podstawowym bez minimalnego stażu wynoszącego 5 lat; można czasowo takiej osobie (bez kursu uzupełniającego) powierzyć pełnienie obowiązków (do 6 m-cy w roku) lub za zgodą Ministra SWiA mianować na stanowisko, ale staż jest wymagany! od tego nie ma odstępstw; podsumowując - str. lub st. strażak może pełnić służbę na PA jako p.o. dyspozytora (bez grupy, ale z prawem do uposażenia oraz maksymalnie przec 6-mcy w roku - praktycznie do 12 m-cy), o ile posiada minimum 5 lat stażu; może też być mianowany na to stanowisko pomimo braku wykształcenia, ale konieczna jest zgoda Ministra i oczywiście uzupełnienie kwalifikacji w wyznaczonym terminie - takiego rozwiązania w odniesieniu do tak niskich stanowisk się nie praktykuje z oczywistych względów;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline maku39

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Czy szeregowy (str, st.str) może pełnić służbę na PSK?
« Odpowiedź #114 dnia: Październik 11, 2011, 09:41:13 »
Czy rozkazem dziennym dowódca jednostki może powołać do pełnienia obowiązków dyspozytora st lub str na jrg jeżeli rozporządzenie mówi ,że Komendant Miejski . Drugą ciekawą sprawą jest pełnienie obowiązków na Pa w jrg (każdy może ) a mianowicie art70 ustawy 20 maja 1970r kodeks wykroczeń  kto będąc niezdolny do czynności ,której nieumiejętne wykonanie może wywołać niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia zdrowia człowieka taką czynność przedsiębierze albo kto porucza ją osobie do jej wykonywania niezdolnej lub wbrew obowiązkowi nadzoru dopuszcza do wykonania takiej czynności przez osobę niezdolną podlega karze aresztu albo grzywny. Siadając na pa każdy st czy str jest świadomy że nie posiada uprawnień do pełnienia obowiązków . Moje pytanie czy każdy może?

dysfire

  • Gość
Odp: Czy szeregowy (str, st.str) może pełnić służbę na PSK?
« Odpowiedź #115 dnia: Październik 16, 2011, 10:20:09 »
Wstąpienie do służby 02.05.2007, kurs podstawowy wrzesień - grudzień tegoż roku, od października 2008 na PSK (obecnie na podoficerce), można???? - można!!!!!

Offline mikeme

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Czy szeregowy (str, st.str) może pełnić służbę na PSK?
« Odpowiedź #116 dnia: Grudzień 14, 2011, 23:04:44 »
Panowie i Panie, oczywiście wszystko się da, i wszystko można!!! Tylko nie jest to zgodne z prawem, waszą wiedzą fachową i przygotowaniem merytorycznym. Odpowiedzią na Wasze rozterki jest charakterystyka absolwenta umieszczona w programie Szkolenia Podstawowego Strażaka Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej. Osoba bez min. kursu Uzupełniającego (podoficerki dla podziału bojowego - bo bywały różne podoficerki) nie może pełnić służby, być oddelegowanym, pełnić obowiązki Dyspozytora czy gorzej DOP/DOM. To tak jak obsługa żurawia 30T-onowego, umiem, bo się nauczyłem, ale nie mam na to papieru - kwalifikacji. I módlcie się, aby nic złego jak się nie wydarzyło (np. Kamień Pomorski) bo Wy i wasi szefowie dostaną z grubej rurki!!!! Koniec, kropka.

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Czy szeregowy (str, st.str) może pełnić służbę na PSK?
« Odpowiedź #117 dnia: Grudzień 14, 2011, 23:33:14 »
Małe sprostowanie.... nie WY, ale ONI (szefowie) dostać z tej "rurki" powinni.
Po coś k****** zostało "stworzone" akty prawne regulujące poniekąd służbę w Państwowej Straży Pożarnej, żeby   nie były respektowane ??? NIE ! Może i są do poprawy (bankowo są), ale OBOWIĄZUJĄ i tego trzeba się trzymać BEZWZGLĘDNIE!.


PS:
Mam pełną skrzynkę prywatnych wiadomości na tym forum z pytaniem "........czy mogę dostać stopień oficerski nie zajmując stanowiska oficerskiego..." za każdym razem odpowiadam (z wyjaśnieniem oczywiście) TAK- MOŻESZ.
W ponad 90 % po jakimś czasie mam tzw. "zwrotkę" "...a mój kadrowiec twierdzi, że nie można..."
Ręce opadają jak w wielu tematach, bo na pytanie "... na jakiej podstawie tak twierdzi..." odpowiedzi już nie przychodzą (w 90 %).

Offline mikeme

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Czy szeregowy (str, st.str) może pełnić służbę na PSK?
« Odpowiedź #118 dnia: Grudzień 15, 2011, 22:42:06 »
Wybacz jogurciku, ale celowo użyłem słów "Wy" i "oni"....polecam postudiować Ramowy regulamin służby w PSP...tam jest wiele pięknych zapisów, i zgodnie z tym co piszesz, po coś ktoś to napisał, aby weryfikować i przestrzegać...i znajdziesz tam min. …

”Strażak, który wykonując rozkaz wiedział lub godził się na to, że popełnia przestępstwo ponosi odpowiedzialność karną. Odpowiedzialność  karną ponosi również ten, kto taki rozkaz wydał….”

A z perspektywy KK, art. 231 nie wygląda to pięknie.

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Czy szeregowy (str, st.str) może pełnić służbę na PSK?
« Odpowiedź #119 dnia: Grudzień 15, 2011, 23:09:11 »
Strażak w tym momencie nie wykonywał rozkazu (stricte).
Zapewniam Cię, że zapoznałem się ze wszystkimi aktami prawnymi, które regulują wprost pełnienie służby w Państwowej Straży Pożarnej. Mało tego. Zajmuję się i takimi, które wykraczają ponad tę formację (bezpośrednio).
Proszę Cię bardzo. Nie kładź swoich ciężko zarobionych pieniędzy na przedstawiony powyżej argument- szkoda ich.
Jakiś już czas temu postanowiłem nie polemizować w aspektach prawnych Naszej służby i tym razem również nie zrobię tego.
Radca prawny - 150 PLN brutto i wsio się dowie Pan st. str.
Ja przedstawiam jak widać czasami tylko subiektywne opinie na dany temat.
 
ps.
co do cytowanego przez Ciebie art. 231 & 1 KK to odnosi się on wyłącznie do funkcjonariusza publicznego, więc zerknij dokładnie, kto nim jest, lub może nim być, bo bankowo nie st.str. pełniący obowiązki, lub zajmujący to stanowisko.

Pozdrawiam @mikemeciku
« Ostatnia zmiana: Grudzień 15, 2011, 23:16:02 wysłana przez jogurtOLO »

Offline Wolekosp998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Czy szeregowy (str, st.str) może pełnić służbę na PSK?
« Odpowiedź #120 dnia: Listopad 02, 2021, 11:07:16 »
Nieaktualne ;)
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2021, 10:48:45 wysłana przez Wolekosp998 »

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Czy szeregowy (str, st.str) może pełnić służbę na PSK?
« Odpowiedź #121 dnia: Listopad 02, 2021, 20:01:27 »
Było jakieś zarządzenie KG bodajże, że na SK powinien być człowiek z min. 5 lat służby. Ale znam przypadki, że i stażysta siedział na SK jednoosobowym i jakoś życie toczyło się dalej.  ^_^