Autor Wątek: Co sądzicie o nowym rozporządzeniu normującym środki ochrony indywidualnej itp..  (Przeczytany 22390 razy)

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Pan K. chwalił mi się w grudniu 2007 r., że świadectwo CNBOP już sobie "kupił" ale z tego co słychać brak tego "papieru" narobił mu wiele problemów w całym kraju.   
Pan JK jest bardzo szczery i przez przypadek powiedział prawdę opisując całą tę fikcję z CNBOP i rozporządzeniem. Całość sprowadza sie właśnie do tego,że się kupuje te świadectwa (bo niby za co się płaci CNBOP opłaty, wprawdzie jak się czyta przepisy bez wnikania rzeczywiście w to co jet robione to można odnieść wrażenie, że naprawdę za ciężkie skomplikowane procedury badawcze wykonane na najnowocześniejszej na świecie aparaturze), dzięki temu ta szacowna instytucja może za naprawdę godziwe pieniądze sprawdzić czy poprawnie działają jednostki certyfikujące i kontrolujące w UE, a także laboratoria autoryzowane. Potem jeszcze podpisuje umowę w sprawie kontroli dopuszczenia (i tu jest wcale nie mniejsza kasa). W taki oto sposób tworzy się monopol bezczelnie, bez względu na użytkowników, na zmiany w technologii... cudo.
Z ciekawości zrobiłem sobie ranking liderów w uzyskiwaniu świadectw dopuszczenia oraz tego co tak naprawdę badało CNBOP.
Środki Ochr. Indywidualnej - 29 dopuszczeń, a CNBOP zrobiło badania (po wejściu w życie rozporządzenia) tylko prawdopodobnie w 10 pozycjach (i to jest także wielce niepewne bo tylko datą wykonania się sugeruję). W pozostałych przypadkach badanie polegało na..... no właśnie na czym, oglądaniu wyrobu, sprawdzaniu kolorów i kątów wykrojenia kieszeni, szerokości szelek itd? Efekt jest taki, że wszystkie ubrania (te dobre i te słabe) mają już świadectwa (z wyłączeniem JK).
Firmy liderujące w ilości uzyskanych śd - warto sprawdzić. Konflikt z drabiną Metza mimo, że w myśl przepisów nie powinien wcale wystąpić z księżyca się nie wziął. Trwa od lat i ciągle ten sam efekt. Tej marki nie ma w PSP a Iveco Magirus ma monopol. I oczywiście nie jest to ostatnie cudo .......w dziedzinie sprzętu dla PSP.
Panie Kamiński z CBA Eureko-PZU i inne szwindle- setki miliardów, sprzęt w PSP - setki milionów, a Pan się zajmujesz panią S. z drobnymi tysiącami złotych czy malutkim prewentystą z miasta powiatowego.

... jako "saper" potwierdzam, że to wszystko to niestety prawda.... ŚD z CNBOP to istny szwindel, który nadaje się do zaskarżenia w Brukseli w myśl ustawy antymonopolowej ....

dlatego ja to olewam !

Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
strażaku biurkowy,    bardzo cię przepraszam za urażenie twoich racji, do ciebie nie mam agresji wcale, lecz: mówimy tu o środkach ochrony indywidualnej więc zapoznaj się z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 roku Dz.U.05.259.2173 to może zrozumiesz o czym pisałem.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
strażaku biurkowy,    bardzo cię przepraszam za urażenie twoich racji, do ciebie nie mam agresji wcale, lecz: mówimy tu o środkach ochrony indywidualnej więc zapoznaj się z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 roku Dz.U.05.259.2173 to może zrozumiesz o czym pisałem.
Zapoznałem się i ... MOŻE MASZ RACJĘ? ale mam taką uwagę:
w Rozporządzeniu MSWiA rozdział 1 parag. 1 cyt. "Rozporządzenie określa: wykaz wyrobów ....., które mogą być stosowane wyłącznie po uprzednim uzyskaniu dopuszczenia do użytkowania".
Przytoczone przez Ciebie Rozporządzenie jest cywilne i obowiązuje wg mnie w Gospodarce Narodowej.
Przytoczone przeze mnie Rozporządzenie jest "ubrane" w mundur tak jak i my, więc jest mi bliższe. Ciekawy jestem jakie stanowisko zajmie Prokurator jeżeli w wypadku zginie strażak ubrany w środki ochrony osobistej posiadające tylko certyfikat wydany na zasadach określonych w przytoczonym przez Ciebie Rozporządzeniu?.
Więcej w tym temacie nie zajmę stanowiska bo widzę, że nie w tej sprawie nie osiągniemy porozumienia. Może inni uczestnicy forum wypowiedzą się, który z nas ma rację. Pozdrawiam.   
     

Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
strażaku biurkowy, nie rozumiesz ważnej sprawy, nie czujesz bluesa itp.... To rozporządzenie dotyczy jak czytałeś na wstępie ŚRODKÓW OCHRONY INDYWIDUALNEJ, zajżyj do rozporządzenie o umundurowaniu co to są za środki!!

 One muszą mieć certyfikaty. Skoro tak to muszą mieć oznakowanie CE (chyba, ze są przedmiotami tzw. mniejszymi), ale muszą mieć za to metki z tym oznakowaniem. A jeśli tak to muszą mieć szereg badań dot. bezpieczeństwa itp. Ponadto każdy wyrób posiadający certyfikat (wydawany na 5 lat) musi przechodzić kontrolę nadzorującej jednostki notyfikowanej raz do roku (znów badania) i dopiero wtedy ten certyfikat jest ważny przez całe 5 lat. Niektórzy tego nie stosują...

Niezależnie,  u nas wydawane są do tej kolekcji świadectwa dopuszczenia. To są 2 różne rzeczy choć dość podobne w charakterze.


 Teraz możesz wnioskować do Moderatorów o zamknięcie tematu.
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2008, 17:30:21 wysłana przez woj-tek1 »

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
ŚRODKÓW OCHRONY INDYWIDUALNEJ - jak najbardziej, ale należałoby przeprowadzić rzetelne rozeznanie co tak naprawdę jest przydatne.
A tak powstała sztuka dla sztuki. Są to zakupy w myśl rozporzadzenia wg którego inspekcja ma co sprawdzać.
Wyrzucona kasa w błoto, może i czasami nie buble, ale kompletnie nie przydatne w działaniach.
Wystarczy troche pomysleć, popytać ludzi itp.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515

 Efekt jest taki, że wszystkie ubrania (te dobre i te słabe) mają już świadectwa (z wyłączeniem JK).

Aby otrzymać świadectwo w CNBOP trzeba posiadać certyfikat UE (tego wymaga Rozporzadzenie) na ubranie specjalne.
Krytykujesz, że "te dobre i te słabe" posiadają świadectwo CNBOP. Przecież te wg Ciebie SŁABE uzyskały CERTYFIKAT EUROPEJSKI według normy EN 469. a potem świadectwo z CNBOP.
Co teraz powiedzą zwolennicy tezy aby ochrony osobiste posiadały tylko certyfikaty europejskie  (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 roku Dz.U.05.259.2173).
Pan "K" również legitymuje swoje ubranie certfikatem UE a jednak NIE OTRZYMAŁ (póki co)ł świadectwa CNBOP , więc będę obiektywnie bronił tej instytucji. Przecież gdyby nie Rozporzadzenie i CNBOPto bylibyśmy w dalszym ciągu przez pana "K" "szantażowani" i zmuszani do kupowania jego ubrań.


Dop. moderatora: Poprawiałem znaczniki formatowania cytatów/ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2008, 12:37:00 wysłana przez Sylwek »

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...

Efekt jest taki, że wszystkie ubrania (te dobre i te słabe) mają już świadectwa (z wyłączeniem JK).

Aby otrzymać świadectwo w CNBOP trzeba posiadać certyfikat UE (tego wymaga Rozporzadzenie) na ubranie specjalne.
Krytykujesz, że "te dobre i te słabe" posiadają świadectwo CNBOP. Przecież te wg Ciebie SŁABE uzyskały CERTYFIKAT EUROPEJSKI według normy EN 469. a potem świadectwo z CNBOP.
Co teraz powiedzą zwolennicy tezy aby ochrony osobiste posiadały tylko certyfikaty europejskie  (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 roku Dz.U.05.259.2173).
Pan "K" również legitymuje swoje ubranie certfikatem UE a jednak NIE OTRZYMAŁ (póki co)ł świadectwa CNBOP , więc będę obiektywnie bronił tej instytucji. Przecież gdyby nie Rozporzadzenie i CNBOPto bylibyśmy w dalszym ciągu przez pana "K" "szantażowani" i zmuszani do kupowania jego ubrań.

A rozważasz możliwość że Pan JK nie stara się o Świadectwo CNBOP?????? A może mu nie zależy?

Dop. moderatora: Poprawiałem znaczniki formatowania cytatów/ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2008, 12:38:17 wysłana przez Sylwek »

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515

Aby otrzymać świadectwo w CNBOP trzeba posiadać certyfikat UE (tego wymaga Rozporzadzenie) na ubranie specjalne.
Krytykujesz, że "te dobre i te słabe" posiadają świadectwo CNBOP. Przecież te wg Ciebie SŁABE uzyskały CERTYFIKAT EUROPEJSKI według normy EN 469. a potem świadectwo z CNBOP.
Co teraz powiedzą zwolennicy tezy aby ochrony osobiste posiadały tylko certyfikaty europejskie  (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 roku Dz.U.05.259.2173).
Pan "K" również legitymuje swoje ubranie certfikatem UE a jednak NIE OTRZYMAŁ (póki co)ł świadectwa CNBOP , więc będę obiektywnie bronił tej instytucji. Przecież gdyby nie Rozporzadzenie i CNBOPto bylibyśmy w dalszym ciągu przez pana "K" "szantażowani" i zmuszani do kupowania jego ubrań.

A rozważasz możliwość że Pan JK nie stara się o Świadectwo CNBOP?????? A może mu nie zależy?

Nie wiem czy mu zależy czy nie. Wiem, że nie będzie mi już  bruździł w przetargach ogłoszonych przeze mnie. Bo moje pierwsze pytanie będzie ...czy ma właśnie to Świadectwo CNBOP. 

Dop. moderatora: Poprawiałem znaczniki formatowania cytatów i zlikwidowałem jedno zagnieżdżenie bo już się cztać nie dało/ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2008, 12:39:15 wysłana przez Sylwek »

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135

Efekt jest taki, że wszystkie ubrania (te dobre i te słabe) mają już świadectwa (z wyłączeniem JK).

Aby otrzymać świadectwo w CNBOP trzeba posiadać certyfikat UE (tego wymaga Rozporzadzenie) na ubranie specjalne.
Krytykujesz, że "te dobre i te słabe" posiadają świadectwo CNBOP. Przecież te wg Ciebie SŁABE uzyskały CERTYFIKAT EUROPEJSKI według normy EN 469. a potem świadectwo z CNBOP.
Co teraz powiedzą zwolennicy tezy aby ochrony osobiste posiadały tylko certyfikaty europejskie  (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 roku Dz.U.05.259.2173).
Pan "K" również legitymuje swoje ubranie certfikatem UE a jednak NIE OTRZYMAŁ (póki co)ł świadectwa CNBOP , więc będę obiektywnie bronił tej instytucji. Przecież gdyby nie Rozporzadzenie i CNBOPto bylibyśmy w dalszym ciągu przez pana "K" "szantażowani" i zmuszani do kupowania jego ubrań.

Nie chcę Cię kolego strażaku biurkowy obrażać, ale Twoja wiedza (w kontekście tego co piszesz) na temat przepisów, norm i zagadnień związanych ze ŚOI jest bardzo słaba. Pojęcia mylisz w każdej wiadomości, a roporzadzeń które powołujesz, albo nie czytałeś, albo ich nie rozumiesz.
By się choć trochę poprawić- na początek proponuję zgłębienie następujących zagadnień:
- wymagania zasadnicze dla śoi,
- ocena typu WE oraz deklaracja zgodności WE,
- normy zharmonizowane, w tym PN-EN 469.
Co do pana JK to "bruździł" tylko tym nad którymi miał przewagę i mógł śmiało wykorzystać ich niewiedzę (a że wiedzę ma całkiem niezłą (muszę to z uznaniem przyznać i jednoczesnie z przykrością stwierdzić, że wykorzystywał ją raczej nie do tego by produkować na najwyższym światowym poziomie)). Stąd też pływał pewnie po Tobie jak chciał. I tu możesz dziękować CNBOP bo pomogła przykryć słaby poziom merytoryczny.

Jeśli chodzi o ubranie pana JK to jego zasadniczy problem polegał na tym, że nie posiadał papierów potwierdzających spełnienie wymagań zasadniczych. Nie wiadomo dlaczego próbował kombinować wspólnie z kolegą z CIOP, sankcjonując brak kwitów sprawozdaniami z badań prowadzonymi w ramach kontroli jakości wyprodukowanych wyrobów. O ile u niektórych zamawiających to przechodziło to taki numer w CNBOP raczej nie przechodzi. Trzeba więc zrobić porządne badania i z tym potem grzecznie do CNBOP (i tu jest cała tajemnica problemów JK).
Nie wydaje mi się by lekką ręką narażał się na kary umowne i zrywanie umów (patrz SA Poznań) oraz praktycznie całkowitą utratę rynku PSP.
A jeśli chodzi o "te słabe i te dobre" (w związku z powyższym) odpowiem obrazowo - marek samochodów setki, wszystkie spełniają normy i wymagania i że niby co? Niczym sie nie różnią.
Wracając do wątku ubrań - rozporządzenie nie wnosi, żadnych pozytywów w stosunku do ubrań. Nic, kiepsko opracowany wzór i badanie deszczowe i to cały pretekst by kasowaać pieniądze. Tako to smutna prawda. Cało to rozporzadzenie ma taka konstrukcję i nie jest to przecież żadną tajemincą, że powstało raczej dla CNBOP (by mogło istnieć) niż dla podnoszenia poziomu sprzetu i ochron w ochronie przeciwpożarowej.
Pozdrawiam serdecznie

Dop. moderatora: Poprawiałem znaczniki formatowania cytatów/ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2008, 12:40:36 wysłana przez Sylwek »

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...

Aby otrzymać świadectwo w CNBOP trzeba posiadać certyfikat UE (tego wymaga Rozporzadzenie) na ubranie specjalne.
Krytykujesz, że "te dobre i te słabe" posiadają świadectwo CNBOP. Przecież te wg Ciebie SŁABE uzyskały CERTYFIKAT EUROPEJSKI według normy EN 469. a potem świadectwo z CNBOP.
Co teraz powiedzą zwolennicy tezy aby ochrony osobiste posiadały tylko certyfikaty europejskie  (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 roku Dz.U.05.259.2173).
Pan "K" również legitymuje swoje ubranie certfikatem UE a jednak NIE OTRZYMAŁ (póki co)ł świadectwa CNBOP , więc będę obiektywnie bronił tej instytucji. Przecież gdyby nie Rozporzadzenie i CNBOPto bylibyśmy w dalszym ciągu przez pana "K" "szantażowani" i zmuszani do kupowania jego ubrań.

Nie chcę Cię kolego strażaku biurkowy obrażać, ale Twoja wiedza (w kontekście tego co piszesz) na temat przepisów, norm i zagadnień związanych ze ŚOI jest bardzo słaba. Pojęcia mylisz w każdej wiadomości, a roporzadzeń które powołujesz, albo nie czytałeś, albo ich nie rozumiesz.
By się choć trochę poprawić- na początek proponuję zgłębienie następujących zagadnień:
- wymagania zasadnicze dla śoi,
- ocena typu WE oraz deklaracja zgodności WE,
- normy zharmonizowane, w tym PN-EN 469.
Co do pana JK to "bruździł" tylko tym nad którymi miał przewagę i mógł śmiało wykorzystać ich niewiedzę (a że wiedzę ma całkiem niezłą (muszę to z uznaniem przyznać i jednoczesnie z przykrością stwierdzić, że wykorzystywał ją raczej nie do tego by produkować na najwyższym światowym poziomie)). Stąd też pływał pewnie po Tobie jak chciał. I tu możesz dziękować CNBOP bo pomogła przykryć słaby poziom merytoryczny.

Jeśli chodzi o ubranie pana JK to jego zasadniczy problem polegał na tym, że nie posiadał papierów potwierdzających spełnienie wymagań zasadniczych. Nie wiadomo dlaczego próbował kombinować wspólnie z kolegą z CIOP, sankcjonując brak kwitów sprawozdaniami z badań prowadzonymi w ramach kontroli jakości wyprodukowanych wyrobów. O ile u niektórych zamawiających to przechodziło to taki numer w CNBOP raczej nie przechodzi. Trzeba więc zrobić porządne badania i z tym potem grzecznie do CNBOP (i tu jest cała tajemnica problemów JK).
Nie wydaje mi się by lekką ręką narażał się na kary umowne i zrywanie umów (patrz SA Poznań) oraz praktycznie całkowitą utratę rynku PSP.
A jeśli chodzi o "te słabe i te dobre" (w związku z powyższym) odpowiem obrazowo - marek samochodów setki, wszystkie spełniają normy i wymagania i że niby co? Niczym sie nie różnią.
Wracając do wątku ubrań - rozporządzenie nie wnosi, żadnych pozytywów w stosunku do ubrań. Nic, kiepsko opracowany wzór i badanie deszczowe i to cały pretekst by kasowaać pieniądze. Tako to smutna prawda. Cało to rozporzadzenie ma taka konstrukcję i nie jest to przecież żadną tajemincą, że powstało raczej dla CNBOP (by mogło istnieć) niż dla podnoszenia poziomu sprzetu i ochron w ochronie przeciwpożarowej.
Pozdrawiam serdecznie

KtK Ty dokładnie się z Tobą zgadzam :)


Dop. moderatora: Poprawiałem znaczniki formatowania cytatów i skasowałem jedno zagnieżdżenie./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2008, 12:42:09 wysłana przez Sylwek »

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
prośba: nie cytujcie się bo juz się gubię czytając te same ciągle posty  :wacko: :wacko: :wacko: pzodr 



Dop. moderatora: Słuszna uwaga na przyszłośc "Zgłoś do moderatora" poproszę :)

Odnośnie wątku i pisania - Panowie postarajcie się troszkę, żeby to co piszecie było czytelne i może zanim klepniecie "Wyślij" czy "Zachowaj"  klepnijcie "Podgląd" i zobaczcie jak to wygląda.Starajcie się nie cytować całych postów a tylko wybrane fragmenty, go których się chcecie odnieść. Kasujcie (tylko uważnie) wcześniejsze cytowania.
Trochę pozwoliłem sobie popoprawiać w postach, bardzo się starałem, żeby merytorycznie nie zmienić treści (zmieniałem tylko znaczniki i kasowałem zagnieżdżone cytaty)/Sylwek
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2008, 12:48:16 wysłana przez Sylwek »
EGO = 1 / wiedza

Offline intruder

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • wszystko jest trudne zanim stanie się proste
słyszałem m,że jest koncepcja by cofnac to rozporzadzenie...ale czy to jest teraz mozliwe? coś mi sie nie wydaje...

Offline pytacz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
I słusznie - jak niby można je unieważnić? Zmienić kolejnym rozporządzeniem - byle nie gorszym bublem.

Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
strażaku biurkowy - mój drogi, masz zapewne wspomniany przez ciebie certyfikat pana JK, sprawdz uprzejmie z którego on jest roku !! Czekam na odpowiedź...

a prawda nas wyzwoli
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2008, 20:45:57 wysłana przez woj-tek1 »

Offline intruder

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • wszystko jest trudne zanim stanie się proste
może nie uniewaznic...a zawiesić? - tak tylko luzno myslę. na czas opracowaniaczegoś lepszego. przecie i tak będą jeszcze certyfikaty, które można brać pod uwagę.